Készült: 2024.09.21.12:46:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2004.10.11.),  141-148. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:50


Felszólalások:   133-140   141-148   149-156      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Halász János, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti kulturális örökség miniszterének. A miniszter úr távollétében a képviselő úr elfogadja-e, ha államtitkár úr válaszol? (Halász János: Kénytelen vagyok, igen.) A képviselő úr elfogadja. Megadom a szót a képviselő úrnak.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A legnagyobb színház maga az élet. Ahogy ezt önök, a szocialisták játsszák, azt abszurd színháznak hívják. Abszurd az is, hogy a miniszter úr most sincs itt, most sem válaszol a kérdéseimre. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Nem kíváncsi rá!)

A Gyurcsány-kormány üzleti tervének egyik eleme a magyar közszolgálati televízió kiárusítása. A Magyar Televízió a csőd szélén tántorog, finanszírozása törvénytelen. A kormánynak ezt a helyzetet kellene megváltoztatnia. Ebben minden parlamenti párt, minden civil szervezet, minden adófizető polgár - az ő pénzükről van szó - egyetért. Mit tesz a Gyurcsány-kormány ennek a helyzetnek a rendezésére? Nem építi fel a Magyar Televízió új székházát, hanem a hírek szerint egy vállalkozó által épített székházba költözteti a TV-t. Ráadásul mindezért évtizedeken át több tíz milliárd forintot fizet ki az adófizetők pénzéből.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kíváncsiak az emberek, ki és miből fogja kifizetni a magánbefektető extraprofitját is magába foglaló bérleti díjat. Igaz, hogy ráadásul a szerződés szerint nem a TV lesz a tulajdonos? Igaz, hogy a Magyar Televízió legfeljebb bérlő maradhat a saját székházában? Igaz, hogy a magánbefektető nemcsak felépíti és bérbe adja az ingatlant, hanem a későbbi üzemeltetést is biztosítva minden szükséges ingóság folyamatos beszerzőjeként és bérbeadójaként a napi üzemeltetésben is monopolhelyzetbe kerül? Igaz, hogy a szerződés szerint a befektetőnek garantáltan többszörösen megtérül a befektetett pénze? Igaz, hogy ezt a többszörös megtérülést az adófizetőknek kell megfizetniük? Mi a szerepe ebben a Gyurcsány-kormánynak? Miért a kormány keres befektetőt? A Magyar Televízió nem talált volna?

Tisztelt Államtitkár Úr! Miért a kormány akarja kiválasztani a tulajdonost?

Várom válaszait. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: A kérdésre Vass Lajos államtitkár úr, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára válaszol.

VASS LAJOS, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Elnök Úr! Képviselő Úr! Amiben egyetértünk, az az, hogy a legnagyobb színház maga az élet.

A másik az abszurd színházra vonatkozik; nekem nagyon tetszik a jó abszurd színház is. (Halász János: Nekem is. A tiétek rossz. – Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Hát még a tiétek!) Köszönöm.

Az MTV problémájával kapcsolatos: ez nem mai probléma, hanem kormányokon átívelő, és elsősorban a '96-os médiatörvény óta meglévő jelentős probléma, amit mindenki próbált valamilyen módon vagy ellehetetleníteni még inkább, vagy pedig megoldásra törekedni.

A Medgyessy-kormány július 19-én egy kormányhatározatot hozott. Két jelentős dologgal foglalkozott ez a kormányhatározat: az egyik a székházépítkezés, a másik pedig az MTV normatív finanszírozása.

A normatív finanszírozás kapcsán, illetve az egész Televízió finanszírozásánál problémaként vetődik föl, hogy az üzemben tartási díj nem fedezte a TV költségeit. Így jött elő a kormányhatározatban ez a normatív javaslat, ami egyértelműen a médiatörvény változtatását teszi szükségessé. Ezen a törvényen dolgozunk: a Pénzügyminisztérium, az Igazságügyi Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma. Remélem, a közeljövőben a négy parlamenti párt elé tudjuk tárni ezt a javaslatot, és ha sikerülne, akkor jövő tavasszal a parlament is megvitathatja.

A székházépítkezéssel kapcsolatosan: a kormányhatározat szerint a magántőke és az állam együttműködése kell, hogy megvalósítsa ezt a székházépítkezést, de állami költségvetési forrás nélkül. Közismert, hogy Európában, így már nálunk is egyre inkább elterjedő és a költségvetést bizonyos szempontból kímélő is, hogy ez a pénz másra fordítható, természetesen a költségvetésen belül. Éppen ezért nem az MTV, akinek a műsorkészítés és a műsorfinanszírozás nem a dolga, hanem elsősorban… (Jelzésre:) Befejezem, bocsánat, mert látom, hogy lejárt az időm; az egypercesben gyorsan elmondom.

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelem az igyekezetét, de nem nagyon értettem a választ. Sajnálom, hogy nem Hiller István miniszter úr van itt; hátha ő meg tudta volna magyarázni; ő a bal média atyja, talán tudott volna erről mit mondani.

Említett egy kormányhatározatot. Ennek értelmében a Magyar Televízió pénzéből garantálják a magánbefektető hasznát, és a konstrukció szerint 20 évig bérleti díjat kell majd fizetnie a Televíziónak. Úgy épít valaki az emberek pénzéből székházat magának, hogy még a tulajdonjoga is az övé lesz. Közgazdászok szerint ez a magyar embereknek a legrosszabb és legdrágább megoldás. És ki fizeti ennek az árát? Az adófizető polgárok. Ön szerint nem kellene megkérdezni őket erről?

Önök az üzemben tartási díjakból törvénytelenül akarják fizetni a bérleti díjat. És akkor mi marad a Magyar Televíziónak, amiből mellesleg működni is tud? Vagy mindebből az egész munkafolyamatból csak a székházépítési ügylet a legizgalmasabb?

Tisztelt Államtitkár Úr! Miért akarják önök, szocialisták kiárusítani a Magyar Televíziót? (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg államtitkár urat.

VASS LAJOS, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Elnök Úr! Képviselő Úr! A Fidesz-kormány alatt a TV jelentősebb ingatlanjait, így a Szabadság téri ingatlant, illetve az óbudai ingatlant is az ÁPV Rt. megvette. Azóta bérli a Magyar Televízió az ÁPV Rt.-től a Szabadság térit, az óbudait pedig a Millenniumi Média Kft.-től.

Az MTV-nek nem dolga az ingatlankezelés, éppen ezért a kormány nem keresi a befektetőket, hanem az MTV keresi a befektetőket. Nyilvános közbeszerzési pályázatot fognak nemsokára kiírni, és ezek után az illetékes zsűri dönt, hogy ki nyeri el ezt a pályázatot. Ezek az előkészületi szakaszok a vége felé tartanak, és a közeljövőben meg fog jelenni a pályázat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

(16.20)




Felszólalások:   133-140   141-148   149-156      Ülésnap adatai