Készült: 2024.09.19.10:56:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2018.12.10.),  125-132. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 8:45


Felszólalások:   123-125   125-132   133-136      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Dúró Dóra képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, kíváne még valaki hozzászólni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. Az előterjesztő nincs a teremben. Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a szerdai ülésnapon kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az egyes törvényeknek a Magyar Honvédség új szervezeti rendjének kialakításával összefüggő módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/3291. számon és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetők.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor, 15 perces időkeretben. Megadom a szót Vécsey László képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

VÉCSEY LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. december 6án tartott ülésén megtárgyalta az egyes törvényeknek a Magyar Honvédség új szervezeti rendjének kialakításával összefüggő módosításáról szóló T/3291. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 4 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett támogatta.Engedjék meg, hogy röviden kitérjek az előttünk fekvő törvényjavaslat fontosabb elemeire. Rögtön az elején meg kell említeni a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosítását, amelynek célja a jogállási törvények külföldi szolgálat miatt adható illetményre, illetve fizetés nélküli szabadságra vonatkozó szabályozásának egységesítése.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény módosításának célja például a Magyar Honvédség költségvetési tervezéséhez szükséges létszám, összeg és életkori statisztika kimutatása, továbbá a Hjt.-ben és annak végrehajtási rendeleteiben meghatározott különböző, a nyugállományú katonáknak és a közeli hozzátartozóiknak, élettársaiknak nyújtható juttatások, költségtérítések, kedvezmények, támogatások mértékének megállapítása.

További fontos része a törvényjavaslatnak a minősített adatok védelméről szóló törvény módosítása, amelynek célja egy hiányosság felszámolása, ami abból ered, hogy a magyar jog nem ismeri el minősített adatként a nemzetközi műveletekkel kapcsolatban keletkezett, felhasznált műveleti minősített adatok egy részét.

A Magyar Honvédség nemzetközi műveletei során felhasznál olyan adatokat, amelyekhez való hozzáférést a műveletre vonatkozó követelményeknek megfelelően korlátozták. Azokban a műveletekben, amelyekben az adat kezelésének, felhasználásának követelményeit nem a NATO vagy az EU határozza meg, a Magyar Honvédség műveletekben részt vevő szervezetei, személyei úgy kezelnek műveleti minősített adatokat, hogy az nem tartozik a magyar jog hatálya alá, a magyar jog nem védi ezeket az adatokat. A fokozott védelmet indokolja, hogy a műveletben történő részvétel minden esetben országgyűlési felhatalmazás alapján történik, és a műveletre vonatkozó szabályokat az erre felhatalmazott intézmény minden esetben aláírja, vagyis a katonáknak ezeket az adatokat kezelni és a jogosulatlan hozzáféréstől óvni kellene, azonban az esetek egy részében erre nem terjed ki az Mv., MH Vtv., a büntető törvénykönyv és a többi vonatkozó jogszabály hatálya.

A fentieken túl fontos változtatásokat tartalmaz még a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló törvény módosítása, a honvédek jogállásáról szóló törvény módosítása, valamint a központi államigazgatási szervekről és a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény módosítása is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előbbiekben elhangzottakra figyelemmel megállapíthatjuk, hogy számos pozitív változást magában foglaló törvényjavaslat-csomagról beszélhetünk, ezért kérem szíves támogatásukat a törvényjavaslat elfogadásakor. Köszönöm a figyelmüket. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, Vécsey képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne felszólalni. (Jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy nem.Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Hubay György képviselő úrnak, a kijelölt Honvédelmi és rendészeti bizottság előadójának.

HUBAY GYÖRGY, a Honvédelmi és rendészeti bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A Honvédelmi és rendészeti bizottság mint kijelölt bizottság a 2018. november 22-i ülésén megvitatta a T/3291. számú, az egyes törvényeknek a Magyar Honvédség új szervezeti rendjének kialakításával összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslatot. A törvényjavaslathoz képviselői módosító javaslat nem érkezett.

(16.40)

Azonban a bizottság tett egy módosítást, mégpedig a kodifikációs pontosítással kapcsolatban. Ennek figyelembevételével kérem tisztelettel a Házat és képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Hubay képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincsen lehetőség. Megadom a szót Volner János független képviselő úrnak.

VOLNER JÁNOS (független): Köszönöm szépen. Tekintettel arra, hogy Németh Szilárd urat látom itt a padsorokban, képviselő úrhoz szeretnék azzal fordulni, hogy egy javaslatot tennénk. Ezt már megfogalmaztuk korábban egy ötpárti egyeztetés során is. A javaslatunk az, hogy érdemes lesz abba az irányba folytatni a kormányzati gondolkodást, hogy azoknak, akik önkéntes műveleti tartalékos vagy védelmi tartalékos besorolással honvédelmi feladataikat kívánják ellátni a jövőben, biztosítson az állam adókedvezményt a munkáltatóiknak, illetve maguknak a honvédelmi feladatot ellátó személyeknek, annak érdekében, hogy kompenzáljon bizonyos hátrányokat. Ha most arra gondolunk, hogy van egy migrációs krízishelyzet vagy valamilyen természeti katasztrófa, és ezeket az embereket adott esetben bevetik akár a károk felszámolására, megelőzésére, a lakosság megmentésére vagy mondjuk, az önkéntes műveleti tartalékosok esetén elvonuló állományként akár hátországvédelmi feladatokra is, akkor fontos az, hogy ezeknél az embereknél a munkáltató felé azokat a hátrányokat, amelyeket egy ilyen katonának az elvezénylése okoz, valamilyen úton-módon kompenzálja az állam.

Kérem tehát Németh Szilárd urat, hogy továbbítsa ezt a kormányzat részére. Ez egy szakmai javaslat, több nemzetközi példát ismerünk rá, ezt részletesen ismertettük annak idején az ötpárti egyeztetésen, ha kell, akkor ezt meg fogjuk majd a későbbiek folyamán is tenni. Ezt legyen kedves támogatni a kormány, mert meggyőződésem szerint előrébb viszi az országot. Köszönöm szépen. (Taps a függetlenek soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Volner képviselő úr. Megkérdezem, hogy a fennmaradt időkeretekben kíváne még valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nem érkezik jelzés.) Jelentkezőt nem látok.Tisztelt Országgyűlés! A vitát lezárom. Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne hozzászólni. (Németh Szilárd István jelzésére:) Államtitkár úr jelzi, hogy igen. Megadom a szót Németh Szilárd államtitkár úrnak.

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Meg fogja a kormány fontolni képviselő úr javaslatát. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   123-125   125-132   133-136      Ülésnap adatai