Készült: 2024.09.25.11:04:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2018.07.03.), 124-126. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:56


Felszólalások:  Előző  124 - 126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Azért kértem most is szót, mert a vita olyan fordulatot vett, ami, azt gondolom, ennek a súlyos problémának a megoldásához nem visz bennünket közel, és azokat az embereket is sérti, akikről önök olyan nagy elszántsággal beszélnek.Stummer János jobbikos képviselő úr hozzászólására szeretnék először reagálni, aki a Jobbik vezérszónoka volt, és azt a hazugságot vetette föl, hogy ez a józsefvárosi kampány miatt került ide. Ön is tudja, képviselő úr, hogy az Alaptörvény hetedik módosítása miatt van szükség erre a törvénymódosításra, a szabálysértési törvény módosítására, ennek ehhez a kampányhoz semmi köze nincsen. Ezt szeretném itt is rögzíteni.

Azt is el kell mondani, remélem, egyetértenek képviselőtársaim velem abban, hogy a jelenlegi helyzet senkinek nem jó. A közterületeket rendeltetésszerűen használni kívánó lakosoknak sem, a hajléktalan embereknek sem jó, hiszen az utcán kell élni, és éppen az ön által elmondott köztisztasági állapotok is indokolják a törvényjavaslat szükségességét.

Móring képviselőtársam elmondott adatokat, hogy 9800 éjjeli menedékhely van, átmeneti szállások vonatkozásában további 1500, országosan 7600 nappali melegedő, 218 férőhelyes rehabilitációs intézmény, 446 férőhellyel hajléktalanok otthona. De nem is ez számít. Hanem az számít, hogy ezeknek a szállásoknak az igénybevétele milyen. Ez mutatja a valós helyzetet, ez mutatja azt, hogy aki akar, be tud menni ezekre a férőhelyekre. Egy friss adatot mondok, 2018. január 1. és március 18. közötti adatok szerint az éjjeli menedékhelyek kihasználtsága… (Az elnök csenget.)

Bocsánat, normál hozzászólást nyomtam, elnök úr, és szeretném folytatni.

ELNÖK: Tessék, hallgatjuk!

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, köszönöm a lehetőséget.

(14.10)

Tehát az éjjeli menedékhelyek kihasználása országos átlagban 76,3 százalékos volt, képviselő urak, hölgyek  ez egy önmagáért beszélő szám , az átmeneti szállásoké pedig 83,8 százalék, tehát van kapacitás. Aki be akar menni ezekre a szállásokra, az be tud menni.

Itt is szeretném leszögezni, hogy nem az a cél, hogy bezárjuk a hajléktalanokat. Az hazudik, aki ezt mondja. Az a cél, hogy vegyék igénybe ezt az ellátórendszert. Ami a költségvetési helyzetet illeti, képviselő úr, szeretném elmondani, hogy a hajléktalanok ellátására az elmúlt években 9 milliárd forintot költöttünk (Csárdi Antal: Kevés!), a 2019-es költségvetésben is megfelelő összeg áll rendelkezésre, és arra kérem, akinek valóban fontos az, hogy ezt a kérdést ilyen módon is támogassuk, az támogassa a költségvetést.

Aztán szeretnék rátérni Korózs Lajos MSZP-s képviselő úr hozzászólására is, és arra is szeretnék reagálni. Képviselő úr, tudja, az ön által elmondottak hitelességét az vonja az én szememben kétségbe, hogy ha ön ennyire világosan látja a megoldást, ennyire tisztában van azzal, hogy mit kellett volna tenni, önök például 2002-2010 között, ön, aki államtitkár volt (Felzúdulás az ellenzéki pártok soraiban.), ha tudta a tuti megoldást, miért nem oldották meg. (Korózs Lajos: Nem is volt ilyen gyalázatos helyzetben, mint most!) Nem oldották meg. Ezzel szemben ugyanúgy, 2011-ben bevezettük a „Segély helyett munkát” programot és elindítottuk a közfoglalkoztatási programunkat, azt is számos kritika érte. Stummer képviselő úr, akkor ön nem volt a tagja a parlamentnek, de én itt voltam, és az ön frakciója is támadta, minden ellenzéki frakció támadta a közfoglalkoztatási megoldásunkat, a „Segély helyett munkát” programot. Ma már mindenki elismeri, hogy ez is hozzájárult ahhoz, hogy azok az emberek, akik a közfoglalkoztatási programokban részt vettek, az életük értelmét megtalálták, a családjukat el tudták tartani, és értelmes életet tudnak élni azóta is. A 2019-es költségvetésben is jelentős összeg, 180 milliárd forint áll ennek a programnak a rendelkezésére. Azt gondolom, hogy ez is önmagáért beszél.

Megoldottuk az ország megvédését is, azt mondták, hogy ezt nem lehet megoldani. A migránsválságra is olyan megoldást találtunk, amelyet ma már Európa is elismer. Ezt a problémát, ami súlyos probléma. Potocskáné képviselő asszony hozzászólására reagálva, ön azt mondta, hogy ez a javaslat nem jó. Önök parlamenti képviselők. Z. Kárpát Dániel rutinos képviselő. (Z. Kárpát Dániel: Köszönöm!) Tudja azt, hogy módjuk van módosító javaslatot beterjeszteni ehhez a törvényjavaslathoz. Kérem önöket, biztatom önöket, hogy tegyék meg.

Itt még Korózs Lajosra visszatérnék. A hajléktalanok méltóságáról beszélt a képviselő úr. Elismerem, nagyon fontos, tartsuk tiszteletben ezeknek a nehéz sorsú embereknek a kérdését, de ez nem jelenti az, hogy ők pluszjogosítványokat kaphatnak. Pluszsegítséget érdemelnek. Azért is mondtuk el, hogy ennek a javaslatnak az is a célja, hogy igénybe vegyék ezeket az ellátási formákat.

Arató Gergely képviselő úr, ön arról beszélt, hogy mi majd a rendőröket olyan méltatlan helyzetbe hozzuk, hogy ezeknek az embereknek a vegzálása lesz a feladatuk. (Arató Gergely: Pontosan így van!) Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném elmondani önnek válaszolva és a tisztelt Háznak is, hogy a mi kormányunk  a mi kormányunk  mindig csak a törvényben biztosított feladatok ellátására vette igénybe a rendőröket, és ezért köszönet illeti a rendőrség személyi állományát. Ezzel szemben önök 2006 őszén, például 2006. október 23-án… (Dr. Varga-Damm Andrea: Jaj, ne tessék már 2006-ról beszélni…!) Varga-Damm Andrea képviselő asszony, hallgasson meg engem! (Nacsa Lőrinc ellenzéki padsorok felé mutatva: Őket védi?) Így van, ez bizonyítja be, hogy merről is fúj a szél. (Z. Kárpát Dániel: Ha más a véleménye, akkor ki kell irtani, ugye? Kicsit kisebb mellénnyel kellene beülni a parlamentbe! Hölggyel beszélsz!)

Tehát 2006. október 23-án önök a rendőrséget jogellenesen vették igénybe. A békés, ünneplő emberekre vitték a rendőröket, ezt mindannyian tudjuk. Tehát ne mondja azt, hogy mi jogellenesen vesszük igénybe, és méltatlan helyzetbe hozzuk a rendőröket. Mi ezt soha nem tettük, mert nekünk a felelősségérzetünk ennél sokkal nagyobb, és mi betartjuk a törvényeket, mi törvénytisztelő és Magyarország érdekében eljáró kormány vagyunk.

Csárdi Antal LMP-s képviselő úr hozzászólására. Sokszor elmondta, hogy szégyelljük magunkat. Képviselő úr, azt gondolom, hogy az ön színészi alakítása lehet, hogy egy jó érdemjegyet érdemel, de maga se vette komolyan, amit mond, hiszen arra hivatkozott, hogy fővárosi képviselőként ismeri ezt a rendszert, ismeri az előnyeit, a hátrányait. Ha ez így van  én ezt nem vonom kétségbe , akkor tudja, hogy ez egy súlyos probléma, amelynek a megoldására közösen kell megtalálnunk a szabályokat. Tételezze fel, hogy mi tisztességes szándékkal, a megoldás céljából terjesztettük be ezt a javaslatot, és még egyszer mondom, nem az a cél, hogy elzárjuk ezeket az embereket, az a cél, hogy az igénybevételre rábírjuk őket, és az együttműködőket semmiféle joghátrány nem éri, tisztelt képviselő úr.

Amit a bérlakásépítéssel kapcsolatban mond: jövedelem hiányában nem jelent megoldást a bérlakás biztosítása. Az első feladat az, hogy fedél legyen a fejük fölött, hogy ne fagyjon meg senki az utcán, hogy ne éljen senki a közterületen életvitelszerűen. Van egy program egyébként. Ami a közfoglalkoztatást, közmunkaprogramot illeti, szeretném elmondani, hogy jelenleg is van a hajléktalanok számára egy program. Szeretnénk ezt kiterjeszteni, szeretnénk azt, hogy először is menjenek be a szállásokra, maradjanak ott, aztán majd később vegyenek részt ezekben a programokban, hogy tudjanak továbblépni, hogy esetleg olyan feltételeket tudjanak teremteni, hogy a saját jövedelmükből tudják a megélhetésüket, a szállásukat biztosítani. Úgy gondolom, hogy ez egy humánus cél. Ha ezt önök is így gondolják, akkor kérem, hogy támogassák ezt.

Ami az életvitelszerű tartózkodás fogalmát illeti, mert azt is mondta, hogy nincs meghatározva ennek a fogalma, képviselő úr, igaz? Hadd hivatkozzam a jelenleg hatályos szabálysértési törvényre, ami tartalmazza ennek a fogalmát. Ez a fogalom változatlan, idetartozik minden olyan magatartás, amely huzamos tartózkodást valósít meg a lakó- és tartózkodási helyre vagy egyéb szállásra való visszatérési szándék nélkül; és ami az intézkedő közterületi állományt illeti, van gyakorlatuk, hogy meg tudják ítélni. Ön is meg tudja ítélni, hogy az, aki szendvicset eszik az utcán, az nem él a közterületen életvitelszerűen, hiszen maga is hivatkozik a főváros gyakorlatára, de én is meg tudom ítélni, hogy az az ember, aki ott a kapualjban fekszik a matracon, a papírokon vagy az akármin, és ott van egy Tesco-szatyor mellette, na, hát ő életvitelszerűen. De aki egy fagyit nyal… Tehát ön relativizálja és komolytalanná akarja tenni ezt a problémát. Ez egy súlyos probléma, amelynek a megoldását meg fogjuk valósítani. Arra kérem önöket, hogy támogassák ezt.

Ami Potocskáné képviselő asszony hozzászólását illeti, szeretném elmondani, hogy 4 milliárd forint áll rendelkezésre a rászoruló személyeket támogató operatív programban a hajléktalanok étkeztetésére. Például ennek egyik kísérő intézkedéseként több száz millió forint áll rendelkezésre addiktológusok, pszichiáterek alkalmazása céljára ’18-ban és ’19-ben is. Csak hogy egy példát mondjak, ön siófoki példát említett, és hiányként mondta, hogy ezeket a szakembereket nem lehet igénybe venni: ezeknek a forrása megvan.

Ami pedig Budapest közbiztonságát illeti, szeretném elmondani, hogy a tényszámok fokozatos javulást mutatnak. Országosan is, ha 2010-hez viszonyítjuk a mostani számokat, akkor azt mondhatjuk, hogy 438 ezerről közel 50 százalékkal csökkent az ismertté vált bűncselekmények száma országosan és Budapest vonatkozásában is. Például ’14-hez viszonyítva is közel 33 százalékkal csökkent a bűncselekmények száma. Tehát azt gondolom, hogy ezek a számok is fontos számok, önmagukért beszélnek, és azt is mindig elmondjuk, hogy a közbiztonságban komoly eredményeket értünk el, de hogy holnap is ugyanilyen eredmények legyenek, ugyanilyen jó közbiztonság legyen, azért még többet kell tenni holnap, mint amit ma vagy tegnap tettünk. Tehát mi elszántak vagyunk e tekintetben, hogy ennek a forrásoldalát, a személyi, tárgyi, dologi feltételeit is biztosítani fogjuk.

Ami pedig a bérlakásépítési programot illeti, még egyszer Csárdi Antalhoz visszatérek. Azok számára, akik megfelelő mentális állapotban vannak, és kellő jövedelemmel rendelkeznek, most is fut egy támogatási program, talán ezt ön is tudja. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program, EFOP keretében az úgynevezett „Elsőként lakhatás” program valósul meg, amelyben elősegíthető, hogy az utcán élő hajléktalan személyek önálló lakásba kerülhessenek. A támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg konvergenciarégiók szerint különböző. 1 milliárd 750 millió forint áll rendelkezésre a közép-magyarországi régióban, illetve a konvergenciarégióban 11 támogatási szerződés már megkötésre került.

(14.20)

Tehát minden lehetséges eszközt igénybe akarunk venni annak érdekében, hogy ezt a súlyos problémát megoldjuk. Még egyszer, most is szeretném leszögezni, hogy mi abszolút nyitottak vagyunk minden olyan javaslatra, amely a probléma megoldásához visz. Elhangzott egy hozzászólásban a szállóra bemenő hajléktalanok vagyonbiztonsága és az életük biztonsága. Képviselő úr, mi minden javaslatot meg fogunk fontolni. Mi is fontosnak tartjuk, hogy ne legyen visszatartó erő, hogy ha valaki bemegy a hajléktalanszállóra, onnan esetleg eltűnjenek a személyes tárgyai, azok az egy- vagy kétszatyornyi tárgyak, személyes tárgyak, használati tárgyak, amelyek a mindennapi életéhez szükségesek. Meg fogjuk fontolni azt, hogy mit tudunk tenni többet annak érdekében, hogy ilyen helyzetek ne forduljanak elő.

Tehát még egyszer azt szeretném kérni tisztelt képviselőtársaimtól, hogy vegyék komolyan ezt a problémát, és azt lássák, hogy a kormányzatnak az a célja, hogy a megoldást tudja elérni humánusan, összefogva a bevett egyházakkal, és szeretném ezt kiemelni.

Még egyszer mondom képviselő úrnak, az, hogy szégyelljük magunkat, meg hogy ön katolikus… Én is katolikus vagyok, és nem dicsekszem vele, tisztelt képviselő úr, hanem mindent megteszek azért ebben a feladatkörben is, hogy humánusan, emberségesen eljárva tudjuk képviselni ennek a súlyos problémának a megoldását, és eljussunk a megoldáshoz. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  124 - 126  Következő    Ülésnap adatai