Készült: 2024.09.21.05:45:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 191. felszólalás
Felszólaló Fülöp Attila
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 8:55


Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÜLÖP ATTILA, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Magyarország Kormánya közel tíz éve gondoskodik évente százezrek üdültetéséről. Gyermekek, családok, köztük nagycsaládosok és egyszülős családok, fogyatékossággal élők és nyugdíjasok támogatásáról szól ez a rendszer, amely 2012 óta működik. Ezt az Európában is egyedülálló programot sokan sokszor támadták, köztük az Európai Bizottság az utalványrendszer megkérdőjelezésével. Az Erzsébet-program forrását biztosító Erzsébet-utalványok rendszerét, amely korábban fedezetet biztosított a táborok megvalósításához, egy brüsszeli döntés értelmében át kellett alakítani. A magyar kormány azonban nem hagyta, hogy emiatt a gyermekek, családok szenvedjenek kárt, így a programot 2016-ban átszerveztük annak érdekében, hogy ily módon is tovább folytathassuk a magyar állampolgárok segítését.

2016-ban kettéváltak az amúgy is külön területet érintő feladatok: egyrészt a felnőttek és a családok üdültetését a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány végzi azóta is, másrészt a gyermekek üdültetése, táboroztatása és a gyerekprogramok biztosítása, tehát az Erzsébet-táborok megvalósítása az Erzsébet Alapítvány feladatkörébe került. Az átszervezés hatására hatékonyabb lett a rendszer, hiszen a két feladatkör két szervezethez való átcsoportosításával még több állampolgárt tudtunk segíteni az elmúlt években. Csak néhány számot szeretnék kiemelni: 2016-ban az Erzsébet-táborok programjain közel 90 ezren vettek részt, a következő évben, 2017-ben meghaladta a 100 ezer főt, majd 2018-ban 126 ezer táborozó volt, és a legutolsó évben, 2019-ben pedig elérte a tábor a 130 ezres összlétszámot.

Az Erzsébet-táborok rendszerében nyújtott programokban a résztvevők között hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, gyermekvédelmi gondoskodásban élő, sajátos nevelési igényű, fogyatékossággal, továbbá betegséggel élő és gyógyuló gyermekek is vannak. Ők a részvételben prioritást élveztek, és a jövőben is prioritást fognak élvezni. Éppen ezért a törvényjavaslat is kimondja, hogy a megvalósuló táboroztatás során előnyben kell részesíteni a szociálisan rászoruló gyermekeket és családokat. A szervező Erzsébet Alapítvány alapító okirata és a támogatás irányelvei is a rászorulókat helyezi előtérbe, a kiválasztás rendszere is szociális alapokon nyugszik.

Azt szeretnénk, hogy még több gyermek élvezze az Erzsébet-táborok rendszerét. 2021-től a zánkai, a fonyódligeti és az erdélyi táborhely felújításával még több gyermek szabadidejét és értelmes kikapcsolódását biztosíthatjuk XXI. századi körülmények között. Hosszú távú cél pedig, hogy 2021-től a tervek szerint majdnem megduplázódó tábori létszám részére, amely évente már közel 180 ezer gyermeket jelent, a jövőben biztos alapokon elérhető táborozást tegyünk lehetővé. Ezzel is biztosítottá válhat, hogy a táborhelyek mint ingatlanok mindig a táborozás célját szolgálják, és garantált lehet az is, hogy a táboroztatás folyamatos legyen hazai vagy uniós forrásokkal.

Tisztelt Ház! Azért is kell az Erzsébet-táborokat törvénybe foglalni, hogy egyértelműen tisztázzuk a fogalmakat, a tábortípusokat, tehát azt, hogy kik veszik körül a gyermekeinket vagy unokáinkat a táborozás során, legyen szó a külső helyszínen is együttműködőkkel, például köznevelési intézményekkel, családsegítő szolgálatokkal szervezett napközi vagy az Erzsébet Alapítvány által szervezett ottalvós Erzsébet-táborokról.

Azért is szükséges a törvényjavaslat elfogadása, hogy leszögezzük: az ottalvós táborokban a szállás, az egész napos étkezés és a programok is nélkülözhetetlenek, értve ez alatt a családi táborokat is. Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy a családi táborok nem azonosak a családi szociális üdültetési rendszerben nyújtott lehetőségekkel, ez azon felül többletlehetőségként áll a magyar családok rendelkezésére.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslatban definiáljuk a táborozót, tehát azt, hogy a 18 év alatti gyermekeket, illetve a 18. életévüket betöltött, cselekvőképtelen vagy cselekvőképességében részlegesen korlátozottakat értjük az Erzsébet-táborozók alatt, továbbá a családi Erzsébet-tábor esetén a velük együtt érkező szülőt, törvényes képviselőt vagy más hozzátartozót, aki igénybe veszi a törvényben meghatározott szolgáltatásokat, lehetőségeket. Ez a rendszer eddig is működött, biztonságossá téve azt, hogy illetéktelenek ne tartózkodhassanak az Erzsébet-táborozók körében, legyen szó táborozóról vagy táboroztatóról egyaránt.

Tisztelt Ház! Az Erzsébet-táborokat az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány szervezheti. Az egyházi hátterű alapítvány 2016 óta végzi a táboroztatást. A szervezet alapító jogait a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató gyakorolja, amely a Szeged-Csanádi Egyházmegye fenntartásában 2011 óta működő, országos hatáskörű gyermekvédelmi intézmény. Az alapítvány hosszú távú koncepció mentén dolgozik, táborokat és programokat szervez egész évben, amelyek jellemzően, de nem kizárólag a zánkai, a fonyódligeti és az erdélyi táborhelyen valósulnak meg. Az alapítvány az elmúlt négy évben, a központi költségvetési támogatásoknak is köszönhetően, az említett 100-130 ezer gyermek biztonságos táboroztatását valósította meg évente; ebből rendszerint mintegy 60 ezer táborozó napköziben vesz részt.

Tisztelt Ház! Az Erzsébet-táborok napközi és ottalvós táborai esetén egyaránt megjelenik a magyarság- és honismeret, a sport, a tudományok és a kultúra, valamint a kereszténység témaköre a programokban.

(21.30)

Az Erzsébet-tábori programok terén fontos, hogy az aktív részvételre épülő, élményalapú foglalkozásokkal közösségépítő, ismeretterjesztő és digitális kompetenciát fejlesztő, valamint a környezetünk megóvásával kapcsolatos programokkal is hozzájáruljanak az élményszerzéshez.

Tavaly 130 ezren vettek részt a táborokban, valamint a gyermekprogramokban; a legtöbb esetben egy időben és helyen több ezren. Ez pedig felelősséggel jár. Mint ahogy a felelős táboroztatáshoz például a gyógyszeres kezelést igénylő betegségek, a gyógyszerérzékenység, az ételallergia, a speciális ellátásra vonatkozó információk megadása elengedhetetlen, úgy a személyazonosító dokumentumok adatainak megadása vagy akár az elérhetőségek bekérése is a résztvevők biztonságát, védelmét szolgálja. Mindezek mellett a jelentkezési felhívásokkal összefüggésben is szükséges egyes információk és adatok megadása, többek között az életkorra vagy a szociális helyzetre vonatkozóan, hiszen a jelentkezéseknél a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, a sajátos nevelési igényű és az állami gondoskodásban élő gyermekekre kiemelt figyelmet fordít az alapítvány. A lehető legnagyobb biztonság érdekében a bekérhető adatok körét jogszabály határozza meg, így garantálva az adatok legmagasabb szintű védelmét.

Tisztelt Képviselő Asszonyok és Urak! Az előzőekben elmondottakra figyelemmel kérem, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok és a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai