Készült: 2024.09.19.11:16:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2001.12.18.), 346. felszólalás
Felszólaló Dr. Gémesi György (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, nagyon sok kérdésben lehetne vitatkozni az előterjesztés jelenlegi stádiumában a képviselőtársaimmal, és talán nem feltétlenül a negatívumok irányába kellene vigyék a hangulatot, hanem valóban annak a felemelő érzésnek a tudatában, ami egy ekkora tízéves nemzeti programot, egy nemzeti stratégiai kérdést helyez előtérbe. Ezért nekem nehéz tudomásul vennem olyan pesszimista gondolatokat, amelyeket Bauer Tamás képviselőtársunk vagy Világosi Gábor az előző időszakban fölvetettek, függetlenül attól, hogy nyilván Baráth Etele gondolatmenetéhez kapcsolódva van számos olyan kérdés, ami még nem feltárt, és amihez feltehetően komoly vizsgálatok kellenek.

Úgy érzem, hogy azok a fejlesztések, amelyek egy ilyen olimpia kapcsán megvalósulnak, összehangolhatók azokkal a fejlesztési szándékokkal, amelyek egyébként is meglennének az elkövetkező tíz esztendőben, és összehangolhatók azokkal a forrásokkal, amelyek várhatóan rendelkezésre állnak akár az infrastruktúra vagy bármilyen más területen. Azért ne felejtsük el, hogy 2004-ben feltehetően elég közel leszünk az Európai Unióhoz, és bizony különböző fejlesztési források ott is megnyílnak Magyarország irányába, nem feltétlenül az olimpia rendezése miatt, hanem azért, mert a nagy infrastrukturális alapok megnyílhatnak, és ezzel is segíthetik megvalósítani azt a szándékot, hogy olyan helyzetet teremtsünk, hogy azok a látogatók, akik idejönnek, valóban megfelelő formában tudjanak majd olimpiát élvezni, illetve nyilván megfelelő formában tudjuk kiszolgálni az olimpia megrendezését.

Nem tudom megállni, hogy Bauer Tamásnak ahhoz a gondolatához ne nyúljak vissza, ami a világkiállítást illeti, azért is, mert 1992-ben pontosan a főváros SZDSZ-es vezetésének a tiltakozása és komoly gátló véleményei és programjai alapján kellett Gödöllőn bejelenteni azt, hogy mi adott esetben alternatív területet biztosítunk a világkiállítás megrendezéséhez. Meggyőződésem, hogy ha a világkiállítás meg lett volna rendezve, akkor nem kellene most a 4-es metróról vitatkozni és beszélni. Bizony komoly fékeket épített be az előkészítésbe is az SZDSZ által vezetett Fővárosi Önkormányzat.

De ne erről vitatkozzunk, mert nem méltó a mai előterjesztéshez, hiszen egy óriási dolog az, hogyha a parlamenti határozat elfogadásra kerül, és a miniszter úr a következő téli olimpián ezt a határozatot személyesen át tudja adni a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének, és nyilván konzultálni tud ezekről a kérdésekről. Azt hiszem, hogy ezért is van oka a sietségnek, ami nem feltétlenül rossz munkát jelent, hanem egy nagyon határozott és dinamikus előrenyomulást ezen a területen. A felállt Olimpiai Pályázat-előkészítő Bizottság naponta komoly feladatokkal segíti és egészíti ki ezen előterjesztés háttérfeladat-rendszerének megvalósítását. Azt gondolom, hogy tíz esztendő óriási idő arra, hogy meg tudjuk valósítani ezt a valóban komoly országépítő nemzeti programot.

Én tizenegy esztendővel ezelőtt lettem Gödöllő város polgármestere, és pont Baráth Etele volt az, aki akkor a romos állapotú, még ki nem ürített Grassalkovich-kastéllyal kapcsolatosan a kormány részéről egy határozati javaslatot készített elő, hogy 100 millió forint felújítási, állagmegóvási pénzt kap a kastély. Kérem szépen, ma már többen voltak ebben az intézményben, ebben a csodálatos kastélyban, és valóban ennek a továbbfejlesztéséről beszélünk ma már. Számunkra akkor álomként megfogalmazott cél volt, hogy ez a kastély az ország és a nemzetközi nyilvánosság elé tárulhasson, és a magyar nemzeti kultúra értékeit be tudja mutatni. Kérem szépen, ez nem álom, hanem valóság, sőt valóság az is, hogy az a térség, az az épület, az az intézmény ma már az ország egyik kulturális központja.

Azt hiszem, hogy erre alapozva, nem pesszimistán kell megfogalmazni a véleményeket, hanem optimistán, hiszen a nemzet többsége - a közvélemény-kutatások alapján - már ma is gondolatban e csodálatos szándék mögött van. Azt hiszem, ha elhisszük magunkról, hogy az elmúlt 10-11 esztendőben ez az ország mit tudott teljesíteni - nem kell elhinni, csak meg kell nézni; picit hátra kell nézni, és megnézni azt, hogy mi történt ebben az országban -, akkor egyáltalán nem szabad pesszimistán a jövő elé nézni.

Azt kérem a képviselőtársamtól, aki azt mondta, hogy 2000 milliárd forint - bizonyára neki már vannak megvalósíthatósági tanulmányai, hiszen ő megjelölt egy összeget, én még nem tudom mennyi, ez majd nyilván el fog készülni a határozati javaslat alapján, azt kérem -, hogy legyen egy picit optimistább ebben a tekintetben, és segítse a nemzet lelkének felemelkedését ezen országépítő program kapcsán.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai