Készült: 2024.09.20.01:24:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2019.03.11.),  195-202. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:50


Felszólalások:   187-194   195-202   203-208      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Juhász Hajnalka képviselő asszony, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Mit tesz a kormány annak érdekében, hogy Magyarország Európa élvonalába kerüljön a digitalizáció tekintetében?” címmel. Tisztelt Képviselő Asszony! Tájékoztatom önt, hogy a miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Kara Ákos államtitkár urat jelölte ki. (Juhász Hajnalka igent int.) A képviselő asszony jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Juhász Hajnalka képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A technológiai fejlődés az utóbbi időben hihetetlen méreteket öltött, mindennapjaink részévé vált, számos napi használati cikkünkről az elmúlt század végén még csak nem is álmodtunk. A fejlődés nem áll meg, így Magyarországnak készen kell lennie a digitalizáció által nyújtott előnyökre.A digitalizáció a fenntartható növekedés egyik legfontosabb hajtóereje, jelentős versenyképességi tényező, ahogy Palkovics miniszter úr is megfogalmazta korábban. A digitalizáció növeli a termelékenységet, a hatékonyságot, a hozzáadott értéket. A gazdaságban egyértelműen pozitív hatást gyakorol a vállalkozások eredményességére. A gazdaságfejlesztési operatív programok információs rendszerének adatai alapján az IT-fejlesztésekbe fektetett minden forint háromszoros üzleti eredménynövekedést hoz az adott vállalkozásnál két éven belül.

Tisztelt Államtitkár Úr! Március 1-jén az EU informális távközlési tanácsi ülésén Európa digitális jövőjéről egyeztettek a tagországok. A tagállamok távközlésért és digitalizációért felelős állami vezetői megvitatták, hogy milyen irányba szeretnék alakítani az Unió digitális stratégiáját 2020 után. Ekkor jár le ugyanis a jelenleg érvényben lévő, 2015-ben kiadott digitális egységes piaci stratégia. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a globális versenyképesség megőrzése érdekében közös európai fellépésre van szükség, és hogy az új technológiák  ideértve a mesterséges intelligenciát, a nagy teljesítményű számítástechnikát, a blokklánctechnológiát  mielőbbi elterjesztése kulcsfontosságú.

A Kereszténydemokrata Néppárt fontosnak tartja a XXI. századi megoldások alkalmazását minden szinten. Így időről időre a kormányzat tájékoztatását kérjük a digitális fejlődéshez kapcsolódó projektek előrehaladásáról. Kérdezem államtitkár urat, hogy mit tesz a kormány annak érdekében, hogy Magyarország Európa élvonalába kerüljön a digitalizáció tekintetében.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A választ Kara Ákos államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr!

KARA ÁKOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselő Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány a digitalizációt tekinti a magyar versenyképesség egyik legmeghatározóbb, legfontosabb kérdésének. A digitalizáció az a folyamat, amely mind Magyarország, mind minden egyes itt élő magyar ember boldogulását alapvetően befolyásolja nemcsak a jövőben, hanem ma is. Komoly vetélkedés, mondhatjuk nyugodtan úgy, hogy komoly harc folyik a világban, hogy eldőljön, ki tud jobban és gyorsabban haladni ebben a digitális átalakulásban, mely nemzetek diktálnak és mely nemzetek lesznek követők csak a digitalizáció folyamatában. Az infokommunikáció folyton változó körülményei, a naponta megjelenő új technológiák egyben lehetőséget is adnak arra, hogy esélyesként vegyük fel a versenyt azokkal, akik most valamilyen versenyképességi előnyben vannak még Magyarországhoz képest. A vállalkozások és a nemzetgazdaság versenyképessége, az emberek életminősége, jóléte szempontjából meghatározó digitális szolgáltatások elterjedéséhez elengedhetetlen a magas színvonalú távközlési hálózat. Hazánk jelenleg a világviszonylatban előkelő 15. helyet foglalja el a 4G-hálózat sebességét illetően, közel teljes országos lefedettséggel. 2015 óta 500 ezer háztartásban vált elérhetővé a „Szupergyors internet” program keretében a szupergyors internet. Így már 2 millió 800 ezer magyar háztartás számára jelent vezetékes hálózati kapcsolódási pontot ma Magyarországon.

(14.50)

2019 januárjában, tehát néhány hete elindult ennek a programnak a második fázisa, a Szupergyors Internet Program 2.0, amelyben újabb fejlesztéseket céloztunk meg, ahol a minimumot már nem 30 megabit/szekundumos sávszélességben, hanem 100 megabit/szekundum sávszélességben határoztuk meg, és a fejlesztéseknél elsősorban az optikai fejlesztéseket preferáljuk. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Juhász Hajnalka képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm államtitkár úr válaszát. A digitalizáció fejlesztése során fokozott figyelmet érdemel az ehhez szükséges infrastruktúra. Törekednünk kell arra, hogy a nagy sebességű, széles sávú hálózatok építése és az 5G-beruházások terén Európa mielőbb komoly eredményeket tudjon felmutatni versenytársaival szemben. Köszönöm államtitkár úrnak, hogy beszámolt az eddigi eredményekről. Valamint örömteli, hogy a Fidesz-KDNP-kormány felismerte ezen tényezők fontosságát, és bízom abban, hogy a jövőben is kiemelt célnak tekinti Magyarország stabil növekedését és külső sebezhetőségünk csökkentését a digitális infrastruktúra folyamatos fejlesztése által. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Egyperces viszonválasz illeti meg államtitkár urat is. Parancsoljon!

KARA ÁKOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Képviselő Asszony! Köszönöm szépen mindenekelőtt, hogy ezt a témát ide a parlamentbe behozta, hiszen rendkívül fontos, hogy beszéljünk róla. Nagyon sok konkrét példát, eredményt tudnék még mondani, és még több olyan feladatot tudnék felsorolni, elmondani, ami arra vár, hogy megvalósítsuk, és ugyanolyan jó gyors ütemben, mint például az 5G előkészítésével kapcsolatos eddig elvégzett feladatainkat. Az a célunk, hogy Magyarország régiós vezető szerepet töltsön be az 5G-re épülő alkalmazások fejlesztésében, tesztelésében. De komoly feladat, hogy a mesterséges intelligencia területén is felzárkózzunk a globális versenytársakhoz. Ezért alakítottuk meg a Mesterséges Intelligencia Koalíciót, amelyben lényegében Magyarországon minden fontos és jelentős piaci, illetve egyetemi, tudományos szereplője már jelen van. Célunk az, hogy mesterségesintelligencia-fejlesztések terén is az európai élvonalba tudjunk kerülni.Tisztelt Képviselőtársaim! Számtalan más olyan pont van, amely a digitalizációt is segíti, de azt majd egy másik, következő kérdésnél tudom önöknek elmondani. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   187-194   195-202   203-208      Ülésnap adatai