Készült: 2024.04.29.02:48:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2009.10.09.), 48. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (független): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági hozzászólás keretében Fogarasiné Deák Valéria képviselő asszony már beszélt a benyújtott törvényjavaslat 50. §-ában arról a bizonyos Dagály utcai problémáról, amit a kormány hibája okozott. Azért okozta a kormány hibája, ha korrektül akarunk erről a kérdésről beszélni, hiszen az Országgyűlés társadalmi szervezetek bizottsága az utolsó pillanatban meghozta a döntését, a döntés meghozatalától számítva öt hónap múlva változott meg a törvény. Öt hónap alatt a kormány apparátusának lett volna ideje arra, hogy az Országgyűlés társadalmi szervezetek bizottságának döntését végrehajtsa. Ezt nem tette meg, ezért van szükség most arra, hogy ezek a civil szervezetek a nekik járó jogos tulajdonrészt birtokba tudják venni.

Én a képviselőtársaimnak, Tóbiás Józsefnek például, az MSZP képviselőcsoportjából; Halász Jánosnak, Balog Zoltánnak, a Fidesz képviselőinek; Szászfalvi Lászlónak, a KDNP képviselőjének és Fogarasiné Deák Valériának, aki ebben a hatéves küzdelemben részt vett tulajdonképpen a Pénzügyminisztériummal szemben is egy kicsikét, megköszönöm, hogy végül is most ez a probléma meg tudott oldódni, és a civil szervezetek a nekik járó jogos jussukat meg tudják kapni.

Ám van itt a mostani vitában két olyan pont, amit én mindig el szoktam mondani, és azt gondolom, hogy emellett nem mehetünk el. Örülök, hogy Szabó Zoltán képviselőtársam is itt van a teremben, hiszen néhány nappal ezelőtt, amikor volt egy vitánk itt a költségvetési vita keretében, akkor sajnos nekem mint független képviselőnek már nem volt több időkeretem, hogy a képviselő úrnak válaszoljak a felszólalására, és az MSZP képviselőcsoportja nem volt olyan nagyvonalú, hogy adjon egy-két percet egy független képviselőnek, akkor el tudtam volna a képviselő úrnak mondani azt, hogy javaslom, hogy vegye elő azt a táblázatot, aminek az a címe, hogy a központi költségvetés egyházi célú hozzájárulásai, ezt mindegyik országgyűlési képviselő meg tudja kapni akár a Pénzügyminisztériumtól, akár az emberi jogi bizottság titkárságától.

Ha a képviselő úr megnézi ennek a táblázatnak az összesítését, akkor azt tapasztalhatja, hogy igenis igazat mondtam, hiszen a 2008. évi költségvetési törvényben 11 milliárd 862 millió forint volt az egyházak részére az 1 százalékos felajánlásból a költségvetés részéről átutalt támogatási összeg, ez a 2009. évben 9 milliárd 511,4 millió forint volt, és ha megnézzük a 2010. évi számot, ott már csak 8 milliárd 212,5 millió forint található. Ha összehasonlítjuk egy egyszerű matematika alapján a számokat, akkor azt tapasztaljuk, hogy az előző évhez képest 15 százalékos, ha a 2008-as számot nézzük, akkor meg körülbelül 30 százalékos a csökkenés.

Mondom ezt akkor is, ha tudom, hogy a vatikáni szerződésbe ez a 0,5-ös szám van beírva, mégis az elmúlt években a kormányzat, tudva azt, hogy az egyházak nagyon sok területen kormányzati feladatot vállalnak át, megadta ezt a támogatási összeget. Ennek a támogatási összegnek a csökkenésével az a lehető legnagyobb problémám nekem mint ellenzéki képviselőnek, hogy ha ez a szám így marad - márpedig most már ez így fog maradni -, akkor az egyház azokon a területeken, ahol ezt a pénzt elköltötte, sokkal kevesebb állami feladatot tud majd megoldani. Ez az igazság, tisztelt képviselőtársaim.

A másik ugyanilyen terület a nemzeti civil alapprogram története. A nemzeti civil alapprogramon belül, amikor annak idején a törvényt elfogadtuk, akkor a végső cél a kétszer 1 százalékos támogatás elérése volt. Sajnálatos módon az elmúlt négy évben visszafogás történt a nemzeti civil alapprogram támogatása területén. A tavalyi évben, a tavalyi költségvetési vitánál az hangzott el, hogy növekmény lesz, ehhez képest egy 700 milliós, 10 százalékos elvonás történik.

Bízom benne, hogy a következő kormányzati ciklusban a nemzeti civil alapprogram meg fogja kapni a neki járó támogatási összeget, és akármilyen színezetű kormány is lesz a Magyar Országgyűlésben, vissza fog térni ahhoz az alapelvhez, hogy a kétszer 1 százalékot a civil szervezetek meg tudják majd kapni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai