Készült: 2024.05.19.13:57:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2005.11.22.), 14. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! A kormánynak valóban folyamatos, állandó feladata a munkahelyek bővítéséhez való hozzájárulás, illetve a munkaerőpiac tisztítása.

Az elmúlt körülbelül egy esztendőben - most nem a naptári évet mondom, hanem a kormány megalakulása óta eltelt időszakban - több mint 25 intézkedést hoztunk annak érdekében, hogy bővüljön a foglalkoztatás Magyarországon, és a munkaerőpiac tiszta, átlátható legyen. Ennek eredményeként, azt tudom mondani, egy év leforgása alatt 41 ezer fővel bővült a foglalkoztatás Magyarországon. Ha a 2002-es kormányváltás időszakához nézzük, akkor 88 700-zal több embernek van munkahelye, mint akkor volt.

Magyarországon, ahogy ön is említette, a legnagyobb probléma, hogy sokan nem aktívak a gazdaságban, nincsenek állásban, és nem is keresnek aktívan munkát. Mi azt tűztük ki, hogy ezt az inaktivitást szorítjuk háttérbe. Azt tudom önnek mondani, hogy 143 ezer embert hoztunk ki az inaktivitásból három év leforgása alatt, akik vagy állásba kerültek, vagy pedig aktív álláskeresőként vannak velünk kapcsolatban azért, hogy segíteni tudjunk számukra.

Úgy gondolom, hogy a feladat folyamatos, és a feladat nemcsak a munkaügyi tárcát, hanem a teljes kormányt érinti, hiszen amikor adócsökkentésről, járulékcsökkentésről van szó, akkor lehet, hogy az formailag a Pénzügyminisztérium kompetenciája, de mégiscsak arról van szó, hogy a foglalkoztatás költségeit csökkenti, miközben egyébként nem csökkenti, sőt növeli a munkavállalók bevételeit.

Az elmúlt három esztendőben az adó- és járulékterhek csökkenése folyamatos volt. Csak ebben az esztendőben január 1-jétől, október 1-jétől - két ütemben - a foglalkoztatás költségeinek jelentős csökkentését vezettük be. Január 1-jétől 50 százalékos társadalombiztosítási járulékkedvezményt élveznek azok a munkáltatók, amelyek pályakezdő fiatalt, gyesről, gyedről visszatért kismamát, illetve 50-100 százalék közötti járulékkedvezményt azok, akik 50 év feletti munkavállalót, tartós munkanélkülit alkalmaznak. Október 1-jétől a pályakezdő fiatalok esetében még tovább léptünk; a Start-program keretében azok a munkáltatók, amelyek pályakezdő fiatalt alkalmaznak, két esztendőig kapnak járulékkedvezményt olyan módon, hogy a szokásos 33,5 százalék helyett az első esztendőben ők csak 15 százalékot, a következő esztendőben 25 százalékot fizetnek.

És ahogy a képviselő úr említette, az Országgyűlés asztalán van az a törvényjavaslatunk, amely azt tartalmazza, hogy január 1-jétől minden eddiginél nagyobb járulékkedvezményben részesüljenek a magyarországi munkáltatók, elsősorban a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozások, ők 340 ezren vannak; az egyéni vállalkozók, akik 500 ezren vannak; és 60 ezer nonprofit szervezet, amelyek szintén foglalkoztatnak.

Összességében tehát 900 ezer munkáltatót érint az az egyéves járulékfizetési kedvezmény, amit indítványoztunk, vagyis hogy ezeknek a munkáltatóknak, ha létszámnövelési szándékkal felvett új munkavállalót alkalmaznak, aki legalább 3 hónapig regisztrált munkanélküli volt, akkor teljes egy esztendőig semmilyen munkáltatói járulékot, sem társadalombiztosítást, sem munkaadói járulékot, sem egyösszegű egészségügyi hozzájárulást nem kell fizetniük. Úgy gondolom, hogy ez annak a 300 ezer embernek, aki ma a mi nyilvántartásunkban több mint 3 hónapja szerepel, lehetőséget ad arra, hogy a következő esztendőkben munkát, megélhetési lehetőséget találjon.

Emellett felhívom arra a figyelmet, hogy az állam maga is a saját eszközeivel aktívan hoz létre munkahelyeket, nemcsak úgy, hogy támogatja a munkahelyek létrehozását, hanem közvetlenül is. A mai napon, néhány óra múlva lesz annak a közmunkaprogramnak az eredményhirdetése, amelyik a rendszerváltás óta a legnagyobb méretű: 25 ezer ember számára a téli időszakban, mintegy 7 milliárd forintos összértékben, az önkormányzatokkal együttműködve biztosítunk munkahelyet, megélhetési lehetőséget; 25 ezer családnak tesszük kiszámíthatóbbá a téli hónapokat, amikor nem áll rendelkezésre számukra a nyári, vagy tavaszi-őszi időszakban szokásos mezőgazdasági és idénymunka.

Úgy gondolom, hogy a kormány lépései ma már számszakilag is bizonyítottan eredményesek. Bízom benne, hogy a következő esztendőben a lakosság, a munkavállalók számára még plasztikusabban, még érzékelhetőbben jelennek meg a kormányzati intézkedések a munkaerőpiacon.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr, és a szót is. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai