Készült: 2024.05.18.02:48:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2007.05.07.), 278. felszólalás
Felszólaló László Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁSZLÓ TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ez a program olyan ügy, amivel kapcsolatban minden parlamenti erőnek, önkormányzatoknak, civil szervezeteknek teljes egységben egyet kellene értenie, mégsem könnyű ez. Miért? Azért, mert egy olyan programot kaptunk, amely talán tudatosan igyekszik a teljes általánosságok szintjén mozogni, alig van benne konkrétum. Az egyetértés így könnyű, csak súlytalan.

A Fidesz kezdeményezett konferenciát, ötpárti egyeztetést, konkrét javaslatokat tett le az asztalra, ennek egyeztetésében aktívan részt vett, sőt ezen javaslatokon túl is számos kezdeményezést tett. Ezek között talán a legfajsúlyosabb az a rövid távú program, amely ehhez a "Legyen jobb a gyermekeknek!" 2007-2032 programhoz készült a Magyar Tudományos Akadémia, több tucat civil szervezet, szakemberek százainak bevonásával, konkrét helyszíni tanulmányokkal.

(21.10)

Erről nyilatkozta azt a kormány képviselője, hogy ez a rövid távú program elavult, idejét múlt, kiegészítésre szorul, egy új fejezetet kell belerakni, amely az esélyteremtésről szól. Egy éppen elkészült anyag, amely többéves program, tele konkrétumokkal, és máris elavult? Vajon miért? Úgy gondolom, hogy azért, mert itt egy ellenirányú folyamat is zajlik: a szegénységellenes program mellett, sőt inkább felette, a fősodorban egy masszív, erőteljes szegényítő program, tehát szegénységet előidéző program, növelve a családok, a falusi lakosság, a romák, de sajnos a középosztály lecsúszását, szegényedését is. Olyan ez a két program, mint amikor egy szerelvényt mindkét végén húz egy mozdony, csak éppen ellenkező irányba. Itt a szegényítő program egy sokkal erőteljesebb mozdony által húzott, így ez bizony elhúzza az egész szerelvényt szegénységellenes programostul a szegénység irányába. Emiatt volna nagyon nagy szükség arra, hogy egy konkrét rövid távú szegénységellenes programot szavazzunk meg azonnal és konkrétan, és hagyjuk abba a szegényítő programot.

Mert milyen egy jó terv, milyen egy jó program? Ami világos célokat tűz ki; amely tőlünk függ, akik elszenvedjük a szegénységet, és akik tehetünk ellene; amely konkrét; amely megvalósítható; amely időben lehatárolt; amely ellenőrizhető; amely kapcsolatot teremt. Milyen egy jó terv? Olyan, amelynek olyan számon kérhető részletei vannak, amelyek a szegénységben, a mélyszegénységben élők számára reményt jelentenek, és olyan kapaszkodókat nyújtanak, amelyek biztonságérzetet adnak. Olyan tervre van szükség, amely megbízható irányt mutat; amelyhez kapcsolódni tudnak az önkormányzatok, a civil szervezetek, tudják és látják a felelősségi viszonyokat az érintettek, az intézmények, az állam egyaránt. Olyan tervre van szükség, amely a szakadozott szolidaritást újraépíti; amely a szegénységben élők számára közösségi hálót teremt; amely az állami felelősséget nem a segélyezés szintjén, hanem bevonással, a valódi öngondoskodásra való képesség erősítésével oldja meg.

És Ferge Zsuzsa programja - mert erről van szó - rengeteg konkrétumot tartalmaz: a három- és többgyermekesek családi pótlékának emelését, a legrosszabb helyzetű kistérségekben a kisebb és nagyobb gyermekek rendszeres és jobb óvodai és iskolai étkezését, a "Biztos kezdet" elnevezésű programot, amely az óvoda előtti fejlesztést célozza meg. Ez a roma kisebbség számára létfontosságú volna. De ezenkívül is számos olyan programot tartalmaz, amit azonnal be kellene vezetni, mert a szegénység nem csökken, már a megállás is lecsúszást jelent. Ezt az eróziós folyamatot csak nagyon erőteljes és konkrét lépésekkel lehet ellensúlyozni, megállítani, ne féljünk tehát a konkrétumoktól.

Van egy másik oldala is annak, hogy a konkrétumokat várjuk, ezt pedig azért gondoljuk, mert mindenki látja, hogy óriási a versengés a forrásokért, és ez az a terület, amelyik a legvédtelenebb, a leggyengébb érdekérvényesítő képességű. Hol lesz ennek a témakörnek esélye, ha majd csak valamikor később terjesztenek be konkrétumokat, és addigra már el fogják osztani a pénzeket? Hol fog megszerveződni az az intézményi struktúra, amely egy ilyen nagyon érzékeny rendszert kialakít és működtet?

Tisztelt Ház! Tisztelt kormánypárti Képviselők! Azt gondoljuk, hogy a tettek számítanak, nem az ígéretek, sőt az azonnali és a hatékony tettek. Ezért az a kérésünk, hogy szavazzák meg ugyan az általunk benyújtott, de mégis az önök által készíttetett rövid távú programot.




Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai