Készült: 2024.09.19.14:36:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2018.06.11.),  170-173. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:   166-169   170-173   174-177      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Varga László képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Milyen lépéseket terveznek a légszennyezés csökkentése érdekében?” címmel. Dr. Varga László képviselő úré a szó. Parancsoljon!

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Sajó-völgye és Miskolc környéke hosszú idő óta küzd nagyon komoly légszennyezési problémákkal. Az elmúlt években ez a helyzet jelentősen súlyosbodott, emlékezetes, hogy 2017 februárjában voltak napok, amikor például a szállópor koncentrációja, PM10-koncentrációja 700 százalékkal lépte túl az egészségügyi határértéket. Több, a témával foglalkozó cikk és tanulmány szerint is a térségben kiugróan magas a rossz levegőminőség következtében bekövetkező betegségek száma, és sajnos sok esetben a halálesetek is összefüggésbe hozhatók a levegő minőségével. A megyében nagyon sokan próbálnak tenni az ügy érdekében, külső segítségre azonban eddig nem sokra számíthattak az elmúlt években. A Miskolci Egyetem kutatói például egy szmogkéményt is kifejlesztettek, amelyet már sikeresen teszteltek, és külföldről is van érdeklődés ez iránt.

A legújabb fejlemény ebben a témában, hogy az Európai Bizottság  a légszennyezés miatt évek óta húzódó kötelezettségszegési eljárásokat a harmadik szakaszba léptetve  az Európai Bíróság elé visz hat tagállamot, köztük Magyarországot is. Különösen aggasztó a részecskeszennyezés mellett hazánkban a nitrogén-dioxid-szennyezés. Nyilván a Bizottság a kibocsátás mérséklésére próbálja rávenni Magyarországot, és a kormány intézkedéseit elsősorban itt a lakossági fűtés hatékony korszerűsítése terén és a legszennyezőbb régi dízeljárművek kiszorítása terén várják.

Kérdés tehát, hogy mit kívánnak tenni ebben a helyzetben a légszennyezés mértékének csökkentése érdekében. Másodikként: hogyan kívánják támogatni a helyi innovatív kezdeményezéseket? Utaltam itt például a Miskolci Egyetem kutatóinak egy projektjére. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Harmadikként: ha milliárdokat költenek el különböző tájékoztató kampányra, akkor terveznek-e komoly tájékoztató kampányt ebben a témában, egyáltalán milyen intézkedési tervet állítanak fel a légszennyezés csökkentése érdekében? Köszönöm szépen a türelmét, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr elhangzott kérdésére Farkas Sándor államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr! Öné a szó.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! A kormány kiemelt célja a lakosság egészségi állapotának javítása, ennek érdekében a népbetegségeket okozó tényezők visszaszorítása. A légszennyezettség hatásainak csökkentésére már az elmúlt években is jelentős lépések történtek, számos területen javult a helyzet.

(17.00)

A szigorodó környezetvédelmi szabályozás mellett 2011-ben indítottuk a levegőminőség-javítást célzó szállóporkibocsátás-csökkentési programot, amelynek keretében a közlekedési, az ipari, a mezőgazdasági és a lakossági szektorban 160 milliárd forintot használtunk fel. A lakossági szállópor-kibocsátás csökkentésének egyik legnagyobb és legjobb eszköze az épületek energiahatékonyságának javítása hőszigeteléssel, fűtési rendszerek korszerűsítésével. Támogatási rendszerének eredményeképpen 2010 óta több mint 400 ezer háztartásban valósult meg a kibocsátáscsökkentő beruházás.

A szabályozási és a támogatási programok mellett a kormány kiemelt hangsúlyt helyez a tájékoztatásra, a szemléletformálásra. Bár felméréseink szerint az állampolgárok jelentős része ismeri a kezdeményezést, úgy tűnik, képviselő úr figyelmét elkerülte, hogy már 2011-ben útjára indult a „Fűts okosan!” program, kampány. Ebben a légszennyezés környezeti és egészségügyi hatásainak bemutatásán túl az egyén szerepére, a felelősségvállalás fontosságára és hatékonyságára hívjuk fel a lakosság figyelmét.

Tájékoztatom a képviselő urat, hogy jelenleg folyamatban van egy új országos levegőterhelés-csökkentési program kidolgozása, amely kitér minden lényeges szennyezőanyag kibocsátásának korlátozására. Az új program elfogadását 2019 áprilisára tervezzük. Az ebben foglalt intézkedések számításaink szerint több mint 50 százalékkal csökkentik a környezeti és egészségügyi kockázatot. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   166-169   170-173   174-177      Ülésnap adatai