Készült: 2024.04.26.06:25:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2015.02.20.), 282. felszólalás
Felszólaló Ikotity István (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:01


Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IKOTITY ISTVÁN, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Magyarország az egyetlen uniós tagállam, amely nonprofit alapra helyezné az energiaszektort.

Miniszterelnök úr egy háttérbeszélgetésben a napokban azt mondta, hogy ha a profit nem tűnik el a rendszerből, akkor soha nem lesz az európai energiaár versenyképes az amerikaival. Azt kell mondanom, ha valóban ez lenne a magyar kormány energiapolitikájának iránya, akkor erről talán lehetne értelmesen vitázni.

Nem biztos, hogy egy hagyományos energiahordozókkal alig rendelkező ország függetleníteni tudja magát a piaci hatásoktól. De azt is megtapasztaltuk már, hogy a profitszempontok kizárólagossága is zsákutcába vezet. Csakhogy a kormány energiapolitikája egészen más irányokat követ a valóságban.

A magyar energiaárak jelenleg nem a profit miatt magasak. A legtöbb lakossági energiaszolgáltató, beleértve az állami Magyar Villamos Műveket is, veszteséges. A magas árak okozója az a rengeteg adó, amit a Bajnai-, majd az Orbán-kormány az energiaszolgáltatókra terhelt. A teljesség igénye nélkül: a Robin Hood-adó, energiaszolgáltatók különadója, közműadó, meg persze a világrekord 27 százalékos áfa. Ezek mind rárakódnak a magyar energia árára.

Az amerikai energia alapvetően azért olcsóbb az európainál, de csak egyes államokban, mert a tengerentúlon nem adóztatják az energiát. A magyar energiaárakban viszont még az európai összehasonlításban is rendkívül magas az adótartalom.

(21.10)

Ráadásul a magyar kormány lépéseiből sem olvasható ki, hogy ő nonprofit energiaszektort szeretne. Annál nincs nonprofitabb energiatermelési mód ugyanis, mint ha felszerelnek egy napelemet a ház tetejére, és megtermelik a saját energiaszükségletüket az emberek, a családok. És mit tesz a magyar kormány? Támogatja ezt a lehetőséget? Ellenkezőleg. Megadóztatja a napelemet, a hőszivattyút is, amivel szintén nonprofit módon tudnának az emberek saját maguknak energiát termelni. Ez lenne az energiafüggetlenség igazi formája.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat szintén nem a nonprofit energiaszektorról szól, hanem leginkább arról, hogy milyen magánzsebekbe kerüljön a profit, amit a külföldről olcsón behozott energia itthoni eladásával realizálni lehet. A földgázellátásról szóló törvény módosítását olvasva nyilvánvalóvá válik, hogy az igazi találó neve ennek a szövegnek, ahogy korábban már elhangzott, lex MET vagy lex Gaz­prom lehetne. Minden jel szerint e vállalatok a profit valószínűsíthető címzettjei.

Csak néhány gondolat erejéig a MET-ről. Tudjuk, hogy egy olyan cégről van szó, ami offshore háttérrel rendelkezik, tudjuk azt, hogy egy olyan cég, amely több tízmilliárd forintos haszonhoz jutott, és ez a magyar költségvetés és a magyar emberek kárára történt.

A szöveg rengeteg uniós jogharmonizációs és technikai módosítást tartalmaz. De nem lehet nem észrevenni a gáztranzit és a gáztárolás egyes szereplőinek kedvező rendelkezéseket sem. Idézek néhányat: „Aki az együttműködő földgázrendszer szabad kapacitásait földgáz Magyarország területén történő átszállítására vagy bértárolására használja, földgáz-kereskedelmi engedély vagy korlátozott földgáz-kereskedelmi engedély megszerzésére nem köteles.” Ez áll a jogszabályban. Bértárolást például a Gaz­prom végez, átszállítást pedig a miniszterelnökhöz baráti szálakon kötődő, előbb említett MET. Sajnos világosan látszik, hogy nem a nonprofit működést, hanem az említett cégek profitját szolgálja a rendelkezés.

De nézzük tovább! Idézem ismét a törvény szövegét: „Valamely szomszédos, nem EU-tagállam földgázszállító rendszeréhez kapcsolódó határkeresztező gázvezeték betáplálási, kiadási pontja vonatkozásában a hivatal elnöke rendeletben állapíthatja meg a rendszer-összekötési pontokra vonatkozó rendelkezéstől eltérő szabályok alkalmazását.” Az offshore hátterű MET éppen mostanában szerezte meg a GDF Suez gázüzletágát, és most került abba a helyzetbe, hogy az ukrán piacot elláthassa gázzal. Itt mintha épp ennek az üzletnek az előkészítése, a MET profitját növelő speciális szabályok törvénybe iktatása történne. Nem a mostani eset az első, hogy a kormány teljesen átírja a gázkereskedelem szabályozását, hogy megkönnyítse a Gazprom magyarországi üzleteit és a MET gáztranzitját. Mindebből egy szűk üzleti kör profitál, miközben a magyar lakosság továbbra is kiszolgáltatott az orosz gáznak.

A Lehet Más a Politika szerint a magyar érdek a gázfüggés csökkentése, az energiahatékonyság növelése, a megújulók előtérbe helyezése, ennek érdekében azonban a kormány nem tesz lépéseket. Maga a Fidesz is másként gondolkodott és beszélt ezekről a kérdésekről a közelmúltig. Egy idézet következik: „Az energiaellátás biztonságának legfontosabb elemei az energiatermelés és -forgalmazás, valamint a -tárolás lehetőségei. Ezért vásárolta meg 2013-ban a Magyar Villamos Művek Zrt. az E.ON részvényeit, ezáltal megszerezve a magyar földgáz-kereskedelmi jogosítványokat, a földgáztárolókat, illetve az azokban lévő földgázkészleteket. Ezek a tározók a hazai tározókapacitás körülbelül 70 százalékát jelentik, ezt fokozta a későbbiekben a Szőreg-1 biztonsági gáztároló jelentős részének MOL-tól való megvásárlása, amellyel a tárolókapacitás már mintegy 80-85 százaléka állami tulajdonba került. Ez a tárolókapacitás szavatolja a lakosság és a magyar gazdaság zavartalan földgázellátását.” Ez az idézet a Fidesz hivatalos álláspontja a gáztározókról 2014 közepéig. Ez a szöveg ma is olvasható a Fidesz honlapján. Ehhez képest a tárolókapacitás jelentős részét már a Gazprom használja, és a Putyin-látogatás során kiderült, hogy négyszeresére szeretnék növelni az általuk használt kapacitást.

Hogy áll ez vajon összefüggésben a korábban elhangzott Fidesz-állásponttal? Hogyan szolgálja vajon a magyar energiafüggetlenséget és a nonprofit energiaszolgáltatást, ha az az ország szerez befolyást a magyar gáztárolókban, amelytől leginkább függünk a gázimportban? Nem éppen az lenne a magyar érdek, hogy a teljes tárolóterületet magyar tulajdonban lévő gázzal töltsük fel, amiből tudnánk fedezni ellátási fennakadások esetén azokat az igényeket vagy tompítani egy hirtelen áremelkedés hatásait? És hogyan lesz ebből nonprofit szolgáltatás, ha ugyanattól az országtól kell megvásárolnunk a magyar területen lévő gázt, amelyik esetleg az ellátási problémát okozza? Ez a törvénytervezet egyetlen lépéssel sem visz közelebb az energiafüggetlenséghez, a nonprofit energiaszolgáltatáshoz. De sokat segít azoknak, akik­nek a zsebébe a kormány eddig is folyamatosan tömködte a magyar gázkereskedelem profitját.

A tervezet az LMP számára elfogadhatatlan. Mi a valódi energiafüggetlenség és a környezeti szempontból is fenntartható energiaellátás pártján állunk. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai