Készült: 2024.09.19.09:19:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2019.11.19.), 104. felszólalás
Felszólaló Hubay György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:47


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HUBAY GYÖRGY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a napirendi ponttal kapcsolatban ismertessem önökkel a Fidesz-frakció álláspontját. Már a törvényjavaslat átolvasásakor is látni lehetett, hogy egy komoly, jól átgondolt és részleteiben kidolgozott törvényjavaslat került a tisztelt Országgyűlés elé. Ez nem is lehetett volna másképpen, hiszen hazánk, nemzetünk, teljes társadalmunk számára fontos törvényjavaslatról van szó, mert a haza védelme mindannyiunk állampolgári kötelessége. Öröm látni, hogy az elmúlt évek során jelentős léptékben, a „Zrínyi 2026” honvédelmi és haderőfejlesztési program meghirdetése óta pedig példátlan mértékben fejlődött a Magyar Honvédség és ezzel együtt hazánk honvédelmi képessége. Az elmúlt szűk évtized kormányzati politikája szöges ellentéte a szocialista-szabad demokrata kormányok idején megvalósult totális hadseregrombolásnak. (Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Az elnök csenget.) Ma már szerencsére csak az ellenzéki padsorokban foglalhatnak helyet azok, akik egykor brutális mértékben rombolták le a Magyar Honvédséget és hagyták tönkremenni (Dr. Vadai Ágnes: Én? Brutális mértékben? Én?) eszközeinket, ha éppen nem kiárusították azokat külföldi kézbe, és nullaközelire csökkentették az önkéntes tartalékosok számát. Ezzel szemben 2010-ben szemléletváltás (Dr. Vadai Ágnes: Örülök, hogy itt van Simicskó képviselő úr!) következett be a honvédelmi politika területén. Az önkéntes tartalékosok számát több ezer főre növeltük, eszközeinket és infrastruktúránkat folyamatosan cseréljük és fejlesztjük, illetve törekszünk a katonák anyagi megbecsüléséért is mindent megtenni.

Különösen nagy előrelépés a már említett honvédelmi és haderőfejlesztési program, hiszen ilyen volumenű képességfejlesztésre még talán soha nem került sor a modern kori Magyarország történetében. Magyarország ma nemcsak Európán belül, hanem világszínvonalon is az egyik legbiztonságosabb ország, Budapest pedig az egyik legbiztonságosabb városnak számít. Ebben hatalmas szerepe van a kormány többéves határozott, céltudatos munkájának, illetve honvédelmi és rendvédelmi politikájának is. Az elvégzett munkáért pedig az egyik legnagyobb köszönet jár katonáinknak, rendőreinknek, akik lehetővé tették azt, hogy ezt elmondhassuk magunkról, és hozzájárultak az európai keresztény kultúra, valamint Magyarország szuverenitásának megvédéséhez, valamint megfékezték a déli határunkat ostromló illegális migránsáradatot, és emellett fenntartották az ország belső rendjét is.

Az ország biztonsága alapvető nemzeti érdekünk. A biztonság megőrzése és megteremtése pedig a Magyar Honvédség Alaptörvényben rögzített feladata. Ahogy a törvényjavaslat általános indokolása is fogalmaz, Magyarország biztonsága három alappilléren nyugszik: a Magyar Honvédség képességein, a szövetségi együttműködésen és az állampolgárok hazafias elkötelezettségén. Mindezek mátrixa járul hozzá ahhoz, hogy egy biztonságos és erős Magyarországot tudjunk építeni közösen, keresztény értékeink megvédésével párhuzamosan.

Nekünk, országgyűlési képviselőknek minden támogatást meg kell adnunk ahhoz, hogy a Magyar Honvédség modern, ütőképes, a hazája iránt elkötelezett hadsereg legyen, amely ezáltal a térség meghatározó vagy akár vezető haderejévé, fegyveres erejévé válhat. Ehhez pedig szükség van képességeink folyamatos fejlesztésére, technikai felkészültségünk fokozására, aktív felkészülésre és végül, de nem utolsósorban a hazai jogszabályi környezet finomhangolására, alaposan átgondolt stratégiák mentén. Jól látható, hogy térségbeli meghatározó szerepünk megerősítése érdekében vállalunk egyre fontosabb szerepeket a nemzetközi térben megjelenő fenyegetések kezelésében is a NATO, illetve az Európai Unió és az ENSZ tagjaként.

A törvényjavaslat napjaink egyre fontosabbá váló kérdésével is foglalkozik. A honvédelmi képesség növelése érdekében a törvényjavaslat egyrészt szabályozza a kiberfenyegetések elleni fellépést, másrészt pedig a hibrid fenyegetések elleni kormányzati koordinációt is. Fontos kihangsúlyozni, hogy továbbra sem lesz sorköteles katonaság, a törvényjavaslat kizárólag a különleges jogrend esetére történő felkészülést szolgálja. Szögezzük tehát le, hogy a honvédelem össznemzeti ügy, melynek részeként Magyarország épít az állampolgárok haza iránti elkötelezettségére és áldozatkészségére.

Nem kívánom ismételni önmagam, de mindannyiunk állampolgári kötelessége a haza védelme. Az Alaptörvény és az Országgyűlés határozata alapján kihirdetett rendkívüli állapotban vagy az azt megelőző védelmi helyzetben a magyarországi lakóhellyel rendelkező, nagykorú, kiképzett tartalékosnak vagy potenciális hadkötelesnek minősülő magyar állampolgárságú férfiak hadkötelezettek. Az előttünk fekvő javaslat egy nagyon következetes és jövőbe mutató célja a békeidőszaki felkészülés hatékonyabbá tétele anélkül, hogy ez az állampolgárokra nézve bármilyen többletkötelezettséggel járna.

A javaslat szerint a békeidőszakban a hadkötelezettség alá tartozó személyek két kategóriába sorolhatóak. Egyrészt a kiképzett tartalékos, aki az a hadkötelezettség alá tartozó személy, aki a honvédség állományából kikerült és önkéntesség alapján katonai szolgálatot teljesített, másrészt pedig a potenciális hadköteles személy, aki minden olyan, hadkötelezettség alá tartozó állampolgár, aki nem tartozik a kiképzett tartalékos kategóriába.

(15.00)

A szakszerű felkészülés érdekében a törvényjavaslat biztosítani kívánja, hogy egy szervezet kezelje minden olyan személy adatát, akik kiképzett tartalékosok vagy potenciális hadkötelezettek. A nyilvántartás vezetése békeidőszakban a hadkötelezettség alapján történő katonai szolgálatra tervezés végrehajtását jelenti oly módon, hogy a sorozó központok a lehető legpontosabb adattal rendelkezzenek a feladat megkezdésekor arról, hogy mely hadköteles vehető igénybe katonai szolgálatra, illetve a hadkötelesek mely beosztásra és szakterületre a legalkalmasabbak.

Ezáltal a katonai szervezetek a hadköteles igényükben szereplő beosztásokra a lehető leggyorsabban, a beosztás, képzettség, végzettség, szakmai tapasztalat alapján a legmegfelelőbb hadköteleseket kapják, minimalizálva azon hadkötelesek számát, akiket ezen feladat végrehajtásához megszólítani szükséges. Jól látható célja a jogalkotónak, hogy már békeidőszakban kerüljenek kiszűrésre azon személyek, akik biztosan nem vagy nem biztos, hogy behívhatók hadkötelezettség bevezetését követően katonai szolgálatra.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy azt mindannyian láthatják, ma már nem a 2010 előtti idők hadserege és romboló filozófiája mentén gondolkodik a kormány, hanem a megújulás, képességfejlesztés, megbecsülés és a felkészülés logikája mentén, hogy egy váratlan helyzetre is határozott választ tudjunk adni, és a térség vezető haderejévé tudjunk válni. Komoly teljesítmény áll mögöttünk, az elmúlt évekből is elég, ha csak a déli határvidékünk megvédését említem önöknek, ahol keményen helytálltunk a több százezres illegálismigráns-özönnel szemben, és megvédtük az országunkat. Ezen eredményeinket nem szabad feladni, és továbbra is meg kell tartsuk Magyarországot egy független, önálló és keresztény szellemiségen alapuló országnak, mely bármikor, bármilyen helyzetben készen áll önmaga megvédésére.

Bízom benne, hogy ezen fontos célok elérése pártállástól függetlenül minden képviselőtársam számára egy közös minimumot jelent, így támogatni fogják a törvényjavaslat elfogadását. (Dr. Vadai Ágnes: Ó, nem.)

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai