Készült: 2024.09.26.02:46:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (2011.03.16.),  141-148. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:17


Felszólalások:   133-140   141-148   149-152      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések sorában az utolsót Volner János, a Jobbik képviselője kívánja feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: "Miért mondják, hogy nem lesznek megszorítások?" címmel. Megkérdezem, hogy a válaszadó személyét, Szatmáry Kristóf államtitkár urat elfogadja-e. (Volner János: Igen.) Igen, öné a szó, Volner képviselő úr.

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Egy hete már érdeklődtem ugyanebben a témában, de sajnos eredménytelenül a kormány képviselőjénél. Felidézném röviden, hogy mi is történt az elmúlt időszakban. Decemberben a Fidesz-Magyar Polgári Párt azzal kampányolt, hogy milyen területekre mennyivel nagyobb költségvetési támogatást fog a forradalmi költségvetés juttatni 2011-ben, aztán eltelt egy hónap, majd azt a többletet, amit olyan nagy hévvel kommunikált a sajtóban, egy 250 milliárd forintos költségvetési zárolás keretén belül rögtön vissza is vette. És ha ez nem lenne elég, akkor folytatta a szocialisták által megkezdett megszorító intézkedéseket, és Széll Kálmán-terv néven elkeresztelt egy igencsak komoly megszorító csomagot, majd igyekszik bevasalni a magyar társadalmon ennek a 900 milliárd forintos terhét.

(16.20)

És hogy miért is van erre szükség, képviselőtársaim? Azért, mert a Fidesz jelenleg a gazdagok számára, a kifejezetten magas jövedelmű felső 15 százalék számára kidolgozott egy adórendszert, ennek a költségvetési hatásait ráterheli a teljes magyar társadalomra. Most elsősorban tehát azok ennek az új adórendszernek a kárvallottjai, akik szegények, akik rosszul keresnek, akik lecsúszottak, akik lemaradtak a társadalmi fejlődésről, az a 85 százalék, képviselőtársaim, a foglalkoztatottakból és a magyar társadalomnak az a több mint 90 százaléka, akit ez az egykulcsos adórendszer semmilyen módon nem érint.

Mivel a múlt héten is azt állítottuk, és most is azt állítjuk, hogy a szocialisták által elfogadott megszorító intézkedések továbbra is érvényben maradtak, felhívom államtitkár úr figyelmét arra, hogy Navracsics miniszter úr, amikor a Széll Kálmán-terv bemutatójakor arról beszélt, hogy hat darab szocialista megszorító csomagot fogadtak el a szocialisták nyolcéves kormányzása alatt, igen, mi is tudjuk, csak kérem államtitkár urat, szó szerint sorolja fel azokat a megszorító csomagokat, amelyeket a Fidesz most megszüntetett, mert én úgy látom, hogy egyet sem sikerült.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Szatmáry Kristóf államtitkár úrnak.

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Mi korábban egy bizottságban ültünk, és eddig a beszélgetéseink, szakmai vitáink megpróbáltak bizonyos szakmai alapot teremteni a beszélgetéshez. Én azokkal az észrevételeivel, amelyek az adórendszerre vonatkozóan azt mondják, hogy az új adórendszer a munkavállalók 90 százalékának rosszat hozott, nem tudok mit kezdeni, mert ez önmagában így nem igaz. Azért is érzem egy kicsit igazságtalannak az ön felvetéseit, hiszen pontosan az új adórendszernek az az eleme, amely a munkára ösztönzi az embereket és arra, hogy természetesen aki többet keres, az annyival többet is fizessen, és minden olyan intézkedés, amely a gazdaság beindítását és a tisztességes munkát megbecsüli, eddig úgy gondoltam, hogy az ön vagy az önök elképzeléseibe is beleillik, és az adórendszernek az a részével, amely a gyermeket vállalókat a munkából megkeresett pénzükkel támogatja, ez meg aztán végképp, úgy gondolom, hogy közös elképzelés az ország gazdaságának a rendbetételére. De mint most hallom, ez nem így van.

Innentől kezdve azzal sem tudok igazából már csak terminológiailag mit kezdeni, hogy ön a megszorítást mint fogalmat úgy kezeli, ami teljesen ellentétes azzal, amit mi gondolunk. A megszorítás az elmúlt időszakban arról szólt, hogy bizonyos alrendszerekből ad hoc a költségvetés foltozására vesznek ki pénzeket fűnyíróelvszerűen. A Széll Kálmán-terv pont nem illeszkedik ebbe a sorba, és pont arról szól, hogy azt a legfőbb problémát próbáljuk megoldani, ami gúzsba köti a magyar gazdaságot az elmúlt tíz évben, és a jövő kilátásait is föléli, vagyis az államadósságot kell csökkenteni. Ön is pontosan tudja, ahhoz, hogy Magyarország gazdasága elinduljon fölfelé, először a rendkívül magas államadósságot kell csökkenteni strukturális reformok révén, ami azt jelenti, hogy fenntarthatóvá kell tenni ezeket a rendszereket. Erről szól a Széll Kálmán-terv, és bíztam volna abban, hogy ennyiben méltányos, hogy elismeri, hogy ezt a célt kívánják követni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Egyperces viszontválasz illeti meg Volner képviselő urat.

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Államtitkár úr, én nyilvánvalóan nem a családi adókedvezményekről beszélek, hanem arról az egykulcsos adórendszerről, amely az APEH által készített jövedelmi kimutatások alapján a munkavállalók 15 százalékának jelent kedvezményt, a többiek pedig vagy ugyanúgy maradnak jövedelmileg, vagy rosszul járnak. Ellenben annak a 400 milliárd forintnak, amibe ez az új adórendszer bevezetése kerül, gyakorlatilag az egész társadalomnak meg kell fizetni a költségeit; még annak is, aki ebből egyébként kimaradt, még annak is, aki rosszul járt, meg annak is, aki egyáltalán nem részesedett sehogy az úgy adórendszer áldásaiból.

Magyarul, nem történik egyéb, mint hogy az elrontott adórendszer következményeit most önök ráterhelik a társadalomra, azért, mert önök a felső 15 százalék, a gazdagok, a magas jövedelműek érdekeit képviselik, és ennek a következményeit mindannyiunknak, nekünk, magyar állampolgároknak, a választópolgároknak kell meginniuk, és sajnálatos módon önök erről nem is hajlandóak tudomást venni. Hát ez a problémánk, államtitkár úr.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszontválasz illeti meg az államtitkár urat.

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Ezen utóbbi felvetésével az a problémám, hogy ön azt mondta az első két percben, hogy alapvetően a bevételek és a kiadások kapcsán van probléma. Itt azt kell mondani, hogy az az adórendszer, ami bevezetésre került, éppen arról szól, hogy megpróbálja az embereknél ott hagyni a pénzt. Azt mondani, hogy ennek az árát fizetik meg az emberek a költségvetésben, logikailag azért nem áll össze számomra, hiszen ezzel az új adórendszerrel, ahogy ön is mondta, ez a pénz ott marad az embereknél, alapvetően fogyasztásra, alapvetően a gazdaság beindítására. És azoknál marad ott, akik dolgoznak. Tehát erről szól az összes olyan program, amit említettem, hogy a magyar gazdaság hosszú távú fejlődésének alapjait tegyük le. És ha ebből az adórendszerből, amit ön csak részeiben kritizált, a gyermekek támogatásának az elemét kiemelné, az már nem ez az adórendszer lenne. Tehát ezt az adórendszert egészben kell kezelni, ez az adórendszer szerintem alkalmas a gazdaság beindítására, és egyébként biztosítja a költségvetés hosszú távú egyensúlyát is.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:   133-140   141-148   149-152      Ülésnap adatai