Készült: 2024.04.29.16:32:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2011.12.23.), 132. felszólalás
Felszólaló Németh Szilárd István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mentelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN, a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A legfőbb ügyész Budai Gyula kormánybiztos úr feljelentése alapján átiratában indítványozta Juhász Ferenc országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének megalapozott gyanúja miatt.

Az indítvány szerint Juhász Ferenc 2002 májusától 2006. június 9-éig a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere volt. Dr. Fapál László 2004. december 10-e és 2006. június 30-a között töltötte be a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkári posztját, amely időtartam alatt a Magyar Honvédség rendelkezési állományában szerepelt. 2005. február 11-én dr. Fapál László közigazgatási államtitkár vezetői lakásellátás iránti igényét az állami vezetői juttatások jogosultsági feltételeiről szóló kormányrendelet alapján nem a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek jelentette be, hanem hivatásos katonai szolgálati viszonyára hivatkozva közvetlenül munkáltatójának, Juhász Ferenc honvédelmi miniszternek.

(17.50)

Az igénybejelentés alapján ugyanezen a napon Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, megszegve a 131/1997. (VII. 24.) kormányrendelet 2. § (1) bekezdésében, illetve a Honvédelmi Minisztérium rendelkezése alatt lévő lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítéséről, valamint a lakhatás támogatásáról szóló 6/1994. (IV. 30.) HM-rendelet 28. § (7) bekezdésében foglalt jogszabályi rendelkezéseket, egyedi döntést hozott, amelyben határozatlan idejűként állapította meg a lakásjuttatás tartamát.

Dr. Fapál László 1988-ban hivatásos hadnagyként részesült első ízben lakásjuttatásban, mely ingatlant akkor házastársa 1998-ban elővásárlási jogosultként megvásárolta a HM-től. Dr. Fapál László mérnök-őrnagyként az 1998. július 8-án kelt nyilatkozattal tudomásul vette, hogy további lakásbiztosítási kötelezettsége a honvédséget nem terheli, lakásügyét a HM véglegesen rendezettnek tekinti. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter egyedi döntése alapján 2005. május 5. napján a Honvédelmi Minisztérium 65 millió 253 ezer forint forgalmi értékű, újonnan beszerzett állami tulajdonú, HM-rendelkezésű bérlakást juttatott Fapál Lászlónak. 2006. május 10-én dr. Fapál László a lakás részére történő elidegenítését kérte a honvédelmi minisztertől. 2006. július 4-én a miniszteri döntés alapján a Honvédelmi Minisztérium a hivatásos katonákat megillető mérsékelt vételáron, 22 millió 224 ezer 474 forintért értékesítette a vezetői lakást dr. Fapál László közigazgatási államtitkárnak.

A vagyonkezelési szabályok megszegése következtében az adásvételi szerződés megkötésével a Magyar Köztársaság Honvédelmi Minisztériumát 43 millió 28 ezer 526 forint vagyoni hátrány érte. Ezen tényállás alapján Juhász Ferenccel szemben megállapítható a Btk. 319. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés b) pontja szerint minősülő jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének megalapozott gyanúja. A bűncselekmény megalapozott gyanúját az eljárás adatai, így különösen okirati bizonyítékok és tanúvallomások támasztják alá.

Tisztelt Országgyűlés! A mentelmi bizottság az ügyet 2011. december 20-i ülésén tárgyalta, ezen Juhász Ferenc nem vett részt. A bizottság elnökének küldött levelében a következőket közölte: "Általános elvi érvénnyel, de most a mentelmi jogom felfüggesztésére vonatkozó konkrét kérdésben is kijelentem, hogy miniszterségem idején a jogszabályok szerint, törvényesen jártam el, melynek garanciáját többek közt a HM jogi apparátusa jelentette. Ha a vádhatóság ezzel ellentétes álláspontot fogalmaz meg, akkor elemi érdekem, hogy minél nagyobb nyilvánosság előtt védhessem meg tisztességemet és álláspontomat, ezért nem kérek együttérző kegyelmet, és nem bújok a mentelmi jogom mögé. Egyben kérem, hogy a testület az ügyben, érdemének vizsgálása mellőzésével, a mentelmi jog felfüggesztésére vonatkozó javaslattal továbbítsa ezt a t. Háznak."

Tisztelt Országgyűlés! A mentelmi bizottság közvádas ügyekben szinte kivétel nélkül a mentelmi jog felfüggesztését javasolja, hogy a gyanú megalapozottsága vagy alaptalansága az erre hivatott igazságszolgáltatási szervek előtti eljárásban tisztázódjék. Ez szolgálja az Országgyűlés tekintélyének megóvását.

Mindezek alapján a mentelmi bizottság 6 igen, 2 nem szavazattal azt javasolja a tisztelt Országgyűlésnek, hogy Juhász Ferenc országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben függessze fel.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai