Készült: 2024.09.21.05:58:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2018.09.24.),  109-118. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:   105-108   109-118   119-120      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! A kérdések tárgyalásának végére értünk. Tisztelt Országgyűlés! Farkas Félix nemzetiségi szószóló kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Törvényes volt-e a Sargentini-jelentés elfogadása?” címmel. (Moraj és derültség az ellenzéki pártok soraiban.) Szószóló úr, öné a szó. (Gyöngyösi Márton közbeszól.) Képviselőtársaim! Ha kérhetném önöket, szószóló úr kapott szót.

FARKAS FÉLIX nemzetiségi szószóló: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Lehet, hogy önöknek vicces, nekem nem. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Siralmas!) Ugyanis 24 éves önkormányzati képviselői gyakorlatom során minden esetben az volt a helyes, hogy a határozathozatalnál a jelen levő képviselők tartózkodó szavazata a nem szavazatokat erősítette. Kérdezem államtitkár urat tehát, hogy a Sargentini-jelentés elfogadása szabályos és törvényes volt-e (Gyöngyösi Márton: Ez most komoly?), mert véleményem szerint tartózkodó szavazatok figyelmen kívül hagyása sem nem szabályos, sem nem törvényes nem volt. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: A Fidesz írta?  Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.) Kérdezem ezt azért is, mert a hazai roma… (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Melyik minisztérium adta?) Én olyan türelmesen végighallgattam önöket, uraim.

ELNÖK: Képviselőtársaim! Legyenek szívesek, ennyire tiszteljék meg a szószólót! Szót kapott, tessék, szószóló úr! Parancsoljon!

FARKAS FÉLIX nemzetiségi szószóló: Köszönöm. Kérdezem ezt azért, mert a hazai roma nemzetiség vonatkozásában a Sargentini-jelentés súlyos csúsztatásokat tartalmaz, amelyek nem felelnek meg a valóságnak, ezért napirend utáni felszólalásomban beszámolok a hazai cigányság valódi helyzetéről. Várom szíves válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Közbeszólás a Jobbik soraiból: Szégyen!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, szószóló úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Völner Pál államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Oszd ki!)

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Szószóló Úr! Tisztelt Ház! (Burány Sándor: Nehéz munka ez!) Valamennyien tudjuk, akár a Ház előtt lévő határozati javaslatból is, hogy milyen szégyenletes körülmények között született meg ez a jelentés, illetve ennek az elfogadása. (Gyöngyösi Márton: Legalább ti elolvastátok volna a jelentést!) Pontosan szerepelnek a határozati javaslatban azok a számadatok, amelyek tartalmazzák, hogy ebben az esetben 262 támogató szavazatnak kellett volna megszületnie ahhoz, hogy érvényesen fogadja el az Európai Parlament ezt a határozatot. Az Európai Unió működéséről szóló alapszerződés megfelelő cikkelye, a 250. tartalmazza, hogy minősített többséget igénylő kérdésekben hogyan kell a szavazás rendjénél figyelembe venni a tartózkodó szavazatokat. (Szabó Szabolcs: Nem így fogalmaz! Ne hazudjál!) Képviselő úr nem ön tett fel kérdést, ha megengedi, önnek nem válaszolok. (Zaj.  Az elnök csenget.  Szabó Szabolcs: Hazudik!) Tehát gyakorlatilag a kormány…

ELNÖK: Bocsásson meg, államtitkár úr!

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: …most készíti elő azt a beadványt az Unió bírósága elé, ahol természetesen a tartalmi kérdéseket is érintően az eljárásjogi kérdésekre… (Gyöngyösi Márton közbeszól.)

ELNÖK: Frakcióvezető úr, nem adtam szót önnek. Legyen kedves!

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: …illetve szavazatszámítási anomáliákra felhívja majd a figyelmet, és remélhetőleg a bíróság érdemben vizsgálja. Természetesen nem tudjuk borítékolni, hogy netán ugyanúgy, mint az Európa Parlament jogi szolgálatának az értelmezése (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Európai!), nem csúszhat félre egy-egy ilyen politikai üggyé emelkedő jelentés sorsa, de elég szégyenletesnek tartom egyébként, hogy a szemben lévő padsorokban, annak ellenére, hogy mindig mismásolnak, azért elég hangosan hallatszik az elégedetlenség, amely a Sargentini-jelentéssel kapcsolatos bírálatok felhangzása kapcsán hangzik el. Én csak azt mondom, hogy nézzenek mélyen önmagukba, hallgassák meg a választópolgárokat, akikkel természetesen mint egyéni képviselők csak keveseknek van alkalmuk találkozni (Közbeszólás a Jobbik soraiból: A cigányok többsége el is olvasta ezt és értelmezte?  Gyöngyösi Márton: 51 százalék azt gondolta, hogy a kormányról szól!), és akkor rájönnek majd arra, hogy a kormány által képviselt álláspont az, ami a választók akaratával találkozik. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.  Z. Kárpát Dániel: Ennyire népszerűek vagytok! Nem tehettek róla!)




Felszólalások:   105-108   109-118   119-120      Ülésnap adatai