Készült: 2024.09.21.05:45:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2000.11.29.),  29-137. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita folytatása és lezárása
Felszólalás ideje 2:45:12


Felszólalások:   1-29   29-137   137-163      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Befejezésül megkérdezem Hende Csaba államtitkár urat, kíván-e válaszolni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem kíván most válaszolni a vitában elhangzottakra.

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vita lezárására - a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében - a mai ülésnap végén kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a szőlő- és gyümölcsös ültetvények összeírásáról szóló törvényjavaslat általános vitája. Az előterjesztést T/3313. számon, a bizottsági ajánlásokat pedig T/3313/1-4. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót dr. Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úrnak, az ajánlás szerint 15 perces időkeretben. Tessék!

 

DR. TORGYÁN JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarországon legutóbb közel negyven éve volt teljes körű gyümölcsfa- és szőlőösszeírás. Az összeírás óta eltelt időben, különösen az utóbbi tíz évben bekövetkezett jelentős változások miatt a jelenlegi helyzet megismerése és felderítése tovább már nem halasztható.

A szőlő- és gyümölcsös ültetvények pontos felmérése elengedhetetlenül szükséges az agrárgazdaság megalapozott irányításához, és azon belül különösen az értékesítés és az export tervezéséhez, továbbá a támogatási rendszerek, valamint a fejlesztési koncepció kidolgozásához.

 

 

(9.10)

 

Ugyancsak szükséges az Európai Unió követelményrendszerével összhangban álló nyilvántartási rendszer kialakításához. Eredményei rendkívül fontosak az Európai Unióhoz való csatlakozási tárgyalások során a magyar agrárgazdaság teljesítményének bemutatása, a megfelelő kvóták kialakítása érdekében.

Nem mindegy, hogy az ország mezőgazdasága szempontjából jelentős, nagy hagyományokkal rendelkező, potenciális exportárualapot előállító ágazat milyen súllyal szerepelhet a későbbiekben az Unión belül. Az Európai Unió kötelező érvénnyel írja elő a szőlőültetvények tízévenkénti, bizonyos gyümölcsfajok ültetvényeinek ötévenkénti felmérését, amelyet a közbenső években a változásokra - kivágás, telepítés, területfelmerés -, a termelésre vonatkozó megfigyelések egészítenek ki, amelyekről évenként kell beszámolni.

A 2198/1998. (IX.9.) kormányhatározat, amely az Európai Unióhoz történő csatlakozási tárgyalásokon a már átvilágított területek magyar tárgyalási álláspontjainak meghatározásáról rendelkezett, rögzítette, hogy a csatlakozás időpontjáig a szőlő- és gyümölcsös ültetvények alapfelmérését végre kell hajtani, és ennek alapján nyilvántartási rendszert kell kialakítani.

A felmérést a statisztikáról szóló 1993. évi XLVI. törvény 8. §-ának (3) bekezdése értelmében törvénnyel kell elrendelni. A jelenlegi törvényjavaslat az általános mezőgazdasági összeírást követően, az abból származó információkra is támaszkodva, a szőlő-, a bor-, továbbá a gyümölcspiac szabályozását, működését megalapozó, a szőlő-, illetőleg gyümölcsös területek termelési potenciáljára, a termelésben és kínálatban jelentkező középtávú tendenciákra vonatkozó pontos, naprakész adatokat biztosító ültetvények teljes körű statisztikai felmérését és az ültetvények statisztikai nyilvántartási rendszerének létrehozását kezdeményezi. Ezen kívül előírja, hogy a felmérés teljessé tétele érdekében a földhivatalok, a megyei földművelésügyi hivatalok, a VPOP, a hegyközségek a nyilvántartásukban szereplő szőlő-, illetőleg gyümölcsös ültetvényekre vonatkozó, az összeírás végrehajtásához szükséges valamennyi adatot a KSH-nak átadják.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági meghallgatások során felmerült, hogy miért szükséges az általános mezőgazdasági összeírást követően az ágazatban ismét egy részletes statisztikai felmérést végrehajtanunk, miért nem kértünk megfelelő információkat a cenzus kapcsán. A 2000. évi általános mezőgazdasági összeírás valóban felmérte a szőlő- és gyümölcstermesztés alapvető jellemzőit, szőlőfajtacsoportok, illetőleg gyümölcsfajok összes és termőterületét, de az ültetvények további szakmai jellemzőinek helyszíni bejáráson alapuló felmérésére - jellegéből adódóan - nem vállalkozhatott. Ez egy szűkebb körű, szakmailag jól felkészült, illetőleg az esetek jó részében felkészített szakértői csapat feladata lehet.

A szőlő- és gyümölcsös ültetvények felmérése, a gyümölcsfajok és -fajták, illetőleg a szőlőfajták felismerése, jellemzőinek megállapítása még a legfelkészültebb szakemberek számára is csak a növényi vegetáció meghatározott időszakában végezhető el megbízhatóan. Magyarországon ez az időszak a különböző gyümölcsfajoknál június elejétől szeptember végéig terjedő négy hónapban, a szőlőnél júliustól, fajtánként eltérően, a betakarításig tartó két és fél, illetőleg három és fél hónapban jelölhető meg. Ezek alapján a felmérést 2001. május 31-ei eszmei időponttal 2001. június 1-je és október 15-e között javasoljuk végrehajtani.

A felmérés lebonyolításához a szőlő-, illetőleg gyümölcstermesztéshez értő és jó helyismerettel rendelkező összeíró-hálózatot kell kialakítani a kutatóhelyek szakemberei, az önkormányzatok, a hegyközségek hathatós és támogató részvételével.

A felmérés végrehajtásáért a Központi Statisztikai Hivatal a felelős intézmény, amely ezt a feladatot a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium együttműködésével, illetve a már említett intézmények szakembereinek bevonásával végzi el.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány a 2184/1999. (VII.23.) számú határozatának 3. pontjában intézkedett a nemzeti programban előírt feladatok végrehajtásához szükséges források biztosításáról. 2001-ben az előkészületi munkák, térképek, címlisták átvétele, összeválogatása, a nyomdai előkészítés, a kérdezőbiztosok kiképzése, a szervezeti előkészületek kiadásai mintegy 400 millió forintot tesznek ki. A teljes körű, helyszíni felkereséses adatfelvételek költsége, körülbelül 350 ezer szőlő-, illetőleg gyümölcsös ültetvényt használó személyes megkeresése, továbbá mintegy 700 ezer ültetvényegység, illetőleg parcella helyszíni felkeresése, az adatfelvétel végrehajtása körülbelül 1,2 milliárd forintba kerül. A dologi kiadások, valamint a 2002. évben a felmérés adatainak rögzítési-feldolgozási költségei, a nyilvántartások kialakításának ráfordításai további 600 millió forint kiadást fognak okozni.

Az összeírás költségvetési forrásigényének biztosításához a költségvetési forrásokon felül számoltunk az agrárstatisztika-fejlesztési Phare-program megvalósítása során képezhető magyarországi dologi kiadásokra fordítható támogatással is.

Felhívnám még az igen tisztelt képviselőtársaim figyelmét, hogy noha a törvényjavaslat a szőlő- és gyümölcsös ültetvények összeírásáról szóló címet viseli, az ültetvényhez kapcsolódó feldolgozó- és tárolókapacitás felderítésére is kötelez ez a törvény, és a termékek értékesítésére vonatkozó adatokat is fel kell deríteni, tehát ez egy összességében komplexnek tekinthető olyan törvényjavaslat, amely az adott ágazat egészére fontos adatok felmérésének együttes felderítését szolgálja. Ilyen módon végre választ lehet kapni arra a kérdésre is, hogy a nálunk jelenleg található, illetőleg a következő években bekövetkezendő szőlő- és gyümölcsöstelepítésekre, -fejlesztésekre tekintettel a tárolókapacitás kielégítő-e, a feldolgozókapacitás kielégítő-e, illetve az nagyságrendben országos viszonylatban kielégítő-e; vajon a különböző kistérségek megélhetése szempontjából kielégítő-e az a helyzet, amely az adott kistérségre vonatkozik.

 

 

(9.20)

 

Tehát ez az előterjesztés egy olyan nyilvántartás kialakítására ad lehetőséget, amely ezeknek az ágazatoknak a komplex helyzetét tudja reálisan a szemlélődő elé tárni, és enélkül ma már korszerű mezőgazdálkodást folytatni nem lehet.

Legyen szabad külön rámutatnom arra, hogy Európa nyugati felében ez az összeírás és azoknak a számítógépes nyilvántartása olyan pontosságot ért el, hogy mondjuk, Madridban egy számítógép-billentyű benyomása esetén pillanatok alatt megjelennek az adatok, hogy például Cádizban egy gazdának hány olajfája van, van-e még olajfája, vagy több olajfája van, mint amennyi a nyilvántartásban szerepel. Úgy gondolom, ez a fajta naprakész állapot megteremtése valóban hozzájárulhat ahhoz, hogy a magyar agrárium olyan szintet érjen el, amely az Európai Unióban nemcsak egy pontos adatszolgáltatást, de versenyképességet is biztosít az ország számára.

Kérem ezért az igen tisztelt képviselőtársaimat, hogy pártállásra tekintet nélkül támogassák ezt a magyar agrárium és vidék szempontjából oly fontos törvényjavaslatot.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Most a bizottsági előadók felszólalására és a kisebbségi vélemények ismertetésére kerül sor, az ajánlás szerint 5-5 perces időkeretben.

Először megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, a mezőgazdasági bizottság előadójának.

 

ZSIKLA GYŐZŐ, a mezőgazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A mezőgazdasági bizottság 2000. november 20-án megtárgyalta a T/3313. számú törvényjavaslatot, és a többség általános vitára alkalmasnak találta. A vitában az előterjesztő képviselője elmondta, hogy a törvényjavaslat benyújtását az európai uniós csatlakozással összefüggő kötelezettségeink tették szükségessé.

A 2000-ben végrehajtott általános mezőgazdasági összeírás tartalmaz ugyan az ültetvényekre vonatkozó adatokat, ezek azonban nem teljes körűek. A részletes adatfelmérésre ezért 2001. május 31-ei eszmei időponttal kerül sor. Ilyen összeírás egyébként negyven évvel ezelőtt volt Magyarországon. Mivel a kérdések személyi és gazdasági adatokat is érintenek, ezért ezen jogszabályt csak törvényi formában lehet előírni. Egyébként a tervezetet a szaktárca egyeztette az adatvédelmi országgyűlési biztossal is.

A törvényjavaslat beterjesztését indokolja még, hogy a szőlő- és gyümölcsös ültetvények pontos adatai elősegíthetik a szaktárca részére az ágazattal kapcsolatos szabályozók kialakítását.

A vitában elhangzott még a képviselők részéről, hogy a nemrégiben bevezetett bor-jövedékiszabályozás kapcsán a VPOP ellenőrzése is hatékonyabbá válik, ha a szőlőterületek nyilvántartásáról naprakész és a különböző szervezetekkel egyeztetett adatbázis jön létre. A KSH-nak az EU-konform ültetvény-nyilvántartást a későbbiek során folyamatosan kell működtetni. Az ültetvény-összeírás alsó határa szőlőnél 500 négyzetméter lesz. A bortörvény legutóbbi módosítása ugyan az árutermelő szőlőültetvényt 1500 négyzetmétertől veszi figyelembe, de Magyarországon nagyon sok kis parcellán művelnek szőlőt. Ezért több tízezer hektárral is csökkenhetne a Magyarország EU-csatlakozási tárgyalásain figyelembe vett szőlőtermő-terület, ha nem 500 négyzetmétertől írnánk össze a területeket. Ezen törvényjavaslat, azért, hogy a különböző jogszabályok összhangba kerüljenek ebben a kérdésben, módosítja a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 1997. évi CXXI. törvényt is.

Mindezek alapján tartotta alkalmasnak az általános vitára a mezőgazdasági bizottság többsége a törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az FKGP padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A kisebbségi véleményt Karakas János képviselő úr ismerteti.

 

KARAKAS JÁNOS, a mezőgazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az ellenzék ezen javaslat kapcsán tartózkodott. Nem azért tartózkodott, mert az EU-csatlakozás ellenzői lennénk, hanem azért, mert úgy érezzük, úgy látjuk, hogy eléggé nagy információs káosz kezd kialakulni a mezőgazdaságban, és sok esetben nem látjuk ezen intézkedések érdemi hasznát.

Mit is értek információs káoszon? Az elmúlt évben is a termelőnek regisztráltatnia kellett magát, be kellett számolnia a földhasználatáról, volt egy mezőgazdasági összeírás; ha a jövedéki törvény hatálya alá került, akkor be kellett jelentkeznie, hol az egyik, hol a másik intézményhez - tehát még ez sem volt egységes. Igazából a termelő ezeknek a hasznát nem érezte és ma sem érzi. Sőt, a termelő a létbizonytalanságából adódóan fél; fél minden összeírástól, mert arra számol, hogy ez alapján csak erősödni fog az ő megadóztatásának kényszere.

Aztán felmerült bennünk az is, hogy vajon ez a fajta adatszolgáltatás reális képet fest-e a magyar szőlőtermesztés helyzetéről. Vajon mi lesz azokkal az ültetvényekkel, amelyeket jelenleg kárpótlásként kiosztottak? Vannak is, meg nem is, használják is, meg nem is. Ha ezek a területek nem szerepelnek a statisztikában, akkor jelentősen csökken Magyarország szőlőtermő-területe, ami a jövő nemzedékének a lehetőségét is szűkíti.

Tehát mi ennek az egész törvénytervezetnek a fő lényegét valahol abban láttuk, hogy bár szükség van erre az összeírásra, de az érdekeltekkel meg kellene értetni, hogy miért térünk vissza megint az 500 négyzetméterre, amikor korábban kemény harcok folytak azért, hogy ne 500, hanem 1500 négyzetméter legyen a szőlőtermő-terület. Meg kellene értetni, hogy nem érdemes tovább aprózni családon belül a szőlőterületeket, hanem most már célszerűbb lenne inkább a valós területeket és a valós használatokat bejelenteni. Úgy érezzük, hogy mindez eddig nem történt meg, nem jutott el a termelőkhöz ez a fajta megkeresés, és enélkül, úgy érezzük, ez az összeírás nem érheti el azt a célt, ami az igazi célja kellene hogy legyen, tehát azt, amiről a miniszter úr is beszélt: hogy minden termelőt azért kell regisztrálni, hogy EU-s csatlakozásunk kapcsán támogatások alanyává válhasson, igénybe vehesse a támogatást, mert enélkül az EU-ban, bizony, egy árva fityinget nem fogunk kapni.

Tehát még egyszer elmondom, hogy az ellenzék, a kisebbség ezen okok miatt tartózkodott, nem azért, mert nem tartaná szükségesnek egy EU-konform törvénynek és egy EU-konform előírásnak a betartását.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Megadom a szót Ivanics Istvánnak, a gazdasági bizottság előadójának.

 

IVANICS ISTVÁN, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A szőlő- és gyümölcsös ültetvények összeírásáról szóló törvényjavaslatot a gazdasági bizottság is megtárgyalta, és 17 igen és 10 nem szavazattal elfogadásra, illetve általános vitára alkalmasnak ítélte.

A vitában sok kérdésre választ kaptak a képviselőtársaim, és a kezdeti berzenkedés az esetleges felesleges adatgyűjtéstől feloldódott. Konszenzus alakult ki az alapkérdésben, hogy nagyon is időszerű az alapos számbavétel. A mezőgazdaság szőlő- és gyümölcstermő ágazatának támogatása, piacszabályozása, nemzeti érdekeinknek megfelelő ültetvényfejlesztése elképzelhetetlen hiteles, szakszerű alapadatok nélkül. Az Európai Unió is kötelező érvénnyel írja elő a szőlőültetvények tízévenkénti, egyes gyümölcsfajok ültetvényeinek ötévenkénti felmérését.

A szükségesség elfogadása mellett a módszert, a megfelelő számú szakember biztosítását, a felmérendő legkisebb ültetvénynagyságot, a rendelkezésre álló időt, a Statisztikai Hivatal szakmai kompetenciáját kérdőjelezték meg, illetve kifogásolták a képviselőtársaim. A vita során ezen kérdések is megválaszolást nyertek.

A költségtakarékosság biztosítása érdekében több bizottsági tag foglalkozott az önbevallásos módszer alkalmazási lehetőségeivel.

 

 

(9.30)

 

 

Felmerült az a javaslat is, hogy az országos statisztikai összeírással együtt lehetett volna elkészíteni ezt a nagy volumenű összeírást. Természetesen a szakmai érvek hatása alatt ezek a koncepciók, felvetett javaslatok nem tudták megállni a helyüket, hiszen a Európai Unió eddigi története is alátámasztja, hogy itt nem lehet az önbevallásos módszerre építeni, hiszen ahhoz, hogy hitelt érdemlő adatokat kapjunk, nem lehet az önkéntességre támaszkodni, ahol a tulajdonosok és a bérlők számtalan álláspontja tükröződne ezekben az úgynevezett önkéntes összeírásokban.

Nagyon jó példa erre a spanyolországi olajfaültetés. Hogy a miniszter úrhoz is kapcsolódjak: egy korábbi időpontban nagyon komoly támogatást kapott Spanyolország és a mediterránum, hogy olajfaültetvényeket létesítsenek, ezzel is csökkentve a helyi munkanélküliség problémáját. Utána a felmérések alapján kiderült, hogy nincs is annyi termőfelület, mint amennyi olajfaültetvényt bejelentettek ezen a területen.

Nem akarom természetesen a saját gazdálkodó társadalmunkat ezzel még gyanúsítani sem, de a példa illusztrálja, hogy igenis itt egy nagyon határozott, pontos, szakmailag ellenőrzött és törvényben rögzített módszerrel kell ezt az összeírást az előbb is említett indokok alapján elvégezni.

Egy új momentum, amely a bizottsági vitában nem merült fel, amelyet miniszter úr megemlített, a feldolgozó kapacitás és az értékesítési csatornák is felmérésre kerülnek. Ezt a magam részéről messzemenően üdvözölni tudom. Sajnálom, hogy a bizottságnál a minisztérium képviselője ezt nem emelte ki, mert biztos, hogy ez is segített volna a konszenzus megteremtésében.

Ezeket összegezve azt tudom megállapítani, hogy üdvözöljük ezt a törvényt. Nagyon időszerű ahhoz, hogy a magyar gazdaság tényleg hitelesen és szervesen tudjon kapcsolódni Európa gazdaságához és a támogatások is hitelt érdemlően jussanak majd érvényre.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A kisebbségi véleményt Farkas Imre képviselő úr ismerteti.

 

FARKAS IMRE, a gazdasági bizottsági kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ivanics képviselőtársam részben elmondta az ellenzéki érveket. Azokat majd persze megpróbálom én magam is hangsúlyozni. Abban azért most is vitatkozni tudunk, hogy valóban kaptunk választ a kérdéseinkre, de ezeket a válaszokat valójában mi ott sem tartottuk meggyőzőnek.

Az ellenzéki észrevételek sem abban nyertek kifejezést, hogy mi a szőlő- és gyümölcsültetvény összeírását nem tartjuk szükségesnek. Bár érdekesnek tartjuk, hogy a kisgazda oldalról most előszeretettel az EU-ra hivatkoznak, ugyanakkor ezer kérdésben, a mezőgazdaság tekintetében messze nem az EU-s elképzeléseket vallják és nem arra hivatkoznak.

Mi azt gondoljuk, hogy át kell tekinteni az egész nyilvántartási rendszert a mezőgazdaság területén, és abba kell beilleszteni ezt a konkrét összeírást is. Mert mi történik akkor, ha ez az összeírás megtörténik? Újra zavarni, zaklatni fogják kisgazda körökből a gazdákat. Azok a kisgazdák, akik korábban megfogalmazták, hogy az őstermelői igazolvány önmagában is zaklató, azóta regisztráltatnak, azóta a vám- és pénzügyőrséghez minden adatot bejelentetnek szigorúan, most pedig újabb összeírást fogalmaznak meg az eddigiekhez hasonlóan, hiszen ebben az évben - mint tudjuk - már volt egy ilyen összeírás. Kiderül az összeírásokról, hogy azok nyilvántartásai pontatlanok, párhuzamosak és értelmetlenek.

Emlékszem, amikor beterjesztették a parlamentbe az általános mezőgazdasági összeírásról szóló törvényt, akkor megfogalmazták, hogy az milyen szenzációs. Most az előterjesztők maguk mondják ki róla, hogy nem jó. Nem jó, mert az csak a gazdák szóbeli információján alapult; nem jó, mert nem pontos, mert nem elég részletes. Mi a garancia arra, hogy fél év múlva egy újabb összeírásnál nem erről az összeírásról fog kiderülni, hogy nem jó, nem pontos és nem részletes.

Úgy gondoljuk, hogy a mezőgazdaság területén észbontó párhuzamosság alakult ki. Csak a szőlő esetében nézzük meg a nyilvántartásokat! A szőlő esetében nyilvántartást vezet a földhivatal, a megyei földművelésügyi hivatal, a hegyközség, a vám- és pénzügyőrség, és ezután még majd a Statisztikai Hivatal is azt fogja vezetni.

Mibe kerül ma ez a rengeteg nyilvántartás? Azt tudjuk, elmondták, hogy ez az összeírás 2,2 milliárd forintba fog kerülni. Ha megnézzük a költségvetés adatait, mi mindent lehetne 2,2 milliárd forintból megoldani, ha csak összeszednék azokat a nyilvántartásokat, amiben eddig vakon bíztak... Azt is látni kell, hogy nemcsak arról van szó, hogy egyszeri összeírás történik, egy folyamatos nyilvántartás vezetésére is sor fog majd kerülni.

Hogy megy ez a folyamatos nyilvántartás? Nyilván úgy, hogy a Statisztikai Hivatal az adatszolgáltatóktól be fogja kérni majd az adatokat. Érdekes, hogy a nagyon pontos, szőlőtőkére kiterjedő adatokat majd felhígítják azokkal a nyilvántartásokkal, amit a vám- és pénzügyőrség, a hegyközségek eddig is nyilvántartottak, most majd a pontos adatokat ezekkel a pontatlanokkal fogják helyesbítgetni.

Hogy állnak majd elő ezek az adatok? Úgy, hogy ezek a szervek, amelyeket az előbb felsoroltam, újra be fogják ezeket kérni a gazdáktól, akiktől nyilván megint megbízhatatlan adatokat fognak kapni, mert az eddigi adatokat is megbízhatatlannak tartották önök. Mi történik? Ezeket a pontos adatokat majd módosítják a hibás, pontatlan adatokkal, s a Statisztikai Hivatal is önelégülten megállapítja, hogy az ötödik nyilvántartás jó, márpedig az övé.

Én úgy gondolom, hogy ezt a rendszert így összességében nem lehet támogatni. Ezért mi azt kérjük, hogy a kormányzat gondolja át az egész nyilvántartási rendszert, és abba beleillesztve készítsen elő egy olyan összeírást, amelyik alkalmas lesz a teljes nyilvántartás kezelésére és a pontos adatok regisztrálására. Olyan rendszer képződhet ily módon, amelyik nem zaklatja a gazdákat, s ugyanakkor a mezőgazdaság valamennyi szereplőjét megnyugtatja.

Ezekre a gondolatokra tekintettel mi a bizottságban nem támogatjuk ezt az indítványt. Köszönöm.

ELNÖK: Megadom a szót Borkó Károlynak, a területfejlesztési bizottság előadójának.

 

BORKÓ KÁROLY, a területfejlesztési bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Az Országgyűlés területfejlesztési bizottsága 2000. november 22-én tárgyalta a T/3313. számú törvényjavaslatot, amely a szőlő- és gyümölcsültetvények összeírását szolgálja.

Mint az a bizottság ülésén is elhangzott, a szőlő- és gyümölcsültetvények összeírásáról szóló törvény mind a majdani európai uniós csatlakozást, mind Magyarország jelen állapotának jobb megismerését egyaránt szolgálja.

Legutóbb hasonló összeírás - mint azt már a miniszter úr is említette - negyven éve volt e hazában. Az összeírás óta eltelt időben - és különösen az utóbbi tíz esztendőben - igen jelentős változások következtek be az ágazatban, mind a fajtahasználat, mind a művelésmód, de még inkább a tulajdonosi összetétel tekintetében. Ezek tisztázására a jelen törvény kitűnő alkalmat jelent.

Ez évben az általános mezőgazdasági összeírás ugyan sok paraméterét feltárta a szőlő- és gyümölcsültetvényeknek, de azok fajtaösszetételére és egyéb, csak a vegetációs időszakban elvégezhető felmérésére nem vállalkozhatott. Ezért szükséges e jelen törvény.

A bizottsági vitában elhangzott az is, hogy az uniós csatlakozás után nem lesz mód a telepítések jelenlegi formában történő támogatására. A termőalapok megteremtésére az uniós csatlakozásig van lehetőségünk, hiszen a szőlő- és gyümölcságazat az Európai Unió mezőgazdaságában úgymond a versenyszférába tartozik.

 

(9.40)

 

A bizottságban felvetődött a modern térképészeti, térinformatikai rendszerek alkalmazásának lehetősége az összeírásban, ráirányítva a figyelmet arra, hogy a nemzeti kataszter és a digitális térképek készítésének mennyire időszerű és fontos feladatai vannak. A szőlő- és gyümölcsültetvények jelentősége a terület- és vidékfejlesztés szempontjából is fontos, hiszen a jól kezelt ültetvények a kultúrtájak fontos elemei. Mint ilyenek alapvető idegenforgalmi vonzó tényezői - kiegészülve elsősorban a szőlőműveléshez kapcsolódó építményekkel, présházakkal, borházakkal, pincékkel - ezeknek a kultúrtájaknak. Ezek a tényezők teremtenek alkalmat arra, hogy bizonyos borvidékekre, kistérségekre idegenforgalmat lehessen telepíteni.

Éppen Kiss Gábor képviselőtársam volt az, aki ráirányította a bizottságban a figyelmet arra, hogy mennyire fontos egy pontos regisztráció elkészítése a termelők körében, és az is elhangzott, hogy a termelők mennyire idegenkednek mindenféle ilyen összeírástól. Fontos lenne a termelők körében a bizalmat erősíteni, megértetni velük azt, hogy ezek az összeírások és felmérések leginkább az ő érdeküket szolgálják, hiszen a tárca, a kormány megfelelő információk nélkül nem tud kellő segítséget adni a termelőknek, sem a termesztéshez, sem a feldolgozáshoz, sem a termékek kereskedelmi forgalomba hozásához.

A fentiekre tekintettel a bizottság a törvényjavaslatot egyhangúlag támogatta, kisebbségi vélemény ebből adódóan nem volt. Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Most az írásban előre jelentkezett képviselőknek adom meg a szót, a napirendi ajánlás szerint tízperces időkeretben. Megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mint ahogy hallottuk már az előzőekben is, e törvényjavaslat benyújtását az európai uniós csatlakozással összefüggő kötelezettségeink tették időszerűvé és elengedhetetlenné.

A csatlakozási tárgyalásokon az álláspontunk megalapozásához szükséges az ültetvényekre vonatkozó pontos nyilvántartás. A nyilvántartás törvényben megfogalmazott végrehajtása után EU-konform információkkal fog rendelkezni a magyar mezőgazdaság az ágazat e területén. A 2000-ben végrehajtott általános mezőgazdasági összeírás is tartalmaz már az ültetvényekre vonatkozó adatokat, és az ellenség is, vagyis az ellenzék is erre hivatkozva (Dr. Kis Zoltán: Sajnos, az.) kritizálta meg a javaslatot - mert ellenségesen viselkednek, ezért volt az elszólás (Dr. Kis Zoltán: Ja.) -, tehát a szakmai javaslatokat is politikai okokból támadják. A részletes adatfelmérés ezért most 2000. május 31-ei eszmei időponttal történik majd, amennyiben elfogadjuk a törvényjavaslatot. Mivel a kérdések személyi és gazdasági adatokat is érintenek, ezért ezen jogszabályt csak törvényi formában lehet előírni, és a szaktárca egyeztette az adatvédelmi országgyűlési biztossal is, ezt az FKGP frakciója nagyon fontosnak tartja.

A KSH-nak az EU-konform ültetvényi nyilvántartást a későbbiek során folyamatosan kell majd működtetni. Az ültetvény-összeírás alsó határa a gyümölcsösnél 1500 négyzetméter, a szőlőnél pedig 500 négyzetméter lesz. A bortörvény legutóbbi módosítása az árutermelő szőlő ültetvényét 1500 négyzetmétertől veszi figyelembe csak. Magyarországon viszont nagyon sok kisparcellán is művelnek szőlőt, ezért akár több tízezer hektárral is csökkenhetne Magyarország EU-csatlakozási tárgyalásain figyelembe vett szőlőtermő terület, ha nem 500 négyzetmétertől írnánk össze a területeket.

Ezen törvényjavaslat azért, hogy a különböző jogszabályok itt összhangba kerüljenek, ebben a kérdésben módosítja a szőlőtermesztésről és borgazdálkodásról szóló '97. évi CXXI. törvényt is. De meg kell említenem, hogy véleményünk szerint a javaslat ezen része egy kis pontosításra szorul, mert a házikertszőlő meghatározása: az egy személy használatában lévő szőlőterületben határozza meg. Ugyanakkor, mint ahogy említettem, tudjuk, hogy akár örökség, vagy akár a bor jövedéki szabályozása miatt sok parcella széttagolt, vagyis több tulajdonos birtokában van. Ha azt akarjuk, hogy ezek a területek se vesszenek el az Európai Unió számára készített nyilvántartásokból, akkor célszerű, ha a területre koncentrálunk, és azt mondjuk, hogy 500 négyzetmétert meghaladó szőlőültetvényt árutermelő ültetvénynek tekintünk, függetlenül attól, hogy a használó vagy a tulajdonosok száma mennyi. Az FKGP frakciója nevében ezért az ez irányú pontosító módosító javaslatot elkészítettem és beterjesztettem a törvényhez.

Elhangzott itt az előzőekben, hogy a gazdákat egy újabb zaklatás éri. Nos, a gazdák valóban nagyon érzékenyek az adminisztrációra, de megértik a szükséges és elengedhetetlen adminisztrációt, csak a felesleges adminisztrációt nem szeretik. Sajnos, az elmúlt évek során előfordult, hogy olyan adminisztrációra kényszerítették a gazdákat, amire a képesítésük nem felelt meg, könyvelőt pedig a jövedelmükből nem tudnak foglalkoztatni. Ezért én azt mondom, hogy ez a törvényjavaslat példamutató ebben a tekintetben, hiszen nem a gazdákra hárítja az adminisztráció jelentős részét, hanem külön kiképez kérdezőbiztosokat, akik kimennek a gazdákhoz és segítenek a kérdések formájában is a területeiknek a számbavételével. Én azt hiszem, ha az elmúlt kormányciklusban is hasonlóképpen lettek volna kíváncsiak a termelés adataira, akkor nem lett volna fölháborodás a gazdák részéről, és azt egyenesen visszautasítom, hogy a gazdák azért nem szívesen adminisztrálnak, mert el szeretnék titkolni a jövedelmüket, az MSZP ez irányú rosszindulatú feltételezését a gazdák nevében kénytelen vagyok visszautasítani.

A törvényjavaslat beterjesztését indokolja még, hogy a szőlő- és a gyümölcsösültetvények pontos adatai elősegítik a szaktárca részére az ágazattal kapcsolatos szabályozók kialakítását is. A bor nemrégiben bevezetett jövedéki szabályozása kapcsán pedig a VPOP ellenőrzése is hatékonyabbá válhat, ha a szőlőterületek nyilvántartásáról egy újabb, a különböző szervezetekkel egyeztetett adatbázis jön majd létre.

Az Európai Unió gyakorlatában a mezőgazdasági termelők gazdasági tevékenységükről évente teljeskörűen, az adórendszerhez hasonlóan önbevallással is adatot adnak. A bevallásokat igen nagy arányban, 35-40 százalékos mértékben ellenőrzik, ennek oka az, hogy a termelők az agrártámogatásokat ezen bevallások alapján automatikusan kapják, tehát normatív támogatások formájában. Meg kell említeni, hogy a mostani kormány és agrárvezetés is bevezette a földalapú normatív támogatásoknál az Európai Unió gyakorlatának megfelelő normatív támogatásokat. Szükséges annak átgondolása, hogy az Európai Unió gyakorlatának átvételével Magyarországon is kialakuljon az átfogó ágazati információs rendszer és ellenőrzés, mely mérhetővé, kezelhetővé teszi mind az ágazati szereplőket, mind azok gazdasági tevékenységét.

A mezőgazdasági gazdálkodók sok esetben sokallhatják valóban az adminisztrációt, a különböző adatszolgáltatási kötelezettségeket, de ha a jövőben nemcsak az adminisztráció szintje, hanem a támogatások szintje is közelíteni fog a fejlett uniós országok támogatási nagyságához, akkor úgy gondolom, megértik, hogy miért van erre szükség, és megbékülnek az adminisztrációval.

Felmerült még itt, hogy mibe kerül ez az összeírás, hogy lehetne a költségvetésben esetleg más fontos területre is költeni ezt a pénzt. Én azért fölteszem az MSZP-s képviselőknek a kérdést, hogy mibe kerülne az, ha az uniós elvárásokat nem teljesítenénk, és olyan feltételekkel csatlakoznánk az Európai Unióhoz, ami az ágazatnak évtizedekre a lehetőségeit visszavetné. Azt hiszem, aki felelősséggel gondolkozik ebben a kérdésben, az tudja erre a választ.

 

 

(9.50)

 

A magasabb agrártámogatásokban bízva és ennek reményében a Független Kisgazdapárt frakciója támogatja a szőlő- és gyümölcsösültetvények összeírásáról szóló törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két percre megadom a szót Csatári József képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

CSATÁRI JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Tóth Imre MSZP-s ellenzéki képviselő felszólalására kívánok reagálni, mert nagyon felháborított a produkciója. Ő ugyanis azt emlegette újólag, hogy a polgári kormány már megint pazarló magatartást folytat, szórja a pénzt az ablakon, vagyis nincs szükség erre az összeírásra, meg hogy ez mennyibe kerül, mennyire rossz hatékonyságú, a gazdák ellen van és nem a gazdákért.

Úgy gondolom, hogy Farkas Imre képviselőtársam rendkívül felelőtlen és nem ért a mezőgazdasághoz, ha ezeket a kijelentéseket így elmondta. Én igazából nem is a bent ülők miatt aggódom, hanem a rádióhallgatók és a tévénézők miatt, mert rossz hatást kelt ez a megnyilvánulás. Erre az összeírásra igenis szükség van a tervezhetőség és a kiszámíthatóság miatt, és ha még azt is hozzávesszük, hogy EU-elvárás is ennek az adatnak a pontos közlése, akkor igen fontos.

Nagyon nagyra becsülendő az a tény, hogy a felméréssel egy időben megtörténik a különböző feldolgozóüzemek, hűtőtárolók és egyebek kapacitásának a felmérése. Ez különösen azért nagyon fontos, mert a későbbiek folyamán a pályázatoknál, a támogatások kialakításánál nem mindegy, hogy a szűkös agrárköltségvetésből mekkora összegek kerülnek ezekre a területekre. Úgy gondolom, nagyon nagyra értékelendő, hogy ez a törvényjavaslat el fog készülni, ez az agrárium érdekét szolgálja és nem a felesleges zaklatást. Ezt mindenképpen a gazdákért van és azért, hogy az agrárvilág különböző pozitív hatásokat érjen el.

Tehát Tóth Imre képviselő úr nyilatkozatát nem tudom elfogadni.

 

ELNÖK: Farkas!

 

CSATÁRI JÓZSEF (FKGP): Jó, bocsánat, Farkas Imre. Még egyszer mondom, majd Farkas Imre ellenzéki képviselőtársam is át fogja értékelni, valamint a pártja is, a területe is ezt a hozzáállást.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Farkas Imréről volt szó, csak azért mondom, mert Tóth Imre képviselő van máshol is. De nyilván mindenki értette, hogy Farkas Imre képviselő úrról volt szó.

Két percre megadom a szót Ivanics István képviselő úrnak, Fidesz.

 

IVANICS ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Zsikla Győző előadásához szeretnék kapcsolódni, és csak egy hangsúlyban szeretném módosítani az okfejtését, amelyben ő az EU-csatlakozáshoz kapcsolja ennek az összeírásnak a szükségességét. Szeretném a rádióhallgatók és a tévénézők előtt is kihangsúlyozni, hogy ez a saját érdekünk, hiszen a piacszabályozás elemi követelménye a saját termőterület mennyiségi és minőségi ismerete. Enélkül nem képzelhető el, hogy saját magunk is tudjunk gazdálkodni úgy, mint az agrártámogatási alapokkal, az ültetvényfejlesztéssel.

Úgy érzem, hogy ezt az összeírást - s itt szeretnék visszautalni Farkas Imre képviselőtársam hozzászólására is - nem lehet összemérni a korábbi statisztikai összeírásokkal, amelyek célcsoportja egészen más volt, egészen más megközelítésből, más indokok alapján mérte fel az ország helyzetét, és nem is volt ilyen teljes körű. Hangsúlyozom - miniszter úr is és több előadó is hivatkozott rá -, hogy negyven évvel ezelőtt volt hasonló összeírás, de az sem volt ilyen széles körű. Ilyen széles körű összeírás valójában csak a harmincas években volt, amikor szinte minden gyümölcsfát összeírtak azért, hogy az ország felelősen tudjon bánni a kistermelőkkel.

Van egy nagyon különleges követelmény, amely lehet, hogy most is indokolná, hogy egészen kis méretig menjünk vissza, hiszen a biogazdálkodás várható felfutása is szükségessé tenné, hogy szinte gyümölcsfakataszterig ismerjük fajtaösszetétel és mennyiség szempontjából az ország vagyonát.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Szintén két percre megadom a szót Karakas János képviselő úrnak, MSZP.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Tisztelt Ház! Csatári József úr felszólalására szeretnék reagálni. Örülök, hogy Csatári úr ennyit fejlődött, mert másfél héttel ezelőtt a mezőgazdasági bizottság ülésén az alábbiakat mondta: "Elnök Úr! Tisztelt jelen lévő Képviselőtársaim! Volt már egy ilyen felmérés ezelőtt hat-hét évvel egyéb mezőgazdasági termékek vonatkozásában, és rendkívül nagy öngólt rúgott a magyar állam, amikor olyan kereskedelmi tevékenységeket nem vallott be, ami volt, tehát a keleti és nyugati üzletkapcsolatokat. Nem tudom, hogy kinek jó ez, nekünk mennyire jó, hogy a 134 ezer hektár szőlőterület beáll 80-90 ezer hektárra, ugyanis ez kvótakötelezett. Nem tudom, ezelőtt a spanyolok hogyan oldották meg az önbevallásukat, mert jó volna tanulmányozni, mielőtt kihozunk egy olyan számot, amit esetleg kihozhatunk. Elég sok kérdőjel van bennem, hogy mire jó ez az egész felmérés, hiszen most is van egy kimutatott mennyiség szőlő-gyümölcs vonatkozásában."

Kedves Képviselőtársaim! Amikor Csatári úr megpróbál a szocialistákra kenni olyat, amit nem mondtak, és olyan dolgokat is nekünk tulajdonít, amit esetleg ő csak gondol, akkor kérem, hogy gondoljon vissza másfél héttel ezelőtti gondolatmenetére, aggályaira - mert ő is aggályoskodott, noha utána megszavazta ezt a törvényt -, és azt mondom, hogy ne próbáljunk belevinni politikát, ahogy azt nagyon helyesen Zsikla úr is elmondta a mondanivalójában, noha ezzel ő is politikát vitt be az egészbe, hanem beszéljünk a tárgyszerűségéről, és próbáljuk úgy megcsinálni ezt az összeírást, hogy egyetlenegy négyzetméter se veszhessen el a magyar termelőktől, mert ez tényleg a magyar termelők jövőjét fogja behatárolni.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Farkas Imre képviselő úrnak, MSZP.

 

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Nagyon sajnálom, hogy Zsikla képviselő úr a vezérszónoklatában egy előre megírt beszéd alapján olyat mondott, ami ellenzéki oldalról nem hangzott el. Ennyire azért figyelni kellett volna a kisebbségi véleményeket! Ketten mondtunk kisebbségi véleményt, de olyat nem mondtunk, hogy a gazdák el akarnak titkolni valamit. Szó sem volt erről! Ha ezt megfigyelte volna, kihúzta volna a beszédéből ezt a mondatot.

Azt viszont most már határozottan merem mondani, kihangsúlyozva is, hogy a gazdák azt viszont bizonyára tényleg nem szeretik, ha egy-két év elteltével negyedik-ötödik alkalommal kutakodnak majd náluk. Ezt nem szeretik. És ne tessék már nekem azt mondani, hogy majd örülnek az olyan számbavételnek, ahol nem hisznek el nekik dolgokat, hanem odamennek és mennek szőlőtőkéről szőlőtőkére nézegetni.

Az szimpatikus valakinek, ha nem hisznek neki, hanem kimennek és majd ott bogarásznak? Nem hiszem, hogy szimpatikus lesz az embereknek, ha ennyire nem bíznak meg bennük.

Csatári képviselő úr észrevételemre tett megjegyzésére reagálva azt tudom mondani, hogy nem érzem magam felelőtlennek, tényeket mondtam, és ezek akkor is tények, ha az a kormányzati oldalon tetszik valakinek vagy nem tetszik. Igenis meggyőződésünk, hogy olyan általános mezőgazdasági összeírást kellett volna végezni, amelyik - ha tudták előre, mert akik ezt előkészítették, nyilván tudták, hogy a szőlőt és a gyümölcsöst negyven éve nem írták össze, és hogy az EU mindezt megköveteli - e tekintetben lehetett volna alaposabb is. Vagy mi értelme van ennek a statisztikai összeírásnak, ha nem volt jó a szőlőnél, nem lesz jó az állatállománynál, nem lesz jó a gazdálkodási épületeknél és egyebeknél? Akkor ez egy teljesen felesleges munka volt.

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Borkó Károly képviselő úrnak, Fidesz.

 

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engem is Farkas Imre képviselő úr hozzászólása inspirált arra, hogy szót kérjek. Ő azt mondta, hogy a mostani összeírás a gazdák újabb zaklatását fogja jelenteni. Ezt mindenképpen vissza kell utasítanunk! Hivatkoznék arra, ami a bizottsági ülésen is elhangzott a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa vonatkozásában. Ez a szervezet a tisztességes bortermelőket egyesíti, és reményeink szerint az elkövetkezendőkben tovább fog bővülni; 137 500 regisztrált taggal rendelkezik.

Azt gondolom, a gazdáknak maguknak is megvan az igényük arra, hogy tisztában legyen saját magukkal és olyan módon is védjék az érdekeiket, hogy tisztában legyenek azzal, hogy ebben az országban milyen mennyiségű szőlő- és gyümölcsültetvény van, hogy azon milyen termésmennyiségek, milyen fajták vannak éppen forgalomban, termesztés alatt, hiszen ez teremti meg a lehetőséget számukra is, hogy a támogatási rendszeren, az értékesítési hálózatokon keresztül a portékájukat normális körülmények között piacra tudják vinni. Ez teremti meg a lehetőséget arra, hogy ne lehessen ebben az országban millió liter számra hamisított bort forgalomba hozni.

 

(10.00)

 

Hiszen ha a termőalapok nincsenek meg, ezeket a borokat nem is lehet elővarázsolni, illetve csak csinálni lehet, ezek tőkét nyilvánvalóan soha az életben nem láttak.

Tehát azt gondolom, hogy ennek az összeírásnak igenis van létjogosultsága, a jóravaló termelők - márpedig a magyar gazdálkodókat ilyennek gondolom, akik a jövőt is szem előtt tartják, nem csak a jelen pillanatot - mindenképpen átlátják azt, hogy ennek az összeírásnak értelme van, és leginkább a saját érdekeiket szolgálják azzal, ha az összeíráskor valós adatokat, valós tényeket közölnek a biztosokkal.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Csatári József képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

CSATÁRI JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Karakas János képviselőtársam monológjára kívánok reagálni. Tudvalevő, hogy MSZP-s képviselőtársának, Farkas Imrének mindjárt a segítségére sietett; ez így helyes is, ők "testvérek". Az viszont nem helyes, hogy engem próbál ellentmondásba keverni, hogy mit mondtam el a mezőgazdasági bizottság ülésén, és mit mondok el most. A mezőgazdasági bizottsági ülésen is elmondtam azt, hogy nagyon-nagyon fontos, hogy ezt jól hajtsuk végre, és tanuljunk más hibájából, hiszen már másutt, más országokban is történtek összeírások, sőt Magyarországon is volt rossz próbálkozás, aminek tényleg negatív következményei voltak.

A mostani elgondolást jónak tartom. Azért tartom jónak - ahogy az előző felszólalásomban is elmondtam -, mert hatékony. Ezt bizonyítja, hogy a mezőgazdasági bizottságban mint alelnök megszavaztam a törvényjavaslat elképzeléseit, míg önök nem szavazták meg; tehát ez a tiszta valóság.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Két percre megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Karakas úr Csatári képviselőtársamat bíráló megjegyzéséhez annyit én is hadd tegyek hozzá, hogy Csatári képviselőtársam valóban arra utalt, hogy nem mindegy, hogyan hajtjuk végre ezt a mezőgazdasági összeírást, nem a szükségességét vitatta a mezőgazdasági bizottság ülésén. Arra gondolok, hogy nem mindegy, hogy 500 négyzetmétertől vesszük figyelembe az összeírandó területet, vagy 1500 négyzetmétertől. Erre egyébként az előterjesztő is gondolt, és korrigálta a jogszabályi dolgokat, amik ehhez szükségesek.

Ha az MSZP-ben is lennének szőlőtermesztéshez értő képviselők, akkor ők is észrevették volna azt, hogy ugyanúgy befolyásolja az összeírás eredményét, anélkül, hogy csalásról vagy megtévesztésről beszélnénk, ha egy tulajdonoshoz kötjük az 500 négyzetmétert, vagy azt mondjuk, mindegy, hány tulajdonosról van szó egy szőlőterületnél, tehát az 500 négyzetméterhez, a területhez kössük az összeírás mértékét.

Mi azt mondjuk, hogy a területhez kössük az összeírás mértékét, hiszen ha egy 800 négyzetméteres területnek két tulajdonosa van, és a tulajdonost vesszük figyelembe, akkor 400 méter esetén, ha fele-fele arányban tulajdonosok, már kiesnének az összeírás alól, de ha a területet vesszük figyelembe, akkor a 800 négyzetméter már belekerül. Ez országosan akár több ezer hektárral is növelheti az eredményt, és nem csaltunk, mert a valóságot hozzuk ki a nyilvántartásban. Ezzel igenis a magyar szőlőtermesztést évtizedekre, az európai uniós csatlakozás utáni állapotokra is nagymértékben befolyásoljuk - itt a kvótákra gondolok. Tehát ilyen szempontokat említett Csatári képviselőtársam, és én is azt kérem, hogy szakmailag próbáljuk ezen szempontok alapján minél jobbá tenni a törvényjavaslatot, ne pedig egymás fölszólalásait kiforgatni.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP és a Fidesz padsoraiban.)

 

ELNÖK: Egy ellenzéki jelzésre annyit kérek a képviselőktől, hogy mivel több tízperces felszólaló van, meg nagyon sok kétperces van még most is, és a bizottsági vélemények elhangoztak, a később felszólaló képviselők ne a bizottságban elhangzott eseményeket ismertessék - mert erre megvolt már a lehetőség -, hanem mindenki inkább a mondandóját mondja el normál felszólalás keretében.

Megadom a szót két percre Vincze László képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt. Az elnöklést átadom az elnök úrnak. Köszönöm szépen. (Taps.)

 

 

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés elnöke foglalja el.)

 

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A területfejlesztési bizottság példaértékű döntésében bízom, és abban is, hogy az ellenzéki képviselő urak, hölgyek meg fogják változtatni a parlamenti véleményüket, és teljeskörűen meg fogják ezt a javaslatot szavazni, hiszen ilyen konszenzus született a területfejlesztési bizottságban. Elnézést, hogy erre visszautalok.

Egy picit békésebb dolgokra visszaevezve és szakmailag megközelítve ezt a helyzetet, fölhívom a kérdezőbiztosok figyelmét, hogy jó lenne, ha egy kicsit a végrehajtásra összpontosítanánk, hiszen vannak olyan vegyes ültetvények, szőlők és gyümölcsösök, ahol nagyon nehéz eldönteni, hogy az igazából gyümölcsösnek vagy szőlőnek minősíthető, tehát annak függvényeként, hogy több ott a gyümölcsfa, vagy pedig az úgynevezett gyalogszőlő-állománya több. Ennek eldöntése végett is nem hiszem, hogy kutakodásnak minősül az, amikor a kérdezőbiztosok kimennek a helyszínre, hiszen ezt csupán ott lehet megállapítani, és ebben egységesnek kell lennie a megítélésnek.

Ugyanakkor még egy nagyon jó dolgot találok ebben a rendelkezésben, nevezetesen azt, hogy ki fog derülni, hogy vannak bizony elhagyott, gazos területek, melyek gyümölcsösként vagy szőlőként kerültek nyilvántartásba a bemondás alapján, a helyszínen viszont ez ki fog derülni. Tessék elhinni, hogy a jó gazdáknak ez nemhogy maceratúrát jelent, hanem megnyugvást, hogy valamilyen módon ezek a gazos területek helyre fognak kerülni, és esetleg majd bekapcsolhatók lesznek egy összevonás alapján a már most is nagy lehetőséget kínáló ültetvényfejlesztésekbe és telepítési lehetőségekbe, amiket nagyon meg kellene gyorsítani, fokozni kellene, hiszen az EU-csatlakozás is és a saját nemzeti érdekünk, a vidék fejlesztése is ezt kívánja.

Köszönöm a türelmet és a szót. (Taps az FKGP és a Fidesz padsoraiban.)

 

ELNÖK: További kétperces hozzászólások következnek, szám szerint négy. Farkas Imre képviselő urat illeti a szó, Magyar Szocialista Párt.

 

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Zsikla képviselőtársamat arra kérem, alaposabban tanulmányozza majd át az előterjesztést, mert hosszan ecsetelte, mekkora jelentősége van annak, hogy nem tudják szétírni a területeket az emberek, és akkor hogy esnek vagy hogy nem esnek az 500 négyzetméter alá.

A gazdasági bizottságban megkérdeztük az előterjesztőt ezzel kapcsolatban. Azt mondta, hogy az 500 négyzetméter alatti területeket is fel fogják mérni, tehát ez az okfejtés, amit elmondott, itt abszolút nem helytálló. Azt hiszem, a bizottsági beszédemben is elmondtam, hogy azt mondta az előterjesztő ott a kérdésre, hogy a 500 négyzetméter alatti felmérés viszont az általános mezőgazdasági összeírás adataiból fog majd kijönni. Tehát érdekes, hogy felmérik 500-tól 1500-ig, ami a jövedéki törvénnyel nincs összhangban - ez rendben van -, de az 500 alattiakat is beszámítják, ott viszont már jó lesz az általános mezőgazdasági összeírás. Szóval azért valami nem stimmel ezen a téren.

Két kormánypárti képviselő, Borkó Károly és Vincze képviselőtársam is szólt arról, hogy mi lett a felmérés tapasztalata. Megmondom őszintén, én tartok attól - és ez már tartalmi kérdés -, hogy itt kellemetlen tapasztalatok lesznek. Nemcsak az fog kijönni az EU számára, hogy itt kedvezőbb a helyzet, és nagyobb a szőlőterületünk, hanem az is ki fog derülni, hogy a szőlőterületek jelentős része nincs megművelve, ki vannak pusztulva a gyümölcsfák. Nem tudom, mi lesz ennek a következménye, hogy majd az emberek ezek után bőszen telepíteni kezdenek-e, vagy pedig el kell gondolkozni a miniszter úrnak és sok mindenki másnak, hogy mit valljanak be az EU számára: maradjon-e az, ami a nyilvántartásokban van, tehát a földhivatali nyilvántartásban, vagy meg kell mondani, hogy csináltunk egy pontos felmérést, de az tényleg nem jó, mert ott már nincs szőlő.

 

ELNÖK: Megadom a szót Karakas János képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Tisztelt kisgazda Képviselőtársaim! Tisztelt Vincze Úr! Többről vitatkozunk, mint magáról a törvényről. Igaza van abban, amit az összeírásról mondott, a tisztes termelőknek az az érdekük, hogy a valós terület kerüljön nyilvántartásba. Ha politikusként gondolkodom, akkor azt mondom, Magyarország érdeke az, hogy minden olyan szőlőterület kerüljön felmérésre, amely jelenleg még művelhető és elismertethető az EU-ban.

 

(10.10)

 

Csatári József meg fog rám haragudni, de megint csak őt citálom, amikor elmondja - és ennél jobban én sem tudnám elmondani - hozzászólásának második részében, ugyancsak a bizottsági ülésen, hogy "Elnézést, nem vitatkozásképpen mondom, de nagyon sok olyan idősebb szőlőültetvény van, amely ott van azon a határon, hogy vagy meg kell szüntetni, vagy újat kell telepíteni helyette. Az a kérdés, hogy melyiket vesszük valós ültetvénynek. Újból csak a már megtörtént eseményekre hivatkozom: olyan területek is beírásra kerültek annak idején Spanyolországban, ahol 6 fa volt 1 hektáron, és ültetvénynek lettek nyilvántartva. Tudjuk, hogy a későbbiekben nagyon nehéz lesz kvótát növelni - száz százalékig igaza van -, ha nem áll megfelelő mennyiség rendelkezésre, és ez a visszájára fog fordulni. Csak azért hívtam föl rá a figyelmet. Meg kellene nézni, melyik ültetvény számít még szőlőültetvénynek a jelenlegi gazdálkodási helyzetben, mert ilyen nyomott árak mellett, borhamisítás mellett elég sok ültetvény ebek harmincadjára jut. Ezen el lehet gondolkodni."

Tényleg! Ezen el lehet gondolkodni, tisztelt képviselőtársaim. El kell hogy gondolkodjunk, mert ismételten csak azt szeretném mondani, hogy nem csak a törvényről vitatkozunk most. A későbbiek során figyelmébe ajánlom miniszter úrnak, hogy tényleg keresni kellene a megoldást, hogy ezen ültetvényekkel lehet vagy szabad-e foglalkoznunk és milyen formában, mert ezekre lehet, hogy nagyon nagy szükségünk lesz a kvóta szempontjából.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Farkas Imre úr az előbb azt mondta, amit előtte Karakas úr Csatári képviselőtársamra próbált ráfogni, hogy szerintük azért nem is biztos, hogy szükség van erre az összeírásra, mert kiderül, hogy nincs annyi szőlőültetvény a valóságban, mert sok az elöregedett fa, és az Unió számára ez az adatbázis kevesebb lesz, mint a mostani adatbázis, és így ez a lehetőségeinket csökkenteni fogja. Én úgy gondolom, ismerve az Unió működését, hogy az Unió technikája mellett, a mai technika mellett már nem lehetséges titokban tartani az adatokat. Tehát pontosan le tudják ellenőrizni a műholdfelvételek segítségével, minden tőkét ki tudnak mutatni, és egyébként sem hiszem, hogy bárkinek, a termelőknek érdeke volna, hogy manipuláljunk hosszú távon az adatokkal. És mint mondtam, ez nem is lehetséges.

Az viszont igenis nagyon fontos - vitatkozva azzal, amit a képviselő úr mondott -, nem az, hogy mennyit írunk össze, hanem mi számít majd az összeírás értelmében házikertnek, amit csak önellátásra használnak, vagy mi számít árutermelő szőlőbirtoknak, ami a kvótákat befolyásolja. És ez igenis a törvényben benne van, tehát félrevezető, amit képviselő úr ezzel kapcsolatban mondott.

És az előző fölszólalásában azt vissza kell utasítanom, hogy előre leírt beszédben már arra hivatkoztam, amit ő később mondott. Nem hivatkozhattam arra, amit most itt, a plenáris ülésen elmondott a képviselő úr. Egyébként ránk nem jellemző, hogy a MOSZ szakértői írják a beszédeinket, mint a tisztelt MSZP-s képviselőknek. Én csak reagáltam arra, ami itt elhangzott, de mivel nincs már időm, a következő kétpercesben szeretném folytatni.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Megadom a szót Kis Zoltán képviselő úrnak, Szabad Demokraták Szövetsége.

 

DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Két megjegyzésem lenne, az egyik Vincze képviselő úrhoz. A területfejlesztési bizottságban nem volt konszenzus a vonatkozásban, hogy ezt a törvényt el fogják fogadni, mindössze abban, hogy az előterjesztés alkalmas az általános vitára. Ezt mondta el a bizottsági előadó is, tehát szíveskedjen pontosan idézni, ha már nem annak a bizottságnak a tagja. Ez természetesen nem zárja ki azt, hogy ellenvéleményt még megfogalmazzanak, mint ahogy azt a bizottságban meg is tették.

A másik Zsikla Győző úr korábbi okfejtésére, miszerint a törvényből nem világos, mi az, hogy árutermelő terület, mi az, hogy házikert. Világos, egyértelmű; nem akarom védeni a törvényt, de e vonatkozásban abszolút eligazít. A 2. § a) pontja: szőlőültetvény minden 500 négyzetmétert meghaladó, egybefüggő terület, függetlenül attól, hogy annak hány tulajdonosa van. Ha továbblapoz - mert a végét is el kell olvasni a törvénynek, nemcsak az elejét -, a 6. § 1. pontjában azt mondja: a házikerti szőlő az 500 négyzetmétert meg nem haladó, egy személy tulajdonában vagy használatában lévő terület. Tehát az ön módosítója fölösleges, nem szükséges, a törvény e vonatkozásban jó.

Hogy miben van kifogásom, azt majd ha az idő engedi, és a kétpercesek véget érnek, akkor a vezérszónoklatomban leszek szíves elmondani. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Megadom a szót Borkó Károly képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy ez alapvetően egy szakmai törvény. Következésképpen a politikai felhangoktól meg kellene tisztítani. Ebből adódóan ez a törvény mindenképpen fontos. Fontos tudni, és elsősorban nem az uniós csatlakozás miatt, hanem saját magunk miatt, hogy mennyi a szőlő- és gyümölcsültetvény ebben az országban, milyen a fajtaösszetétele, milyen az állapota, hogyan, mi módon használják, hogyan kezelik. És amikor ezeket az adatokat tisztán látjuk és tudjuk, és ha ezek az adatok valóban kedvezőtlenebbek, tehát nincs annyi jó karban lévő szőlő- és gyümölcsültetvény, mint amennyire gondolunk, akkor minden erőforrásunkat arra kell fordítani, hogy új, modern, az Európai Unióban, szerte a világban versenyképes ültetvényeket hozzunk létre. Azoknak a gazdálkodóknak, akik valóban szőlő- és gyümölcstermesztéssel óhajtanak foglalkozni, ezt főhivatásszerűen akarják csinálni, ebből gondolják megélhetésüket biztosítani, eltartani a családjukat, ezeknek az embereknek nyújtsunk támogatást. Adjunk pénzt arra, hogy valóban versenyképes ültetvényeket tudjanak létrehozni. Adjunk lehetőséget arra, hogy azon a helyen tudjanak boldogulni, ahová születtek, ahol most éppen élnek.

Tehát azt gondolom, hogy ez a törvény nagyon fontos, nagyon hasznos, a politikai felhangoktól meg kell tisztítani, és amikor tisztán látunk, annak érdekében, hogy ebben az országban 200-300 ezer ember, család boldogulni tudjon, a mezőgazdaságból meg tudjon élni, ahhoz tegyük félre a politikai felhangokat, és koncentráljunk a problémára magára, és igyekezzünk lehetőséget teremteni ezeknek az embereknek a jobb megélhetéshez. Ez a lényege szerintem ennek a törvénytervezetnek, mert ennek alapján tudunk elindulni a jövő irányába.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kis Zoltán úrnak: valóban ez a törvény - és én ezt mondtam - már jól kezeli azt, hogy mi az árutermelő és mi a háztáji, de ha megnézi a 6. §-t, ahol a bortörvényt módosítja, abban egy személyhez köti az 500 négyzetmétert. Az én módosításom arra irányul, hogy én is jobbnak tartom a területhez kötni, mint ahogy ebben a törvényben is ezt tesszük, és a két törvény legyen összhangban, hogy az egyik törvényben ne így legyen megfogalmazva, a másikban ne úgy. Ezért abban is módosítom, hogy ne egy személyhez, hanem a területhez, az 500 négyzetméterhez kössük a háztáji szőlő fogalmát.

Még Farkas Imre régebbi fölszólalásához röviden annyit szeretnék hozzátenni: a gazdák nem szeretnek adminisztrálni. Ebben van valami, tehát valóban nem adminisztrátorok a gazdák. Ezzel egyetértünk, és ezt figyelembe kell venni. Én arra utaltam, hogy ez a törvény figyelembe veszi, mert a kiképzett kérdezőbiztosok fognak elmenni, és segítenek a gazdáknak a pontos adatok összeírásánál. Ezt nem fogják akkora zaklatásnak venni a gazdák, mint régebben vették, mondjuk '97-ben, amikor az akkori adó- és tb-törvényekkel kapcsolatban adminisztrátornak nevezték ki a gazdákat, és nagyon bonyolult adminisztrációt próbáltak rájuk terhelni.

Én erre hivatkoztam képviselő úr, hogy régebben, néhány évvel ezelőtt, pontosan '97-ben volt ez, amit önök hoztak szabályozást, hogy nem vették figyelembe, hogy nem adminisztrátorok a gazdák. És igenis gyanúsítgatták - emlékezhetünk - a televízióban az MSZP vezető politikusai, hogy biztos azért nem akarnak könyvelni, mert el akarják csalni. Horn Gyula akkori miniszterelnök kijelentette azon a fórumon, amelyen Karakas úr mellette ült, valahol Erzsébeten, hogy nem fizetnek közterheket, így is csak egynegyed részét fizetik, mint a bérből és fizetésből élők, ami természetesen nem volt igaz, hiszen a tb-szabályok mindenkire egyformán vonatkoznak, és sértegette a gazdákat. Erre utaltam a fölszólalásomban.

Köszönöm szépen. Videofelvételen megvan, Karakas úrnak megmutatom, ha nem hiszi el. A tévéhíradó bejátszotta. Köszönöm szépen a figyelmet.

 

 

(10.20)

 

ELNÖK: Megadom a szót Farkas Imre képviselő úrnak. (Karakas János: Már engem is figyeltek! Akkor már vagyok valaki.)

 

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Az előbb nem akartam azzal foglalkozni, hogy adminisztrátorok-e a gazdák vagy sem, és hogy '97-ben a kisgazdák és különösen Zsikla úr még úgy tekintették, hogy adminisztrátorok. Azt azért szeretném elmondani, hogy most, az azóta eltelt időszakban az önök esetében a gazdák ugyanúgy adminisztrátorok. Tartalmilag ezen a téren semmiféle enyhítés nem történt. Az őstermelői szabályokat illetően ennek a kormánynak az időszakában semmiféle kedvező változás nem történt. Sőt, ha megnézik, a mostani adótörvényekben önök még százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást is fognak majd ezekkel az őstermelőkkel fizettetni. Egy rend nyilvántartást követelnek meg tőlük. Elmondtam, hogy regisztráltatni kell nekik dolgokat, a vám- és pénzügyőrséghez be kell jelenteni, és ez ügyben semmit nem jelent, hogy a kisgazda képviselők a népszerűségük javítása érdekében először az általuk megszavazott törvényeket különböző önálló indítványokkal próbálják kedvezőbbé tenni, egyéni érdemeiket hangoztatva. Akkor tessék már elgondolkozni, hogy az az egyetlenegy '97-es nyilvántartás, amely az őstermeléshez kapcsolódott, az volt-e a súlyosabb, vagy amit - ugyanazokat a szabályokat megtartva - azóta a gazdák nyakába akasztgatnak!

 

ELNÖK: Megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kénytelen vagyok erre reagálni. Farkas Imre képviselőtársam teljes képzetlenségéről adott tanúbizonyságot a mostani fölszólalásában. Először is azt mondják, hogy semmi nem történt azóta a gazdák segítésében, más hozzászólásaikban, másik vitában pedig bírálják az FVM-et, hogy miért vesz fel több falugazdászt, miért szaporítja ilyen mértékben a falugazdászok számát, akik segítik az őstermelőket. Tehát teljes ellentmondásban vannak saját magukkal is. Azt mondják: nem történt semmi kedvezmény a '97-ben kiharcolt úgymond kedvezményekhez képest. Most fogadta el az Országgyűlés, hogy az akkor 1,5 millió forint bruttó bevételi határ az őstermelőknél január 1-jétől 2 millió forintra fog felmenni. Tehát a kedvezményeket ettől vehetik észre. Ez most történt meg - teljesen nem igaz, amit a képviselő úr mond.

Az egészségügyi hozzájárulást az őstermelőknek nem kell fizetni, mert akkor mi az Alkotmánybírósághoz fordultunk, és az Alkotmánybíróság kimondta, hogy nem kell nekik fizetni. Most sem kell, azóta sem fizetni, tehát teljes zavar van a képviselőtársam hozzászólásában. Egyetlen pontja sem a valóságnak megfelelő, amit elmondott.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Farkas Imre képviselő úrnak.

 

FARKAS IMRE (MSZP): Hogy a falugazdász-hálózat hogyan segíti az egyes gazdák adminisztrációs dolgait, ebbe most nem mennék bele, mert szerintem az adminisztrációs dolgait nem különösebben segíti. Lehet, hogy sok más szempontból kell segítséget adni és bizonyára ad is, de az adminisztráció tekintetében nem ad. Az pedig, hogy az értékhatárok változnak... - a nyilvántartási kötelezettség ettől függetlenül fennáll, legfeljebb adott értékhatáron belül nem olyan mértékű szankcionálás történik, mint amit, mondjuk, a korábbi törvények tartalmaznak. De azt azért most már nagyon határozottan szeretném kikérni, amit Zsikla képviselő úr mond. Nem nézte át az idei adótörvényeket! Hogy az önök romantikájában mi van, hogy mikor fordultak az Alkotmánybírósághoz meg mi történt, nem tudom, de hogy most önök megszavazták az adótörvényekben az őstermelőknél a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás fizetését, ez ténykérdés. Tessék megnézni! (Dr. Kis Zoltán: Bizony! Ezt megszavaztátok! Kétszer annyit, mint '97-ben!)

 

ELNÖK: Megadom a szót Borkó Károly képviselő úrnak.

 

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Én egy olyan ügyrendi típusú javaslatot szeretnék tenni, hogy térjünk vissza a szőlő- és gyümölcsültetvények összeírásáról szóló törvényhez, hiszen a mezőgazdaság olyan ága-bogáig jutottunk lassan el, amely, azt gondolom, hogy nem tartozik a témánkhoz. Úgyhogy azt szeretném kérni a szocialista képviselőtársaimtól (Dr. Kis Zoltán: Is!), hogy térjünk vissza az eredeti témánkhoz, és adjunk lehetőséget Kis Zoltánnak, hogy kifejtse véleményét.

Köszönöm szépen. (Taps. - Dr. Kis Zoltán nevet, és kezét felemelve tapsol.)

 

ELNÖK: Mi tagadás, van alapja a képviselői felszólalásnak. Valóban én is szeretnék nyomatékosan felkérni mindenkit, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslat általános vitája folyik most, és ilyen értelemben annak a rendelkezéseit, a rendelkezések indokoltságát, megalapozottságát lehet a Házszabály szerint vitatni. Úgyhogy valóban kérem, hogy ebben a keretben maradjon mindenki.

Most visszatérünk az írásban előre jelentkezők sorrendjéhez, miután a kétperces hozzászólók sora elfogyott. Ezért megadom a szót Karakas János képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt; őt követi majd Font Sándor, a Magyar Demokrata Fórumtól.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Ismételten le akarom szögezni, hogy a Szocialista Párt minden országgyűlési képviselője egyetért Torgyán József azon kijelentésével, amikor azt mondja, hogy korszerű mezőgazdálkodás adatfeldolgozás nélkül, adatszolgáltatás nélkül nem lehetséges; nem lehetséges, különösen akkor, ha az EU tagjai kívánunk lenni. Nem szeretném, ha az előbbi kétpercesek vagy akár a mostani hozzászólásom kapcsán is, mondjuk, Torgyán úr, csatlakozva Kövér Lászlóhoz, azt a véleményt formálná, hogy a Szocialista Párt ezen vitában is valahol szeretné meggátolni, hogy az EU tagjai legyünk. Mindezt ezért mondottam.

De a kétpercesek során is elmondtam már, és most is hangsúlyozni szeretném, hogy ez a mostani törvényi előterjesztés túlmutat azon az egyszerű tényen, hogy föl akarjuk mérni a szőlő- és gyümölcsültetvények állagát, állapotát; meg akarunk győződni arról, hogy milyen ezeknek a termőképessége; meg akarunk győződni arról, hogy ezek feldolgozási, tárolási, egyéb lehetőségei - bezárva egészen a marketingig - milyenek. Túlmutat azért, mert az EU behatárolja a termőterület nagyságát különösen a szőlőnél, különösen az asztali boroknál, ami az Alföldet, a legnagyobb borvidékünket, a legnagyobb szőlőterületet különösen érinti. Ebből s különösen a korábbi helyzetből adódóan is vizsgálni kell a mai magyar mezőgazdasági termelők helyzetét, lelkiállapotát is, ezért is mondom, hogy túlmutató ez a törvényjavaslat.

Mire gondolok? Arra, hogy Magyarországon sajátos helyzetben van a paraszt - ki tudja már, hány évtized óta? -, aki mindig fél és félt az adózástól. Félt attól, hogy minden regisztráció, minden megkérdezés esetleg azért történhet, mert pénzt akarnak kivenni a zsebéből. Valahol - bár Zsikla úr nem ismeri el, de megítélésem szerint - annak idején a Metész-féle tüntetés egyik alapja is ez volt, amikor a politika erre megpróbált rásegíteni. Azt mondom, hogy valahol még talán igaza is van a mezőgazdasági termelőnek, hisz ha ő is igénybe akar venni szolgáltatást, akkor tőle is azt kérdezi az illető, hogy számlára kéri vagy számla nélkül. Tehát összességében ez az egész hozzáállása a mai magyar morált is igazából tükrözi.

Aztán van egy olyan gond is, hogy elég sok az idős mezőgazdasági termelő - ez a szőlőtermelőkre, gyümölcstermelőkre is vonatkozik -, aki igazából nem is tud mit kezdeni ezzel az egész adatszolgáltatással, nem tud mit kezdeni azzal, hogy mit jelent számára az EU-csatlakozás, mert igazából nem szólíttatott még meg. Olvas valamit az újságban, nézi a televízióban zajló vitákat, és még mindig nem tudja, hogy mit jelenthet számára az EU-csatlakozás.

A szőlő- és talán a gyümölcstermelésre is azért is igazak ezek a megfogalmazásaink, mert itt különösen sok a kis, elaprózott terület. Ezért tartom valahol jónak, ha hosszú távra előretekintünk pontosan azért, hogy ne legyen látványos területcsökkenés - mondjuk, ha az 500 négyzetméterre levisszük az alapigényünket. Igen ám, de mit látott és mit hall különösen szegény szőlőtermelő, de ugyanez vonatkozhat a gyümölcstermelőkre? Először nem akart hegyközségi tag lenni, ezért 1500 négyzetméter alá megpróbálta levinni a területet.

 

(10.30)

 

Később aztán jött az 500 négyzetméteres szigorítása az egésznek, ami már beszorította, de igazából, bár nagyon sokan bejelentkeztek, kedves Borkó úr, azért még nagyon sok szőlőtermelőnek be kellene jelentkeznie. Sajnos, nagyon sokan még nem látják, hogy ez az ő jövőjüket is szolgálná. Utána parázs viták során, a bortörvény keretében, ez a terület megint csak felemelkedett 1500 négyzetméterre. S aztán a jövedéki törvény is 1500 négyzetmétert hozott.

Miért is aprózódott el? Ez egy félelemből adódó elaprózódás. Azért aprózódott el a terület, uraim, mert volt egy kárpótlás, amelyik milliárdos kárt okozott a mezőgazdaságnak, az ültetvényekben különösen nagy kárt okozott. S különösen nagy kárt okozott azokon a történelmi borvidékeken, amelyeken bizony közel volt a Balaton, vagy közel volt valamelyik üdülőkörzet, és a szőlő- és gyümölcsültetvény inkább a telekspekuláció eszközévé vált, mint a termelés jövőbeni, a megélhetési forrás tervezésének eszközévé. Nagyon sok összefüggő, úgynevezett korábbi nagyüzemi szőlő- és gyümölcsültetvény vált így ebek harmincadjává. Nagyon jó lett volna, ha az egykori tulajdonosok azt mondták volna, hogy helyette most szövetkezünk, és alakítunk valamilyen szövetkezést, de az akkori, de mondhatnám most is: a jelenlegi politikai helyzetben erre igazából nem kaptak ösztönzést, és ma se kapnak ösztönzést.

Ebből adódóan nagyon sok az elhanyagolt, elhagyott ültetvény, az olyan ültetvény, amelyiknek igazából még a tulajdonosát se tudja pontosan sem a hegyközség, sem a földhivatal. Márpedig nagyon jó lenne, ha ezek az ültetvények, akár csak kis részben is, még fenntarthatók és megmenthetők lennének; lehet, hogy csak némi áldozat árán tarthatók fenn, mert már akkora a tőkehiány, olyan alacsony a termés, akkora munkát jelentene a rekonstruálása, hogy nem biztos, hogy egy-két-három vagy öt éven belül pozitív eredményt hozna ez az ültetvény. Akkor is a minisztérium figyelmébe ajánlom, hogy érdemes lenne gondolkodni ezen területek fenntartásán is.

A hegyközségeknek lehetőségük van arra, hogy a műveletlen ültetvényeket művelésbe vegyék. Ezt nem teszik, nem éri meg nekik, mert csak nyűg lenne, és a fenntartási járulékokból se tudnák ezt megtenni. Ha, ne adj' isten, az FVM ehhez támogatást adna, akkor azt mondom, hogy a jövő, az unokák kvótáját vennénk most meg. Tehát azt tudom mondani, és továbbra is azt állítom, hogy ennek az összeírásnak a célja sokkal több, mint egy adatszolgáltatás.

Még egy gondolatot engedjenek meg, kedves képviselőtársaim, amikor a sok-sok kicsiről beszélünk: hétfőn volt az FVM által is támogatott szimpózium a brit nagykövetség rendezésében, az EU-csatlakozás témájában. Ott elhangzott, hogy jelenleg 960 ezer őstermelő van, és elmondásuk szerint ebből EU-konform mezőgazdasági termelő 200-300 ezer lesz. Egyszer meg kellene mondani ezeknek a kistermelőknek, akár az összeírás kapcsán is - a politikának kellene kimondania -, hogy ők esetleg nem EU-konformak. Vagy pedig fel kellene hívni a figyelmüket arra, hogy az állam támogatása mellett minél hamarabb váljanak EU-konformmá, s mondjuk, legyen meg a minimális termőterületük. Tehát amikor ilyen dolgokról beszélünk, uraim, akkor óriási a politikai felelősségünk, pedig látszólag egy egyszerű törvényjavaslatról van szó, amely csak a szőlő- és gyümölcsültetvények összeírásáról szól.

S még egy apróság, amit remélem, a kormánypárti képviselők azért jegyzetelnek; ha módosító indítványt írnak - jelentem, én nem fogok beadni, de célszerű lenne -, akkor javasolnám, mondjuk, a 2. § b) pont 2. pontja, a gyümölcsültetvény témájában - ahol az 500 négyzetméteres vagy annál nagyobb területű gyümölcsbokorról van szó -, hogy különösen az ország nyugati területén van egy-két hely, ahol áfonyát is termelnek; ez például nem szerepel ebben, bár a ri-kö, tehát a ribizli-köszméte hibrid szerepel. Ezt a részét is át kellene nézni egy kicsit, tehát vannak ilyen esetleges hibák is.

Szeretném egy kicsit felhívni a figyelmüket a használó fogalmával kapcsolatban az előbb említett problémára, hogy sokszor nem lehet tudni, ki a használó. Ezzel is ültetvények ezer hektárjai eshetnek ki a felmérésből. Ezzel is próbáljanak kezdeni valamit! Amit lehet, tisztelt Zsikla képviselő úr, megpróbálom megtenni, még akkor is, ha azt mondja esetleg, hogy én mint MOSZ-szakértő írom Farkas úrnak a mondanivalóit, és engem nem érdekel ez a dolog. Jelentem: nagyon érdekel, mert ez a szakmám, és ezt a szakmát még mindig nem tudtam elfelejteni.

Köszönöm, hogy lehetőséget kaptam vezérszónokként a szólásra. Ismételten azt tudom mondani, hogy a Szocialista Párt támogatja a gondolatot, de ezeket az aggályait továbbra is fenntartja.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Újabb kétperces hozzászólások következnek. Először megadom a szót Borkó Károly képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a lehetőséget. Azt gondolom, nem vagyunk pszichológusok, de a magyar gazdálkodók lelkivilága valóban érdekes téma.

Úgy gondolom, annak a gazdálkodói társadalomnak, amelyet az utóbbi ötven év folyamán háromszor-négyszer fosztottak ki teljes mértékben, a gyanakvása indokolt. Hiszen gondoljunk csak arra, hogy mondjuk '51-ben, '52-ben, '53-ban miket követtek el ebben az országban a magyar gazdatársadalom ellen! Majd utána '60-'61-'62 tájékán, úgy gondolom - nem ennek a kormányzatnak az idején -, megint csak történtek elképesztő méltánytalanságok ezzel a társadalommal szemben. Tehát úgy gondolom, mindenféle központi beavatkozással kapcsolatban indokolt a gyanakvása.

Azt gondolom, a szövetkezéssel szembeni gyanakvása is ebből adódik. Azt gondolom, hogy a szőlő- és gyümölcstermelő gazdálkodó mindig is, ha szabad ezt a kifejezést használni, a gazdatársadalom arisztokráciájához tartozott, hiszen ez a két kultúra olyan, a növénytermesztésénél talán hosszabb előrelátást igényel, ami más ágazatokat nem jellemez. Ebből adódóan a szőlő- és gyümölcskertészet talán nem is igazán nagyüzemi kategória. Természetesen lehet óriási ültetvényeket egyben művelni, de azt gondolom, a minőségi szőlő- és gyümölcstermesztésnek nem ez az útja.

Ha a pszichológiánál tartunk: a szőlő- és gyümölcstermesztéshez lélek szükségeltetik. Igazi minőséget csak nagyon gondos, nagyon jól művelt területekről lehet előállítani. Azzal teljes mértékben egyetértünk, hogy ebben az országban olyan birtokszerkezetre van szükség, amelyből egy-egy család, vagy egy-egy gazdálkodó meg tud élni. Azt gondolom, a nemzeti földalap ezt a célt fogja szolgálni. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Arra biztatnám Karakas képviselőtársamat, ha tud jobbító módosítást, adja be. Ez az ő kötelessége. Még van rá idő, a mai napon be lehet ezt nyújtani. Ez az országgyűlési képviselők felelőssége. Majd a részletes vitában megvitatjuk, hogy az szakmailag tényleg megalapozott vagy nem.

Ami elhangzott a gazdák lélektanáról; Karakas úr is újra elmondja, hogy valóban félnek az adótól, ezért nem szívesen szolgáltatnak adatot. Abban van valami, hogy főleg az idősebbek félnek, nem is az adótól, félnek a hatalomtól. Főleg attól a hatalomtól, amely hatalom vezetői körében még megtalálhatóak azok az idős személyek, akik az '50-es években is hatalmon voltak. (Dr. Kis Zoltán: Tanúsítom...) Azoktól a személyektől, attól a hatalomtól félnek, amely az '50-es években lesöpörte a padlást.

Attól a hatalomtól valóban van félnivalójuk, hiszen az én nagyapámat is bebörtönözték azért, mert elásott néhány zsák krumplit a saját terméséből; ezért az a hatalom bebörtönözte, és évekig dolgoztatta őt, mert a saját krumplijából elásott néhány zsákot. Ettől a hatalomtól félnek. És ha ebből a hatalomból egy-két idős személy megjelenik a mostani hatalomban is, akkor jogos a félelmük. De ebben a kormányban ilyen személyeket a kormány közelében se lehet találni, tehát a mostani kormánytól nem félnek a gazdák.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Megadom a szót Karakas János képviselő úrnak, természetesen még mindig kétperces hozzászólások következnek.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Borkó és Zsikla úrnak mondom, hogy azért ismerek 30-40 éves gazdálkodókat is, akik igazából nem túl elégedettek, és kicsit félnek a mostani hatalomtól is. Féltek a korábbitól is, tehát ez azért benne van a pikszisben. (Borkó Károly közbeszól.)

 

 

(10.40)

 

 

Hozzá kell tennem, hogy még nem is MSZP-s szavazók, kedves Borkó úr. Amiről tetszett beszélni, az összefüggő felület, meg hogy más kaszt: hadd mondjam, hogy az összefüggő felület előnyeit meg a nagyüzemet igazából külön lehet venni.

Jelentem, Kaliforniában létezik olyan 1000 hektáros dióültetvény, ahol sok egyéni tulajdon van, de az összefüggő felület előnyeit, ami az öntözésben és a növényvédelemben van, ki lehet használni szövetkezéses alapon. De hadd mondjam, hogy Nagyrédén, ahol az átlag szőlőtulajdon nem éri el az 1 hektárt, ott is ki tudják használni, sőt, a rendszerváltás időszakában, '89 őszén Dánszentmiklóson századmagammal én is telepítettem olyan gyümölcsültetvényt 50 hektáros nagyságrendben, ahol kihasználtuk az összefüggő felület előnyét, az egyéni kézi munka, az egyéni ambíció lehetőségeivel ötvöztük, és egy gyönyörű, szép ültetvény jött létre.

Amikor ezekről beszél, kedves Borkó úr, ennek van egy szakmai része is, és nem biztos, hogy ezt mindig érdemes egy kicsit át is politizálni, habár esetenként érdemes végiggondolni ezek racionalitását, mert az megvan. Megvan, és nem biztos, hogy a 100 darab 1 hektáros ültetvény ér annyit, mint 1 darab összefüggő 100 hektáros ültetvény.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Megadom a szót Csatári József képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

CSATÁRI JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim!

Egy nagyon fontos dologra hívnám fel tisztelt ellenzéki képviselőtársaim figyelmét: a polgári kormány hatalomra kerülése után jött létre az az állapot, hogy valakinek azért fizetünk állami támogatást, normatív támogatást, hogy regisztráltassa magát, hogy próbáljon őszinte gazdálkodást folytatni.

Az előző kormányzat idején nem volt (Dr. Kis Zoltán: Jaj!), tehát ez egy példátlan dolog, és nagyon pozitív tendencia, hogy az őszinteségre próbáljuk inteni a gazdálkodókat (Dr. Kis Zoltán: Meg téged is!) és arra, hogy őszintén a polgári kormány ügyel is rájuk. Tehát az a támogatási forma csak '98 után tapasztalható, hogy valaki az őszintesége kapcsán kap azért, amit bevall, nem pedig elvesznek tőle.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Megadom a szót Takács Imre képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Nagyon sajnálom, hogy Zsikla Győző képviselőtársam nem volt itt az előző általános vitánál, amikor a tisztességtelen piaci magatartásról és a versenykorlátozás tilalmáról vitatkoztunk. Jó lett volna, ha megfigyeli, hogy milyen a szakmai vita, és milyen a politikai csinnadratta. Mert akkor csak szakmai vita volt, és a patkó mindkét oldalán ülőknek összecsengő gondolataik voltak, most pedig a hatalomtól való félelmet és a többit akarja az '50-es évekre vonatkozóan visszahozni.

Nem tudom, miért kell ez. Ahogy nézem, a mai vita a szőlő- és gyümölcsösültetvények összeírásáról szóló törvényjavaslatról szól, és jó lenne, ha ez a vita valóban szakmai kérdésekről szólna, nem pedig a hatalomtól való félelemről és azokról az összefüggésekről, amelyekről Zsikla Győző képviselőtársam szólt.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: További kétperces felszólalások következnek még. Farkas Imre képviselő urat illeti a szó.

 

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm szépen. Csatári képviselő úrhoz kapcsolódnék. A szavakat nagyon jól ki lehet forgatni, és teljesen természetes, hogy minden kormány úgy érzi, hogy ő jól csinálja a dolgokat és az előző nem, és a kormánypárti képviselők is úgy gondolják, hogy az emberek félnek az előző kormányoktól, de nem félnek, sőt örülnek annak, amit az adott kormány megtesz. Ez nem teljesen így van feltétlenül. Ezen bizonyára el lehet még gondolkozni.

Ezért tartottam különösen csodálatosnak, amit Csatári képviselő úr mondott. Azt mondta, hogy azért fizetnek, hogy regisztráltassák magukat az emberek. Tehát azért fizetnek támogatást, hogy regisztráltassák magukat.

Nem teljesen így van ez! Csak akkor fizetnek, ha regisztráltatják magukat. Úgyhogy a fogalom egy kicsit fel van cserélődve. Ezt minden kormány elmondhatta, hogy feltételhez köti a támogatásokat, önök konkrétan a regisztráláshoz kötötték hozzá. Úgy gondolom, hogy az pedig szintén jelentős csúsztatás - az '50-es évekre is visszamentek -, hogy a padlást lesöpörték. Igen, a padláslesöprést is úgy gondolta az akkori kormány, hogy jót tesznek a gazdákkal, mert személyesen mennek el lesöpörni a padlásokat.

Most ez a kormányzat úgy gondolja, hogy azzal tesznek jót az embereknek, hogy ők maguk készítik el a felmérést, és nem hagyják, hogy az emberek maguk megcsinálják ezeket a felméréseket. El kell gondolkozni adott kormányok esetében, hogy helyesek-e ezek a gondolatok.

 

ELNÖK: Megadom a szót Borkó Károly képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Karakas János hozzászólásához szeretnék néhány kiegészítést tenni.

Természetesen valamelyikünk hibát követett el: vagy én nem fogalmaztam pontosan, vagy ön nem értette jól. Tehát nem azt mondtam, hogy a jól működő, nagy területű ültetvényeket szét kell darabolni kis parcellákra. Ezeket nyilvánvalóan egyben kell művelni, ha ennek a lehetőségei fennállnak. Ha azonban el tetszene jönni mostanság Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe, az egykori nagy területű gyümölcsösök szanaszéjjel vannak: az egyik sor művelve, permetezve van, a másik sor nincs művelve, és ebből adódóan a többi termelő sem tud mit kezdeni a saját ültetvényével.

De a közös gazdálkodásra - úgy tűnik - nemigen lehet mostanság a gazdálkodókat rákényszeríteni. Úgy gondolom, hogy a szövetkezést ez a kormány is intenzíven igyekszik támogatni, de nem a termelő típusú, hanem az értékesítő-beszerző szövetkezeteket.

Én tehát azt gondolom, hogy nincs ellentmondás közöttünk. Azt szeretném, ha ebben az országban a szőlő- és gyümölcságazat versenyképes módon termelne, és azt gondolom, hogy ennek a most kialakult állapot szerint az a lehetősége, hogy olyan nagyságú ültetvények jöjjenek létre, amelyek egy-egy családot el tudnak tartani, aminek gazdája van, amire odafigyel a gazdája, és a legmagasabb szinten tud ott termelni, a családját ebből el tudja tartani.

Szerintem ez lenne a lényege, és szerintem megint csak lehetne az az ügyrendi típusú javaslatom, hogy térjünk vissza a politikai polémiákról a szőlő- és gyümölcsültetvények témaköréhez. (Dr. Kis Zoltán: Így van!)

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Ígérem, utoljára szólok hozzá ebben a kérdésben, mert sok fontos javalatot kell még megbeszélnünk.

Valóban, a szőlő- és gyümölcsültetvények összeírásáról folyik az általános vita. A vitában az MSZP-s képviselőtársaknak válaszoltam, válaszolok, amikor is Karakas képviselő úr elmondta, hogy ez a törvény azért nem jó, azért nem támogatják, mert adminisztrációt jelent a gazdák számára, félnek a gazdák az adminisztrációtól, mert attól félnek, hogy adózni kell. Ez elhangzott Karakas képviselő úr hozzászólásában.

Erre reagálni kell. Le kell szögeznem mint gazdálkodónak, mint gazdának, mint a gazdák képviselőjének, hogy nem az adótól félnek a gazdák. A bonyolult adminisztrációtól valóban félnek, de ez a törvényjavaslat nem jelent számukra végrehajthatatlan, bonyolult adminisztrációt.

Amire Karakas képviselőtársam utalt, hogy '97-ben emiatt még tüntetni is kiment, meg a Metészről beszélt Karakas képviselőtársam; nem e miatt az adminisztráció miatt mentek ki, hogy az őstermelői igazolványba be kell írni az értékesítési adatait. Ezt nem értette akkor a kormány. Anélkül, hogy kértük volna, ezt a részt vissza is vonta. Ha ezt az adminisztrációt egy egységnek vesszük, az akkori adóbevallás ehhez képest legalább 100 egység volt. Itt volt a probléma.

Ezt végül is sikerült - valóban megnyugtató módon - rendezni. Draskovics úr lejött Kiskőrösre, én diktáltam az új adótörvény-javaslatot, ő írta, a kétharmados MSZP-SZDSZ-kormány jóváhagyta, és azóta is kiállta az idők próbáját. Az általam javasolt törvényjavaslat most is jó (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.), és az őstermelők meg vannak ezzel az adózással elégedve. Erről van szó.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Karakas János képviselő úrnak.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Zsikla Győzőt nem választottam szóvivőmnek, ebből adódóan viszont mindig úgy gondolja, hogy belemagyaráz az én hozzászólásomba, és úgy magyarázza, ahogy neki illik. Én most megfogadom, hogy többet nem fogok ebben a vitában a mai napon felszólalni, mert úgy látszik, hogy ingerenciája van rá, hogy velem foglalkozzon.

Köszönöm szépen. (Közbeszólások. - Dr. Kis Zoltán: A tárgyra! Nem is arról beszélnek. Összevissza beszélnek.)

 

ELNÖK: Bár kéretlenül és illetlenül, de egy újabb képviselői felszólalás arra figyelmeztet, hogy figyelmeztessen a vitában részt vevőket, hogy a tárgyra térve a törvényjavaslat tartalmát érintő kérdésekről folyjék a vita.

 

 

(10.50)

 

 

Ezt második figyelmeztetésnek szántam, úgyhogy a harmadik alkalommal megvonom a szót attól, aki eltér a tárgytól. (Dr. Takács Imre és Keller László: Helyes! - Taps a kormánypártok padsoraiból.) Font Sándor képviselő úr következik az írásban előre jelentkezettek sorrendje szerint. Utána Kis Zoltán következik az SZDSZ részéről.

 

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum támogatja a benyújtott törvénytervezetet, olyannyira, hogy mi várhatóan módosító indítványt sem szeretnénk benyújtani hozzá. Amihez szeretnénk módosító indítványt benyújtani, ahhoz nem lehet. Ennek egyetlenegy oka van: most került tárgyalásra és nem egy évvel korábban, mert igazi hasznát talán már akkor is láttuk volna, de ez a késedelem, remélem, nem okoz nagy tragédiát a szőlő- és gyümölcstermelők körében, és a törvénytervezet eléri az eredeti szándékát.

Aki a költségvetést forgatta, láthatta, mind az idei, mind a jövő évre a gyümölcs- és szőlőkataszterek összeírására van keret a minisztériumi fejezetben, 870 millió forint van az idei évre, és közel 500 millió forint a jövő évre e törvénytervezet megalapozásaként. Ezért mondom, hogy sajnálom, hogy már nem egy évvel korábban került sor erre, mert a következményei szerintem érezhetően fognak jelentkezni a magyar gazdaságban, különösen a két ágazat, a szőlő-, gyümölcstermelők körében.

Miért gondolom ezt? Azért, mert a bor jövedéki termékké válásával kapcsolatosan érezhetően felmerült az a kérdés, hogy tényleg mekkora területről tudunk egyáltalán... - olyan területről a szőlő esetében, amelyet művelnek, amelyről várhatóan termés is fog keletkezni. Az idei év furcsasága, hogy mivel nincs ilyen pontos nyilvántartásunk, a földhivataloknál mintegy 130-135 ezer hektárról tudnak, a hegyközségeknél azonban csak 80-85-90 ezer hektár az eddig regisztrált terület, a kettő közötti különbség, mintegy 30-35-40 ezer hektárnyi terület egyelőre lóg a levegőben.

Ez azt jelenti, hogy sajnos az idei év őszén a jövedéki törvény szigorítása miatt ezt a rést próbálja kihasználni néhány ügyeskedő. (Dr. Kis Zoltán: Bizony!) Most már nem sokáig, mert a lejelentési kötelezettség hamarosan le fog zárulni, de bizony kihasználják, mégpedig úgy, hogy a földhivataloknál szőlősként nyilvántartott, de igazából nem művelt területről szőlőt jelentettek le mint termést. Ez egy fiktív termés, de utána a hegyközségek bizony ki fogják adni a származási bizonylatot, mivel képtelenség most minden hegybírónak helybe kimenni, ellenőrizni, hogy az a szőlőterület létezik, nem létezik, ott mi a valós helyzet. A kiadott származási bizonylat után a hamis bor legyártása megtörténik. A hamis bor legyártásához és onnantól kezdve a forgalomba hozatalához pedig egy teljesen legális dokumentum van a hamisítók kezében. Sajnos, ez a műveletsor beindult. Véleményünk szerint a mintegy 40 ezer hektárnak a 30 százalékáról, tehát körülbelül 10 ezer hektárról biztosan fognak tudni hamis bort lejelenteni és ezáltal forgalomba hozni.

Ezt a piaci zavart, úgy érzem, a magyar piac talán el tudja viselni, de ha ez a törvénytervezet egy évvel előbb született volna meg, ezt a problémát már ki lehetett volna küszöbölni. Tehát jövőre még nagyobb bizalommal tekinthetünk afelé, hogy a becsületes gazdák érdekében várhatóan nagyobb lesz a szándék arra, hogy az ellenük tevékenykedő hamisítók ne tudjanak kárt okozni. Ez az egyik legjelentősebb része e törvénytervezetnek.

De van egy másik is, amelyről nem esett eddig szó, ez pedig ugyancsak egy nyilvántartási hiányosság miatt adódhat. A bérfőzött pálinkákról van szó. Nagyon kérdéses, hogy valóban annyi hulló cefregyümölcs, vagy akár ép, egészséges gyümölcs létezik-e ma Magyarországon, amennyi bérfőzetett pálinka ma Magyarországon készül. A szeszipari szövetségek állítják, hogy nincs is annyi gyümölcs Magyarországon, amennyi bérfőzetett pálinka ma létezik az országban. Nos, ez egy el nem dönthető kérdés mindaddig, amíg nem tudjuk, hogy mekkora a gyümölcsalapunk az egészre. Hiszen ha a nyilvántartás megszületik, ezzel nagyon pontosan lehet tudni, hogy mennyi az átlagtermés, ebből nyilvántartható lesz, hogy a belföldre, külföldre exportált és feldolgozott rész mennyi, és a statisztikai számarányokból tudjuk, hogy mennyi szokott általában a hulló gyümölcs lenni. Nos, ez az alapja utána az esetleges gyümölcspálinkáknak, és ezzel egész pontosan behatárolható lesz, hogy kinek van igaza a két jelenleg egymással szemben álló fél közül a vitában, kinek van igaza ebben a kérdésben, hogy valódiak azok a gyümölcspálinkák, vagy azok is cukor-cefre alapú, de lefőzött, valamilyen pálinkának nevezett alkoholos italok, mert én csak így merem ezeket nevezni.

Örömmel hallottam a miniszter úr expozéját, mert a törvénytervezetből számomra nem derült ki, hogyan fog a gyakorlatban megtörténni ez az összeírás. De a miniszteri expozéból hallhattuk, hogy jó helyismerettel rendelkező összeíró hálózatot kell kialakítani, mert a helyszíni bejárásnak is meg kell történnie. Ha ez így van, különösen szeretném, hogy megvalósuljon, és nagyon támogatom a miniszter urat ebben a gondolatában, mert igazából ez adja a lényegét. Arra a dűlőre ki kell menni, megnézni, hogy a nyilvántartott helyrajzi számon valóban ott van-e az a szőlő, az a gyümölcs, mert enélkül, ha bemondott adatok alapján dolgozunk, sajnos a törvény nem éri el az eredeti célját.

Így például nem biztos, hogy a VPOP-nál azok az adatok kerültek bevallásra, amelyeket mi majd szeretnénk felhasználni, hiszen éppen a jövedéki törvény felemássága vagy az ahhoz való viszonyulásunk miatt nem mindenki úgy vallotta be, vagy azt vallotta be, ahogy és amit kellett volna, vagy éppen megosztotta a területet, mint hallhattuk, hogy ne kelljen bevallani. Tehát a VPOP-nál, attól tartok, nem lesz hiteles a valós helyzet regisztrációja, ezt csak helyszíni bejárással lehet megoldani. A helyszíni bejáráshoz szerintem kikerülhetetlen a helyszínt legjobban ismerő hegyközségeknek és azok vezetőinek, a hegybíróknak és a hegyközségi elnököknek a bevonása. Úgy gondolom, náluk jobban manapság senki sem ismerheti a szőlőterületet, de úgy gondolom, ez a gyümölcsösökre is igaz kell hogy legyen.

Éppen ezért, és itt kitekintek a költségvetés egy részére, a hegyközségek kellemetlen helyzetben vannak. A 2001. évi költségvetési törvénytervezet szerint kisebb összegekkel fognak tudni gazdálkodni, mint amiből most, 2000-ben gazdálkodtak. Ezért fogom kezdeményezni az átcsoportosítást. Zsikla Győző képviselőtársam is pontosan ismeri ezt a helyzetet, mert átbeszéltük, hogy várhatóan mintegy 30 millió forint átcsoportosítás kellene a hegyközségek számára, hogy ezzel biztosítani tudjuk, hogy azt a szakértői hálózatot ők építsék ki, és ők maguk is vegyenek részt benne. De még számtalan államtól átvett feladatot látnak el a hegyközségek, ezt csak mellékesen megjegyzem, amelyre most egyelőre pénzelvonás a válasz a költségvetés-tervezetünkben.

Ezért nagyon kérem a miniszter urat, hogy belső átcsoportosításokkal a megtett javaslatunkat fogadják be. Úgy érzem, találunk hozzá egy olyan lehetséges forrást az agrárgazdasági beruházásokból, mintegy 30 millió forintot, amellyel szinten tudjuk tartani a hegyközségek helyzetét, és e nagy munkába majd hatékonyan be tudjuk vonni őket is.

Karakas képviselő úr felszólalására csak röviden térnék ki. Sajnálom, hogy nincs itt, de egy általánosságot fogalmazott meg a szőlőterületek elhagyásával kapcsolatosan. Ő visszavezette ezt a kárpótlásra. Elnézést kérek, nem a kárpótlás miatt hagyják el az emberek a szőlőterületeket, hanem azért, mert nem gazdaságos azt művelni. Tehát egy teljesen más logika miatt vannak sajnos elhanyagolt szőlőterületek, ez pedig a gazdaságosság. Ameddig nem lesz rendteremtés a belpiacon, főleg a fehér szőlő, fehérbor területén, addig lesznek gazdaságtalan szőlőterületek, azt bizony ott is fogják hagyni, mert senkit nem lehet arra kényszeríteni, hogy gazdaságtalan tevékenységet hosszú távon folytasson. Tehát teljesen más az aspektusa annak, hogy miért van elhanyagolt szőlőterület. Ezt elég csúnya dolog a kárpótlásra visszavezetni véleményem szerint. Tessék megnézni a Duna-Tisza-közét, hogy ott micsoda pompás - azt kell mondanom - szőlő-, gyümölcskultúrák vannak, pedig ott is szövetkezetek, téeszek és állami gazdaságok voltak, minden ugyanúgy, ahogy az általa említett badacsonyi, Balaton-felvidéki területen.

Az egész törvénytervezetben, úgy érzem, a minisztérium egy stratégiai lépésre szánta el magát, mert ezt stratégiai lépésnek mondom, hogy végre átfogóan meg kell tudnunk, hogy mi van ma Magyarországon a szőlő-, gyümölcsterület illetékességi körben.

Ugyanis ez - ha az összeírás megtörténik - garantálni fogja, hogy az ott élőknek egy biztonságos megélhetést nyújtson, hiszen az állam, a kormány fel tud készülni, hogy mekkora az az ültetvényterület, mekkora a betakarítható termésmennyiség, mennyi a feldolgozási kapacitás, mennyi lesz ebből az exporthányad és mennyi a belföldi hányad, kiszámíthatóvá teszi a piacot. S az a leglényegesebb, hogy kiszámítható legyen a piac, ezáltal hosszú távon az ott élőknek megélhetést biztosít. Ezért nagyon fontos, s azért mondtam, hogy stratégiai jelentőségű ez a törvénytervezet.

Köszönöm szépen. A Magyar Demokrata Fórum - mint említettem - támogatja a benyújtott törvénytervezetet. (Taps a Fidesz és az FKGP padsoraiban.)

 

 

(11.00)

 

ELNÖK: Megadom a szót Kis Zoltán képviselő úrnak, Szabad Demokraták Szövetsége, akit majd Kapronczi Mihály követ, a MIÉP részéről.

 

DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvénytervezet a szőlő- és gyümölcsültetvények összeírásáról egy folyamat része. Annak a folyamatnak a része, amely abba az irányba próbálja a magyar mezőgazdaság alapjait és adminisztrációját elvinni, amely egyrészt megfelel az európai uniós feltételeknek, másrészt egy olyan biztonságot is nyújt, amely a támogatási rendszerben, a piacra jutásban és a minőségvédelemben elkerülhetetlenül szükséges.

Hogy adatokra szükség van, ezt mindenki tudja. Hogy az adatokat hogy gyűjti be, s milyen módszerrel próbálja saját számára, az adminisztráció számára alkalmazni, ott már különbségek vannak. A kétperceseket hallgatva úgy tűnt, hogy ez a vita egyik olyan indítója, okozója, amely már politikai felhangot is vesz.

Visszautalnak kormánypárti képviselők arra, hogy bizony 1996-ban, 1997-ben az az adatbázis, amely akkor megalkotásra került, kényszer hatására és egy drasztikus, nagyobb teherrel próbálta meg a mezőgazdasági termelőket a piaci szabályoknak megfelelő legális termelés vonatkozásában elindítani.

Nos, én azt hiszem, hogy a politikai felhangokat félre téve be kell lássuk, ha azt akarjuk, hogy versenyképesek maradjanak a termelőink, s az Európai Uniónak a hatalmas piacán ne vesszünk el, s a támogatásból is megfelelően részesedjünk, akkor bizony tudnunk kell, hogy ki mit, milyen módon termel, milyen alapadatokkal rendelkezik. Ennek egyik állomása volt a nemzeti kataszteri programnak az elindítása - amely, sajnos, nem megy úgy, ahogy kellene, s nemcsak pénzügyi, hanem egy picikét talán már politikai okokból sem annyira fontos, mint azt 1994-ben gondoltuk; a másik állomása a nagy összeírás, amely ebben az évben mezőgazdasági területen tavasszal megtörtént, amelynek, úgy tűnik, vannak hézagos pontjai, s a jelenlegi törvény-előterjesztés is ezt hivatott pótolni, hogy akkor terjesszük már ki a szőlőre és a gyümölcsre is az összeírást.

Valóban igaz az, amit Font Sándor képviselő úr az előbb elmondott, hogy a szőlőnél más a regisztráció, más a tényleges helyzet. Nem tudni, hogy valóban mennyire ad alapot a jelenlegi, nem teljesen egyértelmű állapot a borhamisítóknak, illetve a piacon megjelenő rossz minőségű termékek forgalmazására, s így nem utolsósorban a tisztességes emberek jövedelemtermelő képességének a csökkentésére és a borpiacon megjelenő kevésbé minőségi - és akkor nagyon finoman fogalmaztam - áru kárai az egész ország megítéltetése vonatkozásában. Hogy kell egy ilyen szabályozás, az rendben van, azt hiszem, hogy azon nem szabad vitatkozni. Azt azonban, hogy ez a folyamat és ez az előterjesztés hol áll meg, s mi lesz ennek a vége, azt nem mi fogjuk eldönteni, hanem azok a folyamatok, amelyek Európában bekövetkeztek és amihez nekünk alkalmazkodni kell.

Miniszter úr 1998-ban azt mondta - amivel egyébként én akkor egyet is értettem, s várom azóta is, hogy elinduljon -, hogy teljes körű mezőgazdasági regisztrációt vezetünk be, és a támogatásokat, valamint a piacon való részvételt ennek függvényében fogjuk engedélyezni, támogatni vagy tiltani. Én nagyon örültem, mert azt gondoltam, hogy meglesz az a politikai bátorság, amelyet mi 1996-ban nem tettünk meg - megmondom őszintén, meg kellett volna tenni, ebből lehet, hogy megint kétpercesek lesznek -, hogy valóban látszódjon, hogy kik az igazi mezőgazdasági termelők. Különösen igaz ez a gyümölcs-, szőlő-, valamint a zöldségterületek terén.

Nos, ezt a regisztrációt elkezdtük. Lett őstermelői igazolvány, lett a bor jövedéki szabályozása, a VPOP-tól kezdve a hegyközségeken keresztül, az APEH-ig mindenfelé adjuk az adminisztrációs kötelezettségnek megfelelő adatokat, és nem érzi a termelő, hogy ebből neki ténylegesen milyen haszna van. Tehát nem látja, és ennek az összeírásnak sem fogja egzakt módon az előnyeit élvezni, ha ezt nem kötjük egy olyan szabályozáshoz, hogy aki adatszolgáltatási kötelezettségének eleget tesz... - de egy vonalon tegyük meg. Ne ötfelé, nyolcfelé, tízfelé kelljen adminisztrációs szolgáltatást teljesíteni, hanem egy irányba, de az valamennyi adatra kiterjedjen. Akkor egyrészt megkapja a támogatást a piacon való részvételre, másrészt a legalitást, hogy termelhessen. Aki ezt az adatszolgáltatási kötelezettséget nem teljesíti, az nemcsak hogy támogatást nem kap, nem vehet részt a piaci termelésben. Ez így működik. Ez egy kegyetlen dolog, kegyetlen szabályozás, de a világ ebbe az irányba ment el, és azt hiszem, hogy ettől mi nem lehetünk függetlenek.

Ezt kellene egy politikai akarattal felvállalni, és azt hiszem, hogy a Házban e vonatkozásban konszenzus lesz - bár nem hiszem, hogy a választások előtt ezt fel fogja vállalni ez a kormány, de a következőnek, azt hiszem, nincs más lehetősége, mint hogy piaci szabályozás alapadatokon keresztül. Az alapadatokat részben most állami eszközökkel beszerezzük, másrészt magától az adatszolgáltatótól várjuk el, s minél részletesebb, minél több irányú területre vonatkozóan szolgáltatja ezeket az adatokat, annál inkább számíthat arra, hogy mögötte áll az állam, és nemcsak olyan jellegű támogatásokkal, ami a költségcsökkentést és a termelési beruházásokat illeti, hanem piaci zavar esetén az intervenciós támogatást is, mert csak azt az árut tudja az állam segítséggel elhelyezni a piacon, amelyről már eredetileg információval rendelkezik.

Miniszter úr hányszor mondja el az almatermeléssel kapcsolatban, hogy a léalmával nem szabad foglalkozni! Én emlékszem, hogy 1997-ben, amikor a tévéhíradó bemutatott egy gazdát, aki nekiesett az almása kivágásához, persze azzal a szöveggel, hogy nem lehet itt most már almát termelni, tönkremegy bele az ember, inkább kivágom, akkor mint államtitkár a televízió megkeresésére erre reagáltam, s azt mondtam, hogy nagyon helyes, hogy végre most már kivágja, inkább a telepítési támogatást vegye igénybe, és mozduljon el olyan fajták felé, ami az európai piacon eladható.

Lett is ám csinnadratta, hogy én arra buzdítom a népet, hogy vágják ki a harminc-negyven éves ültetvényeket. Bizony a fajtaváltással, a telepítéssel ez is együtt jár. Ez pedig az alapadatok alapján azon rendszerben működtethető, amiről az állam tud. S akkor azt mondom, hogy adtam támogatást, x hektárt ilyen és ilyen minőségű gyümölcsös telepítésére, amelynek termőre fordulásától számítottan a minőségben és mennyiségben már egy kalibrálható és tervezhető áruval kell foglalkoznom, és ha a piaci zavar miatt a jó minőségű áru nem adható el olyan áron, és intervenciós eszközökre van szükség, akkor azt megkaphassa az, aki ennek a kötelezettségének eleget tett. Nos, ebben a rendszerben egy ilyen összeírás nem lehet több, mint egy mozzanat abba az irányba, hogy valóban egy szabályozott termelői, feldolgozói, értékesítési rendszerben, adatbázisban és piacszabályozásban gondolkozunk. Mert az agrárpiac mindenütt regulált piac, szabályozott piac. Ebben a szabályozásban az alfa az adat, az ómega pedig a fogyasztó. A kettő között a rendszer működtetésében a termelő, akinek a jövedelemtermelő képessége bizony ott tart, ahol tart, függvénye annak, hogy mit tudok - és ez volt a Zsikla Győző úr problémája - a jövedelemtermelő képességből regisztrálni. Honnan kapom meg az állami adatokat, hogy mennyibe került egy adott termék előállítása, és mennyi volt a haszon? Ez bizony adminisztrációval jár.

 

 

(11.10)

 

 

S hogy belelátunk a termelők zsebébe? Be kell látni annak érdekében, hogy segíthessünk neki, illetve hogy az állami szabályozásban a piaci zavarok lehetőségét minél kisebb szinte vigyük le. Enélkül nem megy, még akkor is, ha ez bizonyos köröket sért, és bizonyos köröknek - elsősorban a szürkegazdaságban működőknek - jövedelemcsökkenést fog jelenteni. A magyar mezőgazdaságban jelen pillanatban egyes becslések szerint évente 300 milliárd forintnyi összeg az, ami a fekete- és a szürkegazdaságban forog. Ezt nekünk csökkenteni kell. Ezt pedig - még egyszer mondom - csak a hiteles adatokkal és a hiteles szabályozással, s az ehhez kötött támogatási és piacszabályozó rendszerrel tudjuk megtenni.

Nos, ennek a törvénynek egy kicsit van pótcselekvésíze is, de szándékát tekintve mindenféleképpen kívánatos. Mi nem kívánjuk ennek a törvénynek az elfogadását megakadályozni, de kérjük a tisztelt kormányzatot, hogy az agrárszabályozás további fejlesztésében az adatbázis megteremtése érdekében a következő évre a szabályozásban mozduljon abba az irányba, amit az Európai Unió tőlünk egyébként is megkövetel, és a saját gazdáink érdekeit is ez szolgálni fogja.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Takács Imre képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Kis Zoltán képviselőtársam lényeges közgazdasági kérdésekről szólt. Arról van szó, hogy a piacgazdaságban elég sok zavar van, még akkor is, hogyha egy fejlett piacgazdaság van, és ezt a zavart kiküszöbölni csak akkor lehet, ha például a mezőgazdaságban a szőlőnek és más ültetvényeknek az összeírása megfelelő. Ha ez az összeírás megfelelő, akkor elégséges információval, valóban elégséges információval rendelkezik a kormány ahhoz, hogy a piac negatív hatásait bizonyos mértékben csökkentse.

De valóban a lényege a kérdésnek az, hogy itt meg kellene értetni a mezőgazdasági termelőkkel, saját érdekük az, hogy ezzel az információrendszerrel rendelkezzék a kormány, hogy a pályázatokhoz valóban csak megfelelő alappal jussanak. És én most ki szeretném bővíteni a kört: az Európai Unióban '99. március 24-25-én Berlinben hoztak egy olyan döntést, ami a magyar mezőgazdaságot és majd az Európába belépő országok mezőgazdaságát nem túl kedvezően érinti, hiszen 41 milliárd - 41 egész valahány tized milliárd - eurós támogatást kapnak a mostani 15-ök, elsősorban a franciák és azok, amelyek a mezőgazdaság szempontjából fejlettek, ugyanakkor a majd belépő, a majdan, a következő években belépő országoknak a berlini döntés alapján 3,4 milliárd euró jut, még egytizede sem annak, amit a 15-ök kaptak.

Tehát ha mi itt jó pályázatokat akarunk elkészíteni az Európai Unió felé és megcélozzuk ezt a nagyon kevés összeget, ezt a 3,4 milliárdos összeget, akkor nekünk alapos információkra van szükségünk, és ez a törvényjavaslat, ha jól van kidolgozva, ezt az információt biztosítja.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Megadom a szót Borkó Károly képviselő úrnak.

 

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. A Kis Zoltán és Takács képviselőtársaim által elmondottak is megerősítenek abban a meggyőződésemben, hogy Magyarország európai uniós csatlakozása nem lesz éppen sétagalopp. Magunkra számíthatunk leginkább. És én azt gondolom, annak érdekében, hogy saját magunkkal tisztában legyünk, ahhoz kell ez a törvény.

Ahhoz, hogy versenyképesek legyünk az európai uniós gazdákkal, akik, mint elhangzott, jelentős támogatásban részesülnek, a magyar gazdálkodók valóban el kell hogy fogadják azt, hogy regisztráltatniuk kell magukat, a termelésükről pontos adatszolgáltatást kell biztosítani a kormányzat irányába, és fel kell készülni szellemileg is a tekintetben, hogy jól képzettnek kell lenniük, továbbképzésre kell járjanak, állandóan tanulniuk kell, és minden olyan rést, részletet, kis piaci szegmenst meg kell találnunk, ahol a nagy európai piacba be tudunk nyomulni.

A magyar termékekben lévő lehetőséget maximálisan ki kell használnunk. Nagy jelentősége van ebben a vonatkozásban a hungarikumoknak, és ezek között a kitűnő magyar boroknak, illetve azoknak a magyar gyümölcsöknek, amelyek Európa-szerte híresek. Szabolcs-Szatmár-Beregben az almatermesztés mindig az országban meghatározó volt, azonban ez az utóbbi időben lehanyatlott, átkerültek más vidékekre az almatelepítések, de azt gondolom, hogy nálunk is jelentős fejlesztések történtek, és én arra szeretném bátorítani a kormányzatot, hogy ne hagyja magára ezt a térséget, hiszen olyan hagyományokkal rendelkeznek az ottani termelők az almatermesztést illetően, ami azt gondolom, hogy nehezen pótolható másutt.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Kapronczi Mihály képviselő úrnak, Magyar Igazság és Élet Pártja; őt követi majd Czerván György, a Fidesz részéről.

 

KAPRONCZI MIHÁLY (MIÉP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A tisztelt Ház által jelenleg tárgyalt T/3313. számú, a szőlő- és gyümölcsös ültetvények összeírásáról szóló törvényjavaslat látszólag euroharmonizációs rutinfeladat, de ha alaposan szemügyre vesszük, egyes kérdésekben sokkal több annál; olyan nem teljesen egyértelmű szabályozásokat is tartalmaz, mely komoly mértékben befolyásolja a szőlőkistermelők helyzetét.

Mindjárt itt kívánom leszögezni, hogy a MIÉP nem támogatja a 6. §-ban foglalt módosítást, mely a házikerti szőlőt újra visszamódosítaná 1500-ról 500 négyzetméterre, megkeserítve az ehhez kapcsolódó hatósági vegzatúrával a kiskerttulajdonosok életét, csupán némi EU-érdekek miatt, vagy talán azért, hogy a globalizált borkereskedelem busás hasznai még az itt termelt borok elfogyasztásával se sérüljenek.

Mivel ez a rendelkezés a hagyományainkon kívül az ésszerűséggel is mereven szembenáll, hiszen ha elfogadjuk a 6. §-ra vonatkozóan közölt 40 ezer hektár területet, akkor ez azt jelenti a maximális 1000 négyzetméter különbség figyelembevételével, hogy 400 ezer, azaz négyszázezer állampolgár hobbikertje kerül szoros hatósági ellenőrzés alá, de ez a szám nyilvánvalóan sokkal több, hiszen nem valószínű, hogy minden telek pont 1500 négyzetméteres, tehát józan becslés szerint félmillió állampolgárt is érinthet az ügy.

Ha ezt vesszük alapul, hogy a munkanapokon egy-egy pénzügyőr három-négy ellenőrzést tud teljesíteni, ez azt jelenti, hogy hétszáz új pénzügyőrt kell alkalmazni, aki csak kizárólag ezzel foglalkozik, ami a legszerényebb becslés szerint 1,5 milliárdos pluszkiadást jelent a költségvetésnek, nem számítva a főnökök fizetését, az infrastruktúra árát és így tovább.

A másik kérdés, hogyan fogják a hegyközségek ezt az adminisztrációs többletet elviselni és mennyiért. Arra sem kapunk választ az indoklásból, hogy honnan vették ezt a számot a tervezet benyújtói, hiszen pontosan arról értesülünk az általános indoklásból, hogy "Magyarországon legutóbb közel negyven éve volt teljes körű gyümölcsfa- és szőlőösszeírás. Ez után alakult ki még nagyon sok zártkert az új osztások miatt."

Mint közismert, a zártkerti szőlőültetvények nem pontosan 500 négyzetméteresek, melyek egy részét szőlő foglalja el. Milyen a térállása, a fajtamegoszlása, talán a hobbitulajdonos sem tudja, az Alföld valamely csücskében szőlészeti szakember sem található ennek megállapítására, a területnagyság megállapítására pedig hivatalos felmérés szükséges. Különösen vonatkozik ez az alföldi falvak mellett még nagy számban található régi szőlőskertekre, melyek a szőlővidékektől esetleg 100 kilométert meghaladó távolságban vannak, mértékegységük annak idején a nyilas és a vékás volt - igaz, azóta már a négyzetméteres felmérés is megtörtént -, rendszerint még az apák, nagyapák telepítették, és a sokszor hatvan-hetven éves tőkéket az unokák művelik hagyományból, tiszteletből, és azért, mert szüretre összejön a család, amely a disznóöléshez hasonló családi közös szórakozásra ad alkalmat, a termést is a család issza meg karácsonykor, húsvétkor, keresztelőkön, névnapokon vagy éppen nemzeti ünnepeinken. Ezt akarja a magyar állam törvénnyel megszüntetni - mert ezt teszi.

Az alföldi parasztember nem fogja a vegzatúrát tűrni, igazolásokért 100 kilométereket utazgatni, inkább fogja a csákányt, és a magyar Mahomed prófétát emlegeti, kivágja szőlőjét, közben szégyellve magát szavazataiért, melyeket a Kisgazdapártra adott, "nesze neked Kert-Magyarország"-alapon. Lehet, hogy pont ez a cél, a multik így piacot nyernek, a polgári kormány pedig sok százezer szavazatot veszít.

Vajon eszébe jutottak ezek a tények a polgároktól fényévnyi távolságban élő törvény-előkészítőknek? Mert a miniszternek nem kellett eszébe jusson, hiszen ő csak egy kiérdemesült, november 16-án 68 évet betöltött sztárügyvéd - mi köze neki a magyar mezőgazdaság valóságához? Körülbelül annyi, mint nekem, agrármérnöknek egy bonyolult polgári perhez. Ja, hogy ő a miniszter...? Tapasztaljuk.

 

(11.20)

 

Nem kisebb balfogás a törvénytervezetben a felmérés időpontjának meghatározása sem. A tervezet szerint ugyanis a 2001. május 31-i használati adatokat kívánja október 15-i felmérés befejezéssel rögzíteni, és nem veszi tekintetbe azt a tényt, hogy a szőlő, de különösen a gyümölcsös esetében használt változás általában a termés betakarítása után azonnal meg szokott történni.

Kukorica esetén érthető lenne ez az időpont, mert azt április-májusban vetik, és az idén állítólag a miniszter úr születésnapjáig betakarították a termést, így az ez idő alatt történt felmérés pontos adatokat adna. De nem kukoricafelmérésről van szó, hanem szőlőről és gyümölcsösről, melynek - mint ezt a leggyengébb szakemberek is tudják - a művelése jóval korábban megkezdődik. Ebből következően, ha legalább az elkészültekor pontos nyilvántartáshoz kíván az FVM jutni, akkor a kezdő időpontot sokkal célszerűbb lett volna március 1-jei dátumban meghatározni, és a felmérést legkésőbb augusztus 31-én befejezni.

A törvénytervezetben meghatározott időszak azonban kevésnek is látszik, hiszen csak az általunk vitatott 40 ezer hektáron fekvő 500 ezer szőlőterület felmérése, az időszak 137 napját tekintetbe véve, napi 3649 felmérést jelent, mely egy-egy felmérőbrigádnak napi négy felméréssel kalkulálva 912 csoport létrehozását teszi szükségessé, és akkor még hol van a 99 ezer hektár! A kérdés megelőzése miatt fontosnak látom leszögezni, hogy a területeket itt nem lehet becsülni. Nem mindegy egy tulajdonosnak a jogkövetkezmények miatt, sem az államnak a törvény komolyságának a védelmében, hogy az udvarán 499 vagy 501 négyzetméter szőlő van, ezt mérni kötelező. Tehát hiteles felmérőnek jelen kell lenni és ott munkát végezni.

A 3. § (2) bekezdésére vonatkozó adatokat amennyiben a tulajdonos nem vagy rosszul ismeri, csak szőlész-borász szakember tudja hivatalosan megállapítani, tehát ilyen szakember is jelen kell hogy legyen. A b) pontban előírtak szakszerű megállapításához elengedhetetlen a pénzügyőr jelenléte. A törvényben rejlő korrupciós lehetőség elhárítására, valamint a brigád védelmére a jogos felháborodás miatt a rendőr sem nélkülözhető. Ha a jogállamiságból eredő törvényességet vesszük alapul, bármennyire nevetségesnek tűnik, más megoldás a jelen törvénytervezet végrehajtására nem jöhet számításba, annál is inkább, mert jövedéki törvényről van szó.

Vajon van arra lehetőség, hogy ezt a 4 ezer szakembert a jövő évben 137 napon keresztül folyamatosan erre a célra vegye igénybe az állam, lakóhelyüktől, munkahelyüktől távol? Vagy a törvénytervezet végrehajthatatlan, mert itt szó sem lehet körülbelülről.

A Magyar Igazság és Élet Pártja mindenesetre elzárkózik a törvényjavaslat megszavazásától, és elfogadása esetén - amennyiben nem a törvénynek megfelelő lesz a végrehajtás - az állampolgároknak javasolni fogja a tömeges bírósághoz fordulást, mivel a törvénytervezetet politikailag is rossznak tartja a jobboldali koalícióra nézve, és az embertelen is.

Számításaimat természetesen a törvényjavaslatban található adatokból végeztem, de merem remélni, hogy helyes adatokat tartalmaz az előttünk fekvő tervezet. Ha mégsem, az az előterjesztőt minősíti. Bár meg kell mondanom, hogy az indoklás 6. §-ára vonatkozó részében megadott 40 ezer hektárt nehezen tudom elképzelni.

Véleményem szerint a tervezetet vissza kell vonni, és az EU-t pontosan tájékoztatni kellene szőlő- és borkultúránk eltérő hagyományairól és arról, hogy az eltérés nem veszélyezteti, hanem színesíti az európai borkultúrát. Ott ezt bizonyára meg is értenék, és így elkerülhető lenne egy rossz törvény miatt a polgárok felesleges zaklatása és megkárosítása.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Újabb kétperces hozzászólások következnek. Zsikla Győző képviselő urat illeti a szó.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Mégis kénytelen vagyok röviden hozzászólni. Amit Kapronczi Mihály képviselőtársam elmondott, az borzasztó. Elmondta, hogy agrármérnök, de hozzászólása óriási szakmai hiányosságról tanúskodik, és összekevert hetet-havat. Itt van az 1500 és az 500 négyzetméter kérdése. Most a szőlő- és a gyümölcsös területek összeírásáról szóló törvényt tárgyaljuk. Ennek a 6. §-a valóban érinti a bortörvényt, de ennek semmi köze a bor jövedéki szabályaihoz, mert tisztelt képviselőtársaim, ez egy másik törvény. Abban marad az 1500 négyzetméteres határ, és innentől kezdve, amit ön elmondott, hogy a pénzügyőröket majd ki kell képezni és részt vesznek a felmérésen, nos, ennek ehhez semmi köze, ez abszolút képtelenség.

Én nagyon díjazom a MIÉP-nek a gazdákért való aggódását, a segíteni akarását, de akkor kérem, hogy szakmailag erősítsék meg a frakciójukat, mert mindenféle képtelenséget összekevernek, összekeverik a különböző törvényeket, és olyanról beszélnek, hogy a bor jövedéki szabályaiban milyen változások lesznek a KSH összeírásában. Annyi köze van ehhez a VPOP-nak, hogy a törvény alapján a saját adatbázisát is átadja a KSH-nak, hogy ezzel is segítse az összeírást, de a fináncok semmi esetre se fogják e törvénnyel kapcsolatban zaklatni a gazdákat. Azok képtelenségek, amik itt elhangzottak.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Egy pillanatra megállunk. Vincze László ügyrendi kérdésben kért szót vagy kétpercest kér? (Vincze László: Ügyrendi kérdésben.) Ügyrendi kérdésben. Parancsoljon, képviselő úr!

 

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Sajnos, már okafogyottá válik a javaslatom, mert azt szerettem volna kérni - mivel harmadik esetben fordul elő sértegetés -, a figyelmeztetés vonatkozzon a vezérszónoki sértegetőre is, hiszen ő a miniszter urat felkészületlensége hevében többször is megsértette. Én csak meg tudom erősíteni Zsikla Győző szakmai hozzászólását. Sajnos, a figyelmeztetés nem történt meg, de kénytelen voltam ezt elmondani, és a továbbiakban ezt kérem.

Köszönöm. (Taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: A felszólalás indokát értem. De ez nem ügyrendi felszólalás volt, képviselő úr, ezért erről vitát nem nyitok. Ha valaki úgy érzi, hogy sértő kifejezés hangzott el vele kapcsolatban, akkor is arra kérek mindenkit, hogy a tartalmi kérdésekre koncentráljon, és a személyeskedő megjegyzéseket inkább hagyjuk a vitán kívüli időszakra, vagy egyáltalán felejtsük el.

Ugyancsak kétperces hozzászólásra jelentkezett Lezsák Sándor képviselő úr, Magyar Demokrata Fórum.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Elnök úrral teljes mértékben egyetértek. Zsikla képviselőtársam szakmailag helyre tette Kapronczai (Sic!) képviselőtársamat. Az, hogy országgyűlési képviselőcsoportja nevében hogyan nyilatkozik a törvénytervezetről, demokratikus joga, ezt megtette, azonban nincs helye a Házban a személyeskedő megjegyzéseknek, ezeket a frakcióm nevében visszautasítom.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Kapronczi Mihály képviselő úrnak.

 

KAPRONCZI MIHÁLY (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Valószínűleg elkerülte az önök figyelmét, hogy elmondtam azt, hogy az említett adatokat a törvényből vettem, és azokat a dolgokat, amiket elmondtam, természetesen úgy értékelem, hogy az egyben a magyar parasztemberek zaklatását is jelenti. Nyilvánvaló, hogy mindenkinek lenne mivel foglalkozni, mert van saját dolga. Tulajdonképpen azt, hogy a Kisgazdapárt képviselői megvédik az FVM miniszterét, természetesnek tartom, nyilvánvaló, hogy régi dolgokra nem érdemes visszanyúlni.

Lezsák képviselő úrnak pedig azt szeretném mondani, hogy aki a nevemet nem tudja helyesen kimondani, hanem még hat év után, a hetedik évben is Kapronczainak nevez engem, annak a helyzetértékelésével valószínűleg probléma van, de kifejezetten nem akarok személyeskedni.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Továbbra is arra biztatnék mindenkit, hogy a személyeskedő elemeket rekesszük ki a vitából. Vincze László képviselő urat illeti a szó.

 

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Úgy gondolom, most egy kicsit nyugodtabb hangnemet kellene megütni, ezt próbálom tenni jómagam. Nagyon sajnálatos, hogy ilyen balkáni hangnem is előkerülhetett itt a vita során, hiszen amikor az EU-csatlakozásra gondolunk, akkor minden oldalról elhangzik, hogy komoly anyagi előnyök érhetik a gazdákat, ha fel tudunk készülni erre a helyzetre. A vita zöme igazából mind arra irányul, hogy az EU-csatlakozás mentén a gazdákat ne érje kár, hanem minél inkább az élvezői lehessenek majd annak a helyzetnek.

 

(11.30)

 

Lehet itt képviselői felelősségre hivatkozni, de én is nagy tisztelettel fölhívnám a riogató, EU-ellenes képviselői magatartás felelősségére a figyelmet; mert amikor az EU felé megyünk, amikor az EU különböző projektekkel kapcsolatosan a vidékfejlesztés területén is több utat EU-pénzből megépít a mi javunkra, a mi szolgálatunkra is, amikor majdan az EU a mezőgazdaságot is igyekszik támogatni, és amikor az exportunk 70-80 százaléka már az EU felé irányul és várják a termékeinket, óriási nagy felelőtlenség az, hogy egy kisebb összeírás mentén egyesek rendőrökkel, tücsökkel-bogárral meg a jó ég tudja, még mikkel riogatják a jó szándékú gazdákat, akik nem hiszem, hogy ennek bedőlnek. Hiszen azok a fiatalok, akik ennek az összeírásnak a kapcsán munkát végeznek - és némi keresethez is jutnak -, valószínű, hogy nagy-nagy humánummal és emberséggel fognak ehhez a munkához viszonyulni, nem hallgatnak majd ezekre a riogató szavakra és szirénhangokra.

Köszönöm a türelmet és a szót. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra jelentkezett Kapronczi Mihály képviselő úr.

 

KAPRONCZI MIHÁLY (MIÉP): Bizonyára feltűnt önöknek, hogy a Magyar Igazság és Élet Pártjának semmiféle olyan szándéka nincsen, hogy akadályozza az európai uniós csatlakozással kapcsolatos tárgyalásokat. Tehát nem erről van szó itt, hanem pontosan arról van szó, hogy mi minden feltételt gyakorlatilag szinte ész nélkül teljesítünk az európai uniós csatlakozással kapcsolatban, ugyanakkor a mezőgazdasági termelőink pedig ott tartanak, hogy tulajdonképpen évről évre ráfizetnek a mezőgazdasági termelésre, sokszor szinte nem is tudjuk megállapítani azt, hogy miből él az ország népe. Ennél viszont más országok, amelyek ugyanebben a hajóban eveznek, sokkal rosszabb helyzetben vannak, tehát itt a magyar leleményesség és a magyar munkaszeretet érvényesül. Azonban hozzá kell tenni, hogy hiába reménykedünk különböző támogatásokban, azok a támogatások mérhetetlenül kicsik, hiszen amíg 100 ezer forint az Európai Unió országaiban a hektáronkénti támogatás, például a föld alapú támogatás, itt mindössze 8 ezer forint.

Minél tovább elhúzódik ez az időszak, annál jobban kivéreztetésre kerül a magyar paraszttársadalom, és a végén az lesz, hogy egy lecsapolt vérű parasztember versenyezhet az Európai Unió jól karbantartott mezőgazdasági termelőivel, itt pedig eleve egy olyan egyenlőtlen helyzet alakul ki, amikor a magyar mezőgazdasági termelők esélye az európai uniós csatlakozás után szinte szóba sem jöhet, hiszen addig elgyengülnek.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: További négy kétperces hozzászólásra van jelentkezés. Megismétlem előzetesen a figyelmeztetést, hogy aki eltér a tárgytól, megvonom a szót, úgyhogy kérem, eszerint fogalmazza meg mindenki a mondanivalóját.

Göndör István következik elsőként.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Valójában arról akarok beszélni a két percben, és ezért nem kérek hosszabban szót - bár van más kifogásom is ezzel a törvényjavaslattal szemben -, mert tényleg igaz, hogy általában a magyar állampolgárokban, különösen a mezőgazdaság területén tevékenykedőkben, van egyfajta bizalmatlanság mindenféle nyilvántartással szemben.

Azzal, amit Vincze képviselő úr mondott, azt gondolom, jó irányba próbálta terelni a vitát. Tényleg erről van szó: vannak élő tapasztalatok arról, hogy az Európai Unión belül mi történt például Ausztriában, milyen nagy területeken kellett megszüntetni a szőlőművelést. Tehát azt gondolom, ezért jogos az, hogy félelmek és fenntartások vannak, miközben - ahogy a szocialista képviselőtársaim elmondták - egyetértünk, mert nyilvántartás nélkül nem fogunk tudni előrelépni.

Azt kell valahogy megértetnünk az összeírtakkal, az összeírásban részt vevőkkel, hogy ez az ő érdeküket is szolgálja, mert ez teremthet lehetőséget arra, hogy számba vegyük, milyen kimenekülési lehetőségük lesz akkor, ha ezt valóban meg kell szüntetni - itt nyilván nem a kis területekről van szó, hanem a nagyobb ültetvényekről -, tehát valahol megoldást kellene kínálni. Azt hiszem, a nagy gond az, hogy egyelőre nincs semmi olyan kínálat a másik oldalon, ami számukra az előremenekülés lehetőségét felvillantaná.

Köszönöm szépen, elnök úr.

 

ELNÖK: Megadom a szót Vincze László képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Úgy gondolom, ez az egész törvényjavaslat arról szól, hogy a fölmérések után és azokkal együttesen az ültetvénytelepítések ügye még jobban fölgyorsulhasson.

Arról, hogy most mennyi a támogatás: az én olvasatomban erre a feladatsorra például nagyságrenddel többet fog biztosítani - ha a MIÉP képviselői is meg fogják szavazni - a költségvetési törvényjavaslat, de ugyanúgy többet fog javasolni a különböző támogatási rendszerekre, géptámogatásra, férőhely-rekonstrukcióra, állattartó telepek létesítésére. Tehát a támogatásokról annyit, hogy a magyar költségvetés a maga lehetőségei mentén és által biztosított támogatási rendszert próbálta minél magasabbra tornászni, és ebben valóban a Kisgazdapárt, de a kormánypártok is partnerek voltak, hiszen nem mindegy, milyen fejlettségi állapotban lépünk be a mezőgazdaságunkkal az EU-ba.

A telepítéseket pedig föltétlenül népszerűsíteni kell, nemcsak a gazdáknak kell abban a hiszemben lenni, hogy ez az ő feladatuk, hanem a falugazdász-hálózaton, a különböző szakmai előadásokon keresztül, de a képviselő úrnak is és mindannyiunknak a feladata, hogy beszéljük rá a választókörzetünkben az embereket, fogjanak ebbe bele akár egyénileg, akár pedig összefogásban. Hiszen jó esetben, ha nagyon ügyesen csinálják, ezek a gyümölcsültetvény- és szőlőültetvény-telepítési támogatások majdnem elegendőek ahhoz, hogy teljes mértékig fölújíthassák és rekonstruálhassák az ültetvényeket. Köszönöm a türelmet. (Taps az FKGP, a Fidesz és az MDF padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Lezsák Sándor képviselő úrnak, Magyar Demokrata Fórum.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Elnézést kérek Kapronczi képviselő úrtól, hogy nevét rosszul mondtam, szóbotlás volt.

Egyetértek Vincze képviselő úrral, Zsikla képviselő úrral és Göndör képviselő úrral; valóban egy tanulási folyamat részesei vagyunk, immár több mint tíz esztendeje. Ebben a tanulási folyamatban a Kapronczi képviselő úr által is említett magyar leleményességet, munkaszeretetet szeretnénk megerősíteni, és ennek a feltételeit megteremteni. De nagy vétket követ el az, aki az önbizalmat rombolja, és erre nagyon ügyelnünk kell.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Karakas János képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kapronczi képviselőtársunk néhány kirohanásával, megállapításával én magam sem tudok egyetérteni. Egyben tudok egyetérteni vele: az aggódásban, hogy mi lesz hosszú távon a magyar szőlő- és gyümölcstermeléssel.

Az tény, hogy a minőségi szőlőbort előállító osztrák termelő az EU-csatlakozással, azzal, hogy kinyílt a piac, jobban járt. Az asztali bort előállítók már sokkal nehezebb helyzetben vannak. Tehát mindenféleképpen arra szeretném ismételten felhívni a kormány figyelmét, hogy többnek tekintse ezt az előterjesztést, mint ami valójában, vonjon le belőle olyan következtetéseket, amelyek alapján, mondjuk, a jó minőségű szőlő termesztésére alkalmas vagy kiválóan alkalmas területeket ismételten be lehessen telepíteni. Nem biztos, hogy lesz annyi forrásunk, hogy az EU-csatlakozásig mindent meg tudunk csinálni, tehát nekünk a tárgyalások során egy kedvező pozíciót kell mindenféleképpen kiharcolni, és meg kell találni azt a technikát és - bocsánat a kifejezésért - esetenként azt a kegyes csalást is, amivel a szőlő- és gyümölcstermelők generációit tudjuk szolgálni.

 

(11.40)

 

Ha ilyen irányú aggódásai vannak Kapronczi úrnak, ezzel egyet tudok érteni, de mondom, bizonyos tekintetben egynéhány heves kirohanásával én sem, és kénytelen vagyok elhatárolódni tőle, mert félek attól, hogy erre az egészre majd azt mondják, hogy az ellenzék egységes véleménye. Ez nem az ellenzék egységes véleménye.

Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Czerván György képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt; őt követi majd Lezsák Sándor, a Magyar Demokrata Fórum részéről.

CZERVÁN GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Már-már attól tartottam, hogy a vita olyannyira elhúzódik, hogy a kora délután kezdődő mezőgazdasági bizottsági ülésre nem érünk oda időben, holott ott is nagyon fontos napirendi pontokat fogunk tárgyalni. Éppen ezért, az általános vita vége felé közeledve, engedjék meg, hogy nagyon rövid legyek, ugyanis egyrészt nem akarok ismétlésekbe bocsátkozni, csupán néhány dolgot szeretnék kihangsúlyozni, szigorúan a témához kapcsolódva, az általános vita szabályait betartva, nem személyeskedve és a részletekbe nem kívánva belebonyolódni, hiszen a részletes vita még előttünk áll, akkor lesz erre lehetőségünk.

A miniszteri expozéban elhangzott, hogy mintegy negyven éve volt teljes körű gyümölcsfa- és szőlőösszeírás utoljára. Természetesen ezalatt az idő alatt nagyon sok változás következett be, különösen az utóbbi években, és emiatt a jelenlegi helyzet megismerése tovább már nem halasztható. Ugyanakkor az is igaz, hogy a 2000. évben végrehajtott általános mezőgazdasági összeírás tartalmaz az említett ültevényekre vonatkozó adatokat, ezek azonban nem teljes körűek. A részletes adatfelvételre a mostani benyújtott törvényjavaslat alapján kerülhet sor. A törvényjavaslat tehát ezt valósítja meg a szőlő- és gyümölcsültetvények 2001. június 1. és október 15. közötti felmérésére vonatkozó szabályok előírásával.

A felmérés keretében biztosítható a magyar mezőgazdasági statisztika olyan irányú továbbfejlesztése, hogy az elősegíthesse a további csatlakozási tárgyalásokat. Így teljesíthető a csatlakozási tárgyalások eddigi szakaszában vállalt kötelezettség, mely szerint Magyarország a csatlakozás időpontjáig végrehajtja az árutermelő szőlő- és gyümölcsös ültetvények teljes körű felmérését, és kialakítja az európai uniós előírásoknak megfelelő nyilvántartási rendszerét.

Éppen ezért a Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója támogatja az előterjesztést, és természetesen nyitottak vagyunk minden olyan javító szándékú módosító javaslat meghallgatására, ami előterjesztésre kerül a későbbiekben.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Megadom a szót Lezsák Sándor képviselő úrnak, Magyar Demokrata Fórum.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A törvényjavaslattal egyetértek, és nagyon rövidre fogott hozzászólásommal a figyelmet szeretném fölhívni a gazdák adminisztrációs kötelezettségeinek gyors növekedésére, ami véleményünk szerint fékezhető volna a tőlük kért adatok korszerű, de nyilván költséges nyilvántartása révén.

Amikor tiszakécskei választókerületem egyik gazdáját arról faggattam, hogy mi a véleménye erről a törvényjavaslatról, a szőlő- és gyümölcsültetvények összeírásáról, akkor csodálkozva visszakérdezett - pedig elég jártas emberről van szó -: már megint? A törvényjavaslat indoklásában hiába szerepel az, hogy ilyen felmérés már negyven éve nem volt Magyarországon, a kitöltési rubrikákban bizony járatlan gazdák ezt kétkedve fogadják - hiszen milyen adatokat is kértek tőlük csak a közelmúltban?

Tavaly regisztráltatni kellett a földjeiket, a földekre vonatkozó részletes adatokkal együtt, és a bizonytalan tájékoztatás miatt sokan csak a rádióból tudták meg azt, hogy aranykoronánként több ezer forintos büntetéssel számolhatnak, ha néhány napon belül nem tesznek eleget adatszolgáltatási kötelezettségeiknek, amire egyébként semmiféle felszólítás vagy levél nem figyelmeztette sokukat.

A rubrikakitöltési zavart csak fokozta, hogy nemcsak a tulajdonosoknak, hanem a bérlőknek is regisztráltatniuk kellett magukat. Sok gazda a földek eltérő fekvése miatt ki is ad földet és bérel is, ahogy ezt a gazdálkodás érdekei megkívánják; tehát dupla volt a regisztrációs ügykezelés. Tavaly év vége felé kopogtattak az általános mezőgazdasági összeírás próbakérdőívével, éppen az én területemen, majd néhány hónapra rá a már véglegesített kérdőívvel. Ezzel egy időben az agrárkamara és az adóhivatal is kért kissé eltérő, kissé hasonló adatokat. Az idén a bor-jövedékitörvény miatt kellett a nyár közepéig szinte kapkodva regisztráltatni a szőlőültetvényeket. Most pedig jön ez a teljesen jogos törvényjavaslat.

Ismételten mondom, hogy hitelt adok a miniszter úr érveinek, valóban szükség van erre a felmérésre; de azt is tudom, hogy az egyszeri gazdák nemigen látják a sokféle felmérés közötti különbséget, és joggal kérdeznek bennünket.

Én arra kérem miniszter urat, hogy az expozéban helyesen és közérthetően megfogalmazottak szerint készítsék elő az összeírást, és a szigorú felügyelettel ügyeljenek arra, hogy a valóságot kapjuk meg.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezés nem történt.

Megkérdezem Torgyán József miniszter urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Igen.) Megadom a szót.

 

DR. TORGYÁN JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Én úgy gondolom, hogy a vitában elhangzottakat illetően ki kell emelnem, hogy azok, akik megértették ennek az előterjesztésnek a lényegét - tehát hogy negyven éve nem volt Magyarországon olyan felmérés, amely a gyümölcsösök és szőlőültetvények nagyságát, fajtáját összeírta volna, nyilvántartásba vette volna, az Európai Unióban pedig tízévenként kötelesek leszünk egy általános ilyen adatszolgáltatással élni, ötévenként pedig ennél szűkebb adatszolgáltatásra leszünk kötelezve, és évenként és folyamatosan kell a változásokat is jelentenünk és nyilvántartanunk -, azok megértették, hogy ez egy nagyon fontos javaslat. És akik még azt is megértették, hogy ennek az egész törvénynek a technikája olyan, hogy nem a gazdára ró terheket, hanem a külső nyilvántartókra, azok akkor egyet fognak velem abban érteni, hogy itt nem a gazdatársadalom helyzetének nehezítése, hanem pont a segítése a cél.

Sajnálatos, hogy egyesek az ültetvénytelepítési támogatásokat is ide, ebbe a vitába keverték, és olyan nyilvánvalóan valótlan tényekre hivatkoztak, amelyeket nekem muszáj észrevételeznem, miután az ország nyilvánosságát félrevezették ezek a felszólalók. Kérem, hogy mindenki lássa: a gyümölcstelepítést és a szőlőtelepítést illetően ettől az évtől kezdve jogosultak földalapú támogatásra. Tehát önmagában az a tény, hogy ettől az évtől kezdve ilyen támogatás jár a részükre, már egy jelentős előrelépés.

Az, hogy milyen kártérítést kapnak, ha bármiféle olyan természeti csapás éri például a gyümölcsösöket, mint a termőföldet, hadd mondjam el, hogy míg a termőföld esetében 10 ezer forint/hektár belvízkárt fizettünk, a gyümölcsösök esetében 100 ezer forint/hektár kárt fizettünk. Tehát nem fogunk fizetni, hanem fizettünk. A gyümölcstelepítést illetően a telepítési költségek 50 százalékát viseli a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a másik 50 százalékára pedig állam általi hitelgaranciát nyújt, és a teljes kamattámogatást, a kamatszükségletet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fizeti. Tehát egy olyan gazda, aki tájékozódik a jogai iránt, az akár egy fillér készpénz nélkül egy olyan ültetvényt létre tud hozni, amelynek a jövedelmezősége - és ezt sem árt, ha az ország lakossága megtudja -, amíg például egy Szabolcs-Szatmár megyei rozs- vagy árpatermelő esetében 10 ezer, maximum 20 ezer forint, egy cseresznyeültetvény esetében hektáronként körülbelül 500 ezer forint, és ehhez az állam nyújtja előre a segítséget.

 

 

(11.50)

 

 

Ha törzsültetvényt telepít, akkor az 50 százalékon túl kap 10 százalék pluszt; ha olyan kemikáliákat használ, amelyek környezetkímélőek, akkor kap plusz 5 százalék vissza nem térítendő támogatást; és épp az egyik képviselőtársam által felvetett esetben, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye esetében tudom mondani, hogy még a megyei területfejlesztési tanácstól is kap 15 százalék vissza nem térítendő támogatást. Tehát azok a kritikai elemek, amelyek egyes képviselők felszólalásában elhangoztak, kifejezetten valótlanok, és én az ország nyilvánosságára bízom, hogy ítéljék meg, az előbb felsorolt támogatások olyanok-e, amilyeneknek én tekintem, nevezetesen, hogy ma sehol Európában ilyen támogatási rendszer nincs, és Magyarországon ilyen támogatási rendszer sohasem volt.

Tehát szeretném, ha a valóság talaján folynának ezek a viták; és én mint a Magyar Köztársaság kormányának tagja, mint a kisebbik koalíciós párt elnöke elvárom az elnök úrtól, ha engem ilyen útszéli módon szidalmaznak, akkor az elnök úr védjen meg, mert az elnök úr kötelessége, hogy megvédje a köz érdekében eljárókat.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: A miniszter úr nyilván észrevette, hogy több alkalommal is figyelmeztettem a vitában részt vevőket a személyeskedő hangnem... (Dr. Torgyán József: Kapronczi Mihály úr olyan hangon szólalt fel, hogy őt ki kellett volna küldeni!) ...mellőzésére, és erre több alkalommal is, az egyébként a vitában nem részt vevőket is figyelmeztettem. Ez általában is igaz a vita további szakaszára is, hiszen ennek a javaslatnak a tárgyalását befejeztük, további javaslat tárgyalását viszont hamarosan megkezdi az Országgyűlés.

Az általános vita lezárására, a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében, a mai ülésnap végén kerül sor. Tehát még az ülésnap végéig a módosító indítványokat be lehet nyújtani.

 

Most pedig soron következik a fegyveres biztonsági őrségről és a természetvédelmi és mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslat általános vitája. Tóth Imre képviselő úr, Független Kisgazdapárt, önálló indítványát T/566. számon, a bizottsági ajánlásokat pedig T/566/1-2. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Tóth Imre képviselő úrnak, a napirendi pont előadójának, az ajánlás szerinti 15 perces időkeretben.

 




Felszólalások:   1-29   29-137   137-163      Ülésnap adatai