Készült: 2024.05.11.16:11:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2019.07.02.), 57. felszólalás
Felszólaló Fenyvesi Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FENYVESI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A turizmus Magyarországon stratégiai fontosságú ágazat, a gazdaság egyik motorja. A magyar turizmus teljesítménye 2010 óta folyamatosan nő, azóta a vendégek száma több mint másfelszeresére, a szálláshelyek bevétele több mint duplájára nőtt. A magyar turizmus az európai átlag többszörösével nő. Az ágazat több mint 400 ezer embernek ad munkát. A turizmus 2018-ban Magyarországon rekordévet zárt: a KSH adatai szerint a kereskedelmi szálláshelyeket igénybe vevő vendégek száma 5,6 százalékkal nőtt, ez összesen 12,5 millió főt jelent, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma pedig 4,2 százalékkal nőtt az előző évhez viszonyítva, átlépve ezzel a 31 millió vendégéjszakát. A külföldi turisták mellett tovább élénkült a magyarok belföldi utazási aktivitása is: 2018-ban a 6,6 millió fő belföldi turista 15,7 millió vendégéjszakát töltött hazánkban.

A turizmus jelentős gazdaságélénkítő hatásait figyelembe véve alakította ki a kormány a Magyar Turisztikai Ügynökségen keresztül a 2030-ig szóló nemzeti turizmusfejlesztési stratégiát, amelynek célja, hogy a turizmus fejlesztésén keresztül biztosítsuk az ország gyarapodását. A fejlesztésekhez a kormány minden eddiginél nagyobb mértékű, több mint 820 milliárd forintot biztosít 2030-ig, hogy végrehajtásával Magyarország elfoglalhassa méltó helyét a világ turizmusában. A 2017-ben útjára indított Kisfaludy-program keretében 2030-ig 300 milliárd forint értékű szálláshelyfejlesztési beruházás valósulhat meg a vidéki Magyarországon, amelyből 150 milliárd forintot a kormány hazai költségvetési forrásból vissza nem térítendő támogatás formájában biztosít.

A magyarországi vendégforgalom nagyjából fele-fele arányban oszlik meg a belföldi és a külföldről érkező turisták között. Budapest után a második legfontosabb térség a Balaton, ahol a vendégéjszakák többségét belföldi vendégek adják.

Jelentős fejlesztések valósultak meg a Balaton-felvidék nyugati felében, a badacsonyi régióban. A teljesség igénye nélkül csak néhányat hadd említsek meg. Nagyvázsonyban 126 millió forint értékben 33 hektáron elterülő, Európában is egyedülálló igáslóközpont létesült, amely a munkalovakat és az általuk végzett munkákat hivatott bemutatni, szomszédságában pedig egy 1200 méteres tanösvény kanyarog. Elkezdődött egymilliárd forintos beruházással a Kinizsi-vár megújítása és több önkormányzati épület felújítása is.

Badacsonyban, Badacsonytomajon a „zöld város” projekt keretében parkok, utak, járdák szépültek meg, megújult az óvoda, és minibölcsődét is kialakítottak. A „kultúrtáj” világörökségi pályázat keretében az épített és természeti örökség megőrzése és fejlesztése történik a Folly Arborétumban. A város három strandja, panziók, szálláshelyek újultak meg. Átadásra került a térség egyik régi kultikus helye, a megújult Hableány étterem, amelyben korszerű bor- és pezsgőkészítő központot is létrehoztak. A városban több mint 3 milliárd forint értékben folyt és folyik ma is beruházás.

Szigligeten átépült a hajókikötő, parkok, utak, járdák szépültek meg, felújították a strandot, több önkormányzati épületet, jelentős beruházás indul a várban. A településen összesen 700 millió forintos fejlesztés zajlik.

Révfülöpön termelői piac nyílt, utak, a két strand és járdák felújítása mellett megépült a szabadtéri színpad, megkezdődik a kultúrház kialakítása. A beruházások összértéke meghaladja az 550 millió forintot.

Ábrahámhegyen több ütemben megszépül a strand, csónakkikötő létesült, most épül a közösségi ház, több út, járda újul meg. Összesen közel 350 millió forint értékű fejlesztés valósul meg.

A példák csak kiragadottak, a sort a fejlesztésekről sokáig lehetne sorolni. A hazai turizmus versenyképességének erősítése érdekében további pozitív döntések születnek a következő évi költségvetésben, a szálláshely-szolgáltatások áfája 18 százalékról 5 százalékra csökken.

A minőségi szolgáltatások és vendéglátóhelyek bővülésével a Balatonnál az idén tovább szárnyalhat a turizmus. Reményeink szerint a fejlődés töretlen lesz. A kiváló programok, az igényes szálláshelyek, a természeti szépségekkel megáldott vidék idén nyáron is szeretettel várja a hazai és külföldi vendégeket, köztük természetesen párthovatartozástól függetlenül a képviselőtársakat egyaránt  mert ha nyár, akkor Balaton. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai