Készült: 2024.05.08.00:53:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

310. ülésnap (2013.10.14.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Hadd kezdjem egy idézettel, amelyet nagyon szellemes módon Wilfried Martens önmagáról mondott. Azt mondta: "Egy Volkswagenhez tudnám magam hasonlítani: józan vagyok és megbízható." Így nyilatkozott magáról, és valóban egy igazi európai politikusról beszélhetünk, hiszen aki egy szövetségi állam, Belgium miniszterelnökeként és 20 évig alsó-, majd felsőházi képviselőjeként kezdi a politikai karrierjét, majd pedig utána az Európai Néppárt összefogójává válik, az egy igazi európai politikus. Szinte mindenki pártállástól függetlenül az európai politikai mezőben is ezt mondta róla halála után az utóbbi napokban: a belga miniszterelnököt egy igazi államférfinek nevezte, egyike a föderális Belgium alapító atyjainak, mondta róla Martin Schulz, az egyébként szocialista európai parlamenti elnök, belga és államférfi volt, valamint az Európai Parlament pótolhatatlan vezetője. Jerzy Buzek volt lengyel miniszterelnök, volt európai parlamenti elnök is pótolhatatlannak nevezte az egykori képviselő, képviselőtársa munkáját, és hiánya nyilvánvalóan még sokáig megmarad.

Valóban, amikor ő létrehozta az Európai Néppártot, ezt a rendkívül sokszínű szövetséget, akkor nem is gondolta, hogy milyen sikeres politikai alakulatot tud megalapozni, hiszen az Európai Parlamentnek ma az Európai Néppárt a legnagyobb frakciója, a 754 képviselőből 270-et ez a formáció ad, amit ő hozott létre. A kormányfők közül 13 az Európai Néppárt tagja, köztük a német kancellár, a lengyel vagy a spanyol miniszterelnök is a néppárti családhoz tartozik, az Európai Bizottság 27 biztosa közül pedig 13 az Európai Néppárt tagjai közül került ki, de amint az EU-nak szintén néppárti elnöke van Herman Van Rompuy személyében, ugyanúgy a Bizottságnak is - Barroso elnök úr - ebből a pártcsaládból érkezett a vezetője. Tehát jól láthatóan amit ő akkor létrehozott, az igencsak erős alapokon áll és elég széles körű, hiszen sokfajta politikus fér bele az Európai Unión belül.

Mi, amikor Európáról gondolkozunk, nyilván a martensi értelemben vett értékrendet nézzük, nem csupán egy gazdasági közösség számunkra az Európai Unió, hanem egy értékközösség. Mi Európában, az Európai Unióban hiszünk és nem Brüsszelben, ezt mindig fontos aláhúzni, hiszen nem egy bürokratikus gépezethez szeretnénk tartozni, hanem egy közös értékrendhez. Mi úgy gondoljuk, hogy az Európai Uniónak nem a tagállamokkal szemben kell küzdenie, sokszor akár még néppárti politikus is gondolhatja ezt félre, hiszen úgy gondolja, az a jó uniós működés, amely a tagállami hatásköröket veszi el. Mi úgy gondoljuk, a kormányokkal szövetségben kell tevékenykednie az Európai Unió teljes lakosságáért az Európai Bizottságnak és az egész Uniónak, arról nem is beszélve, amit a frakcióvezető úr is említett, hogy néha azonban nem az Európai Unió, hanem az egyes nemzeti képviselők az Európai Parlamenten belül a saját hazájukkal szemben tevékenykednek.

(13.50)

Az Uniónak ugyanakkor azóta is ugyanaz a problémája, az úgynevezett demokratikus deficit, hogy távol van az állampolgároktól, nem közvetlen az állampolgárok kontrollja, nincs visszacsatolás kellő mértékben az uniós vezetők és az Európai Unió között. Ugyanakkor azt is elmondhatjuk, hogy ebben a közös értékközösségben sok területen már a magyar példa nemcsak a néppárti frakciókra, nemcsak a néppárti kormányokra, de más kormányzatokra is kiterjedt, ők is szimpatikusnak tartották egy-egy javaslatunkat. Itt nemcsak a bankadóról lehet beszélni vagy a chipsadóról, amelyik több uniós országban is megjelent, lefordítva a saját nyelvükre a magyar jogszabályokat, de azt is fontos látnunk, hogy mondjuk, Angliában ugyanúgy a rezsibefagyasztás a kampány egyik előzetes témája, illetve közmunka után vagy közösségért végzett munka után járna csak a munkanélküli-segély Angliában egy bizonyos idő után.

Ezt a fajta értékközösséget tehát Magyarország is meg tudja tölteni értéktartalommal, mi is tudunk javaslatokat tenni. Sokszor valóban összeütköztünk az Európai Unióval, de nézzék végig, tisztelt képviselőtársaim, hogy ezekből a csatákból Magyarország nagyon sokszor diadalmasan került ki, hiszen a telekomadó ügyében megnyertük az Unióval való vitáinkat, a médiatörvény kapcsán már nincsenek uniós kifogások. A bíróságok ügyét szintén rendeztük és megvalósulhatott a magyar bírósági reform, az alaptörvényünk immáron elfogadott uniós szinten is, az egyházügyi törvény tekintetében ugyanezt mondhatjuk, és a túlzottdeficit-eljárás alól is ki kellett hogy engedjen minket az Unió.

Egy nagy küzdelmünk van még uniós szinten, és ez a rezsieljárás, a rezsiharc éve, amelyik még a következő hónapokat is meghatározza. Úgy gondolom, hogy ha ebben az Unió hibás politikát folytat és nem a martensi elven a népet kívánja szolgálni, akkor ez az EU támogatottságát teszi kockára, nemcsak Magyarországon, hanem mind a 28 EU-tagállamban, veszélyezteti az EU támogatottságát, hogyha azt látják, hogy Brüsszelben nem népképviselet zajlik, hanem cégképviselet. Én úgy gondolom, hogy Wilfried Martens sem cégeket akart képviselni, hanem népeket akart képviselni az Unióban.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai