Készült: 2024.05.18.03:08:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2007.05.07.), 234. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás önkormányzati és területfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:47


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA önkormányzati és területfejlesztési miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A 2008-as pekingi nyári olimpiai és paralimpiai játékok előtti utolsó kvalifikációs évben kiemelkedő jelentőségük van a doppingellenes intézkedéseknek. A doppingellenes küzdelem hatékonyságának növelése érdekében a kormány egy komplex cselekvési tervet fogadott el, ami két fő területre osztható. Az első, hogy kiemelt célunk a doppingellenes nemzetközi együttműködésben való folyamatos és naprakész részvétel, másrészt pedig prioritást adunk a doppingellenes tevékenység szabályozása felülvizsgálatának, és a szükséges módosításokat megítélésünk szerint el kell végezni.

Azon jegyzőkönyv szerint, amit most majd törvénnyel kihirdet az Országgyűlés - legalábbis erre fogom önöket kérni -, az aláíró államok elismerik, hogy a sport- vagy nemzeti doppingellenes szervezeteknek joguk van arra, hogy az egyezmény más tagállamaiból érkező sportolókon olyan doppingellenőrzéseket végezzenek a saját illetékességi területükön, tehát a saját tagállamukban, amelyek a fogadó állam nemzeti előírásainak megfelelnek. Másrészt azt is elismerik az aláíró tagállamok, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek - vagy közismert nevén a WADA - és más, az irányítása alatt működő doppingellenőrző szervezeteknek joguk van arra, hogy a tagállam területén vagy azon kívül, versenyen kívül is ellenőrzéseket végezzenek a sportolókon.

A WADA nemzetközi doppingellenes szabályzatához aláíróként csatlakozók a nemzetközi szabályoknak megfelelően doppingellenőrzések kölcsönös elismerését és a tagságukat képező, illetve az általuk szervezett nemzetközi sporteseményeken részt vevő nemzeti sportszövetségek, sportszervezetek részére kötelező jelleggel előírják nemzetközi szabályzataikat. A jegyzőkönyvben foglalt említett követelményeknek a hazai doppingellenes intézményrendszer évek óta megfelel egyébként, sőt a magyar antidopping csoport a WADA által hivatalosan elismert módon a világ élvonalába tartozik.

Tisztelt Országgyűlés! A komplex doppingellenes cselekvési programmal az a célunk, hogy a folyamat minden fázisa nyomon követhető legyen, legyen világos felelősségi rendszer, és kiemelten érvényesüljön a doppingellenes tevékenységben részt vevő felek - itt értem ez alatt az állam, a köztestület, a civil oldal - szakmai konszenzusra törekvő és együttműködő partneri viszonya. Ezeknek az intézkedéseknek a végrehajtásával a 2008-as pekingi nyári olimpiai és paralimpiai játékokat megelőzően Magyarország a doppingellenes küzdelem terén minden elvi feltételt teljesít a fair play szellemében történő felkészülés gyakorlati biztosítása érdekében.

Biztos vagyok abban, hogy valamennyi képviselőtársam egyetért velem, amikor azt mondom, hogy Magyarországnak nagy szüksége van a nagyszerű eredményekre az olimpián, és szeretnénk, hogy kiválóan szerepeljenek a sportolóink, de biztosan egyetértés van abban is közöttünk, hogy ezeknek tiszta eredményeknek kell lenni, és Magyarországnak nincs szüksége doppinggal szerzett dicsőségre.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(19.00)




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai