Készült: 2024.04.27.08:43:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2015.10.19.), 284. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:59


Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egy olyan előterjesztéssel van dolgunk, amit a Jobbik nem tud elfogadni. Azért nem tudjuk elfogadni, mert az a módszer, ahogy 3 millió ember magán-nyugdíjpénztári megtakarításaira erőszakkal rátette az Orbán-kormány a kezét, az a módszer, ahogy a választási ígéreteit megszegve eljárt ebben a nyugdíjkérdésben, az egyszerűen megengedhetetlen, és az erről szóló beszámoló természetesen elfogadhatatlan.

Annak idején, 1998-ban még a Horn-kormány hozta létre a magán-nyugdíjpénztári intézményt egy hárompilléres nyugdíjrendszer keretein belül. Az első pillér a felosztó-kirovó állami nyugdíjrendszer volt, amely minden hibájával együtt most is megmaradt, összeomló demográfia mellett azonban a jelenleg aktív korú emberek nem is bízhatnak abban, hogy évtizedek múlva megfelelő nagyságú nyugdíjuk lesz, hiszen a demográfiai folyamatok azt mutatják, hogy már 2050-re kétszer annyi eltartottja lesz a magyar társadalomnak, mint amennyi aktív korú dolgozik majd abban az időszakban. Ez tehát egy nagyon fontos dolog, hogy leszögezzük, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer nem oldja meg ezt a problémát.

Fontos látni, hogy annak idején a második pillér, a magán-nyugdíjpénztári rendszer felállításának az volt az oka, hogy megpróbáltak tőkefedezetet képezni arra az esetre, ha ez a kedvezőtlen demográfiai folyamat a jövőben is folytatódni fog, és ez a tőkefedezet jelentett volna garanciát arra, hogy majd annak idején lesz miből nyugdíjat fizetni ezeknek az embereknek. A harmadik pillérbe pedig az önkéntes magán­nyugdíjpénztáraknak az a pénze számított, amit az emberek önként előtakarékosságként tesznek elkülönített számlára azért, hogy a nyugdíjas éveikben megéljenek.

Az Orbán-kormány úgy avatkozott be ebbe a folyamatba, hogy erőszakkal államosította magán­nyug­díjpénztári vagyont, 3 millió ember által saját megtakarításnak érzett összeget eltérítettek, és megjegyzem egyébként, hogy visszaéltek azzal a bizalommal is, amit az emberek feléjük mutattak, hiszen a magyar emberek azt mondták, hogy odaadjuk az államnak ezt a pénzt, mert Orbán Viktor miniszterelnök azt ígérte, hogy ez a pénz egyéni számlákra fog kerülni, ezt a pénzt nem költik el, hanem meg fog maradni.

Ehhez képest mi történt? A pénzt két és fél év lefor­gása alatt maradéktalanul felélte a második Orbán-kormány. A pénz eltűnt, az egyéni számlákkal kapcsolatban hazudott a Fidesz, mert mindmáig nincs egyéni számla, és alapvetően, ha most megkérdezzük azt, hogy mondjuk, egy 30-40 év múlva vagy 20 év múlva nyugdíjba vonuló magyar ember mire hivatkozva állhat oda majd annak idején a nyugdíjfolyósító ajtajához, akkor most már, mivel nincs tőkefedezeti pillér a magán-nyugdíjpénztári rendszer kiiktatásával, már csak egyedül az önkéntes nyugdíjpénztárak pillére maradt meg, akinek van pénze, az tud csak félretenni, ezért gyakorlatilag egy jövőben nyugdíjba menő ember tőkefedezet híján egy dologban bízhat: Orbán Viktor évtizedekkel korábban tett ígéretében, abban, hogy a Fidesz-kormány majd meg fogja védeni a nyugdíjakat. Mert képviselőtársaim, ne felejtsük el, az egyéni számlák hangsúlyozása mellett a másik nagyon fontos dolog az volt, hogy Orbán Viktor azt ígérte, hogy megvédik a nyugdíjakat. Ehelyett jól megvédték a nyugdíjakat, elköltötték a 3000 milliárd forintnyi magán-nyugdíjpénztári vagyont teljes egészében.

Fontos látni azt is, hogy ha az idős emberek problémáját a nyugdíjrendszeren keresztül szeretnénk kezelni, akkor látni kell azt is, hogy önmagában nem a nyugdíjrendszer fenntarthatósága fogja ezt a kérdést megoldani. Ezt azért fontos hangsúlyozni, mert a kormány egyre följebb és följebb emeli a nyugdíjkorhatárt, egyre kevesebb idős embernek ad lehetőséget arra, hogy a nyugdíjas évek létbiztonságát, az állandóan érkező nyugdíjat élvezhessék.

Akkor, amikor a Jobbik elindította a férfiak 40 éves munkaviszony után történő nyugdíjaztatásának lehetőségére vonatkozó kampányát, akkor az a cél lebegett a szemünk előtt, hogy ezt a létbiztonságot a négy évtizedet ledolgozó férfiak számára ugyanúgy lehetővé tegyük, mint ahogy a nők is ezt az intézményt jelenleg élvezhetik. A kormány erre azt mondta, hogy ő ezzel nem ért egyet, mert nincs fedezete ezeknek az intézkedéseknek, és nem támogatja ennek a bevezetését.

De kérdezem én, képviselőtársak - és azért kénytelen vagyok ismét föltenni ezt a kérdést, mert az általános vita folyamán egyetlen kormánypárti képviselő nem válaszolt erre -, hogy a Matolcsy György által végrehajtott jegybanki kastélyvásárlási, műkincsvásárlási program, aminek a keretein belül 160 milliárd forintot meghaladó összeget költenek el, az nem lenne-e alkalmas fedezetnek egy mindössze 150 milliárd forintot jelentő, férfiak 40 év utáni nyugdíjaztatására lehetőséget adó törvényi változás keresztülvitelére. Megvan a költségvetési fedezet, hiszen ha ezt a pénzt a Magyar Nemzeti Bank odaadná a költségvetésnek és arra fordíthatnánk, amire szeretnénk, akkor teljesülne ez a költségvetési sor, és teljesülne az, hogy a férfiak négy évtizednyi munka után nyugdíjba tudjanak vonulni. De önöknek nem ez volt a fontos, hanem az, hogy Matolcsy kastélyokat vásároljon és műkincseket vásároljon a magyar adófizetők által adott pénzből a Magyar Nemzeti Bank tevékenysége által. Sajnos, ezt ki kell hogy mondjuk.

Az is egy nagyon fontos tanulság, hogy bár a kormány azt ígérte, hogy a magán-nyugdíjpénztári vagyonnal jelentősen csökkenteni fogja majd az államadósságot, a tényszámok sajnos mást mutatnak ezen a téren. 2010 első negyedévének a végén, amikor az Orbán-kormány hatalomra jutott, akkor, amikor a választások megtörténtek, a magyar államadósság GDP-arányos mutatója 80,5 százalékon állt, 2015 második negyedévének a végén 79,6 százalék lett. Öt év termése egy mindössze 0,9 százalékos állam­adósság-csökkenés, és ezzel párhuzamosan tűnik el a GDP 10 százalékát kitevő magán-nyugdíjpénztári vagyon. Azt hiszem, jól mutatja ez a mérleg, hogy az Orbán-kormány milyen gazdasági teljesítményt, milyen politikai teljesítményt tudott az elmúlt időszakban felmutatni.

Az is egy nagyon érdekes dolog, hogy bár a kormány pénzügyi szabadságharcot hirdetett, az első adandó alkalommal, ahogy rá tudta tenni a kezét a 3 millió magán-nyugdíjpénztári tag megtakarításaira, az volt a kormány első dolga, hogy a Magyarországot hitelező bankoknak azonnal visszaadta a pénzt. Semmilyen koncepció nem volt sem a gazdaság fejlesztésére, sem egy fenntartható gazdaságpolitika megvalósítására, a pénzt visszaadták, a pénzt elköltötték, az embereket pedig, ahogy a választási ígéretek be nem tartásából látni lehet, átverték.

Hát, ezért nem vagyunk hajlandóak elfogadni ezt a beszámolót. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai