Készült: 2024.05.18.05:23:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2007.05.07.), 22-24. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  22 - 24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Miniszterelnök Úr! Képviselőtársaim! Nagy figyelemmel hallgattuk a lovasberényi beszámolót. Magam többször ebből a székből kifogásoltam azt, hogy a kormánypártoknak kardinális kérdésben nincs egyeztetett álláspontja, így üdvözölni tudom azt, hogy ha későn is, de van egyfajta egyeztetés. Természetesnek és fontosnak tartom az egyeztetési folyamatot, de akkor, amikor ez csendes, a háttérben folyik, és szinte üvegtestként működik ahhoz, hogy a kormánynak, önöknek legyen egy vitára alkalmas javaslatuk. Itt már hónapok óta vitázik az ország, és nem tudjuk, hogy min vitázik.

Horn Gábor az előbb fölhívta a figyelmünket, hogy tessék újságot olvasni. Ez Jenő és Lujza feledhetetlen párosára emlékeztet engem, hogy elolvasható bármi az újságból. Azért ez, kérem szépen, mégiscsak egy parlament, ahol illő lenne egy több ezer fős szakmai apparátussal rendelkező kormányzatnak vitákat idehozni az Országgyűlés elé! De nem úgy, ahogy miniszterelnök úr teszi ezt folyamatosan, napirend előtti felszólalásban, sajtótájékoztatókon, itt, ott, amott; ismeri a jogalkotásunk azt a folyamatot, hogy van koncepcionális kérdésben előterjesztés. Az ország életét, az emberek betegségét, biztosítását meghatározó kérdésekben megkapják a kormánypárt figyelmeztetését, hogy olvassanak újságot. Az egyik ügyfél ezt az újságot olvassa, a másik ügyfél azt az újságot - na de nehogy egy országgyűlési képviselőnek a magyar újságok sokaságából kelljen tájékozódnia arról, hogy egyébként a kormány vagy a kormánypártok az életüket és a jövőjüket érintő kérdésekben milyen alternatívák vagy választási lehetőségek előtt állnak!

Ez egyébként rávilágít arra, hogy évek óta az egész jogalkotási folyamatunk alárendelődött a kommunikációnak, alárendelődött a fölösleges PR-munkának; mindenkinek fontosabb előbb kiszaladni a média elé és egy jó nagyot mondani, még akkor is, ha azt nem egyeztette a koalíciós partnerével, mert neki folyamatosan az a fontos, hogy egy pillanatnyi hasznot lekaszáljon, és aztán majd hozzáigazítjuk a szakértői véleményeket, hozzáigazítjuk az előterjesztéseket. Na, ez az a folyamat, amit egy sokkal kisebb horderejű kérdésben is szóvá kellene tenni, nemhogy egy ilyen reformfolyamatban, mint ami a társadalombiztosítást vagy az egészségügyi ellátásunkat jelentette!

Emlékeznek arra, amikor Horn Gyula volt miniszterelnök szóvá tette a vizitdíj elfogadása után azt és vitába szállt Kóka Jánossal, hogy a vizitdíjat nem kellett volna bevezetni. Nyilván nincsenek hatáselemzések, nincs koncepcionális vita a kérdésről, ebből adódóan összevissza beszéd folyik az országban értelmes szakmai és értelmes politikai vita és párbeszéd helyett.

(13.50)

Mellesleg nem is napirend előtt kellene, mert nyilván Csáky András szólalna fel, ha ez most egy szakmai vita lenne itt az Országgyűlésben. (Horn Gábor közbeszólása.) Képviselő úr, az előbb ön telefonált, amikor válaszoltam önnek az újságolvasással kapcsolatban, ezért én önt meghallgatom, ha megnyomja a gombot. Tisztelettel kérem, hogy szíveskedjék végighallgatni a képviselőket!

Szóval, Csáky András képviselő úr beszélne, mert minden szakmai előterjesztésnek egyébként van egy formája, van általános vitára való alkalmasság, koncepcionális vita, bizottsági vita, itt pedig összeborul minden műfaj, és most itt napirend előtti felszólalásban kellene egyébként szakmai kérdésekben komoly háttérelemzések nélkül állást foglalni.

Még egyszer kérem a miniszterelnök urat, hogy szíveskedjék az elkövetkező időszakban írásos előterjesztésekre sarkallni a kormányt, és a legfontosabb kérdésekben koncepcionális vitát gerjeszteni az Országgyűlésben, de nem napirend előtt.

Azonban nekem a fülemet tegnap megütötte a lovasberényi beszámoló kapcsán egy másik hír. Kora este még csak egy hír jött ki a sajtóba, és az az egy hír arról szólt, hogy folytatni kell tovább a társadalombiztosítással és az egészségüggyel kapcsolatos megbeszéléseket, mert nincs egyetértés, viszont egyetértés született a kormánypártok között néhány más kérdésben; ilyen más kérdés volt a közpénzügyek, a párt- és a kampányfinanszírozás. Ma erről a miniszterelnök úr teljes egészében hallgatott, viszont beszélt olyan dolgokról, amelyek sem a tegnapi, sem a mai napon engem nem győztek meg arról, hogy itt valamilyen értelmes megoldást találtak. Nem jutottak megállapodásra egyébként - nekem a nyilatkozatból ez derült ki - a biztosítást érintő lényeges kérdésekben, ugyanakkor az biztató számomra, hogy a miniszterelnök úr azt mondja, hogy a versenyt támogatják. Nos, soha nem volt kérdés egyébként, hogy a versenyt támogatni kell és támogathatjuk is, a szolgáltató szférában; de miniszterelnök úr, itt korábban másról volt szó, itt a finanszírozásról volt szó korábban! Ugyanakkor beszélt arról, hogy a magántőkének meg kell nyitni a lehetőséget. Én magam is ezt támogatom (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ugyanakkor a beteg-alapellátásban és a szolgáltatásban támogatható ez a magántőke-lehetőség, de az ügy lényegében ma sem...

ELNÖK: Frakcióvezető-helyettes asszony!

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): ...adott több felvilágosítást, mint a tegnapi nyilatkozatból volt az kiolvasható. (Taps az ellenzék soraiból.)

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  22 - 24  Következő    Ülésnap adatai