Készült: 2024.04.28.08:51:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

305. ülésnap (2013.09.24.), 144. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:41


Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az ellenzék ellenzéki szerepkörben van, és keresi azt az egy mondatot - s ez esetben is megtalálta -, amibe belekapaszkodhat, és megpróbálja elmagyarázni a közvéleménynek, hogy miért nem támogatja; amúgy nagyon jó, nagyon jó, de hát emiatt nem támogatjuk. Ismerjük ezt a típusú magatartást. Számtalan képtelennél képtelenebb példát soroltak fel ellenzéki képviselőtársaink, hogy valamelyest látszatában megpróbálják igazolni álláspontjukat a kívülállók felé, azok felé, akik természetesen nem értenek ehhez a rendszerhez, de valami üzenetet megpróbáljanak eljuttatni hozzájuk, hogy ez a gonosz Fidesz már megint ezt csinálja. Nincs gonosz Fidesz, nincs semmilyen olyan mögöttes álüzenet vagy álpróbálkozás, amit az ellenzék több felszólalásban is szeretett volna érzékeltetni.

Szeretném megjegyezni, hogy van a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa - HNT-nek rövidítjük -, és néhány évvel ezelőtt hál' istennek, felállt a másik nagy testület, a Pálinka Nemzeti Tanács - PNT-nek rövidítjük -, és csak megemlítem, hogy a Pálinka Nemzeti Tanácsnál az illetékes országos hatáskörű szervek úgy jelölhetnek tagot, amit a törvény előír, hogy ezt előterjesztik, viszont a kinevezésüket a miniszter hagyja jóvá. Megjegyzem, már a tagok kinevezését is a miniszter hagyja jóvá a Pálinka Nemzeti Tanácsnál.

Szeretném megemlíteni, hogy a hungarikumról szóló törvény - ha most a titkári feladatokra specializálódunk - azt írja, hogy a Hungarikum Bizottság titkárát határozatlan időre a miniszter nevezi ki. És még számtalan ilyet tudnék én is idézni úgy, ahogy idéztek más területen, ahol az ágazati miniszternek nincs ilyen jogköri felhatalmazása az aktuális jogszabály alapján. Mint említettem, mi ezt itt javasoltuk. S már megemlítettem a felszólalásomban, hogy nagyon sok államigazgatási területet adtunk át most együttesen, akik megszavaztuk a ma élő hegyközségi törvényt - amely igen jelentős felelősséggel is párosul - a hegybírói és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa országos titkári feladatai közé. És mint említettem, mind a hegybírók nyolc államigazgatási feladatkörrel, mind a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa főtitkára nyolc államigazgatási feladatkörrel került felruházásra törvényi szinten. Ebben vannak nagyon érzékeny területek, nem sorolom fel őket, aki ismeri ezt szakmailag, az tudja, hogy nagyon érzékeny államigazgatási feladatokat is innentől kezdve hegybírók és a majdan megválasztandó Hegyközségek Nemzeti Tanácsa főtitkára fog ellátni.

S megemlítek még valamit. Ugyan itt felhoztak más köztestületeknek és országos civil szerveknek, egyesületeknek az életéből kiragadott példát, hogy ott miért nincs ilyen jogosultsága a miniszternek. Itt azért megjegyzem, bár utaltam rá és a szakmabeliek tudják, hogy nagyon jelentős az a közvetlen támogatása a Hegyközségek Nemzeti Tanácsánnak a központi költségvetésen keresztül, amely épp a feladatok ellátása miatt általunk is elfogadható, de hozzáteszem, hogy most az új rendszerben még magukat a hegybírókat is állami pénzen keresztül fogjuk finanszírozni, meg ezt a rengeteg feladatot is, amit éppen említettem, hogy meg fognak kapni az új rendszerben a hegyközségek, hegybírók és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa.

(14.30)

Például a szőlőtelepítési és kivágási jogok nyilvántartását, amit egyébként szocialista barátaink központosítottak - ebből lett egy óriási káosz -, most rakjuk vissza az eredeti helyére, a hegyközségekhez, hogy végre meglássák, hogy a saját hegyközségükben milyen kivágási jogosultság és telepítési jogosultság van egyáltalán nyilvántartva, és a kivágási és telepítési engedélyt visszatelepítettük a helyi hegyközségekhez. Ez egy nagyon kemény államigazgatási jogkör, megjegyzem, amit most már teljes hatáskörben a hegybírók és az őket felügyelő, szakmailag irányító főtitkár fog végezni.

Ezzel akartam még azt az egy mondatot támogatólag megindokolni, hogy talán akkor ebben az esetben elvárható az, hogy az újjáalakult Hegyközségek Nemzeti Tanácsa fog jelölni és választani egy főtitkárt, és ezt ellenjegyzi a miniszter. Nem hívhatja vissza, ha kinevezésre került, és még sorolhatnék néhány olyan dolgot, ami nem igaz, és itt vissza is utasítom azt a mondatot, hogy politikai hátsó szándékot vélnek felfedezni. (Göndör István: Így van!) Lehet, hogy önmagukból indulnak ki, ez a gond, de legyenek szívesek elolvasni például a főtitkár személye megválasztásának az előfeltételeit. Azt mondja ki a törvény, hogy felsőfokú szakirányú végzettségű személy pályázhat egyáltalán ide, akiknek egyébként emellett, hogy felsőfokú szakirányú a végzettségük, a hegybírókra vonatkozó feltételrendszer mindegyikét teljesíteni kell. Akkor hogy feltételezhetik, hogy ezek után egyáltalán szóba került az, hogy politikai komisszár meg megbízott.

Amit Gőgös Zoltán mondott, és ezt itt utasítom vissza azok nevében, akik nem tudnak válaszolni, mert egy miniszteri biztos itt nem szólalhat fel parlamenti keretek között, hogy egy miniszteri biztos kicsinyes bosszúját látja ezen mondat mögött, ezt az ő nevében is itt határozottan vissza szeretném utasítani. Szó sincs erről, a törvény egyértelműen a feltételrendszerben biztosítja, hogy csak szakmai személy kerülhet kiválasztásra és megválasztásra az új főtitkár személyében. (Gőgös Zoltán: Akkor meg minek?) És azt is nyugodtan mondom, és majdnem mernék egy fogadást kötni, hogy szerintem a mindenkori miniszter nem vagy igen kivételes alkalommal fog majd élni esetleg az ellenjegyzés megtagadásával. Ez az én személyes véleményem, és akkor majd meg fogjuk látni néhány hét múlva, hogy igazam volt-e ezzel a vélekedéssel, mert hamarosan sor kerül majd az új főtitkár pályázatának kiírására, annak befogadására és megválasztására.

Köszönöm szépen még egyszer, és az eredeti változatot, a most benyújtott és most tárgyalt - mert Göndör Istvánnak zavarai vannak ezek szerint, bár ő jól ismeri a parlament rendszerét - verzió eredeti változatát fogom javasolni elfogadásra a tisztelt parlamentnek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai