Készült: 2024.05.04.15:58:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2019.03.04.),  195-202. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések vitája
Felszólalás ideje 12:57


Felszólalások:   187-194   195-202   203-207      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyarország területén élő nemzetiségek helyzetéről (2015. február  2017. február) címmel benyújtott beszámoló elfogadásáról” című előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések vitája. Az Igazságügyi bizottság által benyújtott H/3606. számú előterjesztés és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetők. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztést nemzetiségi napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem Vejkey Imre bizottsági elnök urat, az előterjesztők képviseletében kíváne most felszólalni. (Dr. Vejkey Imre: Igen.) Megadom a szót mint előterjesztőnek, elnök úr.

DR. VEJKEY IMRE, az igazságügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Nemzetiségi Szószólók és Nemzetiségi Képviselő Úr! Az Országgyűlés Igazságügyi bizottsága 2018. november 20-ai ülésén megtárgyalta „A Magyarország területén élő nemzetiségek helyzetéről (2015. február  2017. február)” címmel B/2160. számon benyújtott beszámolót, és annak elfogadásáról szóló határozati javaslat benyújtásáról döntött. A beszámoló és a határozati javaslat együttes általános vitáját itt az Országgyűlésben 2019. február 20-án folytattuk le. A vitában a beszámolóban foglaltakat nemcsak a kormánypártok, hanem különösen a roma nemzetiségi szószóló és a német nemzetiségi képviselő úr is támogatta. Úgy gondolom az ellenzéki hozzászólásokból, hogy amelyek a vitában adekvátak voltak, azok az adekvát hozzászólások is tulajdonképpen támogatták ezt a határozati javaslatot. Kérem, hogy támogassák a jövőben is. Az Igazságügyi bizottság ülésén elhangzottakról pedig mint az Igazságügyi bizottság előadója fogok tájékoztatást adni. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom elnök urat, hogy a zárszó elmondására 7 perc 20 másodperc áll rendelkezésére. (Dr. Vejkey Imre: Köszönöm szépen.)Tisztelt Országgyűlés! Megköszönöm Vejkey Imre elnök úr felszólalását. Mivel a kormány képviseletében nem jelezte senki felszólalási szándékát, most megadom a szót ismételten Vejkey Imre elnök úrnak, az Igazságügyi bizottság előadójának. Parancsoljon, elnök úr!

DR. VEJKEY IMRE, az Igazságügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Ismételten köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Igazságügyi bizottság 2019. február 26-ai ülésén kijelölt bizottságként lefolytatta a határozati javaslat részletes vitáját, és egyhangúlag, 8 igen szavazattal, nem és tartózkodó szavazat nélkül úgy foglalt állást, hogy az megfelel a házszabályi rendelkezéseknek. Az indítványhoz a képviselők módosító javaslatot nem nyújtottak be, és a bizottságban sem fogalmazódott meg módosítási szándék, ezért a bizottság a részletes vitát 2019. február 26-án lezárta. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Ritter Imre képviselő úrnak, a vitához kapcsolódó Magyarországi nemzetiségek bizottsága előadójának, aki anyanyelvén ismerteti felszólalásának első mondatait, majd magyarra fordítja azokat. Parancsoljon, képviselő úr!

RITTER IMRE, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: Sehr geehrter Herr Vorsitzender! Sehr geehrtes Parlament! Erlauben Sie mir bitte, dass ich im Namen und im Auftrag des Ausschusses der in Ungarn lebenden Nationalitäten und als der Vorsitzender des Ausschusses unseren Standpunkt erörtere. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a magyarországi nemzetiségeket képviselő bizottság által felkért nemzetiségi képviselőként és egyben a bizottság elnökeként bizottságunk állásfoglalásáról tájékoztassam önöket.

(17.40)

A Magyarországi nemzetiségek bizottsága a 2019. február 26-ai ülésén tárgyalta a Magyarország területén élő nemzetiségek helyzetéről szóló beszámolót és a H/3606. számú, a beszámolóhoz kapcsolódó határozati javaslatot, és lefolytatta annak részletes vitáját a házszabályi rendelkezések 44-45. §-a alapján, tekintve, hogy bizottságunk a határozati házszabályok 84. § (4) bekezdése alapján a beszámoló tekintetében a vitához kapcsolódó bizottságnak minősül.

A Magyarországi nemzetiségek bizottsága egyhangúlag megállapította, hogy a határozati javaslat megfelel a házszabályi rendelkezések 44. § (1) bekezdésében foglalt követelményeknek.

Úgyszintén tájékoztatom önöket, hogy a Magyarországi nemzetiségek bizottsága részletes vitát lezáró bizottsági módosító javaslatot nem fogalmazott meg és értelemszerűen nem is nyújtott be.

Én az elmúlt parlamenti időszakban a hozzászólásaim jelentős részét azzal kezdtem  például a 2013. és 2014. évi költségvetési törvény végrehajtására vonatkozó beszámolóknál vagy éppen a 2013-15. évekre vonatkozó nemzetiségi kormánybeszámolónál , hogy „szerencsés helyzetben vagyok”, mert mindenféle befolyásoltság, megkötöttség nélkül, őszintén tudom elmondani a szakmai véleményemet, mert ezen törvények előkészítéséhez, elfogadásához, végrehajtásához a Magyarországon élő nemzetiségeknek nem sok közük volt.

Most ugyanakkor rendkívül jó érzéssel olvastam ezt a 2015-17. évről szóló kormánybeszámolót, hiszen ez az első olyan, a parlament elé kerülő kétéves nemzetiségi anyag, amelynek mindkét vizsgált éve már a parlamenti szószólói mandátum időszakára esett, és alig van olyan része, amelyet ha az ember elolvasott, akkor abban ne érezte volna a korábbiakhoz viszonyított jelentős pozitív változást. A jelentős előrelépés nemcsak abban történt, hogy milyen mértékben emelkedtek az országos nemzetiségi önkormányzatok, az általuk fenntartott intézmények, a helyi nemzetiségi önkormányzatok támogatásai, a nemzetiségi pályázati keretek, a nemzetiségi önkormányzatok által átvett nemzetiségi köznevelési és kulturális intézmények száma, hanem ezek a változások olyan irányúak, olyan mértékűek, olyan léptékűek voltak  a korábbi 6-8-10 évi, esetenként közel emberöltőnyi változatlanság után , amelyek méltán felrázták és új jövőképet, lehetőséget biztosítottak a Magyarországon élő nemzetiségeknek.

Itt szeretném kihangsúlyozni, hogy ezekben a szerintem történelmi változásokban nem a parlamenti szószólók és a nemzetiségi képviselő személye a lényeg, hanem maga a parlamenti nemzetiségi mandátum, a Magyarországi nemzetiségek bizottsága, a parlamenti nemzetiségi munka lehetősége, a rendszerszerű változás.

Egészen biztos vagyok benne, hogy ebben a beszámoló szerinti két évben itt, a magyar parlamentben többet beszéltünk, beszéltek a Magyarországon élő nemzetiségekről, mint a megelőző 20 évben összesen. Ennek köszönhetően a magyar politika, a magyar többségi társadalom is lényegesen több tájékoztatást, információt kapott a Magyarországon élő őshonos nemzetiségekről, megismerte a helyzetünket, a lehetőségeinket, a problémáinkat, a céljainkat, az eredményeinket, és kialakulhatott egy olyan intenzív, előrevivő tárgyalássorozat, törvényhozási folyamat, amely valóban érdemben, minőségileg javított a magyarországi nemzetiségek helyzetén.

Ezért én minden probléma és további  éppen a kiteljesedő oktatási és kulturális autonómiából is adódóan  jelentősen megnövekedett feladatok ellenére szeretnék ismételten egyértelmű köszönetet mondani a korábbi és a jelenlegi kormánynak, a korábbi és a jelenlegi magyar parlamentnek, minden frakciónak, a döntéshozó kormányfrakcióknak, valamint a nemzetiségi döntéseket támogató ellenzéki frakcióknak és a független képviselőknek is.

Zárásként szeretném leszögezni: a magyarországi nemzetiségek részére biztosított valós jogok a legnagyobb előnyt Magyarországnak és a határon túli magyarságnak fogják hozni. Számunkra rendkívül örömteli, hogy ezt a korábbi és a mostani magyar parlament, a korábbi és a mostani magyar kormány is megértette, vallja, és ez irányítja a magyarországi, őshonos nemzetiségekkel kapcsolatos cselekedeteiket, döntéseiket. Isten tartsa meg jó szokásukat!

Mindezek alapján a Magyarországi nemzetiségek bizottsága által felkért nemzetiségi képviselőként tájékoztatom önöket, hogy a Magyarországi nemzetiségek bizottsága a kormány által előterjesztett B/2160. számú beszámoló tartalmával, valamint az Igazságügyi bizottság H/3606. számú határozati javaslatával egyhangúlag egyetért és azt az Országgyűlésnek elfogadásra javasolja. Köszönöm, hogy meghallgattak! Danke für Ihre Aufmerksamkeit! (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most képviselői felszólalások következnek. Kérdezem, kíváne élni képviselőtársaim közül valaki ezzel a lehetőséggel. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok.Tisztelt Országgyűlés! A vitát lezárom. Megkérdezem Vejkey Imre elnök urat, az Igazságügyi bizottság elnökét, az előterjesztő képviseletében kíváne válaszolni az elhangzottakra. (Jelzésre:) Igen, öné a szó, elnök úr.

DR. VEJKEY IMRE, az Igazságügyi bizottság elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon szépen köszönöm német nemzetiségi képviselő úr felszólalását. Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon szép keretet adott arra, hogy tulajdonképpen mit is jelent ez a kétéves beszámoló. Azt tudom mondani képviselőtársaimnak, hogy úgy a bizottság, mint jómagam elfogadásra javaslom Ritter Imre képviselőtársunkkal együtt ezt a H/3606. számú határozati javaslatot, és kérem, hogy támogassák önök is. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   187-194   195-202   203-207      Ülésnap adatai