Készült: 2024.09.20.06:46:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.), 28. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Valóban, tegnap írták alá a brexitmegállapodást, és a britek kilépése egy olyan esemény, amit hogyha valaki, mondjuk, tíz évvel ezelőtt felvetett volna komolyan, akkor valószínűleg szabadságra küldik. Ezzel kapcsolatban egyrészt szeretném elmondani, hogy a kormány számára kiemelten fontos a Nagy-Britanniában élő munkavállalók védelme, a magyar munkavállalók védelme, azt kell biztosítanunk, hogy őket semmilyen hátrányos megkülönböztetés ne érje a britek kilépése miatt. A második vonatkozás az, hogy egy nettó befizető országról van szó, a második legnagyobb gazdaságról az Unióban, ezért a kilépésük azt is eredményezheti, hogy kisebb lehet majd az uniós költségvetés, úgyhogy keményebbek lesznek a költségvetési tárgyalások, főleg, hogyha felvetik valakik Brüsszelben, hogy csökkenjenek a már meglévő támogatási programok. A brexitnek van egy harmadik vonatkozása is: ez az esemény rendkívüli szimbóluma annak, hogy a brüsszeli vezetők az elmúlt években utat tévesztettek. Több Európát akartak, de rossz döntéseket hoztak vagy nem cselekedtek, és a végeredmény egy kisebb Európai Unió lesz. A brexit egy intő jel azzal kapcsolatban, hogy mi az ára annak, ha a politikai döntéshozók nem a lényeges kérdésekre összpontosítanak, vagy a lényeges kérdésekben nem hajlandóak meghallani az állampolgárok hangját, vagy az ő akaratukkal szemben politizálnak.

Sajnos minthogyha a brüsszeli vezetők nem vennék figyelembe ezt a tanulságot, mert ha figyelembe vennék, akkor nem akarnának most is olyan döntéseket hozni, amelyekre nincsen felhatalmazásuk. Lassan a végére érünk ennek az európai választási ciklusnak, és ahogy elnézzük, a brüsszeli elit búcsúajándéka egy komplett bevándorlást segítő, azt áramvonalasító intézményrendszer lenne, és ebben a kéretlen brüsszeli csomagban minden benne van, ami ellen mi az elmúlt években felemeltük a szavunkat.

(14.10)

A csomag egyik fontos eleme a migránsvízum, ami könnyített beutazást jelentene a bevándorlóknak. Erről decemberben újra szavaznak majd az Európai Parlamentben. A múltkor nem volt meg a többség, és az az érzésünk, hogy addig szavaztatják majd a képviselőket, amíg nem lesz meg ez a többség.

A kormány arra kéri a Fidesz-KDNP képviselőit, hogy minden lehetséges eszközzel lépjenek fel a migránsvízum javaslata ellen. Az ellenzéki képviselőket, az ellenzéki frakciókat azért nem említem, mert a PM, az MSZP és a DK brüsszeli képviselői simán megszavazták ezt a javaslatot.

Nem ez az egyetlen eleme a kiépülő intézményrendszernek, át akarják alakítani a határvédelmet, a határvédelem jogát a tagországok rovására, egységesíteni akarják a menekültügyi eljárásokat, szintén a tagállami jogok rovására. Nem került le a napirendről a kvóta, miközben megdupláznák a migrációval kapcsolatos uniós kiadásokat.

Ezen a ponton megint csak összefügg a brexittel ez a kérdés, mert úgy akarnak több pénzt költeni bevándorlásra (Moraj.  Az elnök a csengő kocogtatásával kér csendet.), hogy közben az uniós költségvetés kisebb lesz. Ezt csakis úgy tehetnék meg, hogy közben megvágnák a már meglévő támogatási forrásokat, úgyhogy Magyarországnak, még egyszer hangsúlyozom, fel kell készülnie az ezzel kapcsolatos vitára.

Ez így összességében épp elég ok arra, hogy egy határozott nemet mondjunk erre a csomagra, mert tényleg egy migrációs rémségek házáról van szó. Amint az egyébként ismert, a kormány egy fórumsorozatot indított a nagyobb városokban Európa jövőjéről, és ezek a fórumok mindenhol telt házzal mentek. A fórumokon elhangzottakat úgy lehetne a legjobban összefoglalni, hogy a magyaroknak még mindig a biztonság az elsődleges szempont, és nem támogatják azt, hogy Brüsszel stratégiai területeken jogokat vonjon el tőlünk.

Mi fontosnak tartjuk, hogy ezeket a hangokat, ezeket a felvetéseket még az európai választás előtt eljuttassuk az illetékeseknek, így a fórumok írásos összefoglalóit eljuttatta a kormány nemcsak az Európai Bizottságnak, az Európai Tanácsnak, hanem Emmanuel Macron francia elnöknek is, már csak azért is, mert ő maga is szorgalmazott egy hasonló állampolgári konzultációt. Azt javasolta, hogy minden országban legyenek ilyen fórumok.

Tisztelt Ház! Szeretném a figyelmükbe ajánlani az Eurobarometer felmérését, amely szerint az európai állampolgárok szerint  tehát nemcsak a magyarok szerint, hanem az európai állampolgárok szerint  ma Európában a migráció, a bevándorlás a legfontosabb kérdés, megelőzi a fiatalok munkanélküliségét és a gazdasági növekedés ügyét. Ez azt is jelenti, hogy az előttünk álló hónapokat, az európai kampányt mindenképpen ez a kérdés fogja meghatározni. Az ellenzéki pártok álláspontja már ismert, az is ismert, hogy mi miért küzdünk. Ehhez a küzdelemhez kérjük a magyarok támogatását. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai