Készült: 2024.05.15.09:33:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 8:07


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Gelencsér képviselőtársunkat végighallgatva  bár nehezen tudtuk követni, mert olyan sebességet diktált, hogy nehéz volt ezt megérteni , néhány kulcsszó kijött ebből. Ha jól értelmeztem, akkor elhangzott a Momentum frakcióvezetője részéről az, hogy informatikusok kellenek. Tehát „Legyen mindenki informatikus!” programcímmel indult a Momentum. Bár visszaköszönt ebben a programban  1990 óta lehetek tagja a Kereszténydemokrata Néppártnak  a KDNP programja, amiben az emberközpontú politika, az emberközpontú gazdaságpolitika és társadalompolitika kiemelt elem volt, és a mai napig is az. Tehát örülök annak, hogy a Momentum is átvette a KDNP ezen programját, bár az informatikusokkal vitatkoznék, hogy csak és kizárólag rájuk van szükség. (Dr. Vadai Ágnes: Neked is van gombateleped?) Azt meg ne vegye magára, hogy Gurmai Zita a beszéde közben kiment, de ez nem probléma.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagyon szépen köszönjük a miniszterelnök úr jelentését, ahogyan ő fogalmazott. Szerintem valóban fontos siker volt nyár végén, augusztusban az atlétikai világbajnokság megrendezése. Valóban, a világ Magyarországra figyelt, és Magyarország az imázsát jelentős mértékben tudta erősíteni és megmutatni azt a világnak, hogy igenis sportbarátok vagyunk, mi magyarok szeretjük a sportot, és szeretnénk, ha sportolónemzetté válnánk. Sőt, szeretnénk, ahogy Ortega vallja: az életet is sportszerűen felfogni, hiszen a fairplay átvétele a társadalmunk életében fontos lenne, bár ez itt, a parlamentben kevésbé látszik az ellenzék, a baloldal részéről, de nyilván mi törekszünk sportszerűen felszólalni és sportszerűen élni az életünket, hiszen a sporton keresztül sok-sok más értéket is át tudunk venni az egészség megőrzése mellett.

Örülünk annak, hogy a kormány és a miniszterelnökünk folyamatosan figyelemmel követi a világ változásait. Örülünk annak, hogy kellő időben, világosan látták a kihívásokat, a veszélyeket és a fenyegetéseket. És, ahogyan Kolpingot gyakran idézem: nemcsak felismerte a bajokat, hanem orvosolta is ezeket az elmúlt időszakban, és orvosolni kívánja a jövőben is, hiszen világos és egyértelmű politikája van mind a gazdaság, mind a biztonságpolitika, mind a kultúra területén.

Én azt látom, hogy kulcsfontosságú volt a külpolitikánknak a váltása, mégpedig a keleti nyitás elindítása; ez visszaköszön az energiabiztonság, az energiaellátás garanciális tételeinek a megismerése kapcsán. Én azt látom, azzal, hogy nyitott a magyar kormány külpolitikája Kelet felé, Magyarország mozgásterét jelentős mértékben növelte. (Dr. Vadai Ágnes jelzésére:) Így van, ahogy Vadai Ágnes is mondja, a Balkán felé is nyitott. Nagyon helyes, hogy Szerbiával is kimagaslóan jó kapcsolatokat ápolunk és stratégiai partneri együttműködésünk van. (Dr. Vadai Ágnes: Ja!) Szerintem ezt mindenki, aki komolyan gondolkodik Magyarország jövőjéről, vallja is, hiszen a szomszédokkal jóban kell lenni, ez történelmi tanulság. Tehát helyes döntés volt a keleti nyitás külpolitikáját megindítani, hiszen sokkal korlátozottabb lehetősége lett volna a magyar kormányzatnak most az energiabiztonság, az energiaellátás garantálása tekintetében, ha nem nyitunk Kelet felé.

Mi nagyra értékeljük azt az erőfeszítést, amit a magyar kormány a gazdaságpolitikában tesz (Dr. Vadai Ágnes: Mi nem!), hiszen valóban nehéz nemzetközi környezetben kell helytállni. Egy elhibázott szankciós politika Brüsszel részéről megnehezíti a dolgát mindenkinek, és látjuk azt, hogy egy olyan Európában kell helytállnunk, amely azt az értéket, amit induláskor magáénak vallott és amivel évtizedeken keresztül sikerre vitte a kereszténydemokrata értékeket, lassan-lassan feladni kényszerül; látjuk az önfeladás politikáját. Ebben a brüsszeli forgatagban kell a magyar kormánynak világos értékrenddel, stabil értékrenddel kiállni a magyar érdekek mellett és a keresztény értékek megvallása mellett.

Tisztelt Képviselőtársaim! A háború és béke kérdésében is véleményünk szerint helyesen jár el a kormány, hiszen mindvégig a béke pártján állt; mindvégig hangsúlyozta az azonnali fegyverszünetet és a béketárgyalások megkezdését. Örülünk annak, hogy a Vatikán mellett, a pápa őszentsége mellett a magyar kormány is ezt az álláspontot képviseli.

Persze, természetesen tudjuk és örömmel látjuk, hogy a Magyar Honvédség fejlesztése dinamikusan halad előre, de azt is tudjuk, hogy persze béke kell és a békéhez a hadsereg részéről erő kell, de a politika részéről pedig bölcsesség kell. És én úgy látom, hogy ez a bölcsesség megvan a magyar kormány részéről, hiszen ahhoz, hogy a politika primátusa érvényesüljön a jövőben is, fontos, hogy a békét megőrizzük és maradjunk ki ebből a háborúból, bármilyen kényszerítő elem is jelentkezik és bármilyen külső nyomás is jelentkezik Magyarország irányába.

Tisztelt Képviselőtársaim! Lukács képviselőtársam elmondta, és már többször vitatkoztunk az igazságos béke kérdésköréről. Ha a történelmet végignézzük, akkor azért ilyet ritkán látunk: vagy totális győzelem van, és akkor valakinek az egyoldalú igazsága érvényesül, vagy pedig valamilyenfajta kompromisszumos béke érvényesül, amiben mind a két félnek részben benne van az igazsága, meg részben az igazságtalansága is. (Dr. Vadai Ágnes: Milyen igazsága van az oroszoknak, István?) Ha most megkérdezzük, mondjuk, a donbaszi, eddig kisebbségben élő oroszt, akinek szintén megvan a maga igazsága, hogy szeretné az anyanyelvét használni, de ugyanúgy megvan az ukránoknak is a maguk igazsága, ezt is jogosan felvethetjük, tehát nagyon nehéz ebben igazságot tenni. Szerencsére nem is nekünk kell ebben a háborúban igazságot tenni. Mi azt szeretnénk, ha minél kevesebben halnának meg, sőt, senki sem halna meg, hanem azonnali tűzszünet és békeköttetés történne  békekötés történne. A köttetés talán nem freudi elszólás, hiszen az Egyesült Államokra gondolok, amely ebben nyilván meghatározó szerepet játszik; ha ő azt szeretné, hogy béke legyen, akkor mielőbb béke lesz az orosz-ukrán háborúban is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A migráció kérdésköre felmerült a miniszterelnök úr részéről; ezt egy nagyon fontos veszélyforrásnak látjuk. Azt a következetes politikát és azt a biztonságpolitikát, amit a kormány végez a határkerítés megépítésével, élő őrzőerők vagy védőerők felsorakoztatásával, ezek mind-mind azt mutatják, hogy igenis szükség van erre, és védenünk kell a schengeni határokat, védenünk kell a magyar határokat az illegális tömeges migrációtól, mert ez óriási biztonsági kockázatot és veszélyt jelent mindannyiunk számára.

Nem fogadhatjuk el  és a KDNP-frakció messzemenőkig támogatja a magyar kormányt , amit most Brüsszelben akarnak, migránsgettókat, migránstáborokat Európa-szerte, és így Magyarországon sem fogjuk tudni támogatni az ilyen típusú brüsszeli döntéseket, és arra biztatjuk a kormányt, hogy továbbra is keményen és határozottan álljon ki a migrációs nyomással szemben és a brüsszeli bürokraták buta döntésével szemben.

(14.40)

Tisztelt Képviselőtársaim! Talán a legfontosabb kérdés, amiről a miniszterelnök úr beszélt, a szuverenitás kérdésköre. Valóban azt látjuk, hogy az állam területi épsége és politikai függetlensége a klasszikus definíció értelmében is sérthetetlen kell hogy legyen. Igenis minden államnak joga, hogy szabadon válassza meg és alakítsa politikai, társadalmi és kulturális rendszerét. Ebbe nem engedünk beleszólást kívülről, még Brüsszelből sem.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ami a társadalompolitikában nekünk, kereszténydemokratáknak a legfontosabb, az pedig a magyar családok további védelme. Arra biztatjuk a kormányt, hogy a családok támogatásának rendszerét, az otthonteremtési támogatást, a gyermekvállalási támogatásokat mind-mind továbbra is segítse, tekintse ezt a biztonságpolitika és az energiabiztonság mellett, a gazdaságpolitika mellett a legfontosabb célkitűzésének, és várjuk a kormánytól az ősz folyamán, hogy egy CSOK Plusz programmal elénk fordul, és mi támogatni fogjuk azt, ha a magyar családok minél szélesebb köre jut különböző olyan támogatásokhoz, amivel érdemes gyermeket vállalni, amire érdemes otthont teremteni és Magyarországon boldogulni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hadd zárjam azzal, hogy Pál apostol levele a rómaiakhoz úgy szól, ebből egy részletet hadd mondjak el: aki tisztséget kapott, töltse be tisztségét, aki tanító, tanítson, aki a buzdítás ajándékát kapja, buzdítson, aki elöljáró, legyen gondos. Én azt kívánom, hogy a kormány továbbra is legyen gondos társadalompolitikában, biztonságpolitikában és a kulturális politikában. (Dr. Vadai Ágnes: Te meg ülj le!) Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai