Készült: 2024.09.19.20:38:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2006.06.26.),  51-57. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 16:18


Felszólalások:   51   51-57   57-63      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most pedig határozathozatalunk következik. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 140 igen szavazattal, 188 nem szavazat ellenében és 2 tartózkodás mellett nem vette az előterjesztést sürgős tárgyalásba.

Tisztelt Országgyűlés! Most a napirend kiegészítésére tett javaslatokról határozunk. A Fidesz indítványára ezekről szavazógép igénybevételével dönt az Országgyűlés.

Kérdezem önöket, kiegészítik-e az ülés napirendjét a T/291. számú előterjesztéssel. Ez az államháztartási törvény és a Ktv. módosítása. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 133 igen szavazattal, 200 nem szavazat ellenében és 1 tartózkodás mellett az indítvánnyal nem egészíti ki a napirendet.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, kiegészíti-e az ülés napirendjét a T/292. számú előterjesztéssel. Csak emlékeztetem önöket, ez a jogállási törvény módosítása. Kérem, most szavazzanak géppel! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 132 igen szavazattal, 199 nem szavazat ellenében és 1 tartózkodás mellett nem fogadta el az indítványt.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, kiegészíti-e az ülés napirendjét a T/294. számú előterjesztéssel. Csak emlékeztetőül, ez az adóbevallás nyilvánosságáról szól. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 134 igen szavazattal, 195 nem szavazat ellenében és 2 tartózkodás mellett nem tűzte napirendjére az indítványt.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, kiegészíti-e az ülés napirendjét az új változatban benyújtott H/371. számú előterjesztéssel. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 132 igen szavazattal, 198 nem szavazat ellenében és 1 tartózkodás mellett nem fogadta el az indítványt.

Kérdezem önöket, kiegészítik-e az ülés napirendjét a T/373. számú előterjesztéssel. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 130 igen szavazattal, 201 nem szavazat ellenében és tartózkodás nélkül elutasította az indítványt.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz képviselőcsoportja indítványozta, hogy az elmúlt ülésen sürgős tárgyalásba vett, a Magyar Köztársaság alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot is tűzze az Országgyűlés ma kezdődő ülésének napirendjére.

(15.00)

Kérdezem önöket, kiegészítik-e az ülés napirendjét az idézett T/295. számú előterjesztéssel. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 132 igen szavazattal, 201 nem szavazat ellenében és 1 tartózkodás mellett elutasította az indítványt.

A Fidesz képviselőcsoportja a házbizottság ülésén azt kezdeményezte, hogy az országgyűlési képviselők választásáról szóló T/235. számú törvényjavaslat vitájának folytatására a ma kezdődő ülésen ne kerüljön sor. Az indítványról, a Fidesz képviselőcsoportja kezdeményezésére, ugyancsak géppel szavazunk. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 138 igen szavazattal, 198 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elutasította ezt az indítványt.

A Szocialista Párt képviselőcsoportja indítványozta, hogy a mai ülésünkön ne kerüljön sor a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény módosításáról szóló T/296. és az ugyanilyen címen benyújtott T/297. számú törvényjavaslatok együttes általános vitájára. Kérem, hogy a Fidesz indítványának megfelelően erről is géppel szavazzanak! Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 191 igen szavazattal, 142 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az indítványt elfogadta, tehát nem kerül napirendre a két indítvány.

Most az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi ajánlásról döntünk. Kérdezem önöket, hogy elfogadják-e az általam előterjesztett napirendet. Kérem, géppel szavazzanak, most! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 200 igen szavazattal, 138 nem ellenében, tartózkodás nélkül a napirendi ajánlást elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! 15 óra van, áttérünk az interpellációk, azonnali kérdések, kérdések tárgyalására. Előtte azonban bejelentem, hogy a házbizottság ülésén a képviselőcsoportok áttekintették az azonnali kérdések elhangzásának számát és sorrendjét. Erre azért volt szükség, mert ebben a ciklusban a frakciók száma ötre emelkedett. Megállapodtunk abban, hogy a mai napon még a múlt heti megoldást alkalmazzuk, és várhatóan a jövő héten a házbizottság megalkotja az általános érvényű állásfoglalást, amely megfelel a Házszabály rendelkezéseinek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor most az interpellációk következnek.

Révész Máriusz, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: "Gyurcsány Ferenc, ön tényleg 282 forintos eurót tart kívánatosnak, vagy csak nem tudta, mi a különbség a középárfolyam és az átlagos árfolyam között?" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Kedves Miniszterelnök Úr! Egy interjúban ön nemrég azt nyilatkozta: "Az ismerőseim lotyaszájúnak hívnak, biztosan nem lennék jó titokminiszternek." Ilyen magyar szó, miniszterelnök úr, hogy "lotyaszájú", ugyan nincsen, de önt ismerve értjük, hogy mit jelent.

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Lassan rájöhetne, hogy miniszterelnökként sem kisebb a felelőssége, mint titokminiszterként; nem beszélhetne összevissza öregecskedő feleségek lecseréléséről, szaúdi terrorista focistákról, nagy jólétről.

Az elmúlt napokban, miniszterelnök úr, azonban olyan kijelentést tett, ami minden eddigit felülmúlt, és súlyos anyagi következményekkel jár. Ön a "lotya" szájával azt nyilatkozta a Reuter'snek: "Olyan költségvetési politikát fogunk folytatni, ami javítja a hitelességet, a költségvetési egyensúlyt, és ezért a kamatprémium, amit fizetünk, szintén csökkenni fog majd. Ennek eredményeként a kamatszint mérséklődhet, és a forint elkezdhet a középárfolyam felé mozdulni."

A középárfolyam alatt, miniszterelnök úr, a sávközepet értette mindenki, ami 282 forint, és az ön nyilatkozatát követően a forint azonnal zuhanni kezdett. Először sokan azt hitték, hogy az ön pénzügyi zsenijének tudatos terméke a forint pénzügyi gyengítése, így akarja elértékteleníteni a kereseteket; másnapra azonban kiderült, hogy nem erről van szó, hiszen kétségbeesett magyarázkodásba kezdtek, és magyarázták, hogy az euró bevezetése előtt a forint majd erősödni fog.

De a forint, miniszterelnök úr, csak esett, esett, és a kamatszint nemhogy nem mérséklődött, hanem az ön zseniális nyilatkozatának köszönhetően a jegybanknak még emelni is kellett. (Derültség az MSZP padsoraiból. - Közbeszólás ugyanonnan: Meglátszik, hogy gyógypedagógus vagy!)

Kedves lotyaszájú Miniszterelnök Úr! Tisztában volt azzal, hogy mit beszél? Egyáltalán tudta, hogy mit jelent a középárfolyam? Vagy igazából az elmúlt időszak átlagos árfolyamát akarta mondani? Volt már olyan miniszterelnöke ennek az országnak, aki a Mahart helyett a Malévra ígért ingyenjegyet a nyugdíjasoknak (Derültség a Fidesz padsoraiból.), csak az a helyzet, miniszterelnök úr, hogy amit ön tett, hogy az átlagos árfolyamot összekeverte a középárfolyammal, ez elhomályosítja Horn Gyula Malév-ingyenjegyét.

Az ön nagy ívű nyilatkozatának sokkal súlyosabbak lesznek a következményei: magasabb lesz a kamatszint, nő az infláció. Ezt nemcsak azok fogják nyögni, akik devizahitelt vettek fel, vagy akik külföldön fognak nyaralni, hanem mindenki, hiszen az ócsított forint miatt drágul a benzin, az energia, a szállítás, a kenyér. (Folyamatos zaj.)

Ha őszintén válaszol, miniszterelnök úr, a következő kérdésekre, még talán mérsékelheti az ön által okozott károkat. Tényleg 282 forintos eurót tart kívánatosnak? Sikerült-e már, miniszterelnök úr, rájönnie az átlagos és a középárfolyam közötti különbségre? Felelősnek érzi-e magát a forint árfolyamának zuhanásában? Miniszterelnök úr, tisztességesnek tartja-e, hogy az ön felelőtlen kijelentéseinek árát ismét a lakossággal fizettessék meg?

Várom a válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Az interpellációra Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr válaszol, megadom a szót.

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Köszönöm szépen Mérész... (Derültség.) Révész Máriusz kiváló pénzügypolitikus iróniával és gúnnyal teli interpellációját, amellyel lehetőséget teremt arra, hogy ismertessem álláspontunkat a monetáris politika két-három kérdéséről.

Jobbkor talán nem is interpellálhatna, képviselő úr. Az első megjegyzésem az, hogy nem változott a Magyar Köztársaság kormányának azon korábbi álláspontja, mely szerint nincs a köztársaság kormányának árfolyamcélja. Ezzel szemben (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Ócsítani!) van véleménye arról, hogy milyen árfolyam jó a magyar gazdaságnak - ezt a korábbi időszakban nem egy esetben a jegybank elnökével és az önökkel folytatott vitákban sok-sok éven keresztül elmondtuk. És van időnként véleménye arról, hogy a különböző gazdasági-pénzügyi folyamatok várhatóan milyen elmozdulást jelenthetnek a forint árfolyamában.

Magyarország és a magyar kormány ugyanabban érdekelt, hogy a forint árfolyama kiegyensúlyozott legyen és stabil. Abban érdekelt, hogy jól szolgálja a fenntartható növekedés politikáját; hogy segítse az egyensúly helyreállítását; hogy megbízható fogódzkodót jelentsen a gazdasági élet valamennyi szereplője számára.

A magyar kormánynak egy nagyon fontos eszköze van, amellyel befolyásolni képes a monetáris politikát, ez a fontos eszköz a költségvetés-politika. Amely intézkedéseket az elmúlt hetekben a magyar kormány kezdeményezett az idei évre a költségvetés hiányának csökkentése érdekében, a költségvetés kiadási oldalának mintegy 170 milliárd forinttal való mérséklése, ez éppen azt jelenti, hogy a költségvetés, a költségvetési folyamatok ennyivel kevesebb erőt szívnak el a gazdaságtól, nem teremtenek külön keresletet a forintra. Ez azt jelenti, hogy a magyar kormány segíti azt, hogy stabil és erős legyen nemzeti fizetőeszközünk, a forint.

Az ön kérdéséből azt a ki nem mondott, de sejthető véleményt kellett kihalljam, hogy ön is ugyanezt szeretné. Ha ezt szeretné, akkor azt gondolom, hogy a tárgyszerű hang és a tárgyszerű közelítés talán akkor is érdemesebb, és talán akkor is jobb, ha ezt használjuk, hogyha esetleg kevesebb figyelmet hoz, hogyha az irónia helyett, a gúny helyett inkább az elemző, okos, racionális tárgyszerűséget helyezzük a középpontba.

Ebbéli következő interpellációját várva maradok tisztelettel, kérem interpellációm elfogadását.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

(15.10)

ELNÖK: Megkérdezem Révész Máriusz képviselő urat, hogy elfogadja-e az interpellációra adott választ. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Elfogadja!)

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Ön szerint ma stabil és kiegyensúlyozott a forint? Az ön nyilatkozata, június 10-ei nyilatkozata után a forint mélyrepülésbe kezdett. Nemcsak az euróhoz képest, hanem a környező régiós valutákhoz képest is jelentősen gyengültünk. Nézze meg, a cseh korona mennyit erősödött a forinthoz képest, vagy a szlovák korona, vagy a román lej! Nézze meg, tisztelt miniszterelnök úr! Az az érzésem, hogy megint összevissza beszél, stabil és kiegyensúlyozott forintról beszél, miközben a forint éppen megy tönkre.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kiegyensúlyozott költségvetési politikáról beszél. A Fitch minapi jelentése szerint a világon Magyarországon a legnagyobb a költségvetési hiány. Ez azt jelenti, hogy Magyarországnak van a világon a legpopulistább, legfelelőtlenebb kormánya, és ennek a miniszterelnöke ön, Gyurcsány Ferenc. És ennek az eredményét, ennek a levét egyébként, miniszterelnök úr, nem ön fogja meginni (Zaj.), ennek az eredményét a benzinárban, a kenyérben, az utazásokban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), a devizahitelekben az emberek fogják kifizetni.

A válaszát nem tudom elfogadni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Miután a képviselő úr nem fogadta el az interpellációra adott választ, most kérdezem az Országgyűlést, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a miniszterelnöki választ 177 igen szavazattal, 138 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül elfogadta.

Nagy Kálmán, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, interpellációt nyújtott be az egészségügyi miniszterhez: "Korszerűbb kezelés pénz nélkül?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   51   51-57   57-63      Ülésnap adatai