Készült: 2024.09.20.09:51:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2009.04.14.), 18. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 19:43


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. (Több fideszes és KDNP-s képviselő elhagyja az üléstermet.) Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy azzal kezdjem a felszólalásomat, hadd kérjem önöket arra, hogy az érzelmeinket, amennyire lehet, ebben a vitában próbáljuk másodlagos tényezőként kezelni. Ma egy rendkívül fontos kérdésről döntünk, az ország jövője sok tekintetben az, amiről itt beszélünk, vitatkozunk egymással, kellő emelkedettséget kíván.

Hadd kérjem minden képviselőtársamtól azt, hogy adjuk meg azt a kellő eleganciát és nagyvonalúságot, amelyet mindenkor meg kell adni egy leköszönő miniszterelnöknek és egy olyan jelöltnek, aki miniszterelnök-jelölt az országban. Bármit gondolunk róluk, bármi a véleményünk arról, hogy jól tették-e a dolgukat vagy sem, vagy mit gondolunk a prognózisról, hogy jól fognak-e dolgozni vagy sem, ez az elegancia és nagyvonalúság elvárható, mert egy ország néz minket, egy ország figyel minket, és az a vitakultúra, amit itt látnak, bizony a későbbiekben meg fog jelenni a magyar társadalomban. Ha azt látják, hogy képesek vagyunk egymásra figyelni, ha képesek vagyunk egymás érveit valamilyen módon meghallgatni, annak bizony a demokratikus intézményrendszert erősítő hatása van. Ha azt látják, hogy erre képtelenek vagyunk, csak felmondjuk azokat a szövegeket, amelyeknek valójában nincs közük az előttünk szólóhoz, és ezek olyan szövegek, amelyeket már hosszú ideje hallottunk, akkor a demokratikus kultúrát romboljuk ezzel, mert nem az egymásra figyelést, nem az egymás érveire való reflektálást fogjuk erősíteni, hanem azt, hogy ne figyeljünk egymásra, ne gondolkodjunk egymás érvein, csak mondjuk a magunkét, és ne a demokrácia intézményrendszerébe vetett hit legyen az erős számunkra. Ezért kérek mindenkit az elegancia és nagyvonalúság megőrzésére. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Engedjék meg azt is, hogy rögtön a beszédem elején hadd térjek ki egy érdekes elemre. Több felszólalónál is előjött az a kérdés, hogy döntsön a nép; nagyon egyszerűen ezt lehetne mondani összefoglalóul. Legutóbb Semjén Zsolt olvasta fel azt a nyilatkozatot, amit civil szervezetek írtak alá, és ennek is ez volt a fő eleme, hogy itt a nép döntésére van szükség az előrehozott választásokkal kapcsolatban.

Engedd meg, Zsolt, a megbántás szándéka nélkül annyit hadd mondjak ezzel kapcsolatban: természetesen nagyon sok erős érv és legitim érv szólhat az előrehozott választás mellett, mégis furcsa, hogy te egy olyan párt vezetőjeként olvasod fel a nép döntéséről szóló nyilatkozatot, amely párt az elmúlt választásokon nem merte vállalni a nép döntését (Taps az MSZP padsoraiban.), és nem mert a nép elé állni. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Ez elegáns volt!)

Hadd folytassam a döntés kérdésével. Valóban, az, amikor azt mondjuk, hogy döntsön a nép, és azt mondjuk, legyenek előrehozott választások, az emellett szóló érvek kellően erősek és kellően az ország érdekét szolgálják, vagy azok az érvek erősebbek, amelyek azt mondják, hogy adjunk bizalmat egy szakértői válságkezelő kormánynak.

Azért hadd álljak meg itt, mert azt is szeretném megosztani a parlament jelen lévő tagjaival és rajtuk keresztül a nyilvánossággal, hogy nekünk, szabad demokratáknak, mindegyikünknek személyesen is nagyon komoly dilemmát jelentett az, hogy melyik álláspont mellé tegyük a voksunkat, ugyanis őszintén azt gondoljuk, hogy igen komoly érveket lehet hozni az előrehozott választások mellett, és őszintén azt gondoljuk, hogy igen komoly, tisztességes és becsületes érveket lehet hozni a szakértői válságkezelő kormány segítése mellett is. Nyugodtan mondhatom azt, hogy gyakorlatilag hajszálak döntöttek bennünk is, köztünk is arra vonatkozóan, hogy melyik álláspont mellé álljunk.

Mi volt az a fő elem, ami eldöntötte ezt a vitát, ami végül is azt eredményezte, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége bizalmat kíván adni a szakértői válságkezelő kormánynak? Nos, a fő elem az időtényező volt, tisztelt képviselőtársaim, méghozzá az, hogy amennyiben az előrehozott választások mellett voksolunk, újabb több hónap kiesést jelent az ország számára, újabb több hónap cselekvőképtelenséget, márpedig Magyarország ezt nem engedheti meg magának. Mindannyian tudjuk azt, hiszen a jelenlévők közül is sokaknak van közvetlen kapcsolata a magyar gazdasági élettel, a nemzetközi gazdasági élettel, a nemzetközi politikával, a hazai politikáról nem is beszélve, hiszen a hazai politika legfőbb alakítói ülnek itt a parlamentben; pontosan tudjuk azt, hogy Magyarország milyen nehéz helyzetben van. E nehéz helyzetért természetesen joggal és okkal okolható az a kormánykoalíció, amelynek a Szabad Demokraták Szövetsége is tagja volt, illetve a kisebbségi kormány, amely az elmúlt egy évben kormányzott. Ezek között fel lehet hozni olyan érveket, amelyek valóban - ahogyan az előbb mondtam - joggal és okkal megalapozhatóak. Ne feledjük el azt sem, az is az igazsághoz tartozik, hogy egy rendkívül súlyos nemzetközi gazdasági válság érte Magyarországot, miközben a magyar gazdaság is válságban volt, s a magyar társadalomnak is komoly válságtünetekkel kellett szembenéznie, ezért Magyarországot a jelenlegi válság az átlagosnál jobban sújtja.

Ma Magyarország számára nincs semminél fontosabb, nincs, ami fontosabb lenne annál, mint hogy azonnal, minél gyorsabban cselekedni tudjon, hogy megtegye azokat a szükséges lépéseket, amelyek az itt élő embereknek adnak segítséget, segítséget abban, hogy leküzdjük ezt a válságot, segítséget abban, hogy ennek a válságnak a következményei ne legyenek olyan súlyúak, mint amilyenek lehetnének. Beszélünk sok mindenről. Harrach Péter képviselőtársam hivatkozott arra a levélre, arra a szövegre, amelyet a miniszterelnök-jelölt úr, Bajnai Gordon kért a képviselőktől, hogy írják alá, demonstrálva a támogatást, és ebből hozott elő elemeket. Igen, ezekről lehet beszélni, csak nézzünk szembe azzal, hogy ha ezt a válságot nem tudjuk minél gyorsabban kezelni - itt a gyorsaság heteket jelent, heteket jelent Magyarország számára -, ha ezeket a lépéseket nem tudjuk megtenni, akkor nem arról vitatkozunk, hogy lesz-e 13. havi nyugdíj, hanem arról, hogy egyáltalán tud-e Magyarország nyugdíjat fizetni; nem arról fogunk vitatkozni, hogy van-e értelme a 13. havi fizetések fenntartásának a közszférában, hanem egyáltalán a kérdés az lesz, hogy az állam képes lesz-e a közszférában fizetni.

A tét rendkívül nagy, és ezért kérek mindenkit, tartsuk tiszteletben a másik érveit, tartsuk tiszteletben, és induljunk ki abból a vitában, hogy mindenki becsülettel és tisztességgel hozta meg a maga döntését. Mi a magunk részéről elismerjük, hogy azok, akik az előrehozott választások mellett érvelnek, becsülettel és tisztességgel teszik ezt, mert azt gondolják, ez lenne az ország számára a jó, de azt kérjük, ismerjék el ugyanezt a mi részünkről is, hogy mi magunk is becsülettel és tisztességgel érvelünk amellett, hogy a mi megítélésünk szerint az ország számára a legtöbb jót ma azzal tehetjük, ha a gyors cselekvésnek nyitunk utat, és a gyors cselekvés nem tud másként bekövetkezni, csak úgy, ha feláll egy olyan kormány, amely vállalja azokat a nehéz, de szükséges lépéseket, illetve döntéseket, amelyek ma Magyarország javát szolgálják.

A Szabad Demokraták Szövetsége részéről mi, liberálisok kezdettől fogva azt mondtuk, akkor tudunk odaállni egy válságkezelő kormány mögé, ha három feltételnek megfelel. Ez a három feltétel a következő volt. Legyen olyan miniszterelnök-jelölt, aki a hazai gazdaságban és a nemzetközi gazdasági környezetben bizalmat ébreszt, képes a nemzetközi és a hazai gazdasági közeggel is elhitetni azt, hogy valóban válságot akar kezelni, és érdemes befektetni az országba, ha úgy tetszik, érdemes a bizalmat megadni a magyar gazdaságnak. A második feltételünk az volt, hogy a kormányban kulcspozíciókban legyen változás, olyanok érkezzenek a kormányba, akik kívülről jönnek, akik szakértőnek tekinthetők. A harmadik feltételünk az volt, hogy a program, a kormány programja reformprogram legyen, a változásokon alapuljon, döntően a Reformszövetség programját vegye alapul. S ezek a feltételeink teljesültek, ezért is tudunk odaállni a kormány mellé, ezért is tudjuk támogatni a válságkezelő kormányt.

Említettem a szakértők kérdését a kormánnyal kapcsolatban. Engedjék meg, hogy itt is hadd álljak meg egy pillanatra, hiszen a vitában itt is elhangzottak különféle észrevételek, és azt gondolom, nem érdemes ezek mellett szó nélkül elmenni. Mit jelent a szakértők megjelenése egy kormányban, tisztelt képviselőtársaim? Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt szerintem rendkívül tiszteletreméltóan arról beszélt, hogy ő a maga részéről ezt a feladatot vállalja, ezt a feladatot hajlandó végigcsinálni, de egyúttal azt gondolja, a következő választásokkal be kívánja fejezni a politikai tevékenységét, be kívánja fejezni a munkáját. Szerintem ez egy tiszteletreméltó vállalás. Pontosan a szakértői elem minden ilyen szakértői jellegű válságkezelő kormányban erről szól.

(15.10)

Bárhol a világon, ahol létrejöttek hasonló kormányok - Olaszországtól kezdve Görögországon át, de most Csehországban is, amit látunk -, azért jelennek meg a szakértők a kormányzásban, mert egy olyan politikai szituáció alakul ki egy országban, egy olyan válsághelyzet, amit nem lehet másként megoldani, csak úgy, hogy egy új nézőpont, egy új szempont jelenik meg a politikában.

Egyébként természetesen normál körülmények között a politikát a politikusoknak kell csinálni. A politikát azoknak kell képviselniük és vinniük, akiknek ez a hivatásuk, ugyanis a politika is mesterség, azt meg kell tanulni, annak vannak szabályai, és ráadásul hivatás is egyúttal. De van olyan helyzet, amikor egy más gondolkodásmódnak kell megjelennie a politikában, egy olyan gondolkodásmódnak, amely például azt tartalmazza, hogy a döntéseinkben nem feltétlenül arra figyelek, hogy az újraválasztásnál, a következő választásnál hogyan adják le a voksukat az emberek, hanem azt mondom, hogy ezektől a szempontokból függetlenül van néhány dolog, amit meg kell csinálni, meg kell tenni, mert ez szolgálja az ország javát, ha népszerű lesz, ha nem lesz népszerű.

Ha már itt bátorságról szó esett, tisztelt képviselőtársaim, igen, lehet bátorság az is, hogyha előrehozott választásokat követelünk. De ugyanilyen bátorság az, ha melléállunk egy olyan kormánynak, amely nehéz körülmények között vállalja azt, hogy az ország, a hazája érdekében cselekedjen, próbáljon meghozni néhány olyan fontos döntést, amely Magyarország javát kell hogy szolgálja ebben a mostani rendkívül nehéz szituációban. Nos, ez az értelme, ez a lényege, ha úgy tetszik, a szakértői elem megjelenítésének a kormány munkájában. Nos, mi, szabad demokraták ezért is álltunk mellé a kormánynak, ezért kívánjuk támogatni, és ezért kívánjuk világossá tenni itt a parlamentben is, hogy amíg ez a kormány ezt a reformprogramot képviseli, amely segíthet az országnak jelen nehéz helyzetében, addig a Szabad Demokraták Szövetségének a támogatására számíthat.

Milyen formában? - mert erről is kell néhány szót szólnom. A Szabad Demokraták Szövetsége kezdettől fogva világossá tette azt, hogy nem kíván koalíciót kötni, nem kívánunk egy koalíciós kormánynak a tagjai lenni. Egyfajta konstruktív partnerséget ajánlunk a kormánynak és a miniszterelnök-jelöltnek. Támogatni kívánjuk mindazon intézkedéseket, amelyek e reformok, e változások, az értelmes, előremutató változások szellemében születnek; ehhez megadjuk a támogatásunkat. De azt is egyértelművé akartuk tenni, hogy olyan nehéz a helyzet ma Magyarországon, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége nem akarta, még annak a látszatát is el akarta kerülni, hogy azért vállaljon kormányzati szerepet, hogy minisztereket, államtitkárokat adjon egy kormányba. Mi világossá akartuk tenni, hogy a nehezét igen, vállalni kívánjuk, hogy odaálljunk egy ilyen kormány mögé, de azért, mert annyira veszélyesnek látjuk a mostani szituációt, annyira rendkívülinek tekintjük azt a válságot, amelyben Magyarország van, hogy a támogatást a következő választásokig meg kell adni, mert néhány fontos döntést ma Magyarországon meg kell hozni, akár népszerű lesz a kormány, akár népszerűtlen.

Megjegyzem, ha már a népszerűségről beszélünk, engedjék meg, képviselőtársaim, azt is hadd jegyezzem meg, én egyébként nem gondolom azt, hogy az emberek ezt nem értik, ezt az egész kérdéskört, amiről most itt vitatkozunk Magyarországon. Mindig vannak természetesen, akik délibábokat kergetnek, akik azt gondolják, hogy nehéz áldozatvállalás nélkül meg lehet spórolni fontos döntéseket az országban, de az emberek többsége józan Magyarországon, ez számtalan alkalommal bebizonyosodott. Józan, és az emberek többsége tudja azt, hogy igen, ma olyan nehéz helyzetben vagyunk, hogy áldozatvállalást igényel tőlünk, hogy az ország kikapaszkodjon ebből a szakadékból.

Én azt gondolom, ha a kormány jól teszi a dolgát, ha a válságkezelő kormány megmutatja azt, hogy igen, őszinte hittel, meggyőződéssel ott áll egy válságkezelő program mellett, ez az ország számára hitelességet teremthet, népszerűséget is teremthet. Tehát én egyáltalán nem tartom ezt egy olyan helyzetnek, amelyről sokan beszéltek itt a parlamentben is képviselőtársaim közül, hogy önmagában ennek a kormánynak a döntései pusztán csak népszerűtlen döntések lehetnek. Nagyon sok ember érti és érzi azt Magyarországon, hogy évek óta megspórolt, évek óta elhalasztott lépéseket és döntéseket meg kell hoznunk, mert ez szolgálja hazánk javát ma, ez az, ami ma Magyarországnak leginkább az érdekét szolgálja.

Nos, szeretném azt is elmondani önöknek, hogy amikor a konstruktív bizalmatlansági indítványról beszélünk, az ezzel kapcsolatos vitában többször elhangzott az utóbbi időben, hogy vajon mi a demokratikusabb megoldás Magyarország számára: előrehozott választásokat tartani most, vagy a konstruktív bizalmatlansági indítvány felhasználásával lehetőséget teremteni egy válságkezelő kormánynak arra, hogy az ország érdekét szolgáló döntéseket meghozza. Nincs demokratikusabb megoldás, ezt szeretném világossá tenni. A magyar alkotmány szerint ugyanis minden megoldás demokratikus, a konstruktív bizalmatlansági indítvány is, és egy előrehozott választás is természetesen.

Azt egyikünk sem gondolhatja, hogy Magyarországon bárki, bármilyen módon partner lenne abban, hogy a demokratikus intézményrendszer alapjait veszélyeztesse. Én ezt nem gondolom senkiről sem a parlamentben, és remélem, hogy ilyen feltételezés nincs is. Tehát választások természetesen normál menetben, hacsak valami rendkívüli eset nem történik, lesznek Magyarországon, ahol az emberek elmondhatják a véleményüket, ítéletet alkothatnak mindarról, amit láttak és tapasztaltak. Ha úgy ítélik meg, hogy a válságkezelő kormánynak a tevékenysége nem volt olyan, amely mellé érdemes odaállni, akkor nem fognak odaállni. Ha úgy ítélik meg, hogy az ország érdekét szolgálta, és a mi, az itt élő átlag-, hétköznapi embernek az érdekét szolgálta, akkor oda fognak mellé állni, ez a meggyőződésem. Tehát a választások pontosan ezt a célt szolgálják, és egy demokratikus országban természetes, hogy előállhatnak olyan helyzetek, amikor politikai válságok alakulnak ki, de nem kell minden népszerűségvesztés alkalmával választásokat tartani, ezt lássuk világosan! Akkor kell választásokat tartani, ha nincs politikai megoldás, ha nincs elképzelhető olyan program, ami mellé oda lehet állni, és amely segíthet az ország számára.

Ma van politikai megoldás, ma van program, ami mellé oda lehet állni. (A Fidesz soraiból: Hol?) És bizony hiába nézünk körbe itt a parlamentben, mert hosszú ideje vitatkozunk egymással számtalan kérdésben, azt látnunk kell, hogy sokan, akik beszélnek - ma az általam, már többször elmondtam, nagyra becsült Navracsics Tibor is tüzes hangú szónoklatot tartott itt arról, hogy mit gondol a kialakult helyzetről -, én többször elmondtam itt a parlamentben, hogy minden nagyrabecsülést megtartva, a Fidesz részéről nem látjuk azt a programot, azt a koherens, világos programot, amely az ország számára kivezető utat jelentene a mostani helyzetből. (Dr. Szabó Zoltán: Azért, mert nincs.) Lehet, hogy van, lehet, hogy nincs, ezt nem tudom, lehet, hogy majd lesz ilyen program, de jelen pillanatban nem lehet látni. Jelen pillanatban nem látunk mást. (Közbeszólások, zaj.)

Mi, szabad demokraták egyetlenegy vállalható utat látunk: azt a programot, amely egy válságkezelő program, amely megpróbálja azokat a szükséges intézkedéseket meghozni Magyarország számára, ami kell a kiadáscsökkentés oldaláról, ami kell a takarékosság oldaláról, és ami kell a gazdaság növekedésének a beindítása oldaláról. Ez a program, ami ma látható, és ez az, amit meg kell tenni.

Ha már szóba hoztam a kiadáscsökkentést, tisztelt képviselőtársaim, és beszéltem ma az áldozatokról, akkor hadd fejezzem be ezzel. Én nagyon helyesnek tartom Bajnai Gordonnak azt a szándékát, és rendkívül tiszteletreméltónak tartom ezt is, amikor bejelentette azt, hogy a kormány saját magán akarja kezdeni a takarékosságot. Ugyanis, ha áldozatokat kérünk az emberektől, ha azt kérjük, hogy nehéz döntések mellé álljanak oda, és ezeket vállalják, azt csak úgy lehet megtenni, és csak úgy lehet ezt tisztességgel és őszintén kérni tőlük, ha a kormány élen jár, ha példát mutat, ha a kormány valóban magán kezdi a takarékoskodást.

Ha a miniszterelnök egy forintért vállalja el a munkáját, ha - ahogy mondta - 15 százalékkal kívánja csökkenteni a minisztereknek a fizetését, egy még jelentősebb csökkentést kíván keresztülvinni az állami vállalatok vezetésében, és az egész államapparátussal kapcsolatban egy olyan takarékos működtetést képzel el, amelyre már régóta szüksége lenne Magyarországnak; nos, tisztelt képviselőtársaim, ha ezt megteszi a kormány, és láthatóan ezzel akarja kezdeni, ezekkel a döntésekkel, akkor joggal várhat áldozatot az emberektől, mert ma Magyarországon az emberek többsége józan, és ezt illik komolyan vennünk. Nem szabad lenéznünk a választópolgárokat! Pontosan tudják az emberek, hogy milyen nehéz helyzetben van az ország, milyen nehéz helyzetben van hazánk, és hogy néhány fontos döntést, függetlenül attól, hogy milyen pártok állnak mögé egy kormánynak, meg kell hozni, mert ez szolgálja ma Magyarország érdekét. Az ország érdekében, hazánk érdekében mi ezt a döntést hajlandóak vagyunk meghozni, oda tudunk állni egy válságkezelő program mögé, de természetesen akkor, hogyha ez a válságkezelő program arra a reformfolyamatra épül, amely fontos a számunkra, azokra a változtatásokra.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Szabad Demokraták Szövetsége készen áll arra, hogy ezt a támogatást megadja, mert meggyőződésünk: ma ez szolgálja legjobban Magyarország érdekeit.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

(15.20)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai