Készült: 2024.04.27.13:18:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.), 102. felszólalás
Felszólaló Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:39


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A múlt héten Paks II.-vel kapcsolatban nyilvánosságra került egy levél, amelyet Mártha Imre, a Magyar Villamos Művek volt igazgatója írt, akit egyáltalán nem lehet atomenergia-ellenességgel vádolni. Mártha Imre pont azokat az érveket hozta fel a paksi beruházással kapcsolatban, amelyeket a Párbeszéd már jó pár alkalommal itt a parlamentben is elmondott. (Az elnök csenget.) Ezért itt és most nem arról vitatkoznék, hogy az atomenergia jó-e vagy nem, biztonságos-e vagy nem, hanem hogy a Paks II.-beruházás megéri-e Magyarországnak és a magyar embereknek. A volt igazgató szerint Paks II.-vel az a legnagyobb baj, hogy az oroszokkal aláírt szerződés Magyarország számára elképesztően kedvezőtlen, az engedélyezések is rosszul állnak. Európai uniós jogi környezetben az oroszok még nem építettek atomerőművet, a Finnországban épülő erőmű esetén sem tudják tartani az EU-s szabványokat, a szerződés szerint viszont a magyar félnek fog pluszpénzbe kerülni, ha az EU-s szabvány szerint kell átszabni a gyártást. Kiderült, hogy a Duna nem alkalmas két erőmű hűtésére, a klímaváltozásnak köszönhetően pedig Paks II. hűtése sem megoldott; csak hűtőtornyokkal lehetne biztosítani a hűtést, ami viszont 10-15 százalékkal emelné az így is 4000 milliárdra rúgó költséget. Kérdés, hogy így Paks II. megépítése megéri-e.

Paks II.-t a magyar társadalom többsége sem támogatja. A Medián legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a többség változatlanul nem szimpatizál a beruházással, az orosz hitelt a magyar társadalom kétharmada nem támogatja. Bizonyára vannak saját kutatásaik is, hiszen ha lenne ilyen, akkor a csapból is az folyna, hogy Paks II. megéri. A tervek szerint a termelési ár 100 és 120 euró per megawattóra között lenne, de jelenleg 50-60 euró ugyanez az ár. Ahhoz, hogy Paks II. megérje, a duplájára kellene emelkednie ezeknek az áraknak, ami a megújuló energiák, az energiatárolás fejlődése mellett nehezen elképzelhető. Új nemzetközi elemzéseket kellene készíteni, de ennek is valószínűleg az lenne az eredménye, hogy Paks II. nem éri meg.

A kérdéseim tehát; legutóbb a miniszter úr azt mondta, hogy a kormány tervezi a hitelfelvétel újratárgyalását az oroszokkal. Szeretném kérdezni, hogy ebben az ügyben mik a fejlemények. Ön szerint továbbra is tartható-e a Paksi Atomerőmű bővítése a jelenlegi tervek alapján? Mit gondol arról, hogy Paks I. élettartamát még plusz tíz évvel, 2040-ig meg kellene hosszabbítani, ezzel kiváltani a Paks II.-beruházást? Illetve akkor kérem, hogy a Keresztes Lóránt által feltett kérdésre válaszoljon, hogy mit fognak kezdeni a fűtőelemekkel. Válaszát előre is köszönöm. (Szórványos taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai