Készült: 2024.09.23.22:46:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 199. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:09


Felszólalások:  Előző  199  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Szép jó estét kívánok! Szeretném előrebocsátani, képviselőtársaim, hogy az MSZP támogat minden olyan kezdeményezést, amely a gyerekek szabadidő-eltöltését, táboroztatását, üdülését vagy új tudások megszerzését támogatja, elősegíti. Azt is támogatjuk, hogy ehhez az állam kellő segítséget és támogatást adjon, ugyanakkor számomra nem világos, hogy miért kell ezt ennyire centralizált módon csinálni, mint ahogy ebben az előterjesztésben benne van, és persze előre fölteszem a kérdést, hogy milyen szemléletformálást akarnak végezni. Erre majd később szeretnék azért kitérni, mert azt hiszem, hogy az ingatlanok mellett ez a legfajsúlyosabb kérdés ebben az előterjesztésben.Többek között azt sem értem, hogy végső soron milyen érdekek állnak mindezek hátterében, és végül ki jár majd jól (Nacsa Lőrinc: A gyerekek.) azzal a rengeteg pénzzel, ami majd átfolyik a rendszeren az államon keresztül valakinek a zsebébe nagy valószínűséggel. Hiszen a hatályos törvényhez képest még az a feltétel is kikerül, hogy „nyereségcélzatú piaci szerepet nem tölt be”. Ezt azért szeretném itt hangsúlyozni, hogy az előző törvényből gyakorlatilag ez kikerült.

Az sem világos, hogy miért nem lehet nagyobb hangsúlyt fektetni a rászoruló gyermekek kiemelt támogatására, illetve hogy miért nem biztosítanak a jövőben az időseknek és a fogyatékosoknak szociális üdültetést.

Olyan dolgokat részletez viszont a törvény, amelyek nem tűnnek túl lényegesnek és izgalmasnak, viszont lényeges dolgokat meg nagyon szűkszavúan rögzít. A javaslat preambulumában többek között ilyeneket szerepeltetnek: „Az Erzsébet-táborok a magyarság és a honismeret, a sport, a tudomány és a kultúra szeretetét, a kereszténység alapértékeit előtérbe helyezve nyújtanak testi, lelki, szellemi fejlődést segítő, rekreációs, szórakoztató, tartalmas és esélyteremtő egyéni vagy társas élményprogramokat annak érdekében, hogy pozitívan alakítsák a táboron kívüli egyéni, közösségi létet, valamint elősegítsék integrációját  nem volt közte pont, csak megjegyzem  az abba vetett hit jegyében, hogy gyermekeink és unokáink tehetségükkel, kitartásukkal és lelkierejükkel ismét naggyá teszik Magyarországot.”

(22.00)

Isten bizony, én majd’ elolvadtam. Én azt gondolom, meglehetősen cinikus az indokolás első mondata, miszerint „A magyar Országgyűlés elkötelezett az igen sikeres, országos jelentőségű táboroztatási program, az Erzsébet-táborok megvalósítása, valamint az e feladatokért 2016 óta felelős Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány hosszú távú működésének biztosítása iránt.” Ez utóbbi iránt biztosan elkötelezettek, szerintem is, hiszen ez az az alapítvány, amelynek a zánkai gyermek- és ifjúsági tábort egy 2016-os márciusi törvénymódosítással adta át az állam, és később a szintén gyermekek táboroztatására használt fonyódi ingatlant is.

Ez az előző engem szíven ütött, mert én egyik első lakója voltam a zánkai tábornak gyermekkoromban, akkor nyílt meg, amikor én befejeztem a hetedik vagy a nyolcadik osztályt, nem is tudom pontosan.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Nos, részletezzük! „A szeged-csanádi egyházmegyéhez közeli Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítványé lettek az ingatlanok, ahogy ez az alapítvány kapta meg az Erzsébet-program keretein belüli, a gyermektáborokkal és az ifjúsági programokkal kapcsolatos feladatokat is.” A táborok megszervezéséhez akkor 4,4 milliárd forint költségvetési támogatás is érkezett az alapítványhoz, a következő évben pedig további 5,2 milliárd forint. A szervezetnek persze egy fillért sem kellett fizetnie értük. A gyermektáborokat közpénzből, az erőforrástárca költségvetéséből finanszírozták azóta is.

Most jön a lényeg, tisztelt Ház, kedves képviselőtársaim, ugyanis az előterjesztő szerint az átadástól számított 15 év múlva azt tesznek a táborral, amit akarnak.

„Az alapítvány és a Fidesz között egyértelmű a kapocs, ahogy maga a szeged-csanádi egyházmegye sincs túlzottan távol a kormánypárttól. Ahogyan máshol fogalmaztak, a zánkai tábor kapcsán továbbra is él a gyanú, hogy az értékes ingatlanok a kormányközeli alapítványoktól magánszereplőkhöz kerülhetnek.”

Az átadott zánkai és fonyódi ingatlanok összértékével kapcsolatban korábban a frakcióvezetőm, Tóth Bertalan nyújtott be közérdekűadat-igénylést az MNV-nek. Így derült ki, hogy az átadott ingatlanok becsült forgalmi értéke összesen 17,5 milliárd forint. Ez persze nem azt jelenti, hogy ennyiért biztosan el lehetne adni az ingatlanokat, de ez a hatalmas vagyon ért volna annyit, hogy az állam pontosan megindokolja, miért adja át ingyen ennek az alapítványnak.

Azért részletezem ezt többek között, képviselőtársaim, mert ez az alapítvány nekem nagyon a bögyömben van. Azt hiszem, hogy ezzel a törvénnyel meg a törvény elfogadásával még ennek a történetnek nem lesz vége, ez a történet évekig itt fog lenni a magyar Országgyűlés előtt.

Nézzük az idei költségvetést! Az idei költségvetésben alapvetően összesen 12,2 milliárd forint szerepel ezen a soron, az utóbbi időszakban azonban többször is csoportosítottak át forrásokat az Erzsébet-táborok előirányzatáról más célokra. Egy korábbi írásbeli kérdésünkre azt válaszolták a tények tisztázása végett, hogy 2017-2019 között összesen 26 milliárd forintot fordítottak az Erzsébet-táborok felújítására, bővítésére, ebből ’17-ben 1 milliárd, ’18-ban 8,5 milliárd forint, 2019-ben pedig 16,4 milliárd forint jutott.

Nézzük az indokolást, mert ez is borzasztóan fontos. E törvényre azért van szükség az indokolás szerint, hogy „a táborok megvalósításához szükséges forrás, ezáltal pedig a magas szintű feladatellátás folyamatosan biztosított legyen”.

Az értelmező rendelkezések eléggé furcsák, tekintettel, hogy ilyenek szerepelnek benne például: „2. táborhely: azon szálláshely különleges célú igénybevétele, ahol a természeti adottságok és az azok keretei között működő építmények és közösségi terek egyedi rendszert képeznek, és amelynek során a gyermektáboroztatás megvalósul, 3. táborozás: a táborszervező által a táborhelyen megvalósított rendezvények összessége, amelynek keretében az abban részt vevő táborozók vonatkozásában sajátos szocializációs célú tevékenység és az önszabályozó közösség előre meghatározott időtartamra szóló együttélése valósul meg.”

Szerintem nem tűnik túl indokoltnak ilyen rendelkezések törvénybe iktatása. Az indokolás ehhez ilyen magyarázatokat fűz: „A táborhely és a táborozás törvényi szintű definíciója biztosítja, hogy a közfeladat az arra alkalmas, a kívánt funkciókat biztosító helyen kerüljön megvalósításra.” Ki érti ezt? Ki érti ezt? Én nem.

Az egyik legérdekesebb pontja a javaslatnak, hogy vajon miért kerül ki a hatályos törvényhez képest az a rendelkezés  az Erzsébet-programról szóló törvényről beszélek , miszerint az Erzsébet-program az 1. § megvalósítása céljából szervezett és lebonyolított, az állam által támogatott szociális program és szolgáltatás, amely nyereségcélzatú piaci szerepet nem tölt be. Ez volt az Erzsébet-programról szóló eredeti törvény 2. §-ának (1) bekezdése.

Tehát jelen törvényjavaslat nem rögzíti, hogy ez nyereségcélzatú piaci szerepet nem tölt be, miközben az adófizetők pénzét a jövőben is beleteszik.

Tisztelt Ház! Számomra úgy tűnik, hogy az a fajta szociális üdültetés, ami a rászoruló időseket, nyugdíjasokat, fogyatékossággal élőket segítette volna, véglegesen megszűnik, ahogy már fent utaltam rá.

Még valami. A hatályát vesztő Erzsébet-program-törvény szerint vállalni kellett a fonyódi ingatlan átadásakor, hogy az önkormányzati tulajdonú szabadstrand megközelítését és rendeltetésszerű használatát nem akadályozzák. Bár ez az ügylet már lezárult, kérdés, hogy ha már nem lesznek a törvényben előírva strandbejárat szabadon hagyására vonatkozó kötelezettségek, akkor a felek módosítjáke szabadon a szerződést.

Nem tudjuk, hogy ez a javaslat miként függ össze a hónapokkal ezelőtt megjelentekkel, miszerint tudatformáló táborokat akar szervezni a kormány. Én olvastam olyan sajtócikket, amelyben az jelent meg, pontosabban ezek szerint egészséges keresztény nemzeti értékek és jövőkép elmélyítését, tudatformálást, a fiatalok lelkének megszólítását célozza a kormány új, 16-18 éveseknek szóló ingyenes táborozási programja, a „Vándordiák 10000”. A hírek szerint a Magyarságkutató Intézetre bízná a kormány a fiatalok megszólítását, ennek a bizonyos megszólításnak az egyik eszköze, helyszíne pedig a „Vándordiák 10000” táboroztatási program lenne. Értesülések szerint a program lebonyolításában Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója is részt vesz.

Mindenesetre én kíváncsian várom, hogy mi fog történni ebben az ügyben.

Kedves Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Ebben a formában az MSZP a törvényjavaslat elfogadását nem tudja támogatni. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Szórványos taps az ellenzéki sorokból.)




Felszólalások:  Előző  199  Következő    Ülésnap adatai