Készült: 2024.09.21.12:17:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2005.04.12.), 224. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném megköszönni először is azt, hogy hozzászólásában a magyar parlamenthez méltó módon szakmai kérdésekről fejtette ki álláspontját olyan hangnemben, ami valóban egy érdemi szakmai vitát tesz lehetővé.

Hadd utaljak vissza egyetlen mondatban arra, amit Pósán képviselő úr mondott valahogy úgy, hogy az intézmények nem boldogok. Egy törvényjavaslat esetében nyilván nem az a cél, és nem is akarok ezen lovagolni, hogy intézményeket tegyünk boldoggá; itt az oktatásról, egy közszolgáltatás megszervezéséről van szó. És azt hiszem, hogy nem jó az a fajta szemlélet, amely a szakképzést és a felsőoktatást úgy tekinti, mintha ezek valamifajta futóversenyben vennének részt, ahol ők egymással versenyeznek. Olyan szabályozási kereteket kell kialakítani, ahol mindenki azzal foglalkozik, amihez neki van eszköze, amihez neki van lehetősége, hagyománya, amiben ő tud jó eredményt fölmutatni.

(14.50)

Nyilván nincs vita köztünk abban, hogy felsőfokú szakképzésre szükség van. Ez egy olyan típusú lehetőség, amelyik a korszerű felsőoktatásokban mindenütt megjelenik ilyen vagy olyan néven és módon.

A képviselő úr minden egyes állítására nyilván nem kívánok reagálni. Sok olyan felvetése és javaslata van, amit érdemes megfontolni, és ha érkezik rá szakmailag megfelelő módosító indítvány, akkor akár az is elképzelhető, hogy a kormány is tudja majd támogatni.

Szeretnénk, ha a felsőfokú szakképzés nem a középfokú iskolai szakképzés rovására fejlődne, hanem többletlehetőségként jelenne meg. Ha találunk erre jó megoldásokat, ezeket örömmel fogjuk támogatni. Hogy egy egyszerű példát mondjak arra, mikor nem érdemes versenyezni egymással: az fontos dolog, hogy a felsőoktatás jobb lehetőséget kapjon a felnőttképzésben, hogy nagyobb részt vállalhasson a felnőttképzésből. Ugyanakkor erre nem az a megoldás, hogy mert a szakképzésnek nincs meg ez a fajta lehetősége, akkor vegyük el a felsőoktatástól, hogy ő se kapja meg, hanem azon kell gondolkozni, hogy milyen feltételek mellett kaphatja meg a szakképzés ezt a lehetőséget.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai