Készült: 2024.05.16.14:11:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2009.10.07.), 172. felszólalás
Felszólaló Barabásné Czövek Ágnes (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARABÁSNÉ CZÖVEK ÁGNES (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Második napja a négyéves képviselői ciklus utolsó költségvetését tárgyalja a parlament, és ez a költségvetés a 2010. év kereteit határozza meg, felállítva a célokat, feladatokat, számba véve a lehetőségeket, eddig meghozott törvényeket, rendelkezéseket, amelyek mindehhez alapul szolgálhatnak.

Sokszor elhangzott már, mégis azért néhány tételt engedjenek meg, hogy ebből én is elmondjak. A foglalkoztatás erősítése érdekében az élőmunkát érintő közterhek, így a munkáltatói járulékokat és a személyi jövedelemadót csökkentettük, ezt a csökkentést követi 2010-ben a tételes egészségügyi hozzájárulás és még néhány adó megszüntetése is.

Miközben a költségvetésről beszélünk és arról, hogy mennyiben megalapozottak vagy nem megalapozottak a számok, azt gondolom, a bizonytalanságot nemcsak ez jelenti. Mert nem tudunk eltekinteni attól a jelen gazdasági helyzettől, attól a válságtól, ami világszerte megnehezítette az emberek életét, megakasztotta a fejlődést. Ha ránézünk a makrogazdasági adatokra, akkor ezt nagyon szemléletesen tudjuk látni. Új kihívást jelentett, és szinte nem volt olyan társadalmi réteg, amelyet a válság hatása nem érintett.

Azt kell mondanunk, hogy ezek közül bizony jó néhány fájdalmasan érintette az embereket, de mégis, a hosszú távú fenntarthatóság miatt ezen intézkedések meghozatala elodázhatatlan volt. Amellett, hogy sor került az évek óta halogatott intézkedések megtételére, új hangsúlyt kapott a valamennyiünket bántó segélyezési rendszer átalakítása, a munkából élők adócsökkentése és a munka világába való visszavezetése.

A hozzászólók biztosan esetleges sorrendjében mégiscsak érdekes, hogy képviselőtársammal, ha nem is ugyanabban a hangsúlyban, de ugyanarról is szót tudunk váltani. A 2009. évi tapasztalatok azt erősítették meg, hogy 2010-ben is érdemes többet költeni a munkát ösztönző intézkedésekre. Én hiszek azoknak a polgármestereknek, akiknek személyesen ismerem a munkáját, vagy amik itt is elhangzottak a parlamentben, és amikor vádolnak bennünket ellenzéki oldalról, hogy ez a költségvetés nem az emberről szól, akkor mégis azt mondom, hogy erre ez a legjobb példa. Hiszen az adófizető végre azt tapasztalja, hogy az adóforintjaiból nem nagy összegű segélyt kapnak olyanok, akik egyébként dolgozni tudnának, illetve akik dolgozni tudnak, azok munkát kapnak. És biztos, hogy abban egyetértünk, hogy ennek az emberre való hatása a legnagyobb érték.

Fideszes képviselőtársam szerint - Domokos Lászlóra gondolok, aki most nincs itt - nem ez az igazi munkahelyteremtés. De mégiscsak egy odavezető út, és azt kell mondanom, hogy ilyenkor nekem mindig eszembe jut az a borzasztóan fájó múlt évi döntés, amikor egy befektető azért ment el Gyöngyösről, mert a helyi Fidesz egyszerűen ellehetetlenítette. Hát ez is a kettős beszéd része. Egyrészt a munkahelyteremtést sürgetjük, amire a kormányzati támogatás is megvolt, majd eljutunk odáig - miután számos önkormányzat szerette volna, hogy ez a befektető, ha nem Gyöngyösre, akkor legalább oda menjen -, hogy az országot is elhagyta.

Ezzel együtt is azt gondolom, nagyon fontos, hogy ezen a részen a valódi foglalkoztatás irányába menjünk el, és ebben is biztosan egyet tudunk érteni. Az eddig megtett intézkedésekre némely gazdasági szakértő azt mondta, hogy jó irány, mintegy 180 fokos fordulat az eddigiekhez képest, és ezt mindenképpen jó lenne bebetonozni, hogy az a bizalom, ami újra megjelent Magyarország iránt, az továbbra is megmaradhasson.

Úgy is fogalmaz némely közgazdász, hogy hosszú évtizedek óta talán az első olyan költségvetés, ami mondjuk, otthon egy családban természetes, hogy a bevételekhez igazodik. Ha meg tetszenek nézni, akkor a bevételek és kiadások elsődleges egyenlege bizony pozitív, és mindenképpen kordában tartja a kiadásokat, ugyanakkor a hiányt is. Úgy gondolom, hogy ez a költségvetés csak és csak akkor lenne ellenzékileg veszélyes - az ellenzék úgy szokta mondani, hogy ez egy veszélyes költségvetés, Mohácsi képviselőtársam összegyűjtötte azokat a jelzőket, amiket eddig ez a költségvetés kapott: ez a kedvenc szavuk; úgy tűnik, a "rosszabbul élünk"-et idejekorán ellőtték -, ha megengedné a hiány növelését, amit mindenképpen szeretnénk elkerülni, a módosítók, a szükséges, lehetséges módosítók elfogadása kapcsán is.

Amiről még néhány szót engedjenek meg, hogy mi jellemzi még talán ezt a költségvetést. Ugye, ennek következtében azt elmondhatjuk, hogy ez a takarékosság jegyében készült, hangsúlyt kapott a stabilitás megőrzése. Néhány területen tudunk többet költeni, erről is volt már szó, és kevesebb jut - két nagy tétel van - az önkormányzatoknak, illetve a közösségi közlekedés fejezetre.

Magam is tagja vagyok annak az albizottságnak, amely a költségvetési bizottságban a BKV-nál történt nagy összegű kifizetéseket vizsgálja, és úgy fogalmaztunk - még nincs vége, nem zárult le ez a vizsgálat -, hogy nem lehet addig alulfinanszírozásról beszélni, amíg nem tudjuk, hogy egy szolgáltatás valójában mibe kerül. Majd ha ez a szolgáltatás tiszta lesz, majd ha nem olyan jellegű kifizetésekre kerül sor, ami valamennyiünket felháborított, akkor majd tudjuk azt mondani, hogy bármelyik is alulfinanszírozott, de ne vonjuk el magunktól azt a jogot, hogy ezt megnézzük, hogy ésszerűsítsünk, és azt az állami támogatást, amit évről évre odaadunk, valóban leellenőrizzük, hogy mennyi az annyi.

Azt is tudom, hogy amennyiben olyan intézkedéseket hozunk, ami jó a gazdasági élet szereplőinek, az embereknek, azzal nagyon könnyű egyetérteni. Nap mint nap az emberek között járva tudjuk, hogy mi érdekli őket, mi érinti, mi fáj, mit szeretnének. Vég nélkül lehetne sorolni, azt gondolom, hogy ebben minden képviselő kiváló lenne. Mégis be kell látnunk, hogy a 2010-es költségvetés a józan ész gazdaságpolitikájával készült, és nem választási, nem osztogató költségvetés.

A Fidesz frakcióvezetője - gondolom, már a győzelem reményében - megpróbálja megalapozni azzal, hogy azt mondja, hogy ez egy választási költségvetés, mégpedig a választásokig tartó költségvetés-tervezetet nyújtott be a kormány. Ez számomra két dolgot jelent. Vagy azt, hogy azt a számos ígéretet, amit a Fidesz eddig tett, ez alapján ő nem akarja visszavonni, és ezért próbálja ezt mondani, vagy nem készültek még fel a kormányzásra, és úgy gondolják, hogy jó lenne, ha a 2010-et is még továbbvinnénk.

Egy nagy kérdés van, ezt azért hozzá kell tennem, hogy a társadalom belátja-e, hogy érdemes rövid távon népszerűtlen, kényelmetlen intézkedéseket támogatni azért, hogy stabil gazdasági körülményeket tudjunk teremteni. Ez egy felelősségteljes döntés lesz, és gondolom, az MSZP mindezt meg fogja tenni.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai