Készült: 2024.05.10.06:13:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2018.07.03.), 28. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány által előterjesztett 2019. évi költségvetés a biztonságos növekedés költségvetése. A tervezéskor a kormány Magyarország biztonságának megőrzését, a széles alapokon nyugvó gazdasági növekedés fenntartását, a családok támogatását és a teljes foglalkoztatás elérését tartotta szem előtt. (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.)Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Felteszem a kérdést itt egymás között, hogy mi is eredményezte azt, hogy a magyar kormány a harmadik ciklusát megkezdve 2019-ben ilyen biztos, kiszámítható, átlátható, kockázatmentes költségvetést tud az ország, az Országgyűlés elé terjeszteni. Engedjenek meg nekem egy visszatekintést, hogy mit is tett a kormány azért, hogy eljussunk ide, hogy nem válságról, hogy nem munkanélküliségről, hogy nem költségvetésihiány-növekedésről, hogy nem az adósság növekedéséről beszélünk, hanem éppen ellenkezőleg, arról, hogy az országnak stabil a gazdasága (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.), stabil a költségvetése, és az emberek számíthatnak a kormányra, az elfogadott költségvetésre.

(10.10)

Ha visszatekintünk, az első nagy horderejű döntése a kormánynak a rezsicsökkentés volt, a rezsiköltségek növekedésének megállítása és befagyasztása. Ma már ez történelemnek minősül, emlékezzünk vissza, hogy milyen vitát váltott ez ki. Azt gondolom, hogy ezzel indult meg a családok biztonságának megteremtése.

A másik idetartozó és elmondani kívánt döntés és lépés a devizahitel-válság felszámolása. Több mint egymillió családot érintett ez Magyarországon, éveken keresztül tartott a válság felszámolása, éveken keresztül tartott az, hogy míg 2009-ben a hitelek 70 százaléka devizában volt, ma 1 százalék a devizahitelek aránya, és ezzel megmenekítettünk közel egymillió családot a teljes tönkremenéstől és a csődtől. Ez is kellett ahhoz, hogy ma arról beszéljünk, hogy Magyarországnak biztonságos növekedésű költségvetése van.

Mi vezetett oda, hogy míg 2010-ben, a kormány átvételekor 12 százalékos munkanélküliség volt, ma ennek a mértéke 3,7 százalék, ami valójában azt jelenti, hogy Magyarországon ma már nem munkanélküliség van, hanem munkaerőhiányról kell beszélnünk? Hogyan tudta ez a kormány elérni azt (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.), hogy a munkanélküliségből Magyarországon munkaerőhiány legyen, hogy 750 ezer embernek van új munkahelye, hogy lényegében Magyarországon már az emberek kisebb rétege sem segélyből, hanem munkabérből, jövedelemből tud megélni? Hogyan tudta a kormány elérni azt, hogy lényegében öt éven át a jövedelmek folyamatosan nőnek, az elmúlt évben 10 százalékos reálbér-növekedés volt, és 2018 első negyedévét is így kezdtük? Itt megemlíteném a hatéves bérmegállapodást 2016 novemberében, amely jelentős lökést adott a gazdaságnak és annak, hogy a magyar emberek jövedelme jelentősen növekedjen. Hogyan tudta a kormány elérni azt, hogy amellett, hogy csökkentette az adók mértékét és az adók számát, mégis a költségvetésbe több bevétel jut, a több bevételből pedig több jut az embereknek a közszolgáltatások megszervezésére?

Azt gondolom, amikor arról beszélünk, hogy minden területen lépünk egyet előre a 2019-es költségvetés kapcsán, akkor tekintsünk vissza, és ismerjük el az elmúlt nyolc év kormányzati munkáját, kormányzati gazdaságpolitikáját, hiszen az teremtette meg, hogy biztonságos gazdasági növekedésről beszélhetünk, fenntartható növekedésről, ami azt jelenti, hogy az Európai Unió átlagát meghaladja most már több éve a magyarországi gazdasági növekedés. Ahhoz, hogy erről tudjunk beszélni, kőkemény munkát kellett elvégezni a magyar embereknek, a magyar vállalkozásoknak, a magyar családoknak, de hála istennek, ez az eredménye. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai