Készült: 2024.09.20.09:26:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2018.10.01.), 274. felszólalás
Felszólaló Hajdu László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Tisztelt Elnök Úr! Egy olyan emberre szeretnék emlékezni, akit a múlt héten, 27-én kísértünk az örök futballmezők útjára, távozás közben búcsúztunk el tőle a Szent István bazilikában. Dr. Géczi Istvánra, aki született Sajóörösön, volt ifjúsági labdarúgó, a Ferencvárosban futballozott, majd a magyar válogatott játékosa volt. Egyetemi docens lett és országgyűlési képviselő volt itt, öt évig, ebben a Házban. Nem kértük és nem is kezdeményeztük a múlt héten, hogy egy perc néma felállással adózzunk emlékének, de úgy gondolom, hogy dr. Géczi Istvánról, arról a focistáról szeretnék pár szóban megemlékezni, aki még olyan futballcsapatban játszhatott, amikor 80 ezer néző ült a lelátón, és olyan válogatott csapatban játszhatott, amelyik Dániát itt is 6:0-ra és Dániában is 6:0-ra tudta megverni.

(19.40)

Dr. Géczi István 18 éves korában Egerben érettségizve ifjúsági válogatott kapus lett. A Ferencvároshoz igazolták át, noha vagy 8 csapat hívta. Egy hónapon belül a Fradiban már az első csapatban védett. 13 éven keresztül a nevével kezdődött a Ferencváros összeállítása. Olyan szerencsés adottságai voltak, hogy sérültet nem kellett soha jelentenie.

Géczi István több mint 509 alkalommal játszott a Ferencvárosban tétmérkőzést, egy olyan időszakban, amikor a magyar első osztályú csapatoknál szinte mindenhol európai szintű kapusok voltak. Csak 24 alkalommal tudott bekerülni a magyar válogatottba, de 24 alkalommal úgy, hogy abból mindössze két alkalommal volt vesztes csapat kapusa. Tehát egy sikerkapusról akarok szólni, egy olyan emberről, aki amellett, hogy válogatott sportoló volt, tanult, diplomát szerzett, egyetemi docens lett; a Kertészeti Egyetem tanszékvezetője, majd pedig dékánja lett, és innen vonult vissza.

Miután nem véletlen, hogy XV. kerületiként  több mint 50 évet élt ott  én emelek szót az emlékére, dr. Géczi István a XV. kerület sportját is nagyon kiemelten segítette. Ezt követően mint tanárember az utánpótlás-nevelést választotta a fő hivatásának.

A REAC futballcsapatának felébresztője lett, hiszen 1945 után a ma már több mint 100 éves egyesületet bezárták, megszüntették. Ő az újraalapítója volt a REAC csapatának, és újra eljutott az első osztályba, az NB I-be ez a futballcsapat, egy teljesen más minőségű csapat.

Dr. Géczi Istvánnak országgyűlési képviselőként 1985-1990 között e Ház falai között számos hozzászólása volt. Nézegettem, hogy milyen hozzászólásai voltak. Láttam, hogy a honvédelmi bizottság tagja volt egy darabig. Azt követően pedig  a személyes javaslata is le van írva a jegyzőkönyvekben, az archív anyagokban  az ifjúsági bizottságot alakította meg. Ifjúsági és sportbizottság első alkalommal ebben a Házban az ő javaslatára alakult.

Úgy gondolom, példát mutatott Géczi István abban a tekintetben, hogy lehet sportolni nemzetközi szinten, lehet tanulni, kiváló és tudományos fokozatot szerezni, és amikor a magasról lejjebb megy valaki, lehet az utánpótlásért, a magyar sportért dolgozni. A keze alól több száz fiatal került ki, aki ma büszkén vallja, hogy Géczi-tanítvány.

Úgy hiszem, a mai fiataloknak is példát mutatva kell hogy ma emlékezzem rá, hiszen a múlt héten volt a búcsúztatása. Sok kitüntetést kapott, a Fradi örökös tagja. Azt kell mondjam, az egyetlen olyan, aki a KK-győztes magyar csapat kapusa is volt, és még számos olimpiai érmes. Köszönöm, hogy meghallgattak. Búcsúzom tőle. (Taps a DK, a Jobbik és a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai