Készült: 2024.04.29.05:11:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 465. felszólalás
Felszólaló Barcza Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:27


Felszólalások:  Előző  465  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARCZA ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! 1920. december 14-én, 98 évvel ezelőtt példaértékű esemény történt Sopronban. Az 1919-es esztendő nemcsak Sopronnak, hanem az egész országnak egy nagyon nehéz időszak volt, egy vesztes világháború után, óriási veszteségekkel, és egy igazságtalan békediktátum előtti időszakról beszélünk.Nyugat-Magyarország öntudatos polgárai azonban ki tudták azt vívni, hogy Sopron és nyolc Sopron környéki település népszavazáson dönthessen sorsáról. Ezt a szavazást december 14-ére tűzték ki. Sopron és a települések döntöttek, és nagy többséggel a magyar hazát választották. 1922. január 1-jén adták át Sopront Magyarországnak a szövetséges nagyhatalmak képviselői, és a szavazás eredményét egész Magyarország kitörő ünnepléssel és örömmel fogadta.

A nemzet hálája egy 1922-es törvényben került beiktatásra, amelyet idéznék: „A népszavazás emlékének megörökítésére Sopron szabad királyi város területén e történelmi esemény jelentőségéhez méltó emlékmű állíttassék fel, továbbá Sopron szabad királyi városi címere a Civitas Fidelissima jeligével egészíttetik ki, azaz a leghűségesebb város címet adományozta Sopronnak. A népszavazás örök szimbólummá vált minden magyar ember életében, mert vállalta közös történelmi múltunkat, és reménnyel töltötte el a jövőbe vezető utat.” Így emlékezett egykoron a soproni népszavazásra Klebelsberg Kunó, akkori belügyminiszter. Sopron készült a népszavazásra, nem azért, mintha itt valaki akadt volna, akinek legcsekélyebb kétsége lett volna a népszavazás kimeneteléről, hanem készült azért, hogy minél hatalmasabban adhasson kifejezést a magyar haza iránti, tántoríthatatlan ragaszkodásának.

Tisztelt Ház! Sopron legnagyobb ünnepén a hűség és a szabadság egymáshoz kapcsolódó fogalmak. 30 éve történt 1989. augusztus 19-én a páneurópai piknik csodálatos történelmi pillanata. Ennek létrejötte köszönhető azoknak a bátor magyar polgároknak, dr. Magas Lászlónak, Nagy Lászlónak és minden szervezőnek, akiknek a szabadságba vetett hite képes volt sok-sok ezer embert megszólítani, és idehívni egy olyan piknikre, amelynek célja a gyűlölt kommunista diktatúra jelképének, a vasfüggönynek a lebontása volt. Ez rést bontott a vasfüggönyön, és kinyitotta határait, és mondhatjuk, hogy kiverte az első téglát a berlini falból. Sopron, a leghűségesebb város 1989-ben, a rendszerváltozás évében a szabadság városává is vált.

Tisztelt Ház! Sopron hűségét szolgálta, amikor tanúságot tett a magyar nemzet mellett 1921-ben, és bátorságot adott, amikor 1989-ben kiállt az európai szabadság eszméje mellett. Kívánom, hogy Sopron legyen minden szabadságszerető magyarnak és európainak a zarándokhelye. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  465  Következő    Ülésnap adatai