Készült: 2024.09.20.19:00:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2018.02.20.), 92. felszólalás
Felszólaló Dr. Szűcs Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 6:49


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZŰCS LAJOS (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy olyan törvényjavaslatról vitatkozunk most, illetve kezdjük el az általános vitáját, amelyet gyakorlatilag idestova 810 éve kezdtünk el tervezgetni. Az első és alapvető történet arról szólt, hogy Magyarország és egyben Budapest egyik legizgalmasabb, sportolásra alkalmas helyszíne a Margitsziget. Nem tudom, mennyien tudják, de a Margitszigeten található futókör a világ egyik legjobban kihasznált ilyen létesítménye, napi több ezer ember használja. Ennek a futókörnek nincs olyan létesítménye, ahol egy öltöző vagy egy büfé lenne, ugyanakkor a Margitsziget egyik sarkán több évtizede a teniszsport egyik ikonikus helyszíne, a Dózsa Stadion található, amely Dózsa Stadion húsz évvel ezelőtt még olyan Davis-kupa-mérkőzéseknek adott helyet, ahol a világcsoportban az akkori teniszezők küzdhettek.

Ennek a törvényjavaslatnak a kimondott célja az, hogy a Margitszigeten egy olyan sportfejlesztés tudjon megvalósulni, amelyik helyet biztosít a magyar teniszezők számára. Tudják, 2018 egy olyan év, amikor nemcsak a 2017. év végén, de 2018-ban is olyan eredmények születtek, amelyekre nemcsak idehaza, de a világon is felkapták a fejüket. Gondolunk itt Babos Tímeának a 2017. év végi páros világbajnokságára, majd a 2018-as Australian Openen a párosban a Grand Slam-győzelmére, de gondolhatunk arra is, hogy a magyar Davis-kupa-csapat a világcsoportban játszik. Mindenki láthatta Belgiumban, hogy ennek a magyar válogatottnak a helyén van a szíve és az esze. Nagyon komoly kiállás volt ez a magyar címeres mezben. Fucsovics Márton pedig ostromolja a top 50-et, de természetesen vannak olyan megváltozott képességű, mozgássérült sportolók is, mint Németh Roland, akik nagyon jó eredményeket érnek el a világban.

Azt szeretnénk tehát ezzel a törvényjavaslattal elérni, hogy a Margitszigeten készüljön el egy olyan versenyközpont, amelyik nemcsak teniszezésre alkalmas, hanem akár ennek a futókörnek a mindennapos kielégítésére, illetve a sport mellett kulturális és akár konferenciaturizmusra is alkalmas lehet. Ennek a javaslatnak az a célja, hogy ezt a törvényi szabályozással segítse, és könnyebbé tegye magát a tervezést és később az építést.

Jelen pillanatban bontási előkészületek vannak, és hamarosan szeretnénk felújítani nemcsak a Dózsa-teniszstadiont, hanem a Margitszigeten lévő mintegy 30 teniszpályát is alkalmassá tenni a versenyzés különféle területeire. Még egyszer mondom, ez a javaslat egyelőre nem szól másról, mint az előkészítésről és arról, hogy ha ezt a lehetőséget megkapjuk, akkor ennek az építésnek a határidejében nem lehet csúszás.

Itt következik az a mondat, amit mindenképpen el kell mondanunk, hogy miért van szükség arra, hogy sürgősséggel hozzuk be a parlament elé. 2016-ban elnyertük az ATP-nek, a férfi profi versenysorozat egyik 250-es versenyének a rendezési jogát, lízingeltük, béreltük ennek a versenynek a rendezési jogát, és 2018 elején derült az ki, hogy 2019 után is öt évre még tarthatjuk ezeket a versenyeket, viszont az ATP-nek az volt a kérése, hogy állandó helyszínen legyen ez megvalósítva. A tavalyi évben ez a Nemzeti Edzés Központban volt, mert már készültünk arra, hogy a Margitsziget valamikor elkészül, az idén pedig a Kopaszi-gáton lesz majd áprilisban ez a verseny. A kimondott és későbbi cél pedig az, hogy ne csak 250 pontos, hanem akár 500 pontos versenyek megrendezésére alkalmas helyszínt tudjunk teremteni.

A tenisz ma egy olyan helyzetben lévő sport, ahol a versenynaptár szűk. Új versenyek rendezésére, naptárba való behelyezésére nincs lehetőség, tehát csak akkor van alkalmunk és lehetőségünk erre, ha valahol lemondásról tudunk. Ez viszont egy nagyon komoly üzleti vállalkozás is, és azt gondolom, hogy ebben a tekintetben a magyar kormány felismerte azt, hogy nemcsak Magyarország szempontjából, nemcsak a magyar versenyzők és a versenysport szempontjából fontos egy-egy ilyen versenynek a megrendezése, hanem bizony üzleti szempontból is rentábilis lehet, hiszen mind a szponzoráció, mind pedig a hozzánk látogató vendégek szempontjából ez egy sikeres versenysorozat lehet.

A tavalyi versenyről egypár adatot szeretnék elmondani önöknek. Az ideiglenes helyszínen több mint 25 ezer néző volt az öt nap alatt ezen a versenyen, és a nemzetközi szövetség által rendelkezésünkre bocsátott adatok alapján a médiaelérése ennek a versenynek: 260 millió főt ért el. Azt gondolom, hogy nagyon sok olyan sportesemény szeretné ezeket elérni, amelyek hasonló módon Magyarországon kerültek megrendezésre. Ez pedig azt jelenti a számunkra, hogy egy állandó helyszínen, megfelelő előkészítés után mind a nézőszám, mind pedig a külföldi elérés magasabb lehet, így tehát üzleti szempontból is rentábilissá válhat ez a beruházás.

Kérem tehát a képviselőtársaimat, hogy az ennek az ikonikus helyszínnek, a Margitszigetnek a fejlesztéséhez szükséges törvényjavaslatot tárgyalják meg és fogadják el. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai