Készült: 2024.09.21.18:49:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap, 124. felszólalás
Felszólaló Dr. Kozma József (MSZP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:11

Felszólalások:  <<  124  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOZMA JÓZSEF (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Ház! Föl kell tenni ezt a kérdést, mert szerintem tűrhetetlen, hogy a határon túli magyarság autonómiatörekvéseinek ügyében fideszes képviselőtársam durván félreértelmezze a kormány álláspontját, és ezzel félrevezesse a politika iránt még valamennyire fogékony közvéleményt. (Font Sándor közbeszól.)

Tisztelt Miniszter Asszony! A határon túli magyarság az elmúlt 15 évben igyekezett integrálódni a szomszédos országok politikai életébe, és felépíteni a bizalmat a többségi nemzettel. Az integráció első bő másfél évtizedes szakasza sikeresnek mondható. A magyar pártok általában stabilizáló szerepet játszanak az adott ország politikai életében (Révész Máriusz: Menjél ki Szerbiába!), és felelős kormányerőként is bizonyítottak. Mindehhez képest minőségi ugrást jelenthet, ha a többségi nemzet megbízik annyira a demokratikus berendezkedésben, hogy a kisebbségi magyarság számára az eddiginél nagyobb önállóságot fogadjon el.

Az autonómiaigény a XXI. század Európájában nagyon sokféleképpen jelentkezik, ugyanis nyilvánvalóan függ attól, hogy az adott kisebbség mit gondol a múltjáról, jelenéről, és hogyan tekint a jövőjére. Mivel a kisebbségek helyzete szerte a világban nagyon különböző, ott helyben a Felvidéken vagy az erdélyi magyarok a megmondhatói annak, hogyan lehet és hogyan kell foglalkozni a kisebbségi lét problémáival és perspektívájával. A képlet ráadásul bonyolultabb annyiban, hogy egyrészt minden közösségnek megvannak a maga radikálisai és fontolva haladói, másrészt Románia, Szlovákia, Ukrajna vagy Szerbia politikai viszonyai is változnak, nagyon sokszínűek. Ennélfogva a magyar nemzeti álláspont kialakításakor a határon túli magyar kisebbségek vitákban megérlelt, politikailag felelősséggel megfogalmazott álláspontjából érdemes kiindulni.

Ezért kérdezem a miniszter asszonyt: mi a kormány álláspontja a határon túli magyar közösségek autonómiáját célzó kezdeményezésekről, hogyan ítéli meg megvalósításuk lehetőségeit, és miben látja a magyar állam szerepét ebben a folyamatban? (Taps az MSZP soraiban.)

Felszólalások:  <<  124  >>    Ülésnap adatai