Készült: 2024.09.25.07:38:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2006.07.10.),  120-127. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:00


Felszólalások:   112-119   120-127   128-135      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Mikola István, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek: "Amit szabad Jupiternek, azt nem szabad az ökörnek?" címmel. Mikola képviselő urat illeti a szó.

DR. MIKOLA ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Július 1-jén hatályba lépett az a jogszabály, amely a kórházban dolgozó orvosok bizonyos szerződéseit színlelt szerződésnek minősítette.

(16.30)

Zavarokat okozott az egészségügyben, hiszen főleg a hiányszakmában dolgozó orvosok nem tudták a feladataikat végezni, az ellátás biztonsága csorbát szenvedett. Úgy gondoltuk, és a parlament egészségügyi bizottsága úgy látta jónak, hogy az ellátás biztonsága, veszélyeztetettsége miatt megtárgyalja ezt a kérdést; megtárgyalta, határozatot hozott, és azonnali intézkedéseket sürgetett, amelyeket az ellátás biztonságáért felelős kormányzati szerv, az Egészségügyi Minisztérium felelősségévé tett.

Ma reggel egy televízióműsorban az egészségügyi miniszter urat hallottuk nyilatkozni, aki elmondta, hogy igenis be kell tartani a törvényeket, amivel egyetértünk, hiszen a járulékbevételek és az egészségbiztosítás kasszájában a pénz többek között az orvosok befizetéseiből származik. Lesz majd APEH-kommandó, ellenőrzések, szégyenlista és nem tudom, mi minden, meg vannak félemlítve a kórházban dolgozók, én nagyon nehéznek ítélem ezt a helyzetet.

Éppen ezért kérdezem, hogy ez a fenyegetettség valóban megalapozott-e, és kérdezem azt, hogy mikor kerül sor az állami felelősségi körben dolgozó nagyvállalatok társadalombiztosítási tartozásainak a nyilvánosságra hozatalára, és mikor kerül sor ezeknek a behajtására.

Magam is emlékszem - és megjegyeztem már itt a parlamentben egy felszólalásomban -, bár a televízión néztem, nem voltam képviselő, amikor Lamperth Mónika belügyminiszter asszony felállt, és a rendőrszakszervezet sztrájkkal fenyegetőzése kapcsán bejelentette, hogy márpedig a rendőrség a mai naptól munkaadói járulékot nem fizet.

Kérdezem tisztelettel, hogy mikor kerül sor a másik oldal ellenőrzésére is. Valóban, amit szabad Jupiternek, azt nem szabad az ökörnek? (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A kérdésre Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr válaszol.

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Tisztelt Képviselő Úr! A konzervatív politikai hagyománynak talán az egyik legmaradandóbb, értékállóbb része, hogy legyen rend, azaz azokat a normákat, amelyekben hiszünk, amely normákat megalkotunk, tartsuk be. Természetesen időnként ez erőfeszítést igényel, de gondolom én, hogy az ember, a jogalkotó által alkotott rendet az a párt és az a politikai tömörülés, amely egyébként ezt a fajta tekintélyt fontos igazodási elvnek is tekinti, támogatja.

Mi a dolgunk? Az a dolgunk, hogy megpróbáljuk érvényesíteni azokat a szabályokat, amelyeket mi itt közösen hoztunk. Mit jelent ez? Azt, hogy akit munkaszerződéssel foglalkoztatnak tartalmilag, annak formálisan is a munkaszerződéshez kapcsolódó jogi kötelezettségeknek kelljen megfelelni, számon kell kérni, mert ebből épül kórház, ebből van fizetés, ebből épül út. Azt kérik tőlem, hogy miniszterelnök úr, ne az adókat emelje, szedje be inkább. Ön is ezt kéri tőlem. A színlelt szerződés vitája arról szól, hogy annak tekintjük-e ezeket a jogviszonyokat, amelyeket tartalmuk szerint nem engedünk elleplezni.

Az ellenőrzés az állami szférában folyamatos. Ön nyilván tudja, hiszen részt vett ön kormányban, hogy van ennek egy folyamatos ellenőrzési programja, ami pedig a vállalatok világát illeti, ott pedig egy teljes körű nyilvánossága. A mérlegbeszámolókat nyilvánosságra kell hozni, közzé kell tenni, és meg kell tenni a szükséges intézkedéseket. Ezt a kormány teszi, de javasolnám, hogy semmiképpen ne kössük össze a kettőt, mert ez így rossz hangulatú. Nem azért kell az egyiknek, mert a másiknak, mindenkinek meg kell tenni a maga dolgát. Ilyen az ország, rendet kell tartani - tudja, Mikola úr! (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszterelnök úr. Viszontválaszra megadom a szót Mikola István képviselő úrnak.

DR. MIKOLA ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tudomásom van arról, hogy az Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója több levélben kérte az APEH igazgatóját, hogy közöljék az állami felelősségi körben működő vállalatok tartozásának listáit; ez a mai napig nem történt meg. Tehát azt kifogásolom, és a blikkfangos címben is megjegyeztem, hogy nem hozzák nyilvánosságra, tehát nincs transzparencia, nem tudjuk pontosan, hova lett a MÁV-nak több mint százmilliárdos tartozása, hogyan lett jóváírva, és egyáltalán nem tudunk arról, hogy a másik oldalon milyen kintlévőségei vannak az Egészségbiztosítási Pénztárnak.

Nagy aránytalanságot látok, és ezért a kettőt egymás mellé teszem: nekimegyünk az orvosnak ellátási bizonytalanságot keltvén, ugyanakkor nem beszélünk arról - most főleg, amikor nyilván forráselvonások lesznek az állami felelősségi körbe tartozó nagy intézményeknél -, hogyan áll ez az oldal az Egészségbiztosítási Pénztár felé való tartozásokkal. Tehát a transzparencia az, amit én itt számon kérek. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszontválasz illeti meg a miniszterelnök urat.

GYURCSÁNY FERENC (MSZP): Két, egymástól teljesen független dologról beszélünk, és kár, hogy a képviselő úr ezeket összemossa, mind a kettő megéri egyébként az értelmes vitát. Egyrészt mindenkinek be kell tartani a normákat, ez független attól, hogy rá tud-e mutatni még erre-arra a világban, hogy ő sem tartja be. Szerintem egy komoly ember azt az érvelést keresi, hogy esetleg mi a baj ezzel az érdekérvényesítéssel. Ezt meg kell csinálni, két éve fel kellett rá készülni, nincsen mese, végre kell hajtani ezeket a jogszabályokat.

Azt a vitát önállóan is meg lehet nyitni, hogy van-e itt elmaradása bármilyen más állami körbe tartozónak. Ha van, velük is el kell járni. Inkább azt igényelje tőlem, hogy mindenkivel egyformán szigorúan járjunk el, istenemre mondom, meg fogjuk tenni; nem úgy, hogy az egyiknek ne, a másiknak meg igen, egyiknek felmentést keresek. Azt ígérhetem önnek, hogy rendet próbálunk tartani a tekintetben, hogy a jogi normák legyenek az irányadóak, és akkor azt hiszem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), meg tudunk mi ketten is egyezni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   112-119   120-127   128-135      Ülésnap adatai