Készült: 2024.04.28.19:34:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2002.07.02.),  213-215. felszólalás
Felszólalás oka Határozathozatal módosítókról
Felszólalás ideje 13:18


Felszólalások:   211-213   213-215   215      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony, a válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztő előzetesen írásban minden frakció részére eljuttatta a támogatott módosító javaslatok körét. Ezek szerint a H/63/4. számú ajánlás 1., 2., 5. és 6. pontjait az előterjesztő támogatja. Most ezekről fogunk határozni.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a támogatott módosító javaslatokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatokat 198 igen szavazattal, 157 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Az ajánlás 3. pontjában Mátrai Márta a határozati javaslat 2. pontját kívánja kiegészíteni, amelyben a költségkihatás érdekében javasol intézkedést, a szükséges fedezetet pedig a 2003. évi költségvetési törvényben kívánja biztosítani. A javaslatot egyik bizottság sem támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a módosító javaslatot 162 igen szavazattal, 195 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

A 4. pontban Mátrai Márta a határozati javaslat 3. pontját egy új alponttal egészíti ki. Ennek lényege a következő: olyan új jogszabályok is szülessenek, amelyek elősegítik a hajléktalansággal fenyegetett családokban a munkanélküliek foglalkoztatását. A bizottságok ezt nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a módosító javaslatot 163 igen szavazattal, 197 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk. A zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

Soron következik a rádiózásról és a televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény jogharmonizációs célú módosítására benyújtott, T/28. számú törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. A kulturális bizottság ajánlásait T/28/50. és T/28/58. számon kapták kézhez képviselőtársaim.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy az alkotmányügyi bizottság állásfoglalásának megfelelően a törvényjavaslat egésze és valamennyi módosító javaslat elfogadásához - az alkotmány 61. § (4) bekezdésére figyelemmel - a jelen lévő képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.

Megadom a szót Szalai Annamária képviselő asszonynak, aki válaszolni kíván a vitában elhangzottakra, a napirendi ajánlás szerinti ötperces időkeretben. Képviselő asszony, parancsoljon, öné a szó.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt kormányzati ciklusban három alkalommal nyújtottuk be a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az akkor ellenzékben lévő baloldali pártok hamar értésünkre adták, hogy nem kívánnak a médiatörvény átfogó módosításában partnereink lenni, ezért választottuk azt a megoldást, hogy a belpolitikai szempontból vitás kérdéseket prolongáljuk, és kizárólag a médiatörvény európai uniós jogharmonizációs módosítását célozzuk meg.

A javaslatot akkor nem támogatta az MSZP és az SZDSZ, ismert okokból, mondván, hogy a közmédiumokat felügyelő mintegy 30 fős kuratóriumok hiányosak, jelöltjeik nem voltak jelen, nem vettek részt a testületek működésében, munkájában.

A közelmúltban megszűnt ez a probléma, nincs tehát vitás ügy vagy ürügy, ami akadályozhatná a törvény elfogadását, ezért ismét a parlament elé terjesztettük. (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Jelezni kívántuk képviselőtársaimmal azt, hogy álláspontunkon mit sem változtat az a tény, hogy a kormányoldalon állunk, vagy kisebbségben vagyunk. Nemzeti célunk volt akkor is, és ma is az európai uniós csatlakozás.

Az európai uniós csatlakozási tárgyalások során a kultúra és audiovizuális politika című fejezetet, elsők között, 1998-ban nyitottuk meg, s már csak mi nem zártuk le a tagjelöltek közül.

 

 

(14.50)

 

 

A fejezet lezárásának a feltétele e jogharmonizációs célú törvényjavaslat elfogadása. Ismert, hogy Magyarországot komoly erkölcsi és anyagi veszteség érte már a késlekedés miatt, ezért vált szükségessé a javaslat mielőbbi elfogadása, a nyári rendkívüli ülésszakban történő lezárása.

A törvény tárgyalása, a négypárti egyeztetés során szinte minden vitás kérdésben sikerült megegyeznünk. A vita sokszor nem is közöttünk, a pártok között volt, hanem a különböző tárcák és hatóságok szakjogászai között, amit hol élvezettel, hol értetlenül követtünk, s a törvényjavaslatot közös akarattal, közös kulturális bizottsági módosító indítványokkal tökéletesítettük.

E törvény elfogadása lehetővé teszi az európai uniós irányelveknek történő megfelelést. Eredményeképpen pontosabbá válik a médiatörvény fogalmi rendszere, bevezetésre kerül az európai mű fogalma, új műsorszerkezeti követelmények lépnek életbe, azaz a műsorszámok több mint 50 százaléka európai gyártású lesz, ezzel együtt a magyar műveket alkotókat is kedvező helyzetbe hozzuk. S nem utolsósorban a kiskorúak védelmére vonatkozóan is szigorúbb szabályozásokat sikerül bevezetnünk.

Három a magyar igazság - tartja a mondás -, negyedik a ráadás. Kérem, szíveskedjenek most, a negyedik alkalommal támogatni ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm a válaszát, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy a T/28/50. számú ajánlás 12., 20., 21. és 22. pontjait előterjesztőjük visszavonta.

Az előterjesztő előzetesen írásban minden frakció részére eljuttatta a támogatott módosító javaslatok körét. Ezek szerint a T/28/50. számú ajánlás 1., 2., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19. és 23. pontjait, továbbá a T/28/58. számú kiegészítő ajánlás 1., 2., 3., 4., 5., 6. és 7. pontjait az előterjesztő támogatja. Most ezekről határozunk.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a támogatott módosító javaslatokat a minősített többség szabályai szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom: az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatokat 354 igen szavazattal, 3 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most arról a módosító javaslatról határozunk, amelyről az előterjesztő által támogatott indítványok elfogadása után még határozni lehet.

Az ajánlás 3. pontjában Pető Iván és mások a törvényjavaslat 2. § (10) bekezdésében a hatályos törvény 2. § 50. és 51. pontjainak módosítását javasolják. Ebben a hazai közönség meghatározó részét tartalmazó rendelkezést kívánják megváltoztatni. Az indítványt a kulturális bizottság támogatja. Kérem, most szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a módosító javaslatot 193 igen szavazattal, 161 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalnak vége van. A zárószavazásra a következő ülésen kerül majd sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat záróvitája és zárószavazása. Filló Pál és más képviselők - a Magyar Szocialista Párt részéről - önálló indítványát T/25. számon, az egységes javaslatot pedig T/25/20. számon kapták kézhez. A záróvitához az alkotmányügyi bizottság ajánlást nyújtott be T/25/22. számon.

Tisztelt Országgyűlés! Az egységes javaslathoz az előterjesztő egy módosító javaslatot nyújtott be, ezért záróvitát kell tartanunk. Az alkotmányügyi bizottság nem kíván előadót állítani? - kérdezem, mert nem volt bejelentés. (Nincs jelzés.) Úgy látom, nem.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem képviselőtársaimat, kíván-e valaki szólni, a napirendi ajánlás szerint ötperces időtartamban. Kérem, hogy gombnyomással jelezze! (Nincs ilyen jelzés.) Úgy látom, hogy nem, így a záróvitát lezárom.

Tisztelt Országgyűlés! Most a benyújtott módosító javaslatról határozunk. Ebben a 15. § (3) és (5) bekezdései elhagyását kezdeményezi az előterjesztő. Az alkotmányügyi bizottság ezt támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom: az Országgyűlés a módosító javaslatot 194 igen szavazattal, 7 nem ellenében, 153 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A Házszabály 107. § (4) bekezdése értelmében felkérem Kiss Péter miniszter urat, hogy ismertesse a kormány álláspontját a képviselői önálló indítványokról. Miniszter úr, parancsoljon, öné a szó.

 




Felszólalások:   211-213   213-215   215      Ülésnap adatai