Készült: 2024.04.29.10:18:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2011.12.23.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A mai nap a magyar demokrácia fekete napja. Önök most úgy gondolhatják (Felzúdulás, derültség a kormánypártok soraiban.), önök most úgy gondolhatják, hogy jó húzás karácsony előttre időzíteni az egykulcsos adórendszer betonba öntését, jó húzás az önök képére formált választási rendszerről a szavazást karácsony előttre időzíteni.

Nemsokára szembesülni fognak azzal a kártétellel, amit tettek ebben az országban. Önök kaptak egy esélyt, kaptak egy esélyt tavaly májusban, hogy Magyarországon helyreállítsák a jogállamot, újjáteremtsék a bizalmat ebben a társadalomban, a megszorítások 20 éves politikája helyett a fejlesztő állam koncepcióját valósítsák meg.

Tisztelt Országgyűlés! A kormánypárti többség ezt a lehetőséget eljátszotta. Soha többé ne legyen olyan kormányfője Magyarországnak, aki nyugodtan kijelentheti, hogy rajta kívül nincs más alternatíva. Aki ezt állítja, az nem kormányozni, hanem uralkodni akar - mondta Orbán Viktor. Önök ma egy olyan gazdaságpolitikát akarnak lecserélhetetlenné tenni, amely csődbe viszi az országot; olyan választási rendszert, amelyet a Kubatov-listák alapján állítottak össze; olyan házszabály-módosításról fognak szavazni, amely több évtizede példátlan módon letöri az ellenzéki jogokat. Orbán Viktor uralkodni akar, mivel kormányozni nem tud.

Eddig tartózkodtunk attól, hogy a demokrácia végéről beszéljünk, de önök most ma átlépnek egy határt: pontosan tudják, hogy a magyar nép az egykulcsos adórendszerre épülő gazdaságpolitikát soha nem választaná, ezért megfosztják az embereket attól a jogtól, hogy 2014-ben ezt a gazdaságpolitikát lecseréljék. Ami itt történik ebben az országban most, az megtörtént a Fideszben, önök ezt pontosan tudják: Orbán Viktor nem érzékeli a realitásokat, nem hall meg kritikai hangokat, és kiiktatja az eltérő szempontokat képviselő hatalmi központokat. Egy jogállamban senkinek nincsen korlátlan hatalma, még a parlamenti többségnek sem, mindenki alá van vetve a jognak. Önkény, önkényuralom akkor jön létre, ha bárkinek, akár egy parlamenti többségnek vagy az őt irányító egyetlen személynek a hatalma korlátlan.

Azért estek egy kulccsal a jogállamnak másfél évvel ezelőtt, mert pontosan tudták, hogy nem erre kaptak felhatalmazást. Tavaly novemberben Sólyom László azt mondta, hogy a lejtőn nem lehet megállni. A jövendölése sajnos beigazolódott: az Alkotmánybírósággal kezdték, a bíróságokkal és az ellenzéki jogokkal végeztették be a nagy művet; elvették az emberektől a jogot, hogy független intézményeknél keressenek menedéket; a 98 százalékos adóval a közalkalmazottak, köztisztviselők vagyonára tették rá a kezüket, majd következtek a korhatár előtti nyugdíjasok és a rokkantnyugellátást élvezők. Senki vagyona nem lehet biztonságban a nemzeti cinizmus rendszerében, és nincsen független intézmény, amelynél a polgárok menedéket kereshetnek.

Romokban az emberek biztonságérzete, romokban a jogbiztonság, és romokban a bizalom, és önök pontosan tudják, hogy bizalom nélkül nincsen gazdasági növekedés. Az önök idei politikája kiszolgáltatta a munkásokat a tőkéseknek, kiszolgáltatta az állampolgárokat a hatalomnak, és kiszolgáltatta az országot a nemzetközi pénzvilágnak, az állampapírokkal shortoló spekulánsoknak. Szuverenitást az védhet, aki szuverenitást hagy a népnek; az léphet fel hitelesen a nemzeti érdekekért, aki erkölcsösen viselkedik egy országon belül. Orbán Viktor egy évvel ezelőtt kettéválasztotta a jó életet és a demokratikus hatalomgyakorlást.

Államtitkár úr, azt kérdezném, hogy mit mond annak a bélapátfalvai 57 éves rokkantnyugdíjasnak, aki a 60 ezer forintos nyugdíját félti, mert 30 ezret fog kapni, és nincs hová fordulnia a jövő évtől. Az egyszerű emberek is pontosan tudják, ha a miniszterelnök nem, hogy a jó élet és a demokratikus hatalomgyakorlás nem választható szét. Igen, 2011 az elrugaszkodás éve volt, mégpedig a valóságtól való elrugaszkodás éve. 2012 lesz a szembesítés éve, tisztelt hölgyeim és uraim. El lehet hallgattatni az ellenzéket, el lehet hallgattatni rádióadókat, le lehet törni a sztrájkjogot, lehet korlátozni a bíróságok vagy az Alkotmánybíróság mozgásterét, az ellenállást nem fogják letörni.

Köszönöm. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Taps?)

(10.20)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai