Készült: 2024.09.19.14:55:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

212. ülésnap (2001.05.31.), 84. felszólalás
Felszólaló Pogácsás Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:03


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POGÁCSÁS TIBOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Nem véletlen, hogy ilyen élénk érdeklődést váltott ki az élelmiszerekről szóló törvény módosítása, hiszen mindannyian látjuk és tapasztaljuk azt, hogy gyakorlatilag pánik alakult ki Nyugat-Európában, pontosan az élelmiszer-előállítás, -termelés kapcsán. Szinte minden évben ismétlődően visszatérnek a keleti szomszédainknál is hasonló jellegű problémák, ha más kórokozókkal is. Az elmúlt napokban Magyarországon is végigszenvedtünk egy jelentős ételmérgezést, amelynek a pontos kórokozója és a pontos lefolyása, kialakulása mind a mai napig nem egészen ismert egyértelműen. Tehát hogy az élelmiszerek ellenőrzése szükségszerű, és minden szinten szükségszerű, azt gondolom, nem igazán képezheti vita tárgyát.

A törvénytervezet alapvetően vizsgálja azt, hogy az élelmiszerek ellenőrzése milyen formában, milyen lépésekben történjék. Mindannyiunk számára ismert, hogy ma az élelmiszerek vizsgálatánál, elsősorban az importélelmiszerek kapcsán a határon való beérkezésnél tényleges vizsgálat nincsen. Előminta-vizsgálat van, amelynek alapján, ha az előminta megfelelő, és az előminta alapján az élelmiszer behozatala előtt nincs akadály, akkor az élelmiszert, a tényleges beutaztatását, behozatalát követően, a határon nem vizsgálják.

Magyarországon mind a nagykereskedők, kiskereskedők, mind pedig a fogyasztó oldaláról a hatósági ellenőrzések ma lényegesen szűkebbek és fejletlenebbek, mint Nyugat-Európában ez megszokott. Tehát önmagában az nem nyújt biztonságot, hogy egy előminta alapján az élelmiszer bekerül; a belső ellenőrzés a jelenlegi formájában erre nem igazán megfelelő.

Célszerű tehát egy olyan ellenőrzési rendszert bevezetni, amely a határon a tényleges élelmiszert, a tényleges állapotot vizsgálja meg. Emellett azt gondolom, nem vitatható, hogy szükségszerű a határon belüli ellenőrzések növelése is, a kereskedőnél - a fogyasztót védve -, közvetlenül a kiskereskedőnél, a különböző fogyasztóvédelmi szervezetek által.

Vita alakult ki az előbbiekben a gyártmánylapok kapcsán, tulajdonképpen a kis előállító, az őstermelő - vagy nem is tudom, az előzetes vita alapján minek nevezzük őt -, tehát a kistermelő és a nagyüzemi előállítók esélyegyenlősége és versenye kapcsán. Arról nem esett szó, hogy a jelenlegi módozatban az állam bizonyos értelemben némileg felelősséget vállal a gyártmánylapokért az előállított élelmiszerrel kapcsolatban. Tehát a hatósági vizsgálat és a gyártmánylapok kötelező bemutatása és minősíttetése ilyen értelemben részbeni állami felelősséget jelent, ugyanakkor, pontosan a belföldi termelőnek egyfajta versenyhátrányt, hiszen ezeket a költségeket neki el kell szenvednie, míg az importélelmiszer, az előbb említett mintavétel elvégeztetése után már nem kerül ennek a hatálya alá.

A törvénytervezet elfogadása után sem szűnik meg a gyártmánylap. Azon lehet esetleg vitatkozni vagy polemizálni, hogy a termelőnél az ott meglévő gyártmánylap ellenőrzése milyen hatásfokú lesz vagy lehet. Nyilvánvalóan arra kell törekednünk, és a piaci verseny is erre szorít mindenkit, hogy a gyártmánylapoknak, magyarul, az előírásoknak megfelelően történjen az élelmiszer előállítása. A gyártmánylapok nem kerülnek ki innen, nem szűnnek meg, tehát ugyanúgy a gyártmánylapok előírása szerint kell az élelmiszereket előállítani.

Az őstermelők körül kialakult vitáról végül is azt gondolom és úgy emlékszem, hogy az előző kormányzati ciklus idejére visszanyúlóan az őstermelők kapcsán volt egy kísérlet, hogy az őstermelők által előállított termékeket is vizsgálni kell. Erről a társadalmi nyomás hatására az előző időszakban az előző kormány végül is lemondott. Jelen pillanatban ez a törvénytervezet sem vállalja fel azt a nehezen végrehajtható, legalábbis a jelenlegi helyzetben nehezen végrehajtható feladatot, hogy az őstermelők vagy a kistermelők esetében is ugyanazokon a vizsgálati sorokon végighaladjunk, mint a nagyobb előállítóknál.

Mindenképpen egyetértek azokkal a képviselőtársaimmal, akik kifejtették, miszerint hosszabb távon mindenképpen törekedni kell arra, hogy minden piacra jutó termék a minőségét, az előállítás szakszerűségét, szabályszerűségét illetően vizsgálat alá kell hogy kerüljön; és az is egyértelmű, hogy a nyugat-európai gyakorlatnak megfelelően erre lehetőséget kell majd biztosítani. Meg is kell találni ennek a lehetőségét, hiszen az EU-s jogharmonizációhoz és egyáltalán ahhoz, hogy a magyar termékek az EU piacain teret kaphassanak, ez szükséges.

 

 

(12.00)

 

De jelen pillanatban, a törvényalkotás jelenlegi szakaszában, s a jelenlegi helyzetben én úgy gondolom, hogy nincs ma meg minden feltétele annak, hogy a kistermelőknél is ugyanazokat az előírásokat egyértelműen alkalmazni lehessen, amelyeket a nagytermelőknél és az előállítóknál.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai