Készült: 2024.04.27.22:53:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2002.11.05.),  218-223. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 15:14


Felszólalások:   218   218-223   223      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. A határozathozatalra várhatóan a következő ülésünkön kerül majd sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a miniszterek feladat- és hatáskörének változásával összefüggésben szükséges törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/949. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/949/28. számon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Kezdeményezem, hogy a részletes vita egy szakaszból álljon. Az indítványról kézfelemeléssel határoz az Országgyűlés. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlásban szereplő 1. és 2. pontokra.

Tájékoztatom önöket, hogy a részletes vitában a képviselői felszólalási időkeret az elfogadott napirendi ajánlás szerint öt perc. Felhívom a figyelmüket arra, hogy a Házszabály 105. § (3) bekezdése értelmében a részletes vitában kizárólag a módosító javaslathoz vagy a módosító javaslattal érintett részhez lehet hozzászólni.

Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni ebben a vitában. (Nincs jelentkező.) Úgy látom, hogy senki. Köszönöm szépen.

Megkérdezem az államtitkár urat, most kíván-e válaszolni vagy majd a határozathozatal előtt. (Jelzésre:) Nem. A határozathozatalra várhatóan a következő ülésünkön kerül majd sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Most a média-közalapítványok kuratóriumi beszámolóival összefüggő országgyűlési határozati javaslat részletes vitájára kerül sor. Valamennyi előterjesztéshez két módosító javaslat érkezett, amelyekből az egyik az alkotmányügyi bizottság javaslata szerint nem házszabályszerű, ezért a részletes vita egyetlen esetben sem nyílik meg ezekre a pontokra.

Soron következik a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának 1997. április 1. és 1998. március 24. közötti tevékenységéről szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1174. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig H/1174/3. számon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára. Felhívom a figyelmüket arra, hogy a Házszabály 105. § (3) bekezdése értelmében a részletes vitában kizárólag a módosító javaslathoz vagy a módosító javaslattal érintett részekhez lehet hozzászólni.

Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni ötperces időkeretben. (Nincs jelentkező.) Úgy látom, hogy nincs ilyen. (Jelzésre:) Így van, köszönöm szépen. Közben itt a jegyzők figyelmeztettek arra, hogy kicsit felgyorsult a parlamenti munkánk, úgyhogy valószínűnek tartom, hogy akik ezekhez a napirendi pontokhoz kívánnak majd szólni, még nem tartózkodnak a teremben. (Jelzésre:) Többen bólogatnak.

Én akkor azt javasolnám, hogy rendeljünk el tíz perc szünetet, és kérem a frakciók jelen lévő tagjait, hogy ha tudnak arról, hogy ebben a vitában részt kívánnak venni képviselők, kérem, hogy jelezzék nekik. Köszönöm szépen.

Akkor 5 óra 10 percig szünetet rendelek el.

 

(Szünet: 17.00 - 17.05

Elnök: Mandur László

Jegyzők: Herényi Károly és dr. Füle István)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Azt javaslom, hogy folytassuk a munkát. Úgy látom, hogy a napirendhez hozzászólni kívánók... (Dr. Kovács Zoltán: Nincsen kormány!) Ez bizottsági előterjesztés, az előterjesztői oldalról pedig a képviselet jelen van, ha jól látom, Kósa Ferenc úr, a kulturális bizottság részéről.

Tisztelt Országgyűlés! Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára. Felhívom a figyelmüket, hogy a Házszabály 105. § (3) bekezdése értelmében a részletes vitában kizárólag a módosító javaslathoz vagy a módosító javaslattal érintett részekhez lehet hozzászólni.

Megkérdezem, hogy kíván-e valaki felszólalni ötperces időkeretben. Megadom a szót Szalai Annamária képviselő asszonynak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről. Parancsoljon, öné a szó, képviselő asszony.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretnék egyben hozzászólni a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumainak beszámolóihoz és az ehhez beadott módosító indítványainkhoz, ha erre lehetőséget ad, és akkor a többihez nem kívánok hozzászólni.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tegye meg, képviselő asszony!

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! A módosító indítványainknak a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumainak beszámolóihoz az volt az indoka, hogy érezzük, a jelenlegi kormánypártok érvelése nagyon nem megalapozott akkor, amikor azt állítják, hogy a beszámolókat nem kívánják elfogadni, illetve részben kívánják elfogadni.

 

(Az elnöki széket dr. Szájer József, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

A magyar szocialisták a választások idején és a kormányprogramban is demokráciacsomagot és jogbiztonságot ígértek, ezzel szemben olyan helyzet állt elő a magyar törvényhozásban, hogy előzőleg már elfogadott, kulturális bizottság által jóváhagyott beszámolókat visszahoztak a kulturális bizottság, illetve a parlament elé, hogy módosítsák ezeket. Ez példátlan a magyar parlament történetében, azt gondolom, hogy ez minden, csak nem a jogbiztonság.

Másrészt nem győztek meg bennünket arról, hogy valós indokok lennének amögött, hogy elutasítják a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumainak beszámolóit, kizárólag ürügyeket próbáltak felsorolni az általános vita során. Szeretnénk őket utoljára arra biztatni, hogy mégis módosítsák ezen álláspontokat. Az egyik ürügyük az volt, hogy nem működtek törvényesen a médiakuratóriumok, ami természetesen nem felel meg a valóságnak, hiszen törvényesen működtek az elmúlt időszakban, mióta fennállnak ezek a kuratóriumok. Azt gondolom, hogy nem szabad megalázni a sok-sok társadalmi kurátor és pártdelegált kurátor munkáját amiatt, mert a baloldali pártok az elmúlt kormányzati ciklusban nem voltak hajlandók embereket delegálni a médiatestületek irányításába.

Ezenkívül elmondható az, hogy nagyon ellentmondásosak az indoklások, az elutasítás indokai, hol erre, hol arra próbálnak hivatkozni, amikor arra biztatják a parlamentet, hogy ne fogadják el a beszámolókat; hol arra hivatkoznak, hogy nem volt teljes létszámú egy-egy kuratórium, hol arra hivatkoznak, hogy nem volt ellenőrző testület. Ezt az általános vita során igyekeztünk cáfolni, és be is mutattam, hogy például abban az évben volt ellenőrző testület, amikor arra hivatkoztak, hogy nincs ilyen. Nem beszélve arról, hogy a logika akkor is megbicsaklik, amikor azt állítják, hogy nem volt ellenőrző testület, hiszen saját maguk nem delegáltak oda tagot. És itt nem lehet arra hivatkozni, hogy nem tudtak megegyezni a MIÉP-pel vagy vita volt e tárgyban, egyszerűen nem delegáltak. A delegálás rendje teljesen szabályozott a médiatörvényben, pontosan elő van írva, hogy ki hány tagot delegálhat - erre akkor nem vették a fáradtságot. Utólag azért ürügyet találni, hogy nem fogadják el a testületek munkáját, mert saját maguk nem vettek részt a testületek ellenőrzésében, azt gondolom, hogy komoly logikai ellentmondás.

Meggyőződésem, hogy ezzel a javaslattal, hogy nem kívánják elfogadni a kuratóriumok beszámolóit, leplezni kívánják azokat a folyamatokat, amelyek jelenleg a közmédiumokban jól látszanak; jól látszik az a politikai tisztogatás, amit az elmúlt hónapokban a kormánypártok elindítottak, gazdasági cenzúra, gazdasági nyomás által próbálják és tudják sajnos mára már megvalósítani a politikai cenzúrát. Mindenféle ellenőrzéseket indítottak a Magyar Televízió ellen, 18 különféle szervezet vizsgálja a működését, de érdekes módon kizárólag csak azon éveket, amikor a polgári kormány volt.

Azt gondolom, hogy itt is erősen kilóg a lóláb. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Azt kívánják ezzel elleplezni, hogy jelenleg törvénytelen állapot van a Magyar Televízió irányításában. Úgyhogy én szeretném önöknek ismét megadni a lehetőséget, hogy gondolják át és fogadják el ezeket a beszámolókat.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Kérdezem, hogy kíván-e még valaki hozzászólni ötperces időkeretben ehhez a napirendi ponthoz. (Nem érkezik jelzés.) Úgy látom, hogy ilyen nincs.

Akkor megkérdezem Kósa Ferenc urat, a bizottság alelnökét, hogy most vagy pedig a határozathozatal előtt kíván a bizottság nevében szólni. (Kósa Ferenc: A határozathozatal előtt.) A határozathozatal előtt.

A határozathozatalra várhatóan a következő ülésünkön kerül sor.

 

(17.10)

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának 1998. március 24. és 1999. április 30. közötti tevékenységéről szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1175. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig H/1175/3. számon kapták kézhez.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára vonatkozóan. Szeretném jelezni, hogy írásban előre jelentkezett ismételten Szalai Annamária képviselő asszony, de az imént jelezte, hogy mind a kettőt együtt elmondta; akkor lehet, hogy az időkerettel is rugalmasabb lehettem volna.

Kérdezem, hogy ehhez a napirendi ponthoz van-e még, aki fel kíván szólalni - ezt gombnyomással jelezze. (Senki sem jelentkezik.) Úgy látom, hogy nincsen. A határozathozatalra ebben a kérdésben is várhatóan a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának 1999. április 30. és 1999. december 31. közötti tevékenységéről szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1176. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig H/1175/3. számon megkapták.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára vonatkozóan. Ha jól értelmezem, akkor erre is vonatkozott az iménti hozzászólás. Ötperces időkeretben ehhez a részhez kíván-e hozzászólni valaki? (Senki sem jelentkezik.) Úgy látom, hogy felszólaló nincsen. Ebben a kérdésben is várhatóan a jövő héten kerül sor a határozathozatalra.

 

Tisztelt Országgyűlés! A következő pont a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának 2000. január 1-je és 2000. december 31. közötti tevékenységéről szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1177. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig H/1175/3. számon kapták kézhez.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára vonatkozóan. Kérdezem, hogy kíván-e valaki ötperces időkeretben felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkező nincsen. Erre a határozathozatalra is várhatóan a jövő héten kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Most a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának 2001. január 1-je és 2001. december 31. közötti beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája következik. Új változatban, H/1204. számon kaptuk meg az előterjesztést, az alkotmányügyi bizottsági ajánlást pedig H/1204/3. számon.

Megnyitom a vitát az ajánlás 1. pontjára vonatkozóan. Megkérdezem, hogy kíván-e valaki felszólalni ötperces időkeretben. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkező nincs. Ebben a kérdésben is lezárom a vitát, és a határozathozatalra várhatóan a jövő heti ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Gyorsan haladunk felszólalók híján. Soron következik a Hungária Televízió Közalapítvány 1997. áprilistól 1998. márciusig terjedő időszakról szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1169. számon, a bizottsági ajánlást pedig H/1169/3. számon kapták kézhez.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára vonatkozóan. Ehhez írásban jelentkezett Halász János képviselő úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt. Megadom a szót öt percben. Felhívom a figyelmét, hogy a Házszabály rendelkezése értelmében kizárólag a módosító javaslathoz vagy a módosító javaslattal érintett részhez lehet hozzászólni. Megadom a szót, képviselő úr.

 




Felszólalások:   218   218-223   223      Ülésnap adatai