Készült: 2024.09.19.02:47:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2009.12.14.), 33. felszólalás
Felszólaló Pánczél Károly (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  33  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A hazai tankötelezettség ma 12 évet fog át. A baloldali kormányok 8 évet kaptak, hogy ennek sikerére döntő hatást gyakoroljanak, és eredményeket produkáljanak. A nekidurálás meg is volt; 2002 óta több tucatnyi kormányzati programban oktatási ígéretek tömkelegét tették a hátrányos helyzetű, a leszakadó társadalmi csoportoknak.

Ha a töredékét megvalósították volna, ma nem itt tartanánk. Ehelyett rettenetes kártételt látunk, akármerre nézünk, a teljes oktatásügy drámai elszegényedését. Ígértek a falvakba óvodát, iskolát, újra és újra úgy megígérték, mintha először ígérték volna. Eközben százmilliárdot meghaladó mértékben csökkentették az évek folyamán az oktatási támogatások összegét, aminek az értéke is egyre drasztikusabban romlott. Óvodák, iskolák ezreit záratták így be, kényszerítették ki az átszervezésüket. A nagy pusztítással párhuzamosan pedig azt ígérgették, hogy soha nem látott mértékben fejlesztenek. Ígértek óvodai férőhelybővítést, a falvakban iskola-korszerűsítést, sőt "Biztos kezdet" programot, meg újra és újra már a beharangozás másnapján elfelejtett programokat. Ígértek a cigányságnak integrációt, oktatási eszközökkel. Ez olyan jól sikerült, hogy rosszabb a helyzetük, mint valaha, miközben sok-sok milliárd folyt el eredmény nélkül.

Mindezt a kormányzati sikerpropaganda ellenére renitens szocialista képviselők maguk ismerték el. De hiába is tagadnák, az emberek a saját szemükkel látják az általános lecsúszást. Ígértek a hátrányos helyzetűeknek "Útravaló" programot, a Magyarországi Cigányokért Közalapítványból ösztöndíjat. A költségvetések évről évre gyászos bizonyítványt állítottak ki arról, hogyan is kezeli a leszakadó rétegek oktatási problémáit a kormány, aminek a legszélsőségesebb esete, hogy egy társadalmi csoporttól elvesznek, majd más címen nagy hangon visszaadják. Mégis mindvégig azt hangoztatták a baloldali kormányok, hogy ők állnak a hátrányos helyzetűek, köztük a cigányság érdekei pártján. A hátrányos helyzetű rétegek köszönik, de nem kérnek ebből a nagy gyámolításból, amelytől az életviszonyaik, oktatási esélyeik ilyen drasztikus mértékben romlottak, ahogy egyébként ezt Hiller miniszter úr is elismerte.

Államtitkár úr, kérem, adjon számot arról, hány iskolát, óvodát zártak be, illetve hányat építettek, illetve újítottak fel teljesen a csaknem 8 év alatt. Hány százalékkal nőtt a lemorzsolódás az oktatás egyes területein, illetve hány százalékkal nőtt a hátrányos helyzetűek óvodáztatása, oktatási sikeressége? Hány százalékkal javulnak, és hány forinttal nőnek a hátrányos rétegekre szánt oktatási ráfordítások jövőre, 2009-hez képest?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  33  Következő    Ülésnap adatai