Készült: 2024.09.20.06:25:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 286. felszólalás
Felszólaló Horn Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORN GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Ezt a javaslatunkat talán már azok, akik figyelemmel kísérik a parlamenti munkát, ismerik, hiszen a 2001-2002. évi költségvetés vitájában felvetettük már annak a problémának a megoldását, amely szerintünk hosszú távon választ ad arra, mit lehet kezdeni azzal a lehetetlen helyzettel, ami Magyarországon kialakul.

Azt gondolom, hogy az egyébként helyénvaló lépések a minimálbérben egy olyan feszültséget hoztak már ma is létre a magyar közszférában, ami sok esetben tarthatatlan belső aránytalanságokat, megoldhatatlan feltételeket teremt. Ma Magyarországon egy kezdő, főiskolát végzett ápolónő vagy ápoló - tehát kórházi személyzet, ellátó nővérek, ápolók - kezdő fizetése negyven-egynéhány ezer forint, miközben a minimálbér is 40 ezer forint. Egy kezdő orvos fizetése ma 55 800 forint, és ez nem fog jelentősen változni a 40 ezer forintos minimálbérhez képest, 2002. január 1-jétől ez körülbelül ugyanannyi lesz, miközben 50 ezer forint minimálbérrel kezd az esetleg nyolc általános iskolával rendelkező kisegítő személyzet akár ugyanazon a munkahelyen.

A pedagógusoknál is körülbelül ugyanez a helyzet, egy kezdő, főiskolát végzett tanító jövedelme ma - a 20 százalékos béremelést is bekalkulálva - 56 400 forint, ami szintén ugyanennyi lesz január 1-jével. Megint csak össze lehet vetni az 50 ezer forintos - most már az érintettek, mármint a kormány, a szakszervezetek és a munkáltató által konszenzussal elfogadott - minimálbérrel.

Azt gondoljuk, hogy ez egy tarthatatlan helyzet. Egészen bizonyos vagyok abban, hogy mindannyian egyetértünk itt a padsorokban azzal, hogy ezzel a problémával a lehető legsürgősebben valamit kezdeni kell, hiszen így részben oly mértékben leértékelődik a tudás mint érték, részben pedig a belső munkahelyi feszültségek olyan mértékben felerősödhetnek, amit egyikünk sem kívánhat, bármely oldalán ül is parlamenti padsoroknak.

Ennek a kérdésnek a megoldására javasoljuk most újból a parlament számára a diplomás minimálbér kétszintű rendszerének január 1-jétől történő bevezetését, amely a mi elképzelésünk, javaslatunk szerint egy kétszeres szorzót jelentene a közszférában - hangsúlyozom: a közszférában - alkalmazott diplomások számára minimálbérügyben.

Úgy gondoljuk, hogy ennek a pénzügyi feltételei a jelenlegi körülmények között megvannak a magyar költségvetésben, előteremthetőek, finanszírozhatóak. Nyilván ez bizonyos átcsoportosításokat, költségvetési módosításokat igényelne, de tartjuk olyan fontosnak ezt a kérdést, hogy ebben az irányban a parlament lépéseket tegyen. Természetesen elképzelhető egy fokozatosabb bevezetése a kétszintű minimálbérnek, a diplomás minimálbérnek. Ha úgy gondolja a kormánytöbbség, hogy erre nem áll rendelkezésre megfelelő forrás 2002. január 1-jétől, amennyiben lehetővé teszik a parlamenti vitáját ennek az előterjesztésnek, akkor ez a vita során módosító indítványokkal akár ki is alakítható.

Arra kérem önöket, hogy az ezt követő szavazáson vagy a véleményük megformálásánál vegyék figyelembe a felvetésnek azt az elemét, hogy itt nem arról van szó, hogy melyik párt milyen politika mentén kívánja képviselni saját értékeit, érdekeit, hanem arról van szó, hogy választ adunk-e egy olyan, a munkahelyek jelentős részén egyre inkább feszülő problémára, amely válaszának a kulcsa itt, a parlament kezében van, erre nem tudnak, nem is tudhatnak a közszféra munkáltatói, munkavállalói körei választ adni.

Kérem, támogassák indítványunkat, tegyék lehetővé, hogy legalább megvitassuk ezt az előterjesztést. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai