Készült: 2024.05.18.02:51:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2007.05.07.), 18-20. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Ház! De jó lenne - de lehet, hogy csak jámbor óhaj -, ha egyszer az egészségügy nagy kérdéseivel kapcsolatban a tisztelt ellenzék egy kicsivel konstruktívabb magatartást tanúsítana, és nem szerencsétlen betegek sorsából kovácsolnának tőkét, mint ahogy ez Hódmezővásárhelyen történt, amikor önös érdekekből, mindenféle szakmai vizsgálat nélkül, azonnal a baj bekövetkezte után politikai deklarációkkal riogatták az országot!

Tisztelt Képviselőtársaim! De jó lenne, ha egyszer nem bizalmatlanságot, félelmet és szorongást keltő nyilatkozatokkal riogatnánk betegeket és állampolgárokat, ha egészségügyről van szó! A közvéleményben az egészségbiztosítási reform az elmúlt hónapok szakértői vitái, megnyilvánulásai, kellő türelmet, a téma iránt szükséges alázatot olykor nélkülözve, az egy vagy több biztosító, valljuk meg, hamis kérdésfeltevésére egyszerűsödött le.

Tisztelt Országgyűlés! Az egészségügy átalakulása, ahogy az előbb is hallottuk miniszterelnök úrtól, több és más. Az is, amit eddig tettünk, és az is, amit ezután szeretnénk tenni. Az a kiindulópont, hogy a beteg ember jobb, biztonságosabb, minőségi ellátást kapjon. És igen, ezért szabályoztuk a gyógyszerpiacot, hogy a társadalombiztosítási támogatásért folyó verseny nyilvánossága letörje az árakat, hogy kíméljük a beteg és az adófizetők pénztárcáját. Tényleg elindult ez a folyamat. Ezért létesítettünk egy új intézményt, a biztosításfelügyeletet, amely védi a jogainkat, ahova a betegek fordulhatnak a panaszaikkal. Ezért fordítunk jelentős európai uniós forrásokat a járóbeteg-ellátás fejlesztésére, a mentésre, a sürgősségi ellátásra, hogy ezekről a területekről végre eltűnjenek a ma még valóban létező fehér foltok, hogy a szolgáltatáshoz való hozzáférés igazságossága javuljon. Ezért kell változtatni a kórházszerkezeten, hogy legalább majd középtávon azt lehessen látni, hogy egy karcsúbb, de jobban finanszírozott, jobban szervezett fekvőbeteg-ellátás álljon a gyógyulni vágyók rendelkezésére. És igen, az egészségügyi reform azt is jelenti, hogy most hozzányúlunk a háziorvosi ellátáshoz, hogy kiterjesztjük a népegészségügyi programot, és folytatjuk a korábban elkezdett rákprogramot, szívprogramot, gyermekprogramot.

Ami a biztosítási változásokat illeti, tisztelt képviselőtársaim, ez nem most kezdődött el. Hát döntöttünk már arról, hogy a biztosítási jogviszonyt ellenőrizni kell. Döntöttünk arról, hogy milyen ellátási csomagot akarunk. Döntöttünk arról, hogy legyen egy kockázatmegosztás, hogy legyen az világos, hogy ha igénybe veszem a szolgáltatást, akkor egy minimális, pénzben is kifejezhető felelősséget kell vállalni. Arról szól most a párbeszéd, hogy hogyan tud a mai egészségbiztosítás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár valódi biztosítóvá válni, és ehhez képest hogyan határozzuk meg más biztosítók szerepét.

Szeretném Semjén képviselő urat megnyugtatni, hogy senki nem döntött és nem is akar dönteni a szolidaritás gyengítéséről vagy a nemzeti kockázatközösség felbontásáról. (Dr. Semjén Zsolt: SZDSZ!)

Tisztelt Országgyűlés! Hoztunk törvényeket, jogszabályokat...

ELNÖK: Frakcióvezető úr, kérem, hogy ön se kiabáljon be!

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): ...én is úgy látom, hogy haladunk jó irányba. A részletekben persze nem vagyunk tökéletesek - sok a konfliktus, és bizony nagyon sokszor egzisztenciális érdekek jelennek meg betegérdek köntösében -, csak világossá kell tenni, hogy ki mit mond, hogyan mond, mikor mondja és miért mondja. De éppen ezért is meg kell hallanunk a szakmai szervezetek hangját, véleményét, javaslatait, figyelni kell az önkormányzati, állampolgári jelzésekre, szükség van korrekciókra, kisebb kiigazításokra, mint ahogy ezen a héten is elkezdünk tárgyalni ezzel kapcsolatos törvényjavaslatokat.

Tisztelt Országgyűlés! Elnök Asszony! Lovasberény arról szólt, hogy a koalíció elkötelezett a reform folytatása mellett, és megfontolt, kiérlelt javaslatokkal szeretnénk az Országgyűlés elé jönni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai