Készült: 2024.04.28.20:54:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

305. ülésnap (2013.09.24.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Tarnai Richárd (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TARNAI RICHÁRD (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Vannak szavak, amikről azt gondoljuk, hogy egyértelmű a jelentésük, aztán a mindennapok gyakorlatából kiderül, hogy mégsem így van ez. Ilyen szó a mobilitás is.

Múlt héten volt az európai mobilitási hét, aminek a lényege fölhívni az emberek figyelmét arra, hogy akár gyalogosan, akár tömegközlekedéssel, akár autóval közlekednek, minél inkább igyekezzenek a környezetet óvni, minél inkább igyekezzenek a közösségi közlekedési eszközöket igénybe venni. Ez az európai autómentes napból eredeztetett.

Érdemes végignézni, hogy milyen lépések történtek az elmúlt években ez ügyben. Gondolhatunk például a metróberuházásra. A kilencvenes évek óta közös élményünk, hogy mindig megígérte az akkori MSZP-SZDSZ-es vezetés, hogy lesz majd metró Budapesten, aztán nem lett semmi. Helyette sikerült a lehető legelőnytelenebb finanszírozási szerződéseket megkötni, amelyeket a Fidesz-KDNP-s többségű városvezetés most újratárgyalt, és jövőre lesz metró a városban. De a BUBI-rendszer, a budapesti biciklirendszer bevezetése szintén ebbe a körbe tartozik; vagy Pécs város példája, ahol egy leromlott, kiszervezett közlekedési céget vett vissza köztulajdonba a Fidesz-KDNP-s vezetés és polgármester, és most már a teljesen új járműpark fejlesztése, a szolgáltatási színvonal megerősítése van napirenden. Vagy például az elmúlt héten megalakult a Fidesz-KDNP kerékpáros frakciója, szintén ezt a gondolatot erősítve. Azt lehet tehát mondani, hogy ez abba a sorba illeszkedik, ami a mobilitást, a tömegközlekedést, illetőleg az alternatív közlekedési eszközök igénybevételét jelenti.

De aztán van egy teljesen más értelmezés, ezt Hagyó Miklós egykori szocialista erős ember, főpolgármester-helyettes jelenítette meg. Ő a közösségi közlekedés egyfajta sajátos értelmezését adta számunkra, amikor is azt a rendszert állította föl, aminek a lényege az volt, hogy százmilliós végkielégítést ad valakinek, aki számára fontos, utána ezt az embert nyugdíjba küldi, majd utána visszafoglalkoztatja. Tanúvallomások alapján el is indult az eljárás ellene, és ennek várjuk a végkifejletét. Ő, ez a szocialista politikus honosította meg annak idején a nokiás doboz kifejezést, hisz a közösségi közlekedéssel kapcsolatos nyerészkedésből származó összegeket ebbe a dobozba helyezte el valaki, aki aztán eljuttatta a tanúvallomások szerint hozzá. (Dr. Józsa István: Van erre bizonyíték? Ez rágalom!) Tudjuk azóta, hogy 15 millió forint fér egy ilyen nokiás dobozba. (Dr. Józsa István: Ez rágalom!) Ez egy másfajta értelmezése a mobilitásnak. (Dr. Józsa István: Ez nem bizonyított.)

Itt van a múlt hét egy nagy nyertese, Zuschlag János, aki a mobilitást megint másképp értelmezte, ugyanis a Mobilitás Ifjúsági Szolgálat volt az a szolgálat, amely a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium keretein belül a pályázati pénzeket osztotta. (Dr. Józsa István: Aki a szavazatokat vitte Bajára.) Innen hordta ki Zuschlag János szocialista országgyűlési képviselő talicskával a pénzeket, a közpénzeket, ami miatt jól megérdemelt büntetését töltötte az elmúlt időszakban. Milyen érdekes, hogy ennek a minisztériumnak akkor Gyurcsány Ferencnek hívták a miniszterét, a politikai államtitkárát pedig Mesterházy Attilának. Persze, biztos nem tudott a miniszter, és nem tudott a politikai államtitkár arról, hogy az általuk vezetett minisztérium Mobilitás Ifjúsági Szolgálatából törvénytelenül és mutyin keresztül egy szocialista országgyűlési képviselő, egy párttársuk hordja ki a pénzt. Mindenesetre a bíróság Zuschlag János felől döntött.

Egy külön érdekesség a börtönből való szabadulás. Ugye, Kecskeméten szabadult Zuschlag János. Én azt gondoltam, hogy legalább Mercedesszel fog távozni, hiszen ott gyártják a Mercedes gépjárműveket, nem, ő egy elegáns BMW-be szállt be, és a mobilitást ilyen módon oldotta meg a börtönből.

A mobilitás tehát nem egyet jelent mindnyájunk számára. A Fidesz-KDNP számára jelenti a tömegközlekedés fejlesztését, az agglomeráció fejlesztését, a kerékpáros közlekedés fejlesztését, kerékpárutak építését és a metró megépítését 3,5-4 év alatt, ami 20 évig nem ment az MSZP-SZDSZ-koalíciónak. Hagyó Miklósnak, az egykori erős embernek a Szocialista Párton belül jelenti a nokiás dobozokat, és jelenti azokat az összegeket, amelyeket kivett a tömegközlekedés rendszeréből, és saját és párttársai részére fordított a tanúvallomások alapján. (Dr. Józsa István közbeszól.) És végül jelenti Zuschlag János számára a Mobilitás Ifjúsági Szolgálatot, amelyből törvénytelen eszközökkel - jogerős ítélet alapján és letöltött börtönbüntetés alapján -, törvénytelenül közpénzeket síbolt ki, hordta ki onnan talicskával. Ennek a minisztériumnak, még egyszer mondom, külön fájdalom, hogy Gyurcsány Ferenc volt a minisztere és Mesterházy Attila volt az államtitkára.

A Fidesz-KDNP a mobilitást tehát a tömegközlekedés és a közösségi közlekedés fejlesztéseként értelmezi, mi evvel foglalkozunk a továbbiakban is. (Dr. Józsa István: A választási csalás Baján a mobilitás Baján.)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai