Készült: 2024.04.27.21:49:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

315. ülésnap (2013.10.24.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:58


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Megdöbbentő számomra - és kihasználom az alkalmat, amíg Rogán frakcióvezető úr itt van -, hogy egyetlen szusz alatt hogyan lehet ennyi valótlanságot elmondani; hogy nem veszi észre a saját szavaiban a képviselő úr azt, hogy ellenzékben a Fidesz pont az ellenkezőjét mondta annak, mint amit most csinál. Például nagyarányú adócsökkentésről beszélt, ezzel szemben 12 új adót vezettek be, és negyvenszer emelték meg az adót. Azzal szemben, amit vissza tudott emlékezni a Bajnai-kormány tevékenységére: képviselő úr, 2009 utolsó negyedéve és 2010 első negyedéve pozitív növekedést mutatott, tehát önöknek mi növekvő gazdaságot adtunk át. (Moraj a kormánypárti padsorokban. - Sebestyén László: Mit csináltatok?!) Ezzel szemben azóta stagnálás van, visszaesés van. Tehát amiről ön beszél, hogy rezsicsökkentés meg költségvetés, semmi köze egymáshoz. Mondjon nekem egyetlen sort ebben a költségvetésben, ahol a rezsicsökkentésről van szó! Ez a költségvetés semmiféle garanciát nem jelent a rezsicsökkentésre, mondhatni, nem is foglalkozik vele.

Ráadásul úgy lett benyújtva ez a költségvetés, hogy az adótörvényeket még nem látta senki. Lehet, hogy ön meg a barátai esetleg szűk körben látták, de hivatalosan az Országgyűlés képviselői nem látták. Tehát előbb került a Ház elé a költségvetés, mint az adótörvények. És akkor most kiáll, tíz percig beszél arról, hogy milyen jók lesznek Magyarországnak az adótörvények. Hogy lenne már jó? A három év megszorítása végig benne van! Önök a három év megszorítása után adnak most egy icipicit. Amit mi két éve mondunk, hogy a kiskeresetűek nem tudják igénybe venni a családi adókedvezményt, ezért most nagy kegyesen, választás előtt, hirtelen eszükbe jutott, hogy fel kellene csatlakozni a szocialisták javaslatára (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Jaj, ne! - Ülj le!), és most, választás előtt szépen felcsatlakoznak erre. Ehhez azért gratulálok, így választás előtt ez egy nagyon-nagyon jó húzás!

Egyébként, amit mondott, nem szüntettük meg az önök családi adókedvezményét, a háromgyerekesek igénybe vehették. (Sebestyén László: Hazudsz!)

Amit mond az előző három év megszorításáról - képviselő úr, azért ennyire szelektívnek lenni! 3000 milliárd magánnyugdíjvagyont, mondjuk úgy, használtak fel, kommunizáltak, államosítottak (Pálffy István: Ti szoktatok!), szóval beolvasztották a költségvetésbe, elvileg az államadósság csökkentésére használták. (Sebestyén László: A tegnapra még emlékszel? - Az elnök csenget.) Csak azon éppen nem látszik, az államadósság ugyanazon a 82 százalékos szinten áll, mint ahogy önök ezt átvették.

Ezen túlmenően azért 3000 milliárd megszorítást szépen végrehajtottak, és ha megnézi az inflációval korrigált értéken a gazdaság jövő évi teljesítményét, akkor az nem nagyobb, mint a 2010-es, amikor átadtuk önöknek a kormányzást. Tehát ez a négy év a gazdaság fejlődése szempontjából tökéletesen kimaradt. Sőt, ha azt nézzük, hogy a beruházási ráta évről évre csökken, a most aktuális beruházási felhalmozási érték 25 százalékkal alatta van az öt évvel ezelőttinek, akkor azt kell mondani, hogy nemhogy kimaradt ez a négy év a gazdaság fejlődése szempontjából, hanem még a következő évekre nézve is egy negatív tendenciát, lemaradást konzervál, mert erre valahogy nem bírtak figyelni, hogy a beruházások ne essenek a béka alsó része alá.

Makrogazdasági oldalról. Olyan szépen mondta, hogy van egy darab New York-i... - már messze mentem, a New York-iak már nem foglalkoznak Magyarországgal. Tehát van egy elemző, aki azt mondja, hogy ez a 2 százalék, ha folytatódik a Nemzeti Banknak az élénkítési programja, akkor akár meg is történhet. De, képviselő úr, nézték azt, hogy ez az évi 0,9 százalékos növekedés megvalósul-e? Nem biztos, hogy megvalósul. Aztán nézték azt, hogy 2012-re 1,5 százalék növekedést írtak bele a költségvetésbe, mert az mindent elbír, ehelyett mínusz 1,7 százalék lett? Tehát amikor erre a 2 százalékos növekedésre mint sarokpontra építenek, akkor azért én azt mondom, hogy jó lenne figyelembe venni az Állami Számvevőszék véleményét is, amely azt mondja - óvatosan itt a pulpitusról -, hogy a bevételek többsége, bizottsági ülésen elhangzott, 52 százaléka tekinthető megalapozottnak. Tehát akkor 47-48 százalék nem tekinthető megalapozottnak, és ezekre a kockázatokra azért illik figyelni. Nagyhangú beszédében erről nem beszélt, ami viszont nincs a költségvetésben, arról igenis, hogy túl sokat szólt.

Az önök prognózisának a komolyságához csak annyit, hogy a múlt évi költségvetést kilencszer kellett módosítani, a 2012-est, az ez éviben már a hatodik módosításnál tartanak. Tehát ilyen értelemben majdnem mindegy, hogy mit fogadnak el itt a parlamentben, az látszik, hogy ez a költségvetés jó esetben májusig kitart, utána meg "utánam a vízözön" felkiáltással azt mondják, hogy lesz, ami lesz. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból. - Sebestyén László: Ezt ti csináltátok 2010-ben, figyelj már!) Tehát az utánuk következő kormánynak elég nehéz dolga lesz, hogy ezt a költségvetési helyzetet konszolidálja, mert mindennek nevezhető, csak megalapozottnak nem.

Az államadósság alakulásáról olyan összevissza számokat mondtak, ami egyszerűen, ha durván akarnék fogalmazni, azt mondanám, hogy alkotmánysértő. Tehát ez egyszerűen a törvényi előírásoknak a be nem tartása, és lehet, hogy a sajtó igényét kielégíti, de komoly, kiszámítható alapot nem nyújt a gazdasághoz.

A másik, ami szintén tükröződik a költségvetésben, az a felelőtlen politikai hozzáállásuk, amivel a forint árfolyamát módszeresen rontják. Ez elkezdődött 2010 nyarán, amikor az elhíresült Kósa-Szijjártó-bejelentéssel bedöntötték a forint árfolyamát, és ezen azóta sem akarnak, nem tudnak változtatni. Úgy látszik, az önök célja az, hogy a forint árfolyama, a nemzeti fizetőeszköz ilyen gyenge szinten maradjon. Számunkra, az MSZP számára ez elfogadhatatlan, mert ez mindenkinek a szegényedéséhez vezet, mint ahogy az önök adótörvényei is a családok elszegényedéséhez, az életszínvonal romlásához vezettek.

Nem tudom, észrevette-e, képviselő úr, ami elhangzott már, az előbb említettem, az Állami Számvevőszék elemzését vagy a Költségvetési Tanács elemzését, hogy ez a költségvetés a bevételek oldaláról meglehetősen bizonytalan, alá nem támasztott. Egyik részét már említettem, most Rogán Antal hátának mondom (Rogán Antal dr. Puskás Imrével beszél annak képviselői helyén.), a 2 százalékot, mert az talán fogékony lesz rá, az ő háta ezt elbírja. De a másik kockázat az inflációs oldalról jelentkezik, ugyanis, ha nem úgy alakul az infláció, mint ahogy tervezték, az megint a bevételek bizonytalanságára hat vissza. Képviselő úr, olyan szépeket mondanak az inflációval összefüggésben a nyugdíjasoknak, csak egyet felejtenek el, hogy az átlagos infláció, illetve a nyugdíjas fogyasztói kosár inflációja egymástól lényegesen eltér.

(11.50)

Tehát azt kérem, hogy ne akarják becsapni a nyugdíjasokat, a nyugdíjasok pontosan tudják, hogy a számukra legfontosabb élelmiszerárak sajnos sokkal jobban nőttek az átlagos inflációnál, ezért inkább azt vegyék komolyan, amit mi javasoltunk többször, hogy az alapvető élelmiszerek áfáját csökkentsék. Egyébként, ha pénzük van, ajánlom figyelmükbe az MSZP "öt pillér" programját, amelynek keretében mindenképpen a gyermekeknek, a nőknek, a munkavállalóknak, kis- és középvállalkozásoknak, a nyugdíjasoknak jobb lesz az élete.

Önök szépen tudnak beszélni, különösen az uniós források kapcsán a hazai kis- és középvállalkozásokról. Ezzel kapcsolatban arról az egy tényről megfeledkeztek, hogy az önök hároméves kormányzása alatt több mint 70 ezer cég ment tönkre, került felszámolásra. Tehát erre olyan nagyon büszkék, mint ahogy a beruházások 25 százalékkal történt visszaesésére, nem lehetnek.

A jövő évi költségvetés továbbra is a gazdagoknak kedvez, és nem növeli a kiszámíthatóságot. A kiszámíthatatlanság költségvetése, bizonytalan alapokra építették, olyan, mint ha homokra építenének kártyavárat. Képviselő úr, erre a negatív újraelosztásra, meg arra az összekavart dologra, ami benne sincs a költségvetésben, azt javaslom, ha a szakmai önérzetére ad, inkább nézze át, mi van a költségvetésben, és kezdeményezze a visszavonását.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai