Készült: 2024.09.21.09:03:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

305. ülésnap (2013.09.24.), 126. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 11:08


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A felszólalásokat végighallgatva ismét megerősödött bennem az a meggyőződés, hogy nekünk, embereknek van egy remek adottságunk, ez a felismerés képessége - felismerni a veszélyeket -, és nekünk, a közéletben dolgozó embereknek pedig van egy lehetőségünk, hogy orvosoljuk is ezeket a problémákat, bajokat, és ha lehet, egy olyan védelmi mechanizmust, egy védelmi rendszert alakítsunk ki, amelyben a fiatalok, a gyermekeink ezeket a veszélyeket kevésbé élhetik át.

A vita arról szól - arról szólt most is -, hogy mit kell tennünk, mit lehet tennünk, hogyan tegyük mindezt, milyen eszközökkel tegyük mindezt. Szerintem abban mindannyian egyetérthetünk, hogy egy stabil értékrendet adni a gyermekeinket, egy stabil, helyes értékrendet adni a fiataloknak, ez fontos feladatunk, fontos küldetésünk, küldetése mindannyiunknak, nekünk, szülőknek, családoknak, tanároknak, iskoláknak, helyi közösségeknek, és hozzáteszem, itt elhangzott számos képviselő úr részéről, a médiának is van felelőssége ebben, hiszen mégiscsak emberek nézik, emberekről szól, emberekért kell hogy szóljon a média is.

Eszembe jutott, amikor hallgattam önöket, Platónnak az a mondása, hogy az élet igazi nagy tudománya a jó és a rossz közötti különbségtétel képességének a megszerzése. Milyen egyszerű ez, ugye? Gyermekeink már az óvodában, azt hisszük, hogy megtanulják, hogy mi a jó, mi a helyes, mi a rossz. Azonban aztán rájövünk, hogy az élet ettől sokkal bonyolultabb, és egy olyan szemüveget kell föltennünk, amelyben mindig meg tudjuk látni az igazat, a jót, a helyeset. Gyermekeinket is ebben a szellemiségben kell felnevelnünk, és ha már önök a média felelősségét és szerepét felhozták, és az anyag is szól erről, akkor milyen egyszerű lenne a helyes útra való terelése a fiatal nemzedékeknek, már a gyermekeinknek, ha mondjuk, olyan mesefilmeket adnának, ha mondjuk, olyan filmeket adnának, és olyan életmodelleket mutatnának be a különböző televíziócsatornák, az a jó néhány száz csatorna, amelyet manapság már fogni lehet, akkor milyen könnyű dolgunk lenne nekünk, szülőknek, milyen könnyű dolgunk lenne nekünk, politikusoknak, hogy kérem szépen, mindenki ebben a nemes küzdelemben felsorakozna, és fel tudnánk építeni a szeretet civilizációját, ha tetszik, jó társadalmi közösségi életet élő, egészséges, helyes gondolkodásmódú nemzetek és nemzedékek sorát láthatnánk a világon.

Nem itt tartunk sajnos valóban, ezért ez egy folyamatos küzdelem. A drogellenes stratégia arra vállalkozik, amire tud. Arra vállalkozik, hogy nagy célokat fogalmaz meg. Mi azt szeretnénk elérni, hogy a gyermekeinkre ez a veszély ne leselkedjen. Legalábbis itthon, a határainkon belül, aztán nyilván az lenne jó, ha minden szomszédos ország és valamennyi ország, valamennyi politikai közösség arra törekedne, hogy ne legyen ilyen veszélynek kitéve a jövő nemzedéke, gyermekeinket ne veszélyeztessék különböző drogdílerek és egyéb más káros ügyek és dolgok.

Azt hiszem azonban, hogy azzal, hogy mi a jót hirdetjük, azzal, hogy stabil értékrendet próbálunk sulykolni, azzal, hogy a család szerepét, a közösségek erejét hangsúlyozzuk a stratégiában is, azzal, hogy széles spektrumban dolgozunk azon, hogy a családi adókedvezménytől a sportlétesítmények fejlesztésén át, a mindennapos testnevelésen keresztül, a fiatal gazdák lehetőségeinek megteremtésén keresztül számos olyan intézkedést hoztunk, több mint harminc olyan intézkedést hoztunk, ami a fiatalokat segíti itthon maradni, boldogulni, és egészséges életmódot folytatni, nyilván ez még kevés. Nem lehetünk elégedettek, nem dőlhetünk nyugodtan hátra a székben, hanem további lépéseket kell tennünk. Ebben kérjük és várjuk az önök segítő közreműködését, tanácsát, javaslatait, ha tetszik, módosító javaslatait, és várjuk a civileknek is, a civil szervezeteknek és mindenkinek, hiszen meg is kérdeztük őket mi magunk is, hosszas egyeztetés folyt, nagyon komoly munka folyt annak érdekében, hogy ez a stratégia itt lehessen ma a parlament asztalán.

De abban is egyetérthetünk szerintem, hogy akik egyébként pedig szándékosan kárt akarnak okozni gyermekeinknek, azokat pedig nagyon keményen meg kell büntetni. Ezért nekem nem idegen az, hogy igenis a büntetőjogi szabályokat nagyon szigorúvá kellett tenni. Ezt is megtettük. Igenis a drogdílereket, azokat, akik szándékosan haszonszerzésből, tudják, hogy kárt okoznak, tudják, hogy függőség alakulhat ki a gyermekeinknél, akik ezt kipróbálják, és az életüket tönkretehetik vagy az életüket el is vehetik, igenis nagyon szigorúan és keményen meg kell büntetni, és fel kell velük szemben lépni.

Sok kérdés, fölvetés és pozitív megnyilatkozás is volt az önök részéről. Ezt szeretném megköszönni, hiszen a kritika is építő jellegű - én úgy tekintek minden kritikai észrevételre. Elhangzott, hogy miért ez a címe a stratégiának, jó-e ez a cím. A címnek valóban van üzenetértéke, van ereje, van jelentősége. Én mindig a tartalmát szeretem egy anyagnak, hogy pontosan mit is céloz meg. Szerintem a szándékaink tisztességesek, a szándékaink nemesek, és jó célokat szolgálnak. A stratégia pozitív előrelépés - elhangzott több képviselő úr részéről. Mi is így értékeljük, és köszönjük szépen az anyag elismerését, ebben az értelemben legalábbis.

Farkas Gergely képviselőtársam azt mondta, hogy a gyorsan változó világban miért kell hét évre tervezni egy stratégiát. Azt hiszem, hogy valóban gyorsan változik a világ. Sokszor csak kapkodjuk a fejünket valóban, milyen változások történnek úgy egyébként is, nem csak a dizájnerdrogok vonatkozásában. De azért mégiscsak vannak alapvető értékek. Talán, mondjuk, egy régi szerzetesrend alapgondolatát mondhatnám itt el, ugye, keressük az állandót, a maradandót ebben a rohanó világban, azokat a stabil értékeket, amelyekbe tudunk kapaszkodni, amelyekbe tudunk fogódzkodni, amelyek iránytűként szolgálnak az életünkben.

Tehát egy stratégia nyilván középtávon, hosszú távon megfogalmaz célokat, értékek mentén fogalmaz meg célokat. Tehát azok viszont szerintem nem kell hogy változzanak. Ragaszkodjunk azokhoz az értékekhez, amelyek egyébként már beváltak és jól működnek, az emberi közösségünk számára hasznosak, és ezek bizonyítottak. Ezek a családok. A család szerepe, nem győzzük elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos. A közösség ereje, a közösség formáló szerepe milyen hatékony, és az iskola, a nevelés szerepe. Ezeket nem tudjuk nélkülözni, nem is kell, hogy nélkülözzük. Nyilván arra figyelnünk kell, ez majd a cselekvési tervben fog megfogalmazódni, hogy ezekre az új típusú kihívásokra, amelyek nyilván a rohanó, változó világunkban folyamatosan megjelennek, azokra hogyan tudunk rugalmasan azon nyomban reagálni. De hát ezt tesszük. Ez a lista sajnos folyamatosan bővül, hogy milyen újabb és újabb kémiai anyagokat találnak ki rossz szándékkal és óriási haszonszerzési vággyal túlfűtött bizonyos bűnözői körök. De ezekre, ahol csak lehet, nyilván le kell csapni és le kell sújtani.

Vágó Sebestyén mondta, hogy a váz jó, a keret, az még kérdés, hogy milyen lesz. Nyilván a cselekvési terv is kitölti ezt a keretet. Azt hiszem, hogy ez is már elismerésre méltó, hogy igen, a váza, a szerkezete jó az anyagnak, mi is úgy ítéljük meg. Sok munka van benne.

Végezetül pedig azt tudnám önöknek mondani, ugye, a forrásokat emlegették, többen felszólaltak ez ügyben. 3,5 milliárd forint volt korábban erre a területre, azt mondták; nem sok eredménnyel, sajnos ezt kell hogy mondjam. Tehát nyilván most a költségvetési forrásokért küzdünk, hiszen most zajlik a költségvetési egyeztetés, hogy milyen területre mennyi pénz jut. Ettől függetlenül viszont mi nagyon komolyan és hangsúlyosan ráálltunk arra a feladatra, hogy az európai uniós forrásokat megcélozzuk, és minél több forrást megszerezzünk. Ráálltunk arra, hogy a norvég alapból és más alapokból szerezzünk forrásokat, pénzeket erre a feladatra. De összességében nem azt kell csak nézni, hogy kérem, mennyi jut drogprevencióra, hanem azt kell nézni, mivel ez a társadalom valamennyi területét érinti... - beszéltünk itt már erről sokszor, hogy a családi adókedvezmény, a gyes visszaállítása, a gazdák támogatása, a fiatal vállalkozók megsegítése, lehetőségek odaadása a fiataloknak, ezek mind-mind egyébként, a sportlétesítmények is idetartoznak. Mert a gyermekeinknek épülnek ezek a sportlétesítmények.

Egyrészt támadnak minket azért, hogy miért építünk annyi sportlétesítményt, miért költünk több tízmilliárdot erre. Gyermekeinkre költünk, hogy lehetőséget adjunk nekik, hogy sportoljanak, és ha sportolnak, akkor talán kevesebb az esély arra, hogy olyan közösségbe kerülnek, ahol egyébként a hedonista életmódot, egyfajta kábítószer-függőséget kialakítandóan rá tudják vezetni a fiatalokat erre.

(13.50)

A sportolói közeg mégsem ez a közeg, tehát ha sportol a gyerek, akkor az egészséges életmód lehetőségét adjuk meg számára.

Összességében még egyszer köszönöm a hozzászólásokat, köszönöm az észrevételeket. A módosító javaslatokat meg fogjuk vizsgálni, át fogjuk tekinteni, és remélem, hogy egy olyan stratégia kerül majd véglegesen a kormány és mindannyiunk asztalára, amely mindannyiunk támogatását fogja élvezni. Azt hiszem, hogy azok a szakemberek, akik eddig részt vettek a stratégiai gondolkodásban - hazai és nemzetközi szakemberek -, hozzátették a tudásukat. Ez egy olyan anyag, amely véleményem szerint egy korszerű és mindenre kiterjedő anyag, úgyhogy arra kérem önöket, hogy támogassák majd a zárószavazás alkalmával is.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai