Készült: 2024.09.25.11:48:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2016.10.17.), 18. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A magyar választók október 2-án világos üzenetet küldtek Brüsszelnek: Magyarország nem kér a kötelező betelepítési kvótából, és Magyarország elutasítja Brüsszel migrációs politikáját.

Az is teljesen világos, hogy ez az új szövetség, ez az új közösség, amely a magyar szabadság mellett állt ki, nem pusztán egy „nem”-et tett a megfelelő helyre, hanem arra is teljes körű felhatalmazást adott, hogy a parlament ma megkezdje annak az alaptörvény-módosításnak a vitáját, amelyben a parlament többsége kizárja a kötelező betelepítési kvótát. Erre minden politikai, jogi felhatalmazásunk megvan, és a parlament nagyobbik része ebben a vitában részt vesz. A baloldali ellenzék nem vesz részt, már ki is mentek a teremből, holott egyébként most még nem napirend van, hanem napirend előtti van, tehát kicsit hamarabb mentek haza a kelleténél. Dacára annak tették ezt, hogy az elnökük, Molnár Gyula többször nyilatkozott a választási kampány alatt arról, hogy a népszavazás felesleges, hiszen a parlamentben egy kvóta elleni törvényt még a szocialisták is megszavaznak.

Két eset van. Egy csendes, belső puccs zajlik Molnár Gyula ellen, és már meggyengült annyira, hogy a frakció, amelynek ő nem tagja, bátran ellentmond neki, és sem a szavazáson, sem a tárgyaláson nem vesz részt, mint Tóth Bertalan ezt elmondta. A másik lehetőség, hogy a koordináció szervezésében még nem jutottak el oda, hogy a pártelnök sajtónyilatkozatait megfelelő módon értelmezzék.

De azt hiszem, a baloldal helyzetét tekintve ez most már egy jelentéktelen epizód az egész ügyben. Sokkal fontosabb annak a megítélése és az arról való beszéd, hogy mi fog történni az Európai Tanács ülésén. És a mai európai nagybizottsági ülésen adott tájékoztató alapján a parlamentnek tudnia kell azt, hogy az Európai Tanács ülésén továbbra is napirend a kötelező betelepítési kvóta, az erről szóló törvényalkotás; és az európai országok egy része és az európai baloldal nemhogy nem hajlandó levenni ezt a kérdést a napirendről, hanem arról nyilatkozik, hogy szerintük a migráció, a bevándorlás jó. Legfeljebb arról hajlandóak vitatkozni, hogy ez az ellenőrizetlen forma jó-e, vagy valami mást kell csinálni.

Mi látjuk, értjük, hogy az európai baloldal és az európai országok egy része a különböző belső problémáikra nem tudnak más választ adni. Most ne vitassuk azt meg, hogy vajon milyen elittel rendelkeznek azok az országok, amelyek a saját országaik problémájának a megoldására olyan megoldást választanak, amely nyilvánvalóan veszélyezteti a kultúrájukat, identitásukat, értékválasztásukat, az egész társadalmukat. Azt se vitassuk meg, hogy ezt miért nem képesek felismerni.

Egy viszont mindenképpen hangsúlyozandó: Magyarország azon a véleményen van, hogy ha valakinek a bevándorlás segít a belső problémái megoldásában, ám tegye az Európai Unióban, de ezt tilos ráerőszakolni más országokra. Tegye meg ezt saját hatáskörben! Mi majd legfeljebb a vitában elmondjuk, hogy ez szerintünk helyes, nem helyes, és milyen következményei vannak a schengeni megállapodásra, milyen következményei vannak a dublini szerződésekre, milyen következménye van bizonyos országok számára a vízum megadásának. De egy biztos: Magyarország, a balti államok, a visegrádi országok és még jó néhány európai ország határozottan elutasítja azt az elképzelést, hogy a kötelező betelepítési kvótát rá lehetne erőltetni bármely európai uniós államra, és ennek az alaptörvény-módosításban is hangot kell adni.

Ezért én arra invitálom nagy tisztelettel frakcióvezető-társaimat, hogy a mai általános vita után csü­tör­tökön 10 órakor folytassuk azt az ötpárti egyeztetést, aminek a végén egy egyeztetett TAB-mó­do­sítással lehetséges egyöntetű szöveget elfogadnia a parlamentnek.

Magyarország nem kér a betelepítési kvótából. Magyarország elutasítja idegen lakosság betelepítését. Magyarország nem kér Brüsszel erőszakos migrációs politikájából. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

(9.50)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai