Készült: 2024.05.07.06:11:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.), 313. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  313  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Párbeszéd azt javasolja, hogy ne legyen több hatnapos munkahét Magyarországon. Azt javasoljuk, hogy a hosszú hétvégék után ne kelljen ledolgozni az egyes szombati napokon a korábbi pihenőnapokat, ne legyen több csonka hétvége, és azt hiszem, hogy a családok évében az állítólag családbarát kormánytól ez egy nagyon szép gesztus lenne, amivel biztosíthatná, hogy az emberek legalább hetente két napot egész nap a szeretteikkel töltsenek, hogyha úgy akarják.Csak idén, még a december hónapban van két darab ilyen ledolgozandó szombat, amikor gyakorlatilag az adventi időszakban heti hat napot kell dolgozni. Én nem tudom, hogy ez hogyan fér össze az önök világnézetével, vagy hogyha még radikálisabban kellene átfogalmazni ezt a helyzetet, akkor azt mondanám, hogy ez a kommunista szombatoknak a maradványa, amikor szombaton is dolgozni kellett, bár akkor elvileg fennköltebb és nemesebb célok és nem egyszerűen a munkáltatók profitjának az érdekében.

A Párbeszéd javaslatát egy nagymintás kutatás alapján az emberek 85 százaléka támogatja, de azt is elmondanám, hogy az érdekeik alapján pedig az emberek 99 százalékának kellene támogatnia, hiszen az, hogy többet dolgoztassák a magyar munkavállalókat, az tényleg csak a turbókapitalistáknak, a tőkéseknek áll az érdekében. Sőt, hogyha egy kicsit hosszabb távon gondolkodnának, akkor nekik sem, hiszen a magyar munkavállalók nagyon túlhajszoltak, kizsákmányoltak, kizsigereltek, és ez az egészségügyi mutatóikon is látszik, az egészségi állapotukon is látszik. A magyar emberek körében elharapódzott a különböző stresszbetegségek számos válfaja, és nagyon rosszak a magyar népesség halálozási adatai is. Egyszerűen siralmasan korán halnak nők és férfiak egyaránt Magyarországon, és ezeknek a halálozásoknak a jelentős része, ami nem az egészségügyi ellátórendszer hiányosságaira vezethető vissza, az az életmódra és azon belül is sokszor a munkahelyi stresszre vezethető vissza.

Ezért azt kérjük, hogy az Országgyűlés támogassa ennek a munkatörvénykönyv-módosításnak a napirendre vételét és támogassa magát a javaslatot is, ezzel bizonyítva, hogy az emberek érdekében politizál, hogy az emberek, a magyar dolgozók akaratát és jóllétét szolgálja, nem pedig a nagytőkések akaratát.

De sajnos, amikor a fideszes többség elutasította az Országgyűlés Vállalkozásfejlesztési bizottságában a Párbeszéd javaslatának a tárgysorozatba vételét, akkor érvelést nem nagyon hallottunk, mert nem vették a fáradságot arra, hogy érveket próbáljanak mondani, sőt igazából még egy nem szavazatra is kevés volt a bátorság, tartózkodással jelezték a kollégák. De amikor Varga Mihály miniszter bejött, és volt alkalmam megkérdezni tőle, hogy mit gondol, elég robusztus-e a sokat dicsért gazdasági növekedés jelen pillanatban ahhoz, hogy egy ilyen, valóban némi gazdasági kihívást jelentő lépést megtegyünk, akkor azt mondta, hogy talán boldogabb, szerencsésebb időkben visszatérhetünk a munkaidő-csökkentés kérdésére. Most azonban sajnos csak 4-5 százalék a GDP növekedése évente, ezért nem elég boldogok, nem elég szerencsések ezek az idők.

Valóban, a magyar munkavállalók számára boldogtalan és szerencsétlen idők ezek, különösen akkor, amikor egy másik törvényjavaslatban nemhogy a munkaidő csökkentésére, de annak a növelésére tesznek javaslatot, és hamarosan fogadnak el egy új törvényt a kormánypárti képviselők. A rabszolgatörvény 1-es és 2-es verziója, az 1-es, amely 400 óráig tolja fel az elvégeztethető túlórák számát, a másik fontos módosítás pedig, ami a munkaidőkeretet hároméves elszámolásúra is átállíthatja, illetve a saját alkalmazottaikkal, a saját munkavállalóikkal, a közszolgákkal, köztisztviselőkkel szemben is elképesztően méltánytalan új törvényjavaslatot toltak be ide. Ezt méltán nevezhetjük rabszolgatörvény 2.0.-nak.

Tehát amíg a Fidesz az 1 százalék érdekeit képviseli, adott esetben a német autógyárak megrendelését képviseli, és a rabszolgatörvény különböző változatait fogalmazza meg, addig a Párbeszéd és azt gondolom, hogy az egész ellenzék, de a baloldali humanista képviselőtársaim biztos, hogy azt támogatják, hogy inkább a munkaidő csökkentése irányába menjünk el, annál is inkább, mert Magyarországon az átlagos munkavállaló 300-400 órával többet dolgozik, mint szerencsésebb nyugat-európai társai.

Azt szeretnénk, hogyha a munka termelékenységének a javítása lenne az út, és nem a munkaórák számának a növelése. Nem a munkavállalók kizsigerelésén keresztül vezet az út egy sikeresebb, boldogabb Magyarország felé. Köszönöm szépen, és remélem, támogatni tudják a javaslatunkat. (Szabó Timea tapsol.)




Felszólalások:  Előző  313  Következő    Ülésnap adatai