Készült: 2024.09.20.16:14:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2018.10.01.), 34. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Valóban elindult a választási kampány, az európai parlamenti választási kampány, és ezt nemcsak onnan tudjuk, hogy újra aktív Demszky Gábor vagy újra az ellenzék vezére Gyurcsány Ferenc, hanem onnan is, hogy a korábbihoz hasonló nyomásgyakorlásnak van kitéve a kormány. S ha valaki arra keresi a választ, hogy a bevándorlást támogató európai erők milyen tervekkel vágnak neki az őszi szezonnak, akkor az a legjobb, ha megnézi, hogy az uniós migrációs biztos, Avramopulosz úr mit mondott az ENSZ legutóbbi közgyűlésén az elmúlt napokban. Egyértelműen kiállt a migráció szükségessége mellett, egész pontosan úgy fogalmazott, hogy „a legális útvonalak fejlesztése elengedhetetlen eleme a kiegyensúlyozott és átfogó bevándorláspolitikának”. Ezt ő mondta, nem mi mondjuk. Méltatta a betelepítési kvótákat is, és szólt arról, hogy a migrációra 2014-20 között rendelkezésre álló forrásokat a menedékkérelmekre fordították, tehát nem a határvédelemre. Ezzel az állásfoglalással, az uniós biztos állásfoglalásával egy halom probléma van, és akkor még szépen fogalmaztunk. Kezdjük azzal, hogy a migrációs biztosnak semmiféle felhatalmazása nincsen arra, hogy az uniós tagállamok nevében ilyen kötelezettséget vállaljon. Mindenekelőtt azért, mert a Bizottság nem egyedüli döntéshozó, hanem végrehajtó szerv, márpedig egy ilyen terv végrehajtására nem hatalmazták fel a tagországok. Másrészt pedig azért elfogadhatatlan ez az állásfoglalás, mert az uniós országok egyáltalán nincsenek egyetértésben azzal kapcsolatban, hogy akarnake kvótát. Magyarország például egyáltalán nem akar, a magyarok 98 százaléka ezt egyértelműen megüzente a népszavazáson.

Egyébként a betelepítési kvóta nemcsak a migrációs biztos állásfoglalásában bukkan fel, hanem az Európai Bizottság szeptember közepén írásban is közzétett állásfoglalásában is, tehát egy testületi álláspontról van szó, és az újramelegített betelepítési terveket valóban még súlyosabbá teszi, hogy amint azt az uniós csúcson is megerősítették, ki akarják venni a kezünkből a határvédelem jogát is.

A legutóbbi csúcson nem sikerült, de ez nem jelenti azt, hogy a következő uniós csúcsokon ne próbálkoznának majd ezzel. És azt is tudjuk, mindezt súlyosbítandó, hogy a dublini reform álcája mögé bújva a menekültkérelmek elbírálásának jogát is ki akarják venni a tagországok kezéből, tehát annak a jogát, hogy mi dönthessük el, hogy ki a menekült és ki a gazdasági bevándorló.

Ilyen körülmények között föltehetjük azt a kérdést, hogy vajon miért akarják átvenni a határvédelmet és miért akarnak további betelepítéseket. A migrációs biztos mondatai erre is választ adnak. Két héttel ezelőtt arról beszélt: „Meg kell teremteni az eddigieknél sokkal kontrolláltabb és proaktívabb, a tagállamok gazdasági szükségleteit szem előtt tartó munkaerő-migrációt.” Számukra tehát a migráció elsősorban gazdasági lehetőség és szükségszerűség. Nem akarják megállítani, azért nem akarják megállítani, mert jónak tartják, függetlenül attól, hogy milyen drámai módon rontja Európa biztonságát, és akkor a gazdasági következményekről még nem is beszéltünk.

Az, amit most Brüsszelben képviselnek, az szembemegy minden olyan demokratikus alapelvvel, amelyre egyébként ők minden utcasarkon hivatkozni szoktak, mert nagyon jól tudják, hogy az európai állampolgárok 70 százaléka ellenzi azt, ami most történik, ellenzi az illegális bevándorlást, de csak azért is erőltetik ezeket a terveket, mégpedig azért, mert tudják, hogy a jövő évi európai parlamenti választás után lehet, hogy már nem lesz lehetőségük arra, hogy ezeket végrehajtsák.

Ha egyébként azt gondolják, hogy a jövő évi választás irányváltást hozhat, akkor jól gondolják, ebben az egyben egyetértünk. Mert soha nem volt még ilyen jelentőségű európai választás, és a politikai tájképet nézve nemcsak a magyarok, hanem az európai állampolgárok is nagyon jól tudják ezt. Jövő májusban az önfeladást jelentő nyílt társadalom és a biztonságot garantáló, kereszténydemokrata alapokon álló Európa alternatívái között kell majd választanunk. Nem is lehet kérdés, hogy a mi politikai közösségünk hol áll, melyik oldalon áll ebben a küzdelemben. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai